Ranking TOP 10: Najlepszy laptop do 1000 zł – 2023

Mając niski budżet na laptopa, trzeba liczyć się z pewnymi wyrzeczeniami, nie powinno to jednak stać się domeną wszystkich tanich laptopów. Można kupić dobry tani laptop za 1000 zł, jeżeli właściwie wybierze się model o odpowiednich parametrach. Jakość i moc laptopa powinna być przede wszystkim dobrana do potrzeb użytkownika.

Jak wybrać laptop do 1000 zł?

Laptop do 1000 zł do gier to raczej scenariusz, którego nie da się zobrazować nowym modelem ze sklepu. Jeżeli jednak komputer ma być wykorzystany do sprawdzania poczty, serfowania po Internecie, robienia zakupów, płacenia rachunków oraz grania w niewymagające gry, to oczywiście wybierając model z rankingu, łatwo można zobrazować plany.

Podstawowe kryteria wyboru powinny w głównej mierze, skupiać się na parametrach. W laptopach do 1000 zł nie może zabraknąć pamięci, dysku twardego lub procesora. Wybierając taniego laptopa, trzeba mieć na uwadze, że tego typu sprzęt składa się dużej ilości podzespołów. To, co widoczne „gołym okiem” to klawiatura touchpad, ekran, złącza na bokach urządzenia oraz bateria.

Najlepszy laptop do 1000 zł ranking październik 2023

Sprawdź również ranking laptopów do 1500 zł

Jaki procesor w laptopie do 1000 zł?

Procesor w laptopie za 1000 zł

Optymalną pracę przy niezbyt zaawansowanych operacjach powinien zapewnić wielordzeniowy procesor. W przypadku kiedy mówi się, o dwurdzeniowych jednostkach, warto także zwrócić uwagę na ilość wątków logicznych. Rdzeń procesora to fizyczna jednostka obliczeniowa, która bezpośrednio wpływa na ilość przetwarzanych informacji. Wątki to rdzenie logiczne, które odpowiadają za określanie kolejności dostarczanych informacji i instrukcji do pojedynczego rdzenia fizycznego. Systemy operacyjne dość często wskazują ilość wątków logicznych, jako ilość jednostek obliczeniowych, to z uwagi na przydzielanie zadań i obsługę wątków z realizowanych procesów. Obrazując działanie procesora to tak, jakby do wykonania zadania procesor otrzymał zadanie przekopania ogródka, pomimo iż sam wykonuje pracę jednym szpadlem, to mając więcej poukładanych w kolejności wskazówek i instrukcji, jest w stanie zrobić to sprawniej. Dość popularnymi procesorami, w nisko budżetowych laptopach z rankingu, są procesory typu Atom lub Celeron, pozwalające na przetwarzanie informacji z niewymagającego oprogramowania. Taki komputer osobisty może być wyposażony w procesor czterordzeniowy o niższym taktowaniu, na poziomie 1330 lub 1830 MHz. Oczywiście lepiej postawić na ilość rdzeni. Wydajniejszym rozwiązaniem jest więcej słabszych procesorów niż jeden mocniejszy. Procesory z taktowaniem poniżej 2000 MHz nazywane są dość często energooszczędnymi jednostkami obliczeniowymi, to z uwagi na niskie zapotrzebowanie na energię.

Bateria w laptopie za 1000 zł

Bateria w laptopach do 1000 zł

Oszczędny procesor nie wymaga dużej i pojemnej baterii w osobistym laptopie, dzięki czemu urządzenie może być lżejsze optymalnie wydajne i przy tym pracować przez nawet kilka godzin, bez ładowania. Laptop jest urządzeniem przenośnym, z tego właśnie względu bateria powinna umożliwiać pracę na pełnym naładowaniu na poziomie przynajmniej 2 godzin. Ważnym czynnikiem rankingowym, jest żywotność baterii, która określona jest w cyklach ładowania wewnętrznych akumulatorów. W większości przypadków laptop pozwala na sprawne działanie akumulatorów przez około 2 lata, po tym czasie wiele baterii traci swoje właściwości i trzyma coraz krócej. Warto zatem wybierając laptopa wybrać model, który ma wymienną baterię, dzięki czemu przy obniżeniu sprawności baterii w każdym momencie będzie możliwe, poza serwisowe wymienienie źródła, podtrzymania prądu.

Ile RAM do Laptopa?

Pamięć RAM w laptopie za 1000 zł

Pamięć operacyjna zwana także pamięcią RAM to podzespół komputera, który podobnie jak procesor, odpowiada za płynność działania taniego laptopa. Nawet mocny procesor z małą ilością pamięci, może sprawić, że rankingowy laptop stanie się frustrujący, badając poziom cierpliwości właściciela za każdym razem, kiedy potrzebny jest dostęp do informacji. Duża ilość pamięci w laptopie znacząco wpływa na cenę zakupu, dlatego korzystnie jest wybrać więcej pamięci ram, kosztem jej taktowania. Wolniejsze pamięci są tańsze, co jednocześnie pozwala kupić laptopa z dwukrotnie większą ilością pamięci RAM. Nawet szybkie pamięci DDR4 mogą sprawić, że laptop zwolni, wystarczy, że zacznie brakować pamięci do płynnego działania systemu operacyjnego lub przeglądarki internetowej. Starsze, a co za tym idzie wolniejsze kości pamięci DDR3, pozwalają na zwiększenie pojemności pamięci operacyjnej. Wszystko zależy, do czego laptop ma być głównie wykorzystywany. Jeżeli laptop ma służyć do pisania treści w systemowych edytorach tekstu i obsługi prostych programów graficznych to lepiej postawić na szybszą pamięć DDR4 i pojemności 4GB. Jeżeli laptop ma być wykorzystywany do pracy z przeglądarką internetową, to lepiej wybrać model przynajmniej z 8GB RAM w technologii DDR3. Oczywiście im więcej pamięci i wyższa częstotliwość taktowania (wyrażona w Mhz), tym sprawniej laptop poradzi sobie z dużą ilością kart w przeglądarce i większą ilością uruchomionych programów. Do standardowego sprawdzania poczty i płacenia rachunków przez Internet wystarczą 4GB pamięci RAM, zainstalowane w laptopie z rankingu.

Ekran i grafika w tanim laptopie

Ekran w laptopie za 1000 zł

Nowy laptop do 1000 zł z pewnością będzie miał ekran i to w większości przypadków o rozdzielczości HD lub Full HD oraz wielkości pomiędzy 11 a 15,6 cala. Tego samego niestety nie można powiedzieć o karcie graficznej. Tanie modele laptopów mają z reguły grafikę zintegrowaną. Oznacza to, że procesor ma wbudowaną obsługę elementów graficznych. Wbudowana karta grafiki to także oszczędność, bowiem w laptopach, sama karta może kosztować ponad 1000 zł. Jeżeli chodzi o wyświetlanie obrazu, to jest to możliwe dzięki tanim matrycom typu TN, rzadziej można spotkać w tej granicy cenowej, matryce IPS, a już tym bardziej VA. Słaba i zintegrowana karta graficzna wyklucza również wysoką częstotliwość odświeżania matrycy powyżej 60Hz. Pozostaje zatem skupić się przy wyborze na aspektach praktycznych, mowa tu przede wszystkim o matowej powierzchni ekranu. Mimo że błyszczący ekran wygląda ładnie, staje się mało praktyczny przy nawet niewielkim nasłonecznieniu lub sztucznym oświetleniu. Liczne odbicia światła od ekranu nie tylko zmniejszają widoczność, wyświetlanych elementów, ale również szybciej meczą wzrok, dzieje się tak z uwagi na większą ilość światła, które dociera do oka. Proponowane w rankingu modele laptopów, mają najlepsze na rynku dostępne ekrany w tej kategorii cenowej.

Jaki dysk do laptopa za 1000 zł

Dysk twardy HDD w laptopie za 1000 zł

Dyski twarde dość często wykorzystywane są przez sprzedawców jako chwyt marketingowy, duża pojemność nie zawsze idzie w parze z prędkością działania, zwłaszcza w tanich laptopach. Najszybsze dyski twarde, które instalowane są w komputerach, w odróżnieniu od klasycznego dysku nie mają obracającej się tarczy. Dyski SSD wykorzystują rodzaj pamięci typu Flash, bazująca na tranzystorach typu MOSFET. Klasyczne dyski HDD są wolniejsze, ale także tańsze od SSD, dlatego, jeżeli potrzebujesz dużo pamięci w laptopie, wybierz dysk HDD, jeżeli chcesz maksymalnie wykorzystać płynności działania laptopa, skorzystaj z dobrodziejstw dziesięć razy szybszych dysków SSD. W małych rankingowych laptopach do 1000 zł często wystarczą 32 GB warto więc, aby była to szybka pamięć, nieblokująca prędkości działania systemu operacyjnego, a tym samym pozostałych aplikacji.

Łączność bezprzewodowa

Do wygodnej pracy, potrzebna jest możliwość bezprzewodowej komunikacji z innymi urządzeniami, w tym do dostępu do Internetu. Każdorazowe podłączanie laptopa do kabla z Internetem może być nieprzyjemne, na szczęście laptopy z rankingu oraz większość modeli dostępnych na rynku, ma wbudowana kartę sieci bezprzewodowej WiFi, dzięki czemu wystarczy znać hasło do sieci i można korzystać wygodnie z Internetu, Dodatkowym udogodnieniem może być Bluetooth, dzięki czemu nawet w przyszłości pozwoli to na podłączenie słuchawek bezprzewodowych lub do wymiany danych ze smartfonem.

Dla kogo tani dobry laptop do 1000 zł?

Sieć bezprzewodowa Bluetooth i WiFi w laptopie

Niewątpliwie osoby uczące się lub pracujące zdalnie potrzebują do tego odpowiednich narzędzi. Dużo operacji umożliwiają obecnie smartfony, jednak klawiatura w tych urządzeniach nie jest zbyt wygodna, jeżeli trzeba sporządzić obszerniejsze notatki lub odpisać na więcej maili. W większości przypadków zamiast laptopa wystarczy tzw. notebook, jest to laptop bez stacji CD oraz DVD. O ile możesz te nośniki danych wymienić na pendrive lub dysk przenośny, o tyle wielkość laptopa może się zmniejszyć do kompaktowych rozmiarów. Laptop do 1000 to także dobry sposób na rozwój dla dzieci, które mogą doskonalić swoje umiejętności pisania na klawiaturze, rysowania i komunikowania się z rówieśnikami oraz rodziną wykorzystując Internet. Laptop do płacenia rachunków to wygodny sposób do tego, aby nawet seniorzy zostali w domu, zamiast stać godzinami w kolejkach do kasy lub ryzykować wyprawą do urzędu w porze jesienno-zimowej. Rankingowy laptop do 1000 zł to także dobry pomysł na prezent dla tych, co robią zrzutkę na coś konkretniejszego z zarazem przydatnego. Obdarowana osoba, szczególnie jeżeli cierpi na samotność, może dzięki taniemu laptopowi zyskać kontakt z rodziną i przyjaciółmi.

Pytania i odpowiedzi na temat tanich dobrych laptopów:

Czy lepiej kupić nowy, czy używany laptop?

Z punktu widzenia czysto ekonomicznego wydawać mogłoby się, że za mniejsze pieniądze można kupić lepszy sprzęt. Niestety łatwo także zapomnieć, że pracujący przez kilka lat sprzęt także się zużywa. W starych laptopach trzeba w większości przypadków, wymienić pastę przy procesorze, czyścić układ chłodzenia, może zdarzyć się, że dysk HDD ma już uszkodzone sektory, co może powodować utratę części danych, ale także z czasem ekran laptopa przestaje być podświetlony równomiernie. Sumując koszty serwisowe lub wymianę baterii, dysku itp. może okazać się, że zakup laptopa nie będzie się kalkulował.

Co jak w laptopie brakuje miejsca?

Najlepszym sposobem przechowywania danych są chmury, dużo z nich jest darmowe i pozwala nawet na przechowywanie do 100Gb zdjęci oraz filmów. Bardzo popularne są również pendrive, które umożliwiają przenoszenie i magazynowanie kilkunastu gigabajtów danych. Jeżeli potrzeba dużo więcej miejsca na zdjęcia i filmy warto, rozejrzeć się za przenośnym dyskiem zewnętrznym, których pojemność coraz częściej mierzona jest terabajtach.

W co można grać na laptopie za 1000 zł?

Laptopy ze zintegrowaną kartą graficzną umożliwiają w granie gry takie jak: poker, szachy, gry edukacyjne dla dzieci bez rozbudowanej grafiki 3D. Dużo gier 3D, nawet tych sieciowych pozwala na płynną grę przy minimalnych ustawieniach graficznych, jeżeli nasze wymagania z czasem się zwiększą, można zainwestować, w dodatkową, zewnętrzną kartę graficzną.

Najlepsze laptopy wyróżnione przez redakcję 2023

- to Cię zainteresuje!

Aktualizacja: październik 2023

2 opinie
  1. Prawdą jest że tani laptop do gier do 1000 zł pozwoli odpali tylko platformowe tytuły lub proste graficznie gierki. Dla samej stacji CD/DVD nie warto już wybierać laptopa za 10oo zł. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest notebook do 1000 zł, ma tą samą funkcjonalność, do gier i tak się nie nadaje ale na studia już owszem. Laptopy do 1000 zł nie mają za dużo do zaoferowania, porządny sprzęt to wydatek przynajmniej 3 tys. Tani dobry laptop może być rozwiązaniem dla dziecka do nauki żeby nie grało za długo, bo proste gry mogą szybciej się nudzić, wówczas będzie można powiedzieć że dziecko ma laptop edukacyjny do nauki a nie do grania.

  2. Jak szukacie laptopa o dobrych parametrach i to w tej cenie to trzeba wziąć pod uwagę używany laptop do 1000 zł, tanie nowe laptopy służą głównie do przeglądania Internetu lub do obsługi pakietu ms office. Laptop do 1000 zł może zaoferować niską przekątną ekranu oraz często słabą rozdzielczość, budżetowy laptop nie pozostawia złudzeń, czasami trzeba nauczyć się przy nim cierpliwości. Ranking laptopów do 1000 zł prezentuje kilka ciekawych modeli a co najważniejsze znanych producentów z dobrym supportem. Tak więc jest to sprzęt dla mniej wymagających oraz początkujących, niemniej jednak nie można wspomnieć o seniorach, którzy nie grają w gry a raczej potrzebują laptopa do zakupów, komunikacji wideo itp. Dlatego moim zdaniem dobry laptop do 1000 zł to także świetny prezent dla emeryta

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Domowa maszyna do pączków, czy klasyczny garnek z olejem? Ranking 2023

Jeśli interesuje Cie maszyna do pieczenia pączków, to w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, kilka ważnych, opisanych w poradniku czynników. Przede wszystkim musisz...

Najlepsza podkładka pod myszkę – Ranking 2023

Większość osób nie zwraca uwagi na to, aby do swojej myszki komputerowej dobrać odpowiednią podkładkę. Wielu użytkowników nadal uważa je za zbędny dodatek, który nie...

Ekonomiczna drukarka laserowa do biura – Ranking 2023

Niezależnie od tego, czy masz swoje własne biuro, czy zatrudniasz w nim kilku lub kilkunastu pracowników, w końcu staniesz przed decyzją: jaką drukarkę laserową ze...

Najlepsza domowa drukarka laserowa – Ranking 2023

Coraz większa liczba osób korzysta z drukarki. Staje się ona nieodłącznym elementem wyposażenia już nie tylko biura, ale także domu. Korzystają z niej tak...

Nie daj się zaskoczyć – ranking odmrażaczy do szyb samochodowych 2023

Mroźne wieczory mogą przysporzyć kierowcy sporo utrudnień o poranku, szczególnie kiedy jesteśmy już spóźnieni. Warto przygotować się na każdą ewentualność. Do najczęstszych a zarazem...

Prostownik z rozruchem do akumulatora – Ranking 2023

Każdy z nas z pewnością nie raz słyszał lub na własnej skórze spotkał się z sytuacją, kiedy po przekręceniu kluczyka w stacyjce samochodu, silnik...

Polecane wpisy: