Piec na pellet to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań wśród kotłów na biomasę. Obecnie coraz więcej uwagi przykuwa się do ekologii – konieczności wymiany starych pieców na nowsze, rozwiązań bardziej przyjaznych dla środowiska, a jednocześnie bardziej efektywnych oraz skutecznie ogrzewających pomieszczenia.
Odpowiedzią na te i wiele innych potrzeb jest piec na pellet. Ze względu na mnogość modeli dostępnych w sklepach, wiele osób zastanawia się, jak wybrać piec na pellet? Dobry piec jest inwestycją długoterminową, która bardzo często zwraca się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Ile kosztuje piec na pellet? Jaki kupić piec na pellet? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziesz poniżej!
Piec na pellet – automatyczny i wygodny
Chcąc zrozumieć, czym są oraz jak działają kotły na pellet, należy najpierw zapoznać się z definicją ich paliwa, czyli pelletu.
Pellet to nic innego jak paliwo stałe w postaci granulatu, które wytwarzane jest z produktów ubocznych rolnictwa oraz odpadów drzewnych – trocin, wiór czy zrębki. Może być on spalany zarówno w kominkach, jak i instalacjach grzewczych. Cechuje się bardzo wysoką kalorycznością, co przekłada się na doskonałą wydajność. Mieszanina jego składników sprawia, że w stosunkowo niewielkiej objętości znajduje się duża ilość substancji, które ulegają spaleniu oraz uwalniają ciepło. Co ważne, podczas produkcji pelletu nie używa się sztucznych dodatków, które mogłyby wpłynąć na zanieczyszczenie atmosfery. Istnieje wiele odmian pelletu, które w zależności od składu oraz stopnia spalania znajdują inne zastosowania. To, co cechuje tego typu paliwo to niewielki rozmiar granulek. Dzięki temu pellet może być automatycznie podawany do kotła za pomocą przenośnika taśmowego bądź podajnika ślimakowego. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne w użytkowaniu.
Nie jedna osoba z pewnością pamięta piece zasypowe na pellet, które wymagały ciągłego nadzoru oraz nie cechowały się najwyższą wydajnością. Nowoczesne piece na pellet to urządzenia w pełni zautomatyzowane oraz ekologiczne i efektywne. Składają się one z korpusu kotła, który wyposażony jest w grzałkę elektryczną służącą do automatycznego rozpalania paliwa. Nie zachodzi tu więc potrzeba ręcznego zapłonu. Jedynymi obowiązkami właściciela automatycznego pieca na pellet są ustawienie odpowiedniej temperatury oraz uzupełnianie paliwa w zasobniku. Za pomocą jednego przycisku włączany jest tu zarówno wentylator, jak i palnik. Po naciśnięciu przycisku, uruchomiony zostaje podajnik paliwa, a pellet trafia na ruszt, gdzie następuje jego spalanie. Wentylator odpowiada za podtrzymywanie płomieni na ruszcie. Wyłączenie się pieca następuje automatycznie, kiedy woda osiągnie określoną temperaturę.
Kocioł z podajnikiem na pellet
Ekologiczny piec na pellet może być wyposażony w podajnik na pellet. To, co cechuje kotły z podajnikiem to przede wszystkim dodatkowa funkcjonalność. Podajniki mogą być wbudowane lub zewnętrzne – integralnie złączone z piecem. Najchętniej wybieranymi są jednak pierwsze z nich. Nie zabierają one bowiem dodatkowego miejsca w kotłowni oraz istotnie ułatwiają obsługę urządzenia. Jak odbywa się proces automatycznego przekazywania pelletu? Użytkownik ustawia na piecu bądź dedykowanym czujniku pożądaną temperaturę pomieszczenia. Specjalne wbudowane sterowniki podają do pieca paliwo na podstawie analizy aktualnej temperatury. W zależności od tego, czy jest ona wyższa czy niższa, piec na pellet z zasobnikiem automatycznie włącza się oraz wyłącza, a także przechodzi w tryb czuwania. Dzięki temu domownicy nie muszą integrować w pracę kotła, a jedynym ich obowiązkiem jest dosypywanie do zbiornika co jakiś czas paliwa.
Nowoczesny piec na pellet z podajnikiem to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto nie ma czasu na doglądanie pieca. Umożliwia on utrzymywanie stałej temperatury w domu nawet wtedy, kiedy przebywamy poza nim. Oczywiście, jeżeli nasza nieobecność jest dłuższa, a my nie chcemy, aby paliwo było pobierane w tak dużej ilości, bez problemu można zmniejszyć pożądaną temperaturę pomieszczeń.
Jakie są najlepsze małe piece na pellet z podajnikiem? Ranking kotłów na pellet to odpowiedź na Twoje pytanie!
Kotły na pellet – ranking czerwiec 2023
Piec na pellet ładowany od góry
Piec na pellet do centralnego ogrzewania oraz wody jest zazwyczaj ładowany od góry. Taki sposób uzupełniania paliwa jest prosty i wygodny. Użytkownik musi jedynie ściągnąć klapę i uzupełnić pellet. Pojemność tego typu zbiorników to od 500 do 1300 cm³. Czy piece na pellet to dobre rozwiązanie? Zdecydowanie tak. Zarówno najgorszy, jak i najlepszy kocioł na pellet jest dużo przyjemniejszy w obsłudze niż przysłowiowy „kopciuch”. Wybierając odpowiednie urządzenie należy pamiętać, aby wziąć pod uwagę:
- Zapotrzebowanie na ciepło w danym gospodarstwie domowym.
- Wielkość kotła dopasowaną do wielkości kotłowni.
- Odpowiednią klasę kotła.
- Stopień trudności obsługi urządzenia.
Kocioł na pellet – wady i zalety
Czy nowoczesny piec na pellet to same zalety? Poza tym, że urządzenie jest w pełni ekologiczne, efektywne i samoobsługowe, wyróżnia je także kilka innych cech. Pellet jest niezwykle wydajny, co przekłada się na oszczędności. Ważny jest tu jednak jego skład oraz miejsce przechowywania. Paliwo musi być bowiem magazynowane w miejscu, do którego nie dostaje się wilgoć.

Piece pelletowe cechuje też łatwość ich instalacji oraz obsługi. Tego typu rozwiązanie jest idealne dla wszystkich osób, które stawiają na niskie koszty ogrzewania, a jednocześnie nie mają czasu na codzienne rozpalanie oraz kontrolę ognia w piecu. W przypadku nowoczesnych kotłów na pellet z podajnikiem ich obsługa ogranicza się jedynie do czyszczenia oraz uzupełniania paliwa raz na kilka dni. Co ważne, wiele nowoczesnych pieców posiada mechanizm automatycznego czyszczenia.
Zarówno duże, jak i najmniejsze kotły na pellet generują niewielkie ilości popiołu, co przekłada się na większą czystość, ograniczenie emisji zanieczyszczeń oraz zapewnia większą efektywność grzewczą.
Nowoczesne piece na pellet nie są jednak całkowicie wolne od wad. Największą z nich jest cena – zarówno urządzenia, jak i samego opału. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że na przestrzeni lat inwestycja całkowicie się zwraca. Tego typu piece dostosowują bowiem spalanie paliwa do zmian na ciepło, jakie zachodzą w budynku.
Niektórzy do wad zaliczają także fakt, iż pellet musi być przechowywany w odpowiednich warunkach. Ważne jest też, aby unikać stosowania pelletu przemysłowego w domach, gdyż mógłby on uszkodzić kocioł. Minusem może być także konieczność regularnego czyszczenia pieca. Należy pamiętać, że jest to jednak cecha, która wyróżnia wszystkie kotły na paliwo stałe.
Wiele osób zastanawia się, czy istnieje jakieś bardziej uniwersalne rozwiązanie niż kocioł wyłącznie na pellet? W rankingu kotłów znajdują się także modele na pellet i drewno!
Piec na pellet i drewno
Piece na pellet z możliwością palenia drewnem to urządzenia automatyczne, które można zasilać zarówno pelletem drzewnym, jak i polanami drewna kawałkowego. Załadunek kotła pelletem odbywa się w taki sam sposób, jak w innych urządzeniach. Drewno ładowane jest z kolei do komory spalania, gdzie automatycznie rozpalane jest przez palnik pelletowy. Spalanie drewna odbywa się w procesie zgazowywania. Oznacza to, że jeżeli drewno wypali się, a temperatura nie urośnie do ustalonej w systemie, piec zaczyna pobierać pellet.
Klasy efektywności energetycznej
Klasyfikacja pieców grzewczych na pellet na podstawie ich efektywności energetycznej została określona w dyrektywie o nazwie Ecodesign, która weszła w życie wraz z początkiem roku 2020. To właśnie wtedy wprowadzono także oznaczenia klas energetycznych. Od tamtej pory urządzenia oceniane są ze względu na ich efektywność energetyczną wraz z uwzględnieniem ich sezonowej sprawności. Klasa najniższa oznaczona jest literą G, a najwyższa A+++. Informują one o zapotrzebowaniu na ciepło w danym sezonie grzewczym w porównaniu do zużycia energii przez kocioł w ciągu całego roku. Co ważne, pod uwagę brane są tu różne korekty, np. możliwe starty energii w trybie czuwania pieca.
Najlepszą efektywnością energetyczną cechują się piece, wytwarzające najwięcej ciepła, a jednocześnie zużywające mniej prądu. Tego typu najnowsze piece na pellet są niezwykle efektywne oraz energooszczędne.
Wyróżniamy 10 klas efektywności energetycznej pieców na pellet:

- G,
- F,
- E,
- D,
- C,
- B,
- A,
- A+,
- A++,
- A+++.
Jak dobrać moc pieca na pellet?
Kotły grzewcze na pellet to doskonała alternatywa dla pieców zasilanych gazem płynnym oraz modeli olejowych. Tego typu rozwiązanie jest dużo bardziej przyjazne dla środowiska, a przy tym również mniej kosztowne. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, warto ustalić swoje indywidualne potrzeby grzewcze oraz sprawdzić ranking pieców na pellet.
To co jest niezwykle ważne podczas doboru mocy do pieca to fakt, iż urządzenia nie można przewymiarować. Zarówno kocioł o zbyt dużej, jak i o zbyt małej mocy, nie będzie pracować efektywnie. W tym miejscu wiele osób zada sobie pytanie: jaki będzie najlepszy piec na pellet dla mojego gospodarstwa?
Pierwszym czynnikiem, jaki należy wciąż pod uwagę jest to, czy ogrzewa się budownictwo nowoczesne, w którym wykorzystane zostały innowacyjne rozwiązania, takie jak np. warstwy termoizolacyjne, czy jest to budownictwo stare. W pierwszym przypadku moc pieca na każde 150 m² powinna wynosić 10 kW. W drugim z kolei, piec do centralnego ogrzewania o tej samej mocy, ociepli jedynie 50 m². Jeżeli chodzi o piec na pellet na 200 m², jego moc powinna wynosić od 20 do 25 kW.
Piec na pellet dwufunkcyjny
Czy dobry piec na pellet to taki, który jest dwufunkcyjny? Co oznacza to pojęcie?
Piece dwufunkcyjne, tak jak ich nazwa wskazuje, wykonują dwa zadania. Mogą one równocześnie ogrzewać zarówno mieszkanie, jak i przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Nie potrzebują one do tego dodatkowych urządzeń, a proces jest całkowicie zautomatyzowany. Dzięki temu domownicy mogą cieszyć się ciepłą wodą w kranie bez odczekiwania najkrótszej chwili oraz doskonale działającym ogrzewaniem. Do tego typu kotłów zaliczamy m.in. piece samoczyszczące oraz samorozpalające. Jaki piec dwufunkcyjny wybrać? Sprawdź ranking kotłów pelletowych!
Kocioł na pellet samoczyszczący
Samoczyszczące kotły na pellet zaliczane są to modeli 5. generacji. To co je cechuje to przede wszystkim obecność paleniskowej komory, która podczas obracania, oczyszcza się z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Co ważne, praca kotłów na pellet z automatycznym czyszczeniem nie zostaje wówczas przerwana. Kotły nie wykazują też spadków mocy oraz nie zapychają się, a cały proces przebiega automatycznie.
Piec na pellet samo rozpalający

Samo rozpalające piece na pellet również zaliczane są do urządzeń 5. generacji. Tego typu kotły samodzielnie włączają się w momencie, kiedy temperatura spada poniżej tej określonej w systemie. Czym cechują się piece piątej generacji? W porównaniu do klasy czwartej osiągają one o 20-50% lepsze wyniki. Różnica w emisji tlenku węgla, a także zanieczyszczeń gazowych jest tu ogromna. Nowoczesny piec na pellet wykorzystuje bardzo nowoczesne technologie – elektroniczne systemy precyzyjnego dozowania powietrza oraz paliwa do paleniska. Ekonomia urządzeń jest na najwyższym poziomie, a komory spalinowe wykonane są z najlepszej jakości surowców. Wszystko to sprawia, że są to obecnie najczęściej wybierane modele pieców.
Piec kondensacyjny na pellet
Piec kondensacyjny na pellet to doskonałe rozwiązanie, gdzie spaliny z komory kierowane są wprost na wymiennik ciepła. Ten, w wyniku powracającej z wody instalacji jest chłodzony. Przekłada się to również na ochładzanie spalin, które osiągają temperaturą poniżej tzw. punktu rosy. W wyniku procesu następuje skraplanie pary wodnej, a użytkownicy mogą odzyskać część energii cieplej i ponownie wykorzystać ją do ogrzania domu czy wody.
W tradycyjnych kotłach pelletowych, spaliny o temperaturze ok. 90℃ wypływają z kolei z kotła do komina, przez co nie wykorzystują energii cieplnej, jaka zwracana jest w parze wodnej.
Piec nadmuchowy na pellet
W przeciwieństwie do tradycyjnej formy ogrzewania grzejnikowego, system ogrzewania nadmuchowego polega na rozprowadzeniu ciepłego powietrza w pomieszczeniach za pomocą wbudowanej w sufit, ściany lub podłogę instalacji.
Piece nadmuchowe to urządzenia ogrzewania bezpośredniego. Do rozprowadzenia ciepła nie potrzebują one wody, grzejników czy rur grzewczych. Zasada ich działania jest niezwykle prosta. Gorące powietrze wtłaczane jest tu do wnętrza za pomocą kanałów wentylacyjnych. Tam, następuje jego ogrzanie, w efekcie którego, urządzenie oddaje ciepło. Najlepszy piec nadmuchowy na pellet to same zalety. Jest on łatwy w czyszczeniu oraz w obsłudze. Tego typu rozwiązanie najczęściej wybierane jest do hal produkcyjnych oraz magazynów. Coraz częściej stosowane jest jednak również w domach.
Piec kominowy na pellet
Kocioł na pellet do mieszkania to idealne rozwiązanie dla każdego, kto nie chce ograniczać się jedynie do tradycyjnego ogrzewania centralnego. Jest to automatyczna alternatywa dla kominków oraz pieców, które potocznie zwane są kozami na drewno. Dobry piec na pellet wyróżnia się niezwykłą wygodą oraz niezależnością. Co więcej, nagrzewa on pomieszczenie w niezwykle krótkim czasie. Kompaktowy piec na pellet posiada wbudowany termostat, który zapewnia najlepszy komfort termiczny. Jak to działa? Wystarczy, że na panelu piecyka ustawimy pożądaną temperaturę, a urządzenia samo dostosuje moc grzewczą. W momencie, kiedy temperatura zostanie osiągnięta, piecyk zmniejszy moc na minimalną oraz wyłączy się, pozostając w trybie czuwania. Automatyczne rozpalanie i podawanie paliwa pozwala na zaoszczędzenie czasu domowników. Nie zachodzi tu bowiem konieczność doglądania oraz dorzucania drewna, a także regulowania ilości powietrza, aby piec palił się optymalnie.
Co ważne, bezobsługowy kocioł kominkowy na pellet może spełniać też funkcję dekoracyjną. Rozwiązanie ma zdecydowaną przewagę nad kotłami na drewno. Użytkownicy małych mieszkań nie muszą martwić się w tym przypadku o wcześniejsze sezonowanie drewna opałowego.
Piec na pellet z płaszczem wodnym
Wśród pieców kominowych na pellet na specjalne miejsce zasługują bezawaryjne piece na pellet z płaszczem wodnym. Jest to pewnego rodzaju połączenie kotłów nadmuchowych oraz pieców kominkowych. Tego typu kotły do centralnego ogrzewania na pellet użytkuje się tak samo jak piecyki na pellet z nadmuchem. Są one łatwe w obsłudze oraz czyszczeniu. Jedyną różnicą jest sposób, w jaki rozprowadzane jest ciepło. Dzięki wymiennikowi wodnemu ciepło może być przekazywane nie tylko do pomieszczeń, ale i instalacji wodnej, zapewniając ciepłą wodę użytkową. Co ważne, kotły z płaszczem wodnym współpracują z grzejnikami oraz podłogówką.
Z piecyków kominkowych mają z kolei atrakcyjny design, zróżnicowane kształty, kolory, a także niewielkie rozmiary. Wszystkie te cechy sprawiają, że nawet najmniejszy kocioł na pellet 5 klasy z płaszczem wodnym może być nie tylko urządzeniem grzewczym, ale i ozdobą salonu.
Najczęściej zadawane pytania na temat pieca na pellet:
Co to jest kocioł z podajnikiem na pellet?
Kocioł z podajnikiem na pellet to niezwykle wygodne rozwiązanie. Tego typu piec wyposażony jest w podajnik, z którego pobiera paliwo. Urządzenie jest w pełni zautomatyzowane, a jedynym zadaniem człowieka jest jego czyszczenie oraz dosypywanie pelletu co jakiś czas.
Jakie są ceny pieca na pellet?
Cena pieca na pellet uzależniona jest przede wszystkim od tego, jakie urządzenie wybierzemy. Najtańszy kocioł można zakupić już za 7 tysięcy. Najdroższe modele to z kolei koszt nawet 30 tysięcy.
Czy w mieszkaniu można zainstalować piec na pellet?
Oczywiście, że tak. Doskonałym rozwiązaniem będą tu dekoracyjne piece kominkowe na pellet.
Jaki piec na pellet do domu 150m2?
Bez względu na to, czy wybierzemy piec zsypowy, samoczyszczący czy z podajnikiem, najważniejsza będzie jego moc. Piec na pellet do domu 150 m² w nowym budownictwie powinien mieć moc 10 kW. Mówiąc o starym budownictwie, wartość ta wzrośnie nawet do 30 kW.
Ile prądu zużywa piec na pellet?
To, ile prądu zużywa piec na pellet uzależnione jest od częstotliwości jego pracy. Zimą, kiedy najczęściej odpowiada on za ogrzewanie wody oraz pomieszczeń będzie to znacznie większa wartość niż latem, kiedy jego zadaniem jest jedynie przygotowanie ciepłej wody bieżące. Średnie zużycie pieca pracując z maksymalną mocą przez całą dobę wynosi ok. 1,2 kWh, a pracując z mocą 30% – ok. 0,8 kWh.