Ranking TOP 10: Najlepszy aparat fotograficzny 2022

We współczesnym świecie fotografuje niemal każdy, a przeciętnym telefonem da się zrobić naprawdę dobre zdjęcia. Jeżeli jednak chcemy przejść na wyższy poziom wtajemniczenia i stać się profesjonalistą lub bardzo dobrym amatorem powinniśmy zaopatrzyć się w dobry aparat. Czy obsługa lustrzanki jest skomplikowana? Czy budowa lustrzanki cyfrowej wprawia w zdumienie? Jaki model wybrać na początek? W naszym rankingu lustrzanek odpowiadamy na te i wiele innych pytań. 

Aparat lustrzanka – co to jest?

Lustrzanka cyfrowa potocznie nazywana po prostu lustrzanką to typ aparatu fotograficznego, który działa na podstawie schowanego wewnątrz lustra oraz matrycy cyfrowej. Lustro jest elementem mechanicznym, który zapewnia możliwość niezwykle precyzyjnego kadrowania. Elementy cyfrowe to między innymi materiał światłoczuły w formie matrycy CMOS lub CCD. W dalszej części artykułu wyjaśnimy dokładniej te zagadnienia. 

Lustrzanki występują w dwóch wariantach: z jednym oraz dwoma obiektywami. W rankingach lustrzanek zdecydowanie częściej wybierane są warianty jednoobiektywowe, gdyż aparaty z dwoma obiektywami są już raczej reliktem przeszłości. W tych starszych modelach jeden z obiektywów służył do kadrowania, a drugi naświetlał materiał światłoczuły. 

Lustrzanka cyfrowa – jak działa?

Zasada działania aparatu fotograficznego typu lustrzanka jest średnio skomplikowana i każdy powinien móc ją zrozumieć. Liczne rankingi lustrzanek wyjaśniają tę kwestię w dość zawiły sposób, my jednak postaramy się maksymalnie uprościć nasz opis. Zrozumienie działania aparatu z pewnością ułatwi pierwszy kontakt z takim sprzętem, a także będzie dobrym wstępem do dalszego studiowania fotografii. 

Jednym z głównych elementów lustrzanki jest lustro, od którego odbija się światło wpadające przez obiektyw. Dzięki temu światło może przejść przez pryzmat, docierając do wizjera. Dokładnie w ten sposób obraz dociera do naszych oczu. W niektórych aparatach dzieje się tak za pomocą całego systemu luster jednak dobra lustrzanka zawsze wyposażona jest w pryzmat i matówkę (wizjer). 

Pierwsza część robienia zdjęcia za nami. Jak jednak obraz jest przenoszony na materiał światłoczuły? Taki efekt osiągnięto dzięki ruchomości lustra, które w momencie naciśnięcia przycisku na ułamki sekund odchyla się, wpuszczając światło na matrycę. Warto wspomnieć też, że czas odchylenia lustra jest zależny od czasu naświetlania, im jest on dłuższy, tym na dłużej lustro się odchyla. 

Lustrzanki cyfrowe ranking grudzień 2022 

Lustrzanka pełnoklatkowa

Zastanawiając się jaki aparat kupić na pewno niejednokrotnie spotkamy się z pojęciem lustrzanki pełnoklatkowej. Porady na ten temat są zwykle dość skomplikowane i wymagają nieco wiedzy od kupującego. W skrócie lustrzanka pełnoklatkowa jest odpowiednikiem analogowej lustrzanki małoobrazkowej. Co to oznacza? Najprościej mówiąc, informuje nas to o rozmiarach matrycy. W lustrzance pełnoklatkowej ma ona wymiary 36×24 mm, czyli taka, która odpowiada klatce filmu 35 mm. W praktyce oznacza to, że piksele rozmieszczone są na większej przestrzeni i charakteryzują się większym rozmiarem. To z kolei przekłada się na większą czułość sensora, lepsze odwzorowanie kolorów, więcej szczegółów na zdjęciu oraz mniej szumów.

Wszystko to uwidacznia się zwłaszcza w sytuacji, kiedy używamy wysokich wartości ISO. Za pomocą lustrzanki pełnoklatkowej uzyskamy wtedy naprawdę dobrą jakość zdjęć, co będzie mieć znaczenie w wielu sytuacjach, na przykład w podróży lub podczas robienia zdjęć panoramicznych. 

Lustrzanka jednoobiektywowa

Zapoznając się z tematyką lustrzanek, możemy natrafić na pojęcie aparatu jednoobiektywowego. To standardowy typ aparatu, który posiada tylko jeden obiektyw, który służy do przenoszenia światła na wizjer oraz na materiał światłoczuły. 

Lustrzanka jednoobiektywowa to przeciwieństwo dwuobiektywowej, która do naświetlania matrycy wykorzystuje inny obiektyw niż do przekazywania światła do wizjera. Prościej mówiąc, taki aparat posiada dwa obiektywy. Przez jeden z nich obserwujemy scenę, a drugi umożliwia zdobienie zdjęcia. Lustrzanki z dwoma obiektywami to przestarzały model, którego już raczej się nie produkuje. 

Cena lustrzanki a różnice

Na cenę lustrzanki wpływa szereg czynników. Najważniejszym z nich jest rozmiar matrycy. Ogólna zasada jest taka, że im większa matryca, tym większa szczegółowość zdjęcia i cena całego aparatu. Sporych rozmiarów matryca umożliwia również, robienie zdjęć w słabym świetle. Kolejnym elementem, który wpływa na ostateczną cenę aparatu, jest rozdzielczość, czyli ilość megapikseli. Aparat fotograficzny dla amatora może mieć 12 Mpix, co pozwoli na swobodne wyświetlanie zdjęcia na komputerze. Wyższe wartości będą wymagane podczas robienia zdjęć na plakaty, a jeszcze wyższe na bilbordy czy tapety. 

Do ostatecznej ceny wliczają się także dodatkowe akcesoria do lustrzanek. Niektóre modele mają bogate wyświetlacze, wejścia na dodatkowy mikrofon (potrzebny w lustrzankach do filmowania) lub zaawansowany autofokus. Do robienia selfie przyda się na pewno lustrzanka z obrotowym ekranem. Wszystkie te elementy zwykle są dodatkowo płatne i wpływają na ostateczną cenę.

Oczywiście należy też wziąć pod uwagę obiektyw do lustrzanki, który potrafi osiągać astronomiczną kwotę. Lustrzankę z jednym obiektywem dla amatora można kupić już za niecałe 2000 zł. Aparaty bez obiektywu będą już znacznie tańsze. 

Budowa aparatu cyfrowego

Cyfrowe aparaty fotograficzne występują w naprawdę wielu wariantach, które różnią się od siebie wieloma rozwiązaniami technicznymi. Ranking aparatów cyfrowych pęka wręcz w szwach od nadmiaru przeróżnych modeli. Nie oznacza to jednak, że nie da się wyodrębnić elementów aparatu, które występują w większości z nich. 

Podstawowe elementy aparatu cyfrowego:

 • obudowa chroniąca podzespoły przed uszkodzeniami, 
 • zewnętrzna soczewka, która pochłania promieniowanie UV, 
 • soczewki ogniskujące do zmiany ogniskowej,
 • obiektyw, za pomocą którego światło dociera na matryce oraz do wizjera,
 • korpus światłoczuły, chroniący elementy przed nadmiarem światła,
 • migawka, przysłaniająca dostęp promieni świetlnych, 
 • przysłona, kontrolująca ilość promieni słonecznych wpadających do aparatu,
 • pokrętła do regulacji trybów, 
 • zaczepy do pasków i dodatkowej lampy błyskowej,
 • oraz wizjer, przez który możemy obserwować rzeczywistość.

Ranking aparatów cyfrowych grudzień 2022 

Jak działa lustrzanka analogowa?

Jak pokazuje ranking lustrzanek,wersje analogowe tych aparatów są niezwykle popularne wśród tradycjonalistów. Dzieje się tak głównie przez wzgląd na ich przestarzałość i unikalny klimat towarzyszący robieniu zdjęć. Wiele osób uważa również, że analogowe robienie zdjęć przynosi znacznie lepsze rezultaty. Z drugiej strony jednak za te zalety płaci się niewygodą, ponieważ do dyspozycji mamy tylko określoną ilość zdjęć.

Czy różni się lustrzanka analogowa od cyfrowej? Odmienność tkwi w sposobie zapisu zdjęcia. Cyfrówki, jak nazwa wskazuje, robią zdjęcia w wersji cyfrowej, a analogówki na kliszy. W budowie jest więc zmiana, bo zamiast matrycy jest klisza. Główną zaletą takich aparatów jest niezawodne oddanie kolorów oraz duża możliwość manipulacji ostrością. Nie można również zapomnieć o niepowtarzalnym klimacie, jaki powoduje korzystanie z aparatu z kliszą. Już sam dźwięk może przywoływać wspomnienia. 

Aparat fotograficzny – rodzaje aparatów cyfrowych

W rankingu aparatów cyfrowych znajdziemy naprawdę sporo ich typów. Dla początkujących może być problematyczne odnalezienie się wśród tysięcy wariantów i modeli. Naszą przygodę rozpoczniemy więc od zapoznania się z podstawowym podziałem cyfrówek. 

Główny podział aparatów cyfrowych:

 1. Ultra compact to mniej niż aparat cyfrowy dla początkujących. Ma ograniczone funkcje i zwykle tylko automatyczne ustawienia, a jego obsługa ogranicza się do naciśnięcia przycisku robienia zdjęcia. 
 2. Compact jest aparatem dla początkujących, który pozwala na ograniczone ustawiania. Zwykle posiada wysuwany obiektyw, jednak jakość zdjęć niż zrobiona nie powala. 
 3. Aparaty bezlusterkowe, które dają możliwość wymiany obiektywu. Takie aparaty są drogie, jednak można nim stworzyć naprawdę wartościowe obrazy. 
 4. Lustrzanki cyfrowe, które oferują najwyższą jakość robionych zdjęć. Do ich obsługi trzeba mieć sporo wiedzy i umiejętności, gdyż mają naprawdę zaawansowane możliwości ustawień.

Parametry aparatów cyfrowych

Parametry aparatu są najważniejszą cechą podczas wyboru właściwego urządzenia. Niektórym użytkownikom z powodzeniem będzie służył mały aparat cyfrowy, którego funkcje są ograniczone, a inni będą celowali w zaawansowane maszyny. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru aparatu? 

Matryca

Do wyboru są matryce CCD, CMOS oraz Faveon. Matryce CCD charakteryzują się większą czułością niż CMOS, co oznacza, że możemy liczyć na lepsze zdjęcia w słabym oświetleniu. Z drugiej strony jednak matryce CMOS mogą wykonać więcej zdjęć w mniejszym odstępie czasu, są dużo szybsze. Matryce CMOS lepiej oddają również kolory i generują mniej szumu. Matryce Faveon są coraz popularniejsze. Cechuje je większa ostrość, lecz mogą mieć problemy z prawidłowym oddaniem barw. Oczywiście to tylko podstawowe informacje, a o szczegółowych typach poszczególnych matryc można by stworzyć osobny artykuł. 

Równie ważna jest wielkość matrycy. Ogólna zasada jest taka, że im większa matryca, tym lepsza jest jakość zdjęć. Takie matryce są drogie i wymagają większych obiektywów. Małe matryce z kolei zyskują na ostrości i są zdecydowanie tańsze. Uzyskanie dość przyzwoitej jakości zdjęć wymaga matrycy minimum 1 cal. 

Rozdzielczość

ISO, czyli rozdzielczość to wrażliwość na światło. Im mniej ISO tym mniejsza czułość. Do fotografii w dobrym oświetleniu wystarczy ISO na poziomie 50-80. Mniejszy dostęp do światła przy zachowaniu ISO będzie oznaczał zmniejszenie jakości zdjęć. 

Ogniskowa

Ogniskowa jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o jakości zdjęć robionych w warunkach problematycznych, na przykład z daleka lub przy ograniczonym świetle. Dla początkujących poleca się ogniskową poniżej 70 mm i większa niż 35 mm. Dzięki temu łatwiej będzie uzyskać efekt rybiego oka i innych wykrzywień obrazu. Szerokokątne obiektywy nadają się do fotografii natury czy imprez masowych. Obiektywy teleskopowe nadają się zaś do portretów lub fotografii z bliska. 

Dodatkowe akcesoria

Z pewnością ogólne parametry aparatu są ważne, jednak liczy się również komfort jego użytkowania. Na przykład lustrzanka do nagrywania powinna być wyposażona w wejście na zewnętrzny mikrofon. W wielu wypadkach przyda się również statyw do lustrzanki, który pozwoli na komfortowe robienie zdjęć z podróży oraz portretów. W terenie dobrym pomysłem będzie odpowiedni gimbal do lustrzanki, czyli uchwyt, który stabilizuje sprzęt w czasie ruchu.

Nie jest również niczym zaskakującym, że przyda się dodatkowa karta pamięci do lustrzanki. Dzięki temu będziemy mogli szybko ją wymienić po zapełnieniu poprzedniej, bez konieczności losowego kasowania zdjęć. 

Możliwa jest również astrofotografia lustrzanką. Potrzebny będzie do niej odpowiedni adapter oraz pierścień pośredniczący. Lustrzanka profesjonalna bez problemu poradzi sobie z takim rodzajem fotografii, a efekty mogą być nadzwyczaj zaskakujące.

Na co nie zwracać uwagi? 

Co jest najmniej ważne w rankingu aparatów cyfrowych? Oczywiście kolor obudowy aparatu, który nie ma z perspektywy technicznej żadnego znaczenia. Raczej nie bierze się też pod uwagę wagi, chyba że kupujemy aparat dla dziecka lub osoby starszej, czy niepełnosprawnej. Dokładnie tak samo podchodzi się do samej wielkości sprzętu. Te parametry są drugorzędne dla profesjonalistów i nie wpływają na jakość zdjęć. 

Lustrzanka dla początkujących

Jaką lustrzankę wybrać dla początkującego? Nie jest to łatwe zadanie, jeżeli nie chcemy zniechęcić się do fotografii przez zbyt dużo ustawień i nieudane ujęcia. Lustrzanka dla amatora powinna być dość intuicyjna, ale jednocześnie dająca spore pole do popisu. Jednymi z najlepszych lustrzanek dla amatorów są te o dużej matrycy z jednoczesnym zastosowaniem dużych pikseli i małej rozdzielczości. Sam wybór lustrzanki musi być również dostosowany do typu zdjęć, jakie będziemy wykonywać. Najlepiej kierować się wskazówkami z akapitu powyżej i dobrać odpowiedni sprzęt do potrzeb. Na przykład aparat fotograficzny z dużym zoomem nie będzie najlepszym wyborem dla miłośnika portretów, ale doskonale sprawdzi się podczas fotografowania pokazów samolotowych. 

Co wyróżnia markę na tle innych?

Jakie cechy powinny wyróżniać najlepszy aparat cyfrowy? Poniższe porównanie lustrzanek nieco rozjaśni tę kwestię. 

Lustrzanka Nikon

Nikon wrankingu lustrzanek zawsze zajmuje wysokie miejsce. Firma ma spory wybór aparatów dla amatorów oraz profesjonalistów. Posiada również system łatwej gwarancji sprzętu. Jeżeli chcemy zakupić lustrzankę do 1000 zł, firma na pewno zagwarantuje nam wysoką jakość. 

Lustrzanka canon

Canon jest firmą znaną z wysokiej jakości produkowanych sprzętów. Ich produkty są niezawodne i mają atrakcyjne ceny. Lustrzanka do 500 zł w ofercie firmy Canon ma naprawdę przyzwoite parametry i zadowoli każdego amatora. Lustrzanka do 2000 zł od Canona to już naprawdę dobry sprzęt dla początkujących, który posłuży lata. 

Lustrzanki Sony

Sony posiada naprawdę duży wybór aparatów dla profesjonalistów. Pod flagą firmy produkowane są zarówno drogie lustrzanki do 4000 zł, jak i tanie aparaty dla amatorów. 

Aparat cyfrowy Olympus

W ofercie firmy Olympus możemy spodziewać się drogich aparatów dla wymagających. Raczej nie znajdziemy tam lustrzanek do 3000 zł, jednak firma odwdzięcza się naprawdę wysoką jakością produkowanych aparatów. 

Lustrzanki cyfrowe Pentax

Pantax produkuje technologicznie zaawansowane urządzenia. Jeżeli chcesz podążać za trendami, to z pewnością produkty tej firmy będą najlepszym wyborem. Nie ma równych, jeżeli chodzi o nowości i szybkość ich wprowadzania. 

Aparat cyfrowy dla dzieci

Zarażenie dzieci pasją do fotografowania ma duże znaczenie dla ich rozwoju. Dla najmłodszych na początek niezły będzie kompaktowy aparat cyfrowy. Po pierwsze dlatego, że jest tani i nie będzie szkoda go zepsuć, a po drugie dlatego, że nie oferuje zbyt wielu ustawień i pozwala dziecku zapoznać się powoli ze sprzętem. Można również zdecydować się na aparat do zdjęć pod wodą. To bez wątpienia doskonała zabawa i większe możliwości.

Ranking aparatów cyfrowych pokazuje, że dla dzieci trochę starszych, można już pomyśleć o niewielkiej lustrzance. Pierwsza lustrzanka dla dziecka powinna być stosunkowo łatwa w obsłudze. Najlepiej skoncentrować się na jak największej łatwości w robieniu zdjęć. Można kierować się wskazówkami, które dotyczą amatorów. Tani aparat cyfrowy będzie na pewno dobry na początek drogi ku profesjonalnej fotografii.

Lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Łatwo się domyślić, że odpowiedz na pytanie w nagłówku to: wszystko zależy od potrzeb. Ranking lustrzanek zachęca do kupna takich modeli, lecz coraz więcej głosów opowiada się za bezlusterkowcem. Czy zdjęcie z lustrzanki jest lepsze od tego z bezlusterkowca? Różnice między lustrzanką a bezlusterkowcem kryją się w budowie. Łatwo się domyślić, że ten drugi nie posiada lustra. Jest lżejszy i poręczniejszy, a przez to łatwiejszy do zabrania na wakacje. W bezlusterkowacach mamy również do czynienia z wizjerem elektronicznym, który jest lepszej jakości według niektórych rankingów. Największa wada tego typu aparatów jest ich mała popularność, przez co trudniej dokupić do nich dodatkowe akcesoria. 

Wyróżnione i polecane aparaty fotograficzne 2022 

Najczęściej zadawane pytania na temat aparatów fotograficznych:

Czym różni się lustrzanka od bezlusterkowca?

Aparaty te różnią się pomiędzy sobą budową oraz parametrami. Ogólnie rzecz biorąc, w lustrzance obraz powstaje poprzez odbicie promieni świetlnych od lustra umieszczonego w środku aparatu.

Jaka lustrzanka na początek?

Podstawy fotografii lustrzanką wymagają zwykle nieco wiedzy. Na początek dobry będzie aparat o dużej matrycy i małej rozdzielczości.

Jak robić zdjęcia lustrzanką?

Żeby uzyskać ostre zdjęcia lustrzanką, należy odpowiednio dobrać ustawienia. Dla zupełnych amatorów polecany jest tryb automatyczny.

Lustrzanka czy kompakt?

Nawet najtańsza lustrzanka zrobi lepsze zdjęcia, niż kompakt, jednak na wyjazdy wakacyjne wystarczą kompaktowe aparaty fotograficzne.

Jak działa lustrzanka?

Lustrzanka wykorzystuje lustro, aby przenieść promienie świetlne do wizjera oraz na materiał światłoczuły. W chwili robienia zdjęcia lustro unosi się na kilka milisekund.

Czy lustrzanką można kręcić filmy?

Lustrzanką cyfrową z powodzeniem możemy nakręcić film.

Aktualizacja: grudzień 2022

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Please enter your name here

spis treści:

Zobacz również:

Ekonomiczna drukarka laserowa do biura – Ranking 2022

Niezależnie od tego, czy masz swoje własne biuro, czy zatrudniasz w nim kilku lub kilkunastu pracowników, w końcu staniesz przed decyzją: jaką drukarkę laserową ze...

Najlepsza domowa drukarka laserowa – Ranking 2022

Coraz większa liczba osób korzysta z drukarki. Staje się ona nieodłącznym elementem wyposażenia już nie tylko biura, ale także domu. Korzystają z niej tak...

Najlepszy mikrofon karaoke dla dzieci – Ranking 2022

Kontakt z muzyką ma bardzo duży wpływ na rozwój dziecka. Dlatego też, jeśli maluch wykazuje zainteresowanie śpiewaniem, warto wesprzeć jego pasję przy pomocy odpowiednich...

Najlepsze promocje na Black Friday 2022

Jak co roku w listopadzie możemy spodziewać się promocji na Black Weekend. To specjalny czas ogromnych przecen, rabatów i niespodzianek dla klientów wielu sklepów. Co...

Najlepszy mikrofon bezprzewodowy dla dzieci – Ranking 2022

W dziecięcym świecie muzyka odgrywa niezwykle istotną rolę. Jest nie tylko elementem twórczej zabawy, ale i rozwoju. Już w życiu płodowym dziecko wyłapuje przeróżne...

Nie daj się zaskoczyć – ranking odmrażaczy do szyb samochodowych 2022

Mroźne wieczory mogą przysporzyć kierowcy sporo utrudnień o poranku, szczególnie kiedy jesteśmy już spóźnieni. Warto przygotować się na każdą ewentualność. Do najczęstszych a zarazem...

Polecane wpisy: