Ranking TOP 10: Najlepsza antena pokojowa DVB-T – 2023

Telewizja towarzyszy nam od wielu lat jest źródłem informacji i rozrywki. Telewizory służące do wyświetlania odebranego sygnału z roku na rok rosną w szerokość przekątnej. Co się z tym wiąże, do odbiornika musi trafiać silny sygnał, aby obraz był krystaliczny, nie zacinał się, a jego jakość była zachęcająca do oglądania.

Antena Pokojowa DVB-T czy zewnętrzna?

Operatorzy oferują satelitarną telewizję z dużą ilością kanałów, których nie sposób oglądać. Pomijając kwestie cenowe, zmuszeni jesteśmy podpisać umowę abonamentową na wiele miesięcy, aby otrzymać kartę z dekoderem. Alternatywą dla domostwa, które zadowoli podstawowa siatka programów może być cyfrowa telewizja naziemna. Aby jednak móc cieszyć się cyfrową telewizją w domu, należy wyposażyć się w odpowiednią antenę. W tym celu pomocny może okazać się ranking anten pokojowych DVB-T.

Do odbioru cyfrowej telewizji z kanałami w jakości HD, potrzeby jest dekoder DVB-T. Większość nowszych telewizorów ma wbudowany dekoder DVB-T, a do odbioru telewizji wystarczy dobra antena. Montaż anteny zewnętrznej bywa uciążliwy, a na dodatek często jest niemożliwy, ponadto bywa tak, że trzeba też ukryć kabel wiszący, między anteną a odbiornikiem, aby nie przeszkadzał, odbijając się przy wietrze o elewację budynku. Doskonałą alternatywą, są anteny pokojowe DVB-T umożliwiające odbiór cyfrowego obrazu, bez dodatkowego majsterkowania i mocowania konstrukcji nośnych. Rynek obecnie oferuje dużo anten pokojowych, które różnią się od siebie nie tylko ceną, ale także parametrami. Z myślą o doskonałym wyborze, stworzyliśmy ranking odpowiadający na pytanie: jaką wybrać najlepszą antenę pokojową DVB-T?

Najlepsza antena pokojowa marzec 2023

Przygotowując ranking- anteny pokojowe do naziemnej telewizji cyfrowej bazowaliśmy zarówno na jakości danego urządzenia, specyfikacji technicznej, cenie jak i braliśmy pod uwagę opinie użytkowników. Nasz ranking anten pokojowych DVB-T przygotowany został niezależnie przez naszych ekspertów. Zobacz jaka antena pokojowa jest najlepsza i którą warto kupić.

Najlepsza antena pokojowa do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej

Nawet najlepsza antena pokojowa do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, niestety nie zapewni tak mocnego sygnału, jak tradycyjna antena zewnętrzna. Odbiór sygnału w pomieszczeniu w dobrej jakości obrazu, możliwy jest tylko wtedy, kiedy do pomieszczenia dociera odpowiednio mocny sygnał z nadajnika. Bardzo częstym problemem w pokojowych antenach, jest niewystarczająca możliwość wysokości umiejscowienia, która odgrywa istotną rolę ze względu na straty mocy sygnału, wynikające z gęstości zabudowań. Duża ilość przeszkód na drodze sygnału, a także charakterystyka pasma UHF i VHF powoduje, że nawet najlepsze pokojowe anteny, sprawdzają się tylko w pobliżu nadajników telewizyjnych, w odległości nieprzekraczającej 40 km i z dala od urządzeń zakłócających sygnał.

Antena pokojowa DVB-T – korzyści dla kupującego

DVB-T oznacza cyfrową transmisję danych, drogą naziemną. Antena pokojowa dzięki instalacji wewnątrz pomieszczenia nie wymaga zgody administratora budynku, a to oznacza mniej formalności dla posiadaczy odbiornika. Antena wewnętrzna umożliwia odbiór płynnego sygnału, w jakości Full HD, a nawet 4K Ultra HD. Znaczna część anten pokojowych DVB-T na rynku pozwala na odbieranie także stacji radiowych, dzięki odbieraniu sygnału FM lub w standardzie DAB.

Jaka antena pokojowa do telewizora?

Anteny do telewizora mogą być aktywne lub pasywne, co to oznacza dla kupującego? Pasywne, czy inaczej bierne anteny, są odbiornikami niewymagającymi żadnych źródeł zasilania, w postaci zasilaczy lub przedwzmacniaczy. Aktywna antena wręcz przeciwnie jest zasilana z tradycyjnego gniazdka prądowego, a pobierany prąd ma na celu podnieść moc odbieranego sygnału z wykorzystaniem elektronicznych układów. Aktywne anteny pokojowe dużo bardziej narażone są na zakłócenia, ponieważ sygnał, który odbiera antena w postaci zakłóceń także, jest wzmacniany. Antena pokojowa z zasilaczem również może generować zakłócenia. Wzmacniacze stosuje się wówczas, kiedy sygnał, jest dzielony między urządzeniami, co wywołuje straty mocy.

Większość anten pokojowych wyposażona jest już we wzmacniaczu sygnału, dlatego warto wybrać model z zasilaczem niskoszumnym, który minimalizuje ilość zakłóceń wywołanych wzmocnieniem sygnału. Jednymi z najbardziej znanych urządzeń zakłócających, są mikrofalówka i telefon komórkowy. Warto także mieć na uwadze, że stacje tzw. BTS – czyli nadajniki sieci komórkowych, pracujące w zakresie LTE także wpływają na zakłócenie sygnału.

Co powinna mieć dobra antena pokojowa?

Dobra antena pokojowa powinna odbierać sygnał na paśmie UHF i VHF. Powód jest oczywisty, cyfrowa telewizja naziemna podzielona jest na kilka tzw. multipleksów (MUX). Oznacza to grupę programów, nadawanych na konkretnych częstotliwościach i pasmach. Ósmy multipleks umożliwiający oglądanie kanałów takich jak: TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro TV, Zoom TV, Nowa TV, WP1, nadawany jest w odróżnieniu od pozostałych multipleksów w paśmie UHF. Jeżeli mowa o dobrych urządzeniach, to dobrze wybrać antenę, która będzie odbierać radio, czyli pasmo FM i DAB/DAB+.

Dobra antena pokojowa powinna przede wszystkim, dawać dobry zysk energetyczny (potocznie zysk anteny) podawany w parametrach sprzętu w postaci dB – decybeli. Wzmocnienie sygnału, jakiego możemy oczekiwać, jest sumą wzmocnienia przez zasilacz oraz antenę i oscyluje w granicach +24, najmocniejsza antena pokojowa może zapewnić zysk nawet +45 dB. Dobre anteny pokojowe eliminują efekt wzmocnienia już mocnego sygnału, co normalnie skutkowałby obniżeniem jakości obrazu w wyniku przesterowania. Dobre anteny pokojowe nie tylko mają mocne wzmocnienie sygnału, ale także mają zainstalowane liczne filtry tłumiące zakłócenia z sieci telefonicznej GSM/3G/LTE.

Dobra antena pokojowa, z racji umiejscowienia, to także element wystroju wnętrza, dlatego warto zwrócić uwagę na design i wykończenie anteny, która może być widoczna nie tylko dla domowników, ale także dla gości. Najlepsze anteny pokojowe do naziemnej telewizji cyfrowej znajdziesz w naszym rankingu.

Co jeżeli antena pokojowa nie wyszukuje kanałów?

Złacza koncentryczne do tunera DVB-T

Istnieje kilka przyczyn, dla których odebranie sygnału jest utrudnione lub nawet niemożliwe. Jedną z najczęstszych przyczyn, jest słaby sygnał docierający do anteny, spowodowany odległością od nadajnika. Wówczas można wybrać model anteny pokojowej ze wzmacniaczem antenowym i ponowić próbę uzyskania czystego sygnału. Kiedy problem dalej występuje, warto sprawdzić siłę sygnału przy oknie lub najlepiej na zewnątrz. Fale radiowe podlegają tzw. zjawisku propagacji, co oznacza odbijanie się fal od warstw atmosfery, dlatego zmniejszenie ilości przeszkód na drodze fali jest bardzo pomocne. Ponadto fale o większej sile, rozchodzą się promieniście od nadajnika, stąd kierunek ustawienia anteny ma bardzo duże znaczenie. Jednym z kolejnych zakłócaczy sygnału DVB-T są nadajniki LTE, pomimo dobrego sygnału w telefonie, możliwe jest odzwierciedlenie zakłóceń telewizyjnych na odbiorniku.

Co to jest symetryzator antenowy?

Symetryzator antenowy jest pasywnym urządzeniem zamontowanym wewnątrz anteny, w celu zmiany impedancji 300 ohm na 75 ohm i zmiany linii symetrycznej na niesymetryczną.

Prościej?

Symetryzator antenowy potrzebny jest, aby kabel antenowy współgrał z anteną, ponieważ każdy z tych przewodników ma inny opór elektryczny.

Antena pokojowa jak ustawić?

Antena pokojowa doskonale spełnia swoją funkcję, jeżeli znajduje się w pomieszczeniu oddalonym o około 10 km od nadajnika. W przeciwnym razie moc sygnału będzie słabsza w wyniku odległości i licznych przeszkód stojących na drodze fal radiowych. Istotnym elementem w działaniu anteny, jest jej ustawienie, które powinno kierować antenę pokojową prostopadle do nadajnika.

Antena pokojowa ze wzmacniaczem zbiera więcej zakłóceń, dlatego, jeżeli siła sygnału jest wystarczająca z biernej anteny, lepiej unikać wzmacniaczy.

Antena pokojowa jak podłączyć?

Instalacja anteny pokojowej jest bardzo łatwa. Jeden koniec przewodu antenowego podłączamy do telewizora a drugi do anteny. Wersja anteny pokojowej ze wzmacniaczem wymaga podłączenia zasilacza do gniazdka sieciowego o napięciu 230 V. Po podłączeniu można rozpocząć testowanie umiejscowienia anteny, aby uzyskać najlepszą moc sygnału.

Antena pokojowa – cena

Inwestycja w sprzęt, który nie służy zgodnie z przeznaczeniem to strata pieniędzy. Anteny pokojowe są bardzo często zwracane ze względu na to, że nie działają. Warto wybrać sprawdzony model z rankingu i kupić drogą internetową. Wówczas jest pewność, że polecany model poradzi sobie lepiej w trudnych warunkach, a gdyby było inaczej, to bez podania przyczyny można sprzęt odesłać i odzyskać środki. Ile kosztuje antena pokojowa? Ceny anten pokojowych wahają się między 15-200 zł cena zależna jest od konstrukcji anteny pokojowej, jakości wzmacniacza, ilości filtrowanych zakłóceń oraz producenta.

Co zrobić, żeby antena pokojowa lepiej odbierała?

Pozbywając się łączników i rozdzielaczy, stosując przewód antenowy o jednolitej konstrukcji bez łączenia, zapobiec można stratą mocy sygnału. Kiedy mocna antena pokojowa przestaje sobie radzić, dobrze jest wymienić ją na kierunkową antenę pokojową, zwykle przy dobrym ustawieniu pozwala odczuć różnice w mocy sygnału.

Kierunkową antenę pokojową należy ustawić precyzyjnie, tak aby odchylenie od nadajnika mieściło się w normie 5-10 stopni. Jeżeli w kierunku nadajnika z okna dostrzec można las, pagórki, lub budynki lepiej wybrać antenę szerokokątną, lub szerokopasmową, które charakteryzują się większym polem odbioru sygnału, niż anteny kierunkowe. Szerokokątne anteny pozwalają wyłapać więcej odbić sygnału, co dodatkowo podnosi efektywność. Czasami wzmacniacz antenowy wzmacnia sygnał, który już jest mocny, powoduje to efekt odwrotny do zamierzonego. Sygnał przesterowany jest gorszej jakości niż bez wzmacniacza.

Najczęściej zadawane pytania o antenę pokojową:

Jak poprawić sygnał cyfrowej telewizji naziemnej?


Wybierz antenę o dobrych parametrach wzmocnienia sygnału.
Zastosuj wzmacniacz antenowy.
Ustaw antenę blisko okna lub otwartej przestrzeni.
Skieruj antenę pokojową prostopadle do nadajnika.
Postaw antenę możliwie wysoko.
Sprawdź, czy w pobliżu nie znajdują się nadajniki LTE.
Unikaj rozdzielania sygnału, to powoduje duże straty.
Stosuj kabel antenowy bez łączenia.
Kierunkową antenę ustaw tak, aby błąd odchylenia on nadajnika nie przekraczał 10 stopni.
Odłącz wzmacniacz antenowy przy zbyt mocnym sygnale.
Możliwie skróć długość przewodu antenowego.

Co zakłóca sygnał cyfrowej telewizji naziemnej?

Radio, Telewizja satelitarna, Połączenia sieci komórkowej, Sygnał Wi-Fi, Nadajniki BTS sieci komórkowej LTE.

Jakie kanały można oglądać w niekodowanej, cyfrowej telewizji naziemnej?

Mając pokojową antenę DVB-T, odbierającą w paśmie VHF, możemy oglądać programy takie jak:TTV , Polo TV , Eska TV , ATM Rozrywka , TV Trwam , TVP ABC , Fokus TV , Stopklatka TV , Polsat , Super Polsat , TVN , TVN7 , TV Puls , TV Puls 2 , TV4 , TV6 , TVP1 HD , TVP2 HD , TVP Info HD , TVP 3 Regionalna , TVP Historia , TVP Sport HD , TVP Rozrywka ,
Podłączając pokojową antenę DVB-T, odbierającą w paśmie UHF, uzyskać można dostęp do takich programów jak: TVP Kultura HD , TVP Rozrywka , Metro , Zoom TV , Nowa TV , WP1 ,

Co oznacza skrót DVB i jakie są jego odmiany?

DVB-T – Digital Video Broadcasting – Terrestrial – oznacza nadawanie sygnału cyfrowego w formie naziemnej.
DVB-S – Oznacza nadawanie sygnału cyfrowego droga satelitarną. DVB-C – Znaczy, że sygnał telewizji cyfrowej prowadzony jest drogą kablową.

Najlepsze anteny pokojowe wyróżnione przez redakcję 2023

Aktualizacja: marzec 2023

4 opinie
  1. Najlepsza antena do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej to koszt około 100 zł czyli tyle co miesięczny abonament na telewizję w abonamencie. Za oszczędności można kupić przyczepę kempingową i nie oglądać TV tylko w domu. Mocne anteny pokojowe ściągają dobry sygnał nawet bez zasilacza, poza tym można ją zabrać wszędzie ze sobą, a na 32 calach HD nie wiele zmienia. Wiec odpowiedzcie sobie sami czy chcecie płacić haracz za telewizję?

  2. Długo się zastanawiałem jaką wybrać antenę pokojową dvb-t, większość z nich miała tylko napis na opakowaniu, że to najmocniejsza antena pokojowa. Mocne anteny pokojowe nie potrzebują silnego sygnału jak się okazuje, wybrałem model od thomsona i nie żałuje w końcu firma znana a jakość obrazu na dobrym poziomie.

  3. Moim zdaniem najlepsza antena pokojowa do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej to Thomson, dlaczego? Wiele osób nawet nie wie co stoi sobie na parapecie, a to najmocniejsza antena pokojowa z jaką miałem do tej pory do czynienia. Przez wiele miesięcy testowałem różne modele nie wiedzą nawet jaką antenę pokojową wybrać, okazało się że istotne jest faktycznie ustawienie samej anteny nawet pod odpowiednim kątem na parapecie przy oknie. Co zrobić żeby antena lepiej odbierała – pokręcić jak zwykłą anteną umieścić za okno w kierunku nadajnika. Te wskazówki mi wystarczyły, jakbym mógł to na dach bym ją wrzucił. Najmocniejsza antena dvb-t pokojowa wcale nie musi być klasycznego kształtu i wielkich rozmiarów jak się okazuje.

  4. Powiem wam że skorzystałem z kilku wskazówek począwszy od skorzystania z rankingu anten pokojowych po instrukcję ustawienia, wybrałem model anteny z TOPowych pozycji i nie mogę narzekać. Odbiera mi czysty obraz. Dobra antena pokojowa wystarcza, nie trzeba płacić abonamentów na to żeby coś obejrzeć i posłuchać. W pracy się na oglądam wystarczająco żeby w domu już nie mieć telewizora. Szukałem pół roku wcześniej mocne anteny pokojowe opinie zaprowadziły mnie do tego rankingu i wybrałem dyskretny model anteny. Antena już dawno się zwróciła biorąc pod uwagę, że oglądam TV bez kosztów

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Please enter your name here

spis treści:

Zobacz również:

Domowa maszyna do pączków, czy klasyczny garnek z olejem? Ranking 2023

Jeśli interesuje Cie maszyna do pieczenia pączków, to w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, kilka ważnych, opisanych w poradniku czynników. Przede wszystkim musisz...

Najlepsza szpryca do pączków – jak dobrze nadziewać pączki? 2023

Pączki z nadzieniem to pyszny smakołyk, który można jeszcze bardziej urozmaicić za pomocą szprycy. Tylka, igła, szpryca lub duże strzykawki to narzędzia, które służą...

Najlepsza podkładka pod myszkę – Ranking 2023

Większość osób nie zwraca uwagi na to, aby do swojej myszki komputerowej dobrać odpowiednią podkładkę. Wielu użytkowników nadal uważa je za zbędny dodatek, który nie...

Najlepszy piec na pellet – Ranking 2023

Piec na pellet to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań wśród kotłów na biomasę. Obecnie coraz więcej uwagi przykuwa się do ekologii – konieczności wymiany...

Ekonomiczna drukarka laserowa do biura – Ranking 2023

Niezależnie od tego, czy masz swoje własne biuro, czy zatrudniasz w nim kilku lub kilkunastu pracowników, w końcu staniesz przed decyzją: jaką drukarkę laserową ze...

Najlepsza domowa drukarka laserowa – Ranking 2023

Coraz większa liczba osób korzysta z drukarki. Staje się ona nieodłącznym elementem wyposażenia już nie tylko biura, ale także domu. Korzystają z niej tak...

Polecane wpisy: