Wyczynowy rower MTB do skakania – Ranking 2023

Jazda na rowerze to sport, który wciąga niezależnie od wieku. Ponadto można go uprawiać na wiele sposobów, co czyni to jeszcze ciekawszym. Szczególny rodzaj jazdy umożliwiają rowery wyczynowe do skakania, o których jest poniższy ranking rowerów MTB 2023. Zapoznaj się z nim, a dowiesz się, jaki rower MTB wybrać. W zestawieniu wyjaśniamy również, jak rozpoznać dobry wyczynowy rower MTB.

Rower MTB – co to znaczy?

Co kryje się za pojęciem „rower MTB”? Skrót MTB pochodzi z języka angielskiego i oznacza Mountain Terrain Bike, czyli rower do jazdy po terenie górskim. Oznacza więc to, że powstał on z myślą o jeździe po wymagającym terenie. W związku z tym jest to również model, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Dlatego też słynnego „górala” nie mogło zabraknąć go w naszym rankingu rowerów MTB. Wszystko za sprawą jego budowy, która sprawia, że rower wyczynowy MTB sprawdzi się do jazdy w nawet trudnych warunkach. Tym samym jednoślady te są solidniejsze od rowerów trekkingowych, a przy okazji sprawdzą się one równie dobrze w mieście, jak i na wyboistych drogach oraz w lesie.

Z czego jest zbudowany rower MTB?

Zanim przejdziemy do tego, czym wyróżnia się najlepszy rower MTB, zacznijmy od wyjaśnienia tego, co to za model.

Rowery MTB to modele do jazdy po trudnym, górskim terenie. Z racji tego są to dość masywne modele – choć ich producenci dążą do tego, by ich konstrukcja mogła być lżejsza. Jak rozpoznać dobry rower? Najlepiej przyjrzeć się temu, z jakich części i podzespołów został on zbudowany, np.:

  • Rama do roweru MTB – obowiązuje zasada, że im lżejsza rama, tym lepiej dla rowerzysty. Wszystko zależy jednak od budowy ciała oraz umiejętności osoby prowadzącej rower. Ramy stalowe są ciężkie, co niekorzystnie wpływa na komfort jazdy. Ponadto  wymaga to od rowerzysty większej siły oraz umiejętności. Dlatego osobom początkującym poleca się lżejsze ramy karbonowe i aluminiowe, które są równie lekkie a znacznie tańsze.
  • Kierownica do roweru MTB – charakterystyczna pozycja, jaką rowerzysta przyjmuje na rowerze MTB, wymusza także specjalną konstrukcję kierownicy. Ze względu na to, że kierowca jest pochylony, musi ona zostać ściśle dopasowana do jego ciała. Im szersza kierownica, tym lepsza  będzie stabilność jazdy. Z tego też powodu poleca się, by szerokość kierownicy była o 10-15 cm większa od szerokości barków użytkownika roweru.
  • Przerzutki do roweru MTB – kolejnym ważnym elementem są przerzutki, które w większości rowerów MTB są produkcji firmy Shimano. W rowerach MTB można spotkać się również z przednimi przerzutkami. Warto również wspomnieć, że pod względem konstrukcji można je podzielić na: przerzutki typu down swing oraz top swing.
  • Błotnik do roweru MTB – ze względu na to, iż w rowerach MTB dąży się do tego, by zredukować masę roweru, poleca się zamontować błotniki niepełne, które są krótsze i lżejsze.
  • Pedały do roweru MTB – ze względu na to, że ten model jednośladów nie należy do lekkich, poleca się przede wszystkim duże pedały platformowe z pinami.
  • Gripy do roweru MTB – dla zwiększenia komfortu jazdy powinny być dopasowane do wielkości dłoni rowerzysty.  

Ranking rowerów MTB grudzień 2023

 

Rodzaje rowerów MTB

Różnorodne zastosowanie rowerów MTB sprawiło, że wraz z czasem powstało wiele rodzajów rowerów MTB, o których można przeczytać w dalszej części naszego rankingu rowerów MTB.

Rower All mountain

To rower do zadań specjalnych, które czasami nazywa się również rowerami ścieżkowymi. Czym wyróżnia się taki model? Rower All mountain posiada podwójną amortyzację. W zależności od rozmiaru koła, oscylującą one w granicach skoku 120-140 mm. Tego typu jednoślady można spotkać w rozmiarze od 26 do 29 cali. Świetnie sprawdzi się zarówno do jazdy w terenie, jak i po równej nawierzchni.

Rower Enduro

To szczególny rower zjazdowy, który łączy w sobie cechy rowerów FR i All mountain. Świetnie sprawdzą się do całodniowych wycieczek górskich po trasach, które sporadycznie prowadzą w górę – nie da się bowiem nie zauważyć, że jazda pod górkę jest na nich nie lada wyzwaniem. Tego typu rowery muszą mieć porządną amortyzację, krótką ramę oraz duże tarcze hamulcowe.

Rower FR 

Czyli rowery do Freeride, to kolejny produkt przeznaczony do zjeżdżania z górskich stoków. Nic więc dziwnego, że są one wyposażone np. w hydrauliczne hamulce. Ponadto wyróżniają się one dość dużą wagą, co sprawia, że są one skierowane głównie do profesjonalistów. Niektóre modele rowerów FR mogą ważyć nawet powyżej 20 kg. Ponadto kierownicę umieszczono nieco powyżej siodełka, które zostało przesunięte w tył.

Rower Hardtail

To niezwykle lekki rower MTB, który wyróżnia się tym, że posiada jedynie przedni amortyzator. Dodatkowo w szczególnych przypadkach rower ten może mieć również amortyzowaną sztycę. Brak tylnego amortyzatora sprawia, że możliwe staje się wyeliminowanie strat energii, jakie wynikają z pracy tłumika. Warto również wspomnieć o tym, że ich ramy są lżejsze. Z tego też względu jest to najlepszy rower dla dzieci i osób początkujących.

Rower MTB Dirt

Często określany również jako wyczynowy rower MTB do skakania lub rower driftowy, który powstał z myślą o fanach robienia tricków i ewolucji. Wyróżniają je nieco mniejsze rozmiary, lżejsza konstrukcja i duża zwrotność. Zdaniem wielu osób, model ten jest skrzyżowaniem roweru BMX z MTB. 

Rower MTB Stunt

To model stworzony do tzw. stuntu rowerowego, który polega na tym, że jeździ się na jednym kole. Taki styl jazdy wymaga od roweru szczególnej budowy. Dlatego też rower MTB do stuntu ma obniżoną ramę oraz bardzo nisko osadzone, grube siodełko, Dzięki temu łatwiej można wykonywać triki. Mile widziane w tych rowerach są też tzw. pegi, które mocuje się z tylnej osi kół. Ponadto jednoślad ten powinien zostać również wyposażone w hamulce tarczowe hydrauliczne.

Rower karbonowy MTB

Zdaniem wielu rowerzystów jest to najlepszy rower MTB. Dlaczego? Rower karbonowy MTB posiada niezwykle lekki szkielet, który wykonano z włókna węglowego. Z kolei lekka rama podnosi komfort jazdy na rowerze, a w dodatku świetnie tłumi ona drgania, które powstają w trakcie jazdy. Nie da się jednak ukryć, że tym samym są to najdroższe rowery MTB – wiele ze wspomnianych modeli carbonowych kosztuje powyżej 10 000 zł.

Ranking rowerów MTB do 10000 zł na 2023 

Rower do skakania – co go wyróżnia?

Wyczynowy rower MTB do skakaniato pojazd stworzony z myślą o wykonywaniu tricków i ewolucji na rowerze. Czym charakteryzuje się taki model? Po pierwsze, rozmiarami. Rowery MTB do skakania są nieco mniejsze od tradycyjnych, przez co również lżejsze i bardziej zwrotne. W przeciwieństwie do niego tradycyjny, górski rower MTB maciężką ramę oraz osadzone na dużych kostkach bieżnika, grube opony. Dobry rower MTB do skakania powinien mieć również mniejsze koła, które zapewnią mu lepszą zwrotność. Co więcej, każdy dobry rower MTB do skakania powinien być również nowy. Odradza się stosowaniu używanego sprzętu. Może się to bowiem zakończyć przykrą kontuzją. Niezmiernie ważne jest również to, by do tego typu kolarstwa stosować rowery od renomowanych producentów. Warto również pamiętać o tym, że modele te powinny zostać wyposażone w odpowiedni widelec z amortyzacją – również tylną. Taki rower MTB z tylnym amortyzatorem sprawdzi się o wiele lepiej podczas jazdy w trudnym terenie.

Rower MTB 29 cali – wyczynowy Twentyniner

Twentyninery to rowery, które często określa się też jako BigWheele. Dlaczego? Powodem są duże koła, czyli modele 29-calowe. Co warto wiedzieć na temat takich kół? Wyposażony w nie rower MTB damski 29 jestznacznie lepiej przystosowany do jazdy po nierównym terenie oraz do rozpędzenia roweru. Jeżeli jednak częściej jeździ się po krętych trasach, stromych podjazdach i leśnych ścieżkach – znacznie lepiej sprawdzi się rower MTB damski 27.5 z 27.5-calowymi kołami. Mniejsze koła w rowerze umożliwiają szybszą reakcję. Za to rower MTB damski 29 o wiele lepiej sprawdzi się do jazdy w trudnym terenie.

Rower elektryczny MTB

Zniechęca Cię duża masa rowerów MTB i nie wiesz, jaki wybrać rower MTB? Z pomocą przychodzą rowery MTB elektryczne, które dzięki wspomaganiu nie wymagają aż takiego wysiłku w trakcie jazdy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że rower elektryczny MTB damski jest cięższy od tradycyjnego, ponieważ posiada dodatkową baterię oraz napęd. Trzeba więc liczyć się z tym, że może on mieć nawet 20-22 kg. Z drugiej jednak strony taki rower zapewnia lepszą stabilność, co jest ważne zwłaszcza w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym modelem. Elektryczny rower MTB jest idealny dla dzieci, takich które już opanowały podstawy poruszania się jednośladami.

Kupując rower MTB na prąd, poleca się zwrócić uwagę na to, gdzie został usytuowany jego napęd i bateria. Zlokalizowane centralnie pod ramą poprzez równe rozłożenie masy pojazdu pomogą podnieść komfort jazdy. Bardzo ważnym elementem MTB w wersji e-bike jest również jego akumulator. Najlepsze z nich sprawiają, że rower elektryczny MTB damski może pokonać na jednym ładowaniu nawet do 70 km!

Ranking rowerów elektrycznych MTB 2023 

Rower MTB damski a rower MTB męski – różnice

Istnieją dwie, różne wersje rowerów MTB, które nieznacznie różnią się od siebie budową. Mowa o modelach damskich i męskich, które można rozróżnić dzięki ramie. Rower MTB damski ma ramę, delikatnie opadającą ku podłodze pod kątem ostrym. Z kolei rower MTB męski jest zaprojektowany tak, że jego rama jest prostopadła do jezdni. To jednak niejedyna różnica. W rowerach damskich może znaleźć się np. większe siodełko, mniejsze koła, węższa kierownica. Taka budowa wynika z różnicy anatomicznej w budowie ciał kobiet, których ramiona znajdują się bliżej siebie, a dolne kończyny są dłuższe względem tułowia.

Rower MTB dla dzieci – rowery MTB dla początkujących

Rowery górskie nie są najłatwiejsze do nauki jazdy. Z tego też powodu rower MTB dla dziecka sprawdzi się w przypadku starszych pociech – przynajmniej w wieku 5 lat, a nawet i starszych. Nie każde dziecko będzie bowiem w stanie poradzić sobie na ponad 20-kilogramowym rowerze. Warto też pamiętać o tym, że powinien on być dopasowana do rozmiarów dziecka. Rekomenduje się, by rower do skakania dla dzieci miał koła w rozmiarze 20 cali oraz 10-calową ramę.

Jaki rower MTB do 3000 zł?

Jaki rower MTB do 2000 zł?

Jaki rower MTB do 1500 zł?

Najlepszy rower MTB – na jakiego producenta postawić?

Po czym poznać dobry wyczynowy rower? Składa się na to wiele czynników, a m.in. również i to, kto wyprodukował dany model. Na całym świecie istnieją tysiące producentów rowerów, a rynek podbiło tak naprawdę tylko kilku z nich. Wszystko za sprawą jakości, która ma ogromne znaczenie dla konsumentów. Jakie zatem marki rowerów MTB zagościły w naszym rankingu rowerów MTB 2023 r.? Przedstawiamy je poniżej!

Rower MTB Cube

Przygotowany przez nas ranking rowerów MTB zaiwram.in. produkty firmy Cube. Ten niemiecki producent jednośladów zajmuje się ich  produkcją już od 1993 r. Ponad 25 lat doświadczenia sprawiło, że wielokrotnie błyszczały one na podium wyścigu Tour de France. Co więcej, firma rozszerzyła również swoją ofertę o rowery MTB elektryczne.

Rower MTB Giant

Giant to producent rowerów z Tajwanu, który zdecydowanie zrewolucjonizował rynek. Firma zajmuje się produkcją rowerów już od 1972 r., jest więc jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów rowerów w Azji i na całym świecie. Produkty tej marki to bardzo rozsądny wybór dla osób, które zastanawiają się, jaki rower MTB do 3000 zł kupić.

Rower MTB Indiana

Rowery Indiana to propozycja dla każdego, kto nie wie, jaki rower MTB do 1500 zł wybrać. Producent oferuje dobrej jakości jednoślady, których jakość idzie w parze z ładnym wykończeniem i korzystną ceną.  

Rower MTB Kellys

Kolejną propozycją w naszym rankingu rowerów MTB 2023 jest firma Kellys, która specjalizuje się w tworzeniu rowerów trekkingowych oraz typu MTB hardtail. W asortymencie producenta znajdą się zarówno rowery dla profesjonalistów, jak i osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rowerami MTB. Producent ma również w swojej ofercie niejeden dobry rower MTB damski do 3000 zł.

Rower MTB Kross

Polska firma Kross to marka znana na całym świecie. Również za sprawą Mai Włoszczowskiej, która w 2016 r. zajęła zaszczytne 2. miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Rowery MTB tej marki to prawdziwa gratka dla fanów jazdy po trudnym terenie.

Rower MTB Merida

W rankingu rowerów MTB 2023 pojawia się kolejny znany producent z Tajwanu – marka Merida. Firma zajmuje się produkcją rowerów już od 1972 r., a sygnowane nazwą tej marki rowery uchodzą za bardzo tanie. Dlatego też rowery Merida to znakomity wybór dla kogoś, kto nie wie, jaki rower MTB do 1500 zł wybrać.

Rower MTB Romet

Przygotowany przez nas ranking rowerów MTB zamyka kolejny polski producent rowerów – firma Romet Motors. Co więcej, jest to największy z producentów jednośladów w całej Polsce. W asortymencie marki można znaleźć różnego rodzaju tanie rowery MTB, w tym np. rower Romet MTB damski, rower trekkingowy, a także i dobry rower MTB damski do 2000 zł.

Jak jeździć na rowerze MTB?

Na końcu naszego rankingu rowerów MTB 2023 warto również zadać sobie pytanie, jak jeździ się na takim rowerze. Prawidłowa pozycja na rowerze MTB to mocno pochylone plecy, dzięki czemu podczas jazdy rowerzysta natrafia na mniejszy opór powietrza. To z kolei ułatwia jazdę rowerem i pomaga uniknąć wielu kontuzji. Należ jednak pamiętać o tym, że jeżeli w trakcie jazdy pojawi się ból w plecach, jest on spowodowany zbyt niskim ustawieniem kierownicy. Warto pamiętać również o tym, by w trakcie jazdy dla bezpieczeństwa zainwestować w akcesoria do roweru MTB, takie jak: ochraniacze na rower MTB, kask na rower MTB, spodnie na rower MTBitd.

Rower MTB do 6000 zł 2023 

Najczęściej zadawane pytania na temat rowerów MTB:

Jaki rower elektryczny MTB?

Elektryczny rower MTB powinien zostać wyposażony w pojemną baterię oraz napęd o mocy do 250 V. Wybierając e-bike MTB poleca się również zwrócić uwagę na to, w której części roweru elementy te zostały umieszczone. Dla zachowania komfortu jazdy poleca się, by znajdowały się one centralnej części, tuż pod ramą roweru.

Jaki rower MTB dla dziecka?

Rower MTB dla dzieci powinien być dopasowany do wzrostu pociechy. Najlepszym wyborem dla dziecka, które dopiero zaczyna przygodę z rowerem MTB, jest model z 20-calowymi kołami oraz 10-calową ramą.

Rower MTB XC – co to znaczy?

Rower MTB XC to pojazd, który został zaprojektowany specjalnie z myślą o kolarstwie górskim, którego głównym celem jest to, by dotrzeć na metę przed pozostałymi rowerzystami. Dzięki specjalnej konstrukcji ciężar został przeniesiony na przednie koło, co zwiększa przyczepność na płaskim terenie.

Wyróżnione i polecane rowery MTB 2023 

- to Cię zainteresuje!

Aktualizacja: grudzień 2023

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Najlepsza podkładka pod myszkę – Ranking 2023

Większość osób nie zwraca uwagi na to, aby do swojej myszki komputerowej dobrać odpowiednią podkładkę. Wielu użytkowników nadal uważa je za zbędny dodatek, który nie...

Najlepszy mikrofon karaoke dla dzieci – Ranking 2023

Kontakt z muzyką ma bardzo duży wpływ na rozwój dziecka. Dlatego też, jeśli maluch wykazuje zainteresowanie śpiewaniem, warto wesprzeć jego pasję przy pomocy odpowiednich...

Najlepszy mikrofon bezprzewodowy dla dzieci – Ranking 2023

W dziecięcym świecie muzyka odgrywa niezwykle istotną rolę. Jest nie tylko elementem twórczej zabawy, ale i rozwoju. Już w życiu płodowym dziecko wyłapuje przeróżne...

Najlepsza mata wodna – Ranking 2023

Rozwój dziecka ma miejsce każdego dnia i odbywa się w naturalny sposób. Możesz jednak dodatkowo ten proces wspomagać, stymulując dziecko do nauki - najlepiej...

Najlepsza zjeżdżalnia dla dzieci – ranking 2023

Chcesz sprawić swoim pociechom prezent w postaci nowej zjeżdżalni? Zależy Ci na tym, by produkt, który kupisz, był dobrej jakości oraz w pełni bezpieczny?...

Straż pożarna zabawka – Ranking 2023

Każde dziecko marzy, aby w przyszłości zostać kimś sławnym lub ważnym. W oczach maluchów niezwykle dużym respektem cieszą się strażacy, których praca jest przez...

Polecane wpisy: