Najlepszy kabel HDMI – Ranking 2023

O kablu HDMI słyszał każdy, kto kiedykolwiek posiadał telewizor, konsolę lub komputer. Ten standard łączenia urządzeń jest popularny na całym świecie, dlatego warto zaznajomić się z podstawowymi informacjami na jego temat. Jakie są rodzaje kabli HDMI i czym się charakteryzują? Jak wybrać odpowiedni kabli? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym rankingu kabli HDMI na 2023.

Kabel HDMI: czym jest i po co się go stosuje?

Kabel HDMI (ang. High Definition Multimedia Interface) używany jest do przesyłania dźwięku oraz obrazu do urządzeń wyjściowych, takich jak telewizory, konsole lub ekrany. Podobnie, jak w przypadku większość kabli, standard ten ulega ciągłym modyfikacjom, które mają udoskonalić przesył danych. To z tego powodu standardowy ranking kabli HDMI wymienia co najmniej kilka ich rodzajów. Różnią się one między sobą parametrami, na przykład szybkością wysyłania. Ten temat omówimy szczegółowo w dalszej części artykułu. 

Jak wygląda kabel HDMI? 

Z punktu widzenia kupującego niezwykle ważne jest to, jak wygląda kabel HDMI. Standardowy kabel HDMI (złącze typu A) ma kształt spłaszczonego trapezu. Tak jak pozostałe, obecne na rynku rodzaje, posiada 19 pinów, a jego największą zaletą jest uniwersalność. Jest on szeroko wykorzystywany w elektronice, a porty tego typu znajdują się w większości popularnych sprzętów. Najczęściej wybierany jest kabel HDMI do komputera i monitora.

Nieco mniejsze niż standardowe, ale podobne w wyglądzie jest kabel HDMI mini (kabel HDMI typ C). Jego wymiary to 10,42 mm szerokości i 2,4 mm wysokości. Najmniejszym stosowanym wtykiem jest micro HDMI (złącze typu D), które ma tylko 5,83 mm szerokości i 2,2 mm wysokości. Ich cechą charakterystyczną jest kształt wtyczki. Jest to mniejszy lub większy, spłaszczony trapez. Ponadto na każdym kablu znajduje się wytłoczona informacja o standardzie i oznaczenie HDMI. 

Do czego służy kabel HDMI?

Do czego służy kabel HDMI? Takie pytanie z pewnością chociaż raz zadał sobie każdy, kto miał do czynienia z popularnymi sprzętami elektronicznymi. Obiektywny ranking kabli HDMI pokazuje, że standardowy kabel HDMI jest obecny w dużej liczbie sprzętów elektronicznych. Można go wykorzystać do podłączenia większości konsol, nowoczesnych telewizorów, projektorów oraz komputerów. 

Do czego jest kabel HDMI w wersji mini? Używa się go do łączenia telewizorów lub innych ekranów z przenośnymi źródłami obrazu i dźwięku. W praktyce występuje w aparatach, nawigacjach, rzutnikach, kamerach oraz niekiedy w tabletach. Najmniejszy z kabli, czyli micro HDMI występuje w telefonach komórkowych i tabletach. 

Najlepszy kabel HDMI – ranking grudzień 2023 

 

Kabel HDMI: budowa

budowa kabla HDMI
budowa kabla HDMI

Kabel HDMI składa się z żył, które mogą być od siebie izolowane, jednak nie jest to warunek konieczny. Muszą być one jednak oddzielone za od otoczenia za pomocą warstwy izolującej. Do prawidłowego działania kabel potrzebuje również zastosowania odpowiedniego ekranowania, które zapobiega zakłóceniom sygnału. Dobry kabel HDMI będzie miał 2 lub 3 warstwy tej powłoki, co będzie dobrze widoczne w jego przekroju. Nie bez znaczenia jest też rodzaj metalu, który użyto do produkcji żył. Najgorsze są te wykonane ze stopu miedzi i stali (CCS), które dość słabo transmitują sygnał. Nieco lepiej sprawdzają się żyły wykonane z połączenia miedzi i aluminium (CCA). Przekazują one sygnał dobrej jakości jednak tylko przy niedługich przewodach. Niezależny Ranking Kabli HDMI pokazuje, że najlepsze kable HDMI wykonane są z miedzi beztlenowej, która zapewnia maksymalną wydajność przesyłu sygnału. Istnieją również inne warianty, pośród których wyróżniają się przewody HDMI ze stopu miedzi i złota lub srebra. 

Ile żył jest wewnątrz kabla HDMI? 

Ilość żył w kablu HDMI zależy od ilości pinów. W obecnie produkowanych kablach jest ich 19 i tyle żył znajduje się wewnątrz kabla. Każda z nich zajmuje się specyficznym zadaniem. Wyróżniamy żyły do przesyłania obrazu oraz dźwięku, a także sterujące, kontrolne i zasilające.

Bezprzewodowy kabel (transmiter) HDMI

Bezprzewodowe przesyłanie sygnału audio i video jest niezwykle pomocne. Na pierwszy rzut oka idea może jednak wydawać się niezbyt funkcjonalna, jednak znajduje naprawdę wiele zastosowań. Zwykle transmiter umieszcza się przy telewizorze, można się z nim połączyć z dowolnego urządzenia. Całość działa podobnie jak WiFi i jest niezwykle intuicyjne. To dobre rozwiązanie na przykład w hotelach. 

Kabel HDMI: rodzaje

Najnowszy ranking kabli HDMI na 2023 wymienia 4 rodzaje złącz HDMI. Każdy z nich obsługuje inne rozdzielczości i cechuje się nieco innymi możliwościami. Rodzaje oznaczone są literkami A, C, D oraz E. 

Rodzaje złączy HDMI
Rodzaje złączy HDMI

HDMI typu A to standardowy kabel z możliwością obsługi wszelkich trybów, to znaczy SDTV, EDTV, HDTV, UHD i 4K. Wykorzystuje się go najpowszechniej, między innymi do przesyłania dźwięku i obrazu z konsol, telewizorów i laptopów. HDMI typu C (HDMI mini) znajduje zastosowanie w telefonach, kamerach, czy aparatach. Cechuje się mniejszymi wymiarami oraz nieco innym połączeniem pinów. Typ D (micro HDMI) obsługuj głównie smartfony i tablety. Zwykle cechuje się niższą jakością przesyłanego sygnału. HDMI E to typ samochodowy. Jego budowa pozwala na efektywną ochronę przed brudem, zakłócaniami elektrycznymi oraz wilgocią.   

Ponadto kable HDMI posiadają klasy. Standardowy kabel HDMI obsługuje rozdzielczości 720p oraz 1080i. Kabel HDMI High Speed obsługuje już rozdzielczość 1080i lub 4K (30 Hz) oraz szeroki zakres barw – 10-bitowy. Obie klasy mogą występować w standardzie z obsługą sieci Ethernet oraz samochodowym. W następnej kolejności jest kabel Premium High Speed, który obsługuje 4K przy 60 Hz oraz szeroki zakres barw. Najlepszy kabel HDMI to Ultra High Speed obsługujący rozdzielczości do nawet 10K. Posiada również możliwość obsługi sieci Ethernet. Kabel HDMI Ethernet znajduje zastosowanie głównie podczas podłączania komputerów i laptopów. 

Czy kabel HDMI ma znaczenie? Jak wybrać kabel HDMI?

Jakość i rodzaj kupowanego kabla ma ogromne znacznie pod względem jakości obrazu i dźwięku. Ranking Kabli HDMI nie pozostawia co do tej kwestii wątpliwości. Na co zwrócić uwagę wybierając kabel HDMI?

Jakość kabla 

Za główne różnice w jakości kabla HDMI odpowiadają żyły w jego wnętrzu. Jaki kupić kabel HDMI? Za najlepsze uważane są te wykonane z beztlenowej miedzi. Ten materiał idealnie nadaje się do przekazywania sygnału, dlatego obraz i dźwięk jest nieskazitelny i zadowala nawet tych najbardziej wymagających użytkowników. Nie bez znaczenia jest również jakość osłony. Zbyt kruchy i sztywny materiał może ulec szybkiemu uszkodzeniu, co w konsekwencji doprowadzi do przerwania ciągłości kabla. Warto także postawić na kable ze wzmacnianą końcówką – złączem. 

Ekranowanie

Powszechnie uważa się, że dobry kabel HDMI musi posiadać podwójne lub potrójne ekranowanie. To częściowo prawda, jednak nie zawsze musimy inwestować w tego typu okablowanie. Kiedy się ono przydaje? Przede wszystkim w sytuacjach kiedy w pobliżu kabla u użytkujemy wile innych urządzeń elektrycznych. Ekranowanie w takiej sytuacji pozwala na odbijanie zakłócających sygnałów i poprawę jakości audio i video. W praktyce kilkuwarstwowe ekranowanie nie jest potrzebne w przeciętnym domu. Zaleca się stosowanie takich kabli w firmach i biurach. 

Indywidualne potrzeby 

Rodzaj sprzętu, jaki posiadamy jest najważniejszym czynnikiem, który wpływa na dobór odpowiedniego kabla. Jaki kabel HDMI wybrać? W najlepszej sytuacji pod tym względem są osoby, które chcą oglądać w Full HD. Obecnie każdy kabel dostępny w sprzedaży obsługuję taką jakość (kabel HDMI HD). Na nieco lepsze kable (High Speed i nowsze) powinni zdecydować się posiadacze ekranów 4K. Kabel HDMI 4K w wersji High Speed zapewni dobrą jakość wyświetlania, jednak nie umożliwi korzystania w pełni z funkcji wielu nowoczesnych urządzeń. Kabel HDMI 4K z obsługą HDR lub Dolby Vision posiada oznaczenie Premium High Speed lub Ultra High Speed. Ten ostatni to również doskonały kabel HDMI 8K. Warto również pamiętać, że wszystkie kable są wstecznie kompatybilne. Oznacza to, że nowsze wersje będą pasować do starszych gniazd. 

Długość kabla

Podczas zakupu ważna jest również jego długość. Każdy kabel HDMI ma maksymalną długość, która pozwala na przesyłanie sygnału bez strat jakości. Optymalna długość kabla HDMI to około 3 metrów, a maksymalna 15 metrów. Ogólnie przyjmuje się, że bezpieczniej jest kupować krótsze kable. Za długi w stosunku do możliwości przewód, powoduje spore opory dla przepływowego napięcia, stąd może być to zauważalne w postaci przerywanego dźwięku lub obrazu na urządzeniu wyjściowym – zacinający się obraz, brak płynności.  

Najlepszy kabel HDMI dopasowany do typu urządzenia 

Każdy ranking kabli HDMI wymienia przynajmniej kilka jego rodzajów. Wielu kupującym niełatwo jest odnaleźć się w gąszczu informacji. Gro z nich kupuje więc najlepszy kabel HDMI dostępny w sklepie, co w wielu przypadkach generuje tylko niepotrzebne koszty. Poniższy przewodnik powinien w znacznym stopniu ułatwić wybór i zredukować cenę kabla. 

Telewizor 4K jaki kabel HDMI? Jaki kabel HDMI kupić do telewizora? 

Wiele osób zastanawia się jaki kabel HDMI do 4K HDR kupić. Teoretycznie ten standard powinien obsłużyć już tani kabel z oznaczeniem 1.4. Czy to dobry wybór? Raczej nie, a najtańsze opcje najczęściej nie pozwolą nam na osiągnięcie głębi koloru i pożądanej jakości.

Kabel HDMI do telewizora, który zapewni najwyższą jakość, powinien posiadać standard co najmniej 2.0

Dokładnie tak samo jest w przypadku dekoderów. Kabel HDMI do telewizora i dekodera w standardzie 2.0 oferuje rozdzielczość na poziomie 4096×2160 pikseli, przy 60 Hz. Obecnie tylko taki kabel HDMI do tv 4K warto kupić, oczywiście jeżeli zależy nam na optymalnej jakości. 

Nieco inaczej sprawa wygląda kiedy posiadamy starszy telewizor. Na przykład kabel HDMI do telewizora Samsung obsługującego Full HD nie musi być aż tak nowoczesny. Podobnie jak  kabel HDMI do telewizora Lg starszej generacji. W takiej sytuacji wystarczy standardowy kabel HDMI. 

Jaki kabel HDMI do komputera?

Wielu użytkowników po podłączeniu kabla nie uzyskuje obrazu lub dźwięku. Ten problem powoduje pytania jak podłączyć kabel HDMI z komputera do telewizora lub monitora. Zwykle powodem trudności jest nieprawidłowo dobrany kabel, ponieważ samo podłączenie komputera do telewizora jest banalne. Odpowiedni kabel HDMI łączący komputer i telewizor wymaga zazwyczaj jedynie podłączenia. 

Wybór odpowiedniego kabla HDMI do komputera uzależniony jest od rodzaju portu, jaki posiada sprzęt oraz oczekiwanej jakości. Jeżeli zadowala nas rozdzielczość do 1080p (1080 pikseli w pionie) to nie warto przepłacać i kupić standardowy HDMI. Współcześnie jednak najbezpieczniej jest kupić High Speed HDMI. Ten kabel HDMI do monitora będzie odpowiedni dla większości użytkowników. 

Jaki kabel HDMI do laptopa?

Kabel HDMI do laptopa wybieramy, dobierając jego wersję do wersji posiadanego portu. Jeżeli posiadamy port 1.4, to takiego kabla potrzebujemy. Postępujemy tak zarówno w przypadku kabla HDMI laptop-telewizor, jak i każdym innym. Inaczej dobiera się kabel dla urządzeń Apple. Kabel HDMI do MacBook`a często nie istnieje, ponieważ laptopy tego typu nie posiadają odpowiedniego portu. W przypadku laptopów wyposażonych w to gniazdo postępujemy analogicznie, jak w przypadku każdej innej marki. Na przykład kabel HDMI MacBook air powinien być w standardzie 1.4. Kupując kabel HDMI z laptopa do telewizora koniecznie zadbajmy również o jego prawidłową długość. 

Jaki kabel HDMI do telefonu

Odpowiedni kabel HDMI do telefonu musi cechować się przede wszystkim odpowiednim kształtem. Kabel HDMI łączący telefon i telewizor będzie oznaczony, jako HDMI micro. W przypadku Apple jest inaczej. Kabel HDMI do iPhone potrzebuje specjalnej przejściówki. Zarówno kabel HDMI do iPhone 6, jak i iPhone kabel HDMI Note 9 będzie jej potrzebował. W sklepach należy szukać urządzenia o nazwie Apple Adapter Lighting. 

Jaki kabel do konsoli?

Do konsoli należy wybrać kabel zgodny z jej możliwościami. Kabel HDMI do PS4 zaleca się co najmniej High Speed HDMI. Są jednak konsole, które mają mniejsze wymagania. Odpowiedni kabel HDMI do Xbox 360 to w zasadzie każdy, który jest dostępny na rynku. 

Jaki kabel HDMI do Xbox one wybrać? Ta konsola obsługuje 4K HDR. Odpowiedni kabel HDMI Xbox one to High Speed lub nowszy. Wiele osób zastanawia się też jaki kabel HDMI do Xbox one X? Producent dołącza do niego Ultra High Speed HDMI 2.0 i taki będzie najlepszy. Podobnie jest z PS4 Pro oraz Xbox one S. 

Jaki kabel do tabletu?

Kabel HDMI do tabletu oznaczony jest jako mini. Zdarzają się tez modele, które posiadają wejście w wersji micro. Niezależnie od tego czy wybierasz kabel HDMI do tabletu samsung, czy kabel HDMI do tabletu Lenovo to najważniejsza rzecz, jaką należy sprawdzić. 

Jaki kabel HDMI do projektora

Jeżeli projektor obsługuje 4K, powinno się kupić do niego kabel HDMI w wersji 1.4. Można oczywiście zdecydować się na nowszy standard. Wszystko zależy od portu, jakie posiada urządzenie.  

Jaki kabel HDMI do soundbar

Jeżeli soundbar ma obsługiwać formaty, takie jak Dolby TrueHD i DTS HD Master Audio powinniśmy postawić na kabel w wersji 2.1. 

Jaki kabel HDMI do kina domowego

Właściwy kabel do kina domowego to taki, który do niego pasuje. Zawsze należy brać pod uwagę porty, które oferuje sprzęt. Jeżeli nie mamy pewności co do standardu, jakiego potrzebujemy, warto sprawdzić to każdorazowo u producenta. 

Jaki kabel HDMI do Dolby Atmos

Obsługa Dolby Amos umożliwia kabel HDMI eARC. Standard zwykłe oferowany jest przez kable o standardzie 2.1. 

Jaki kabel HDMI do 3D

Do celów przesyłania 3D ważna jest przede wszystkim przepustowość. Należy szukać takiego, który oznaczono 10.2 Gbit/s. 

Jaki jest koszt kabla HDMI?

Dobry kabel HDMI kosztuje kilkadziesiąt złotych. Tani kabel HDMI można kupić już za niecałe 20 złotych. W sklepach znajdziemy jednak również produkty, które kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy. Można jednak przyjąć, że średni koszt kabla HDMI to 70 złotych. W takiej cenie kupimy na przykład dobrej jakości kabel HDMI euro scart

Nieco więcej kosztują kable wykonane zgodnie z najnowszą technologią. Cena kabla HDMI high speed może być więc nieco wyższa. Kabel HDMI na metry kosztuje od 15 do około 70 złotych za jednostkę. Oczywiście można również spotkać droższe wersje. Na ich cenę wpływa wiele czynników, między innymi wygląd, zbrojenie a także materiał wykonania. Zwykły biały kabel HDMI, będzie tańszy niż pozłacana i zdobiona wersja. 

Kabel HDMI a produkty apple

Wiele z produktów Apple potrzebuje specjalnych przejściówek. Na przykład kabel HDMI do ipada często wymaga kabla HDMI lightning dostępnego w sklepach. Dla komputerów Mac jest to kabel HDMI thunderbolt. Należy również wziąć pod uwagę, że wiele współczesnych sprzętów od tego producenta w ogóle nie zawiera portu HDMI. Można wtedy korzystać z bezprzewodowych transmiterów, które są w takiej sytuacji najwygodniejsze.  

Kabel HDMI czy optyczny?

Kabel optyczny służy do przesyłania sygnału dźwiękowego. W kablu przesyłany jest on za pomocą fali świetlnej, dzięki czemu jest odporny na wszelkie zakłócenia. Transmisja odbywa się więc bez strat jakości. W przeciwieństwie do optycznego, kabel HDMI pozwala na jednoczesne przesyłanie dźwięku oraz obrazu. 

Odpowiedz na pytania kabel HDMI czy optyczny do soundbara może być zróżnicowana. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań. Kabel optyczny może być dłuższy i nie spowoduje to strat jakości. Prawdą jednak jest, że nie obsługuje on DTS HD czy Dolby True. Ranking Kabli HDMI wskazuje, że ten standard jest najlepszym rozwiązaniem do kina domowego. Nad kablami optycznymi mogą zastanowić się audiofile, którzy operują doskonałą wiedzą sprzętową. 

Kabel HDMI a jakość obrazu

Internet to miejsce wielu sporów i dyskusji. Dokładnie tak samo jest także kabli HDMI. Chodzi mianowicie o wpływ kabla HDMI na jakość obrazu. Wiele rankingów kabli HDMI wychwala pod niebiosa nowsze wersje, a z drugiej strony specjaliści mówią, że sygnał cyfrowy nie ulega zakłóceniom. Kogo słuchać i jak żyć? 

Nie wchodząc głębiej w kwestie techniczne, kable HDMI przesyłają obraz o takiej samej jakości lub nie przesyłają go. Czy to oznacza, że nie ważne, jaki kabel HDMI kupimy? Nie! Poszczególne modele charakteryzują się różną przepustowością i starsze kable po prostu nie będą w stanie przesłać obrazu na przykład 4K. Inną kwestią jest trwałość kabla. Użytkownicy polecają pod tym względem kabel HDMI X Line

Kabel HDMI — długość maksymalna

Kable HDMI wykorzystuje się go przesyłu sygnału AUDIO i VIDEO. Jak informuje najlepszy Ranking Kabli HDMI na 2023, proces ten następuje najczęściej bez strat jakości. Istnieje jednak pewien warunek, który należy spełnić, aby kabel prawidłowo działał. Mianowicie najdłuższy kabel HDMI może mieć najwyżej 15 metrów długości. Powyżej tej wartości mogą następować znaczne zakłócenia przesyłania, a jakość prawdopodobnie ulegnie dużemu obniżeniu. Jest pewne odstępstwo technologiczne od tej normy, które pozwala poprawić ten wynik 10-krotnie, ale to tym dalej.

Czy warto jednak decydować się na maksymalnie długi kabel HDMI? Zdecydowanie nie, a przyczyna jest dość prosta. Chodzi mianowicie o optymalizację pomiędzy jakością dostarczanego sygnału a realnymi potrzebami, w tym też cenę. Kabel HDMI powinien być tak krótki jak to możliwe. Takie działanie pozwoli na uzyskanie wysokiej jakości obrazu i dźwięku, a także nie będzie przeszkadzać pod biurkiem. Co jeżeli nie możemy sobie pozwolić na krótki kabel HDMI? Taka sytuacja następuje na przykład wtedy kiedy kabel HDMI ma przebiegać w ścianie. W takim przypadku można wyposażyć się w model chroniony przez materiały zapobiegające zakłóceniom lub dokupić wzmacniacz sygnału. Tak przygotowany kabel HDMI podtynkowy, będzie z pewnością działał bez zarzutu. 

Aktywny kabel HDMI

Wiele rankingów kabli HDMI wspomina o HDMI światłowodowym. Czy kabel HDMI światłowodowy istnieje? Tak! Jego przewagą nad standardowym HDMI jest odległość, na jaki można przesyłać sygnał. Długość takiego kabla może wynieść nawet 150 metrów, co przy maksymalnych 15 dla zwykłego HDMI jest wręcz niezwykłe. 

Od zwyczajnego HDMI odróżnia go też budowa. Rdzeń światłowodowego aktywnego HDMI wykonany jest zwykle z włókna szklanego. Oczywiście to nie jedyna różnica w strukturze obu kabli, jednak należy ona do grupy najbardziej istotnych zmian.

Warto również wspomnieć, że powyżej opisywany kabel światłowodowy istnieje jako: kabel HDMI na USB, kabel HDMI i mini USB oraz wiele innych. 

Kabel HDMI a konwerter – adapter

Zanim rynek podbiło złacze HDMI, w sklepach można było znaleźć urządzenia przesyłające dane w różnorodne sposoby. Również dzisiaj nie wszystkie urządzenia wyposażono w odpowiednie porty. Co na ten temat mówią nam popularne rankingi kabli HDMI? Poniżej przegląd najpopularniejszych adapterów do kabli HDMI.

Najczęściej poszukiwane przejściówki: 

  • kabel HDMI SPDIF (wejście audio),
  • kabel HDMI 3RCA (kabel cinch),
  • kabel HDMI dp (display port),
  • kabel HDMI AV (kable audiowizualne),
  • kabel HDMI component (wyjście component),
  • kabel HDMI RGB (kable VGA).

Kabel HDMI z przejściem na USB

Użytkownicy telefonów często zastanawiają się, czy istnieje kabel HDMI do telefonu typu c? Wielu osobom to pytanie wydaje się banalne, jednak nie wszyscy wiedzą, że na rynku dostępne są kable HDMI z końcówką USB. W ofercie sklepów znajdziemy zarówno kabel HDMI na micro USB, jak i kabel HDMI mini USB.

To jednak niejedyne rozwiązanie. Zamiast kabla można również wykorzystać adapter. Aby stworzy kabel HDMI USB C można zastosować na przykład adapter MHL. Tak przygotowany kabel HDMI USB jest prosty w obsłudze i nie wymaga dodatkowego zasilania. W sklepach najczęściej oznaczony jest jako kabel HDMI USB C MHL.  

Kabel HDMI do euro 

Sporo sprzętów nie posiada portu HDMI. Z tego powodu przydatny jest kabel HDMI eurozłącze, który pozwala w łatwy sposób połączyć sprzęt wyjściowy i wejściowy. 

Kabel HDMI scart ma za zadanie zamienić sygnał cyfrowy na analogowy. Oznacza to, że przejściówka musi konwertować sygnał. Z tego powodu kabel HDMI i euro złącze często wymaga zewnętrznego źródła zasilania. Solidny i działający kabel HDMI z przejściem na euro (konwerter) można znaleźć na przykład w ofercie Lindy. 

Kabel HDMI na VGA

Podobnie jak w przypadku złącza Euro, VGA wymaga konwersji sygnału. Oznacza to, że kabel HDMI d’sub nie istnieje, a przesył danych możliwy jest dzięki odpowiednim urządzeniom konwertującym. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ standard VGA (Video Graphics Array) jak sama nazwa wskzauje, nie przesyła dźwięku. 

Kabel HDMI na czincze

Czy kabel HDMI i czincze są ze sobą kompatybilne? W pewnym sensie tak jednak wymagają dodatkowych akcesoriów. Przejściówka na czincze to w zasadzie konwerter. Kupując kabel HDMI cinch, należy zwrócić na to uwagę. Również w tym przypadku konieczna jest zamiana sygnału z analogowego na cyfrowy. Kabel HDMI cinch audio nawet wyposażony w odpowiedni konwerter nie będzie przesyłać video. Jest to dość oczywiste, jednak wielu użytkowników nadal zadaje to pytanie.  

Kabel HDMI na DisplayPort

Zarówno HDMI, jak i DisplayPort przesyła sygnał cyfrowy różniący się jednak przepustowością. Kupując przejściówkę, należy zwrócić uwagę na parametry obu kabli. Ważny jest również fakt, że kabel HDMI DisplayPort dwukierunkowy nie istnieje. Zawsze trzeba wybierać odpowiedni kierunek kabla w zależności od sytuacji. 

Kabel HDMI DVI

Połączenie karty graficznej z HDMI może być problematyczne. Na rynku istnieją zarówno przejściówki, jak i kable umożliwiające takie łączenie. Podczas zakupu takich produktów należy zwrócić uwagę na kierunek przekazywania sygnału.

Inne rodzaje przejściówek

Na rynku jest dostępne jeszcze wiele rodzajów przejściówek i konwerterów. Ogólna zasada jest taka, że jeżeli dane wejście przesyła sygnał cyfrowy, można dokupić na niego jedynie przejściówkę. Tak jest na przykład kiedy kupujemy kabel HDMI coaxial, kabel HDMI na mini HDMI, kabel HDMI female to female  lub kabel HDMI na micro HDMI. Inaczej jest, gdy mamy do czynienia z sygnałem analogowym. Tutaj można wymienić, chociażby kabel HDMI jack (kabel HDMI aux)

Warto tu również wspomnieć o kablu HDMI przedłużce. To niezwykle wygodne rozwiązanie w mieszkaniach, gdzie sprzęt nie ma stałego miejsca. Przedłużacz do HDMI może być używany w razie potrzeby i nie zajmować miejsca kiedy sprzęty stoją blisko siebie. W takich sytuacjach pomocny może być również kabel HDMI rozgałęźnik.

Kabel HDMI a ARC oraz eARC

ARC, czyli Audio Return Channel to technologia, która pozwoliła na odtwarzanie dźwięku i obrazu za pomocą tylko jednego kabla. Co to oznacza? W praktyce ARC ułatwia podłączanie sprzętu. Przed wprowadzeniem tej technologii dźwięk domyślnie płynął z głośników telewizora i użytkownik potrzebował dodatkowych kabli, aby podłączyć na przykład kino domowe. Kable z ARC umożliwiły zatem pozbycie się drugiego przewodu optycznego. 

Najnowszy ranking Kabli HDMI wskazuje na istnienie nowocześniejszej wersji ARC, to znaczy eARC. Ulepszone rozwiązanie eliminuje problem kompatybilności z niektórymi technologiami takimi jak Dolby TrueHD. Technologia cechuje się również zwiększoną szybkością przesyłania danych oraz idealną jakością sygnału. Pełnię możliwości eARC z pewnością docenią posiadacze urządzeń wyposażonych w złącze 2.1.

W tym miejscu warto również wspomnieć o obsłudze CEC (ang. Consumer Electronics Control). Dzięki tej technologii można podłączyć wszystkie urządzenia w celu sterowania nimi jednocześnie. Każdy nowoczesny kabel HDMI obsługuje CEC. Niestety w wielu przypadkach nie ma to znaczenia, ponieważ wiele urządzeń nie jest przystosowanych do obsługi rozwiązania.  

Kabel HDMI Ultra High Speed

W rankingu kabli HDMI z roku 2023 zdecydowanie króluje najnowsza wersja Ultra High Speed, która może obsłużyć nawet 10K. To obecnie najdroższy kabel HDMI dostępny na rynku. Do czego służy kabel Ultra High Speed? Tak jak pozostałe modele do przesyłania sygnału Audio i Video. Gwarantuje najlepsza jakość obrazu i dźwięku, a także obsługę wszelkich nowoczesnych technologii. Aby wykorzystać pełnię jego możliwości zarówno urządzenie wejściowe, jak i wyjściowe musi być wyposażone w port 2.1. Jest on jednak wstecznie kompatybilny. Oznacza to, że będzie działał na starszych portach, jednak nie zaprezentuje on wtedy pełni swoich możliwości.  

Kabel HDMI — standardy

Sprzęty elektroniczne i ich okablowanie ulega ciągłej ewolucji. Zmiany zachodzą w obrębie budowy, szybkości i mnogości zastosowań. Nie inaczej jest w przypadku HDMI, który obecnie jest w stanie zapewnić dużo lepszą jakość przesyłanego sygnału niż na początku istnienia. O standardach pisaliśmy już we wcześniejszej części artykułu, jednak ich ewolucja zasługuje na bliższe spojrzenie. Jak toczyły się losy HDMI zanim osiągnieto wyniki takie, jakie posiada kabel HDMI 144hz?  

Historia kabla HDMI rozpoczęła się oczywiście od wersji 1.0. Pierwsza generacja HDMI (1.0-1.4b) była prawdziwą rewolucją na rynku elektroniki. Dotychczasowe rozwiązania były niejednolite, co nastręczało wielu problemów producentom i użytkownikom.

Dzisiaj niewiele urządzeń wykorzystuje ten typ złącza. Co prawda wersja 1.4b to pierwszy kabel HDMI do 4K, jednak jedynie przy częstotliwości 24 Hz. Druga generacja HDMI (od 2.0) to już kable HDMI 4K 60 Hz. Jego maksymalna przepustowość wynosi 18 Gb/s, co sprawia, że kabel obsługuje technologię HDR. Najnowsze rankingi kabli HDMI zdecydowanie pokazują, że wersja 2.1 może jeszcze więcej. Ten standard jako jedyny jest wyposażony w kompresję obrazu (DSC) oraz automatyczny tryb małego opóźnienia. To idealny kabel HDMI 4K 120 Hz, którego możliwości są jednak dużo większe. Jest w stanie obsłużyć nawet 8K przy 120 Hz. 

Kształt kabla HDMI

Na rynku istnieje wiele rodzajów HDMI, dostosowanych do różnego rodzaju przestrzeni i urządzeń. Kabel HDMI cienki doskonale nadaje się do aparatów oraz tabletów i właśnie tam jest najczęściej używany. Wiele urządzeń wykorzystuje również kabel HDMI slim. Jego zastosowanie pozwala na zmniejszenie grubość urządzenia. Płaski kabel HDMI znajduje również zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie jest potrzebna aż tak wysoka jakość przesyłanego sygnału. Dotyczy to zwłaszcza małych urządzeń przenośnych. W wielu miejscach doskonale sprawdzi się kabel HDMI łamany — kątowy. Taka budowa w dużej mierze oszczędza miejsce, a także umożliwia dosunięcie mebli do ściany. Kabel HDMI zakrzywiony jest odporny na dociskanie, co sprawia że można go komfortowo używać pod biurkiem lub szafką. Nie bez znaczenia jest również to, że kabel HDMI 90 stopni występuje w każdym wariancie szybkości. 

Problemy z HDMI i niewłaściwym doborem kabla

Jak w przypadku każdej rzeczy, którą kupujemy w sklepie, również z kablem HDMI mogą wystąpić problemy. Poniżej staramy się omówić najczęściej pojawiające się usterki i sugerujemy rozwiązanie problemu.  

Kabel HDMI — VGA nie działa

W takiej sytuacji przede wszystkim należy sprawdzić prawidłowe połączenie kabla. Ta rada może wydawać się banalna, jednak w większości przypadków się sprawdza. Jeżeli wszelkie kable wpięte są prawidłowo, należy zastanowić się, czy przejściówka, której używamy, jest odpowiednia. Wiele użytkowników traktuje adaptery, jak urządzenia dwukierunkowe, to znaczy konwertujące sygnał z VGA do HDMI i odwrotnie. Niestety podczas zakupu musimy zwrócić uwagę, jakie porty posiadają oba rodzaje naszych urządzeń. Podłączenie kabla odwrotnie nie pozwoli na prawidłowe działanie.  

Kabel HDMI: brak sygnału

W przypadku braku sygnału pierwszym krokiem jest ponownie sprawdzenie prawidłowości połączenia kabla. Jeżeli nie jest wysunięty, powinno się odpiąć wszelkie HDMI oraz odciąć zasilanie urządzenia. Po odczekaniu kilku minut (ważne!) podłączamy ponownie urządzenie, a następnie HDMI. Kiedy ta metoda zawiedzie, należy upewnić się, że sterowniki są aktualne, a sam kabel nie jest uszkodzony

Kabel HDMI: brak dźwięku

Brak dźwięku w telewizorze przez kabel HDMI to jeden z częstszych problemów. W takich przypadkach winne są najczęściej nieaktualne sterowniki lub nieprawidłowe ustawienia. Zarówno w przypadku telewizorów, jak i monitorów należy zadbać o te dwa czynniki. Szczegółowe informacje na ten temat dostarcza każdy producent danego sprzętu. 

Kabel HDMI: nie przesyła dźwięku — ustawienia Windows

W celu zainicjowania przesyłania dźwięku przez HDMI należy zadbać o odpowiednie ustawienia. W systemie Windows należy wybrać w Panelu Sterowania ikonkę dźwięk i wyszukać monitor lub telewizor, na którym ma odtwarzać się dźwięk. Następnie ustawiamy je jako domyślne przyciskiem znajdującym się na dole okna. 

Kabel HDMI: przerywa obraz

Przerywanie obrazu wynika głównie z zastosowania złego rodzaju przewodu. Zbyt niska jakość lub nieprawidłowy typ HDMI może powodować wiele zakłóceń. W takiej sytuacji należy sprawdzić, jakiego standardu wymaga sprzęt i wymienić kabel na odpowiedni. 

Najczęściej zadawane pytania na temat kabla HDMI w 2023:

Jaki kabel HDMI do 4K?

4K obsługiwane jest już przez HDMI 1.4. Idealny kabel HDMI do telewizora 4K według ekspertów to jednak HDMI 2.0 i nowsze, które zapewniają maksymalną jakość obrazu i dźwięku. 

Jak podłączyć kabel HDMI do komputera i telewizora?

Nowoczesne kable HDMI wystarczy wpiąć do urządzenia wejściowego oraz wyjściowego. Jeżeli po podłączeniu nie działa dźwięk lub obraz należy zweryfikować ustawienia oraz prawidłowość zakupionego kabla. 

Jaki kabel HDMI?

Wybór odpowiedniego kabla HDMI jest uzależniony od portu, jaki posiadają urządzenia. Na przykład do portu w wersji 2.0, dla optymalnego działania, wybieramy kabel o tym samym standardzie. 

Jak przerobić kabel HDMI na euro?

Podłączenie Euro do Hdmi jest możliwe dzięki konwerterom. Specjaliści polecają gotowe przejściówki HDMI na SCART. 

Ile kosztuje kabel HDMI?

Kabel HDMI kosztuje zwykle kilkadziesiąt złotych. Najdroższe wersje przeznaczone dla audiofilów potrafią jednak kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Jak podłączyć kabel HDMI do telewizora?

Nowoczesne telewizory i kable HDMI wymagają jedynie podłączenia kabla do właściwego portu. Jeżeli sprzęty są oddalone od siebie w znacznym stopniu, zaleca się zastosowanie kabla HDMI ze wzmacniaczem.

Kabel HDMI, jaki kupić?

Kabel HDMI należy dostosować do rodzaju sprzętu, jaki posiadamy. Na przykład telewizor obsługujący 4K powinien być podłączony za pomocą kabla co najmniej High Speed HDMI. 

Kabel HDMI ile Hz?

Ilość Hz mówi nam ile razy w ciągu sekundy odświeża się obraz. Oznacza to, że im więcej Hz, tym lepiej. Należy jednak wziąć pod uwagę możliwości sprzętu. 

Gdzie kupić kabel HDMI?

Kabel HDMI najlepiej kupić w renomowanych sklepach internetowych, gdzie sprzedawca daje możliwość reklamacji w razie wad fabrycznych. 

Jaki kabel HDMI do tv?

Najlepszym kablem HDMI jest obecnie Ultra High Speed, może on obsłużyć nawet 10K i zapewnia przepustowość 48 Gb/s. Ponadto dla dodatkowej ochrony zaleca się stosowanie inteligentnych kabli HDMI.

Kabel HDMI jak podłączyć?

Kabel HDMI należy wpiąć do urządzenia wejściowego oraz wyjściowego. W przypadku telewizora i monitora należy następnie wybrać źródło sygnału. 

PS4 pro jaki kabel HDMI?

Najodpowiedniejszy kabel HDMI PS4 to Premium HDMI, który obsługuje 4K przy 60 Hz. 

Jaki kabel HDMI do monitora?

Najlepszą jakość obrazu i dźwięku zapewnia obecnie HDMI 2.1. Kabel HDMI do monitora z Full HD to HDMI w wersji co najmniej 1.3.

Jak podłączyć kabel HDMI do telewizora LG?

Po włączeniu telewizora należy wybrać na pilocie HDMI jako źródło sygnału. Następnie podłączamy kabel do telewizora oraz przejściówki.  

Jaki kabel HDMI do Xbox one s?

Uzyskanie najlepszej jakości w Xbox One S wymaga kabla w wersji co najmniej High Speed. 

Kabel HDMI z filtrem czy bez?

Jeżeli w pobliżu sprzętu znajduje się duża ilość innej elektroniki, zaleca się wybór 2 lub 3-krotnie ekranowanych kabli. Dla przeciętnego użytkownika wielokrotne ekranowanie nie będzie miało wpływu na jakość sygnału.  

Jaki kabel HDMI do 4K 120 Hz?

4K przy 120 Hz do efektywnego działania wymaga HDMI w wersji 2.1. Taki kabel gwarantuje niezrównaną jakość obrazu i dźwięku, a także jest doskonałą inwestycją dla osób chcących w najbliższym czasie wyświetlać w jakości 8K. 

Wyróżnione i polecane kable HDMI w 2023

- to Cię zainteresuje!

Aktualizacja: grudzień 2023

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Domowa maszyna do pączków, czy klasyczny garnek z olejem? Ranking 2023

Jeśli interesuje Cie maszyna do pieczenia pączków, to w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, kilka ważnych, opisanych w poradniku czynników. Przede wszystkim musisz...

Najlepsza podkładka pod myszkę – Ranking 2023

Większość osób nie zwraca uwagi na to, aby do swojej myszki komputerowej dobrać odpowiednią podkładkę. Wielu użytkowników nadal uważa je za zbędny dodatek, który nie...

Ekonomiczna drukarka laserowa do biura – Ranking 2023

Niezależnie od tego, czy masz swoje własne biuro, czy zatrudniasz w nim kilku lub kilkunastu pracowników, w końcu staniesz przed decyzją: jaką drukarkę laserową ze...

Najlepsza domowa drukarka laserowa – Ranking 2023

Coraz większa liczba osób korzysta z drukarki. Staje się ona nieodłącznym elementem wyposażenia już nie tylko biura, ale także domu. Korzystają z niej tak...

Nie daj się zaskoczyć – ranking odmrażaczy do szyb samochodowych 2023

Mroźne wieczory mogą przysporzyć kierowcy sporo utrudnień o poranku, szczególnie kiedy jesteśmy już spóźnieni. Warto przygotować się na każdą ewentualność. Do najczęstszych a zarazem...

Prostownik z rozruchem do akumulatora – Ranking 2023

Każdy z nas z pewnością nie raz słyszał lub na własnej skórze spotkał się z sytuacją, kiedy po przekręceniu kluczyka w stacyjce samochodu, silnik...

Polecane wpisy: