Ranking TOP 10: Najlepszy robot sprzątający – 2024

Czy pomyślałeś kiedyś, że masz już dość odkurzania mieszkania albo biura? Jeśli tak, to z pewnością trafiłeś w sieci na opisy lub filmiki pokazujące, jak robot sprzątający może wyręczyć Cię w tym, czego tak nie znosisz. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem, to zatrzymaj się i nie działaj pod wpływem impulsu – sprawdź nasz ranking, żeby przekonać się, jaki jest najlepszy robot do sprzątania.

Jak działa robot sprzątający?

Inteligentny sprzęt do czyszczenia podłogi to ciekawa alternatywa dla dobrze znanych odkurzaczy tradycyjnych — ale jak działa robot sprzątający? Urządzenia tego typu coraz częściej goszczą w polskich domach i nic dziwnego – ceny stały się bardzo przystępne. W zasadzie oglądając oferty sklepów internetowych widać, że z łatwością możemy nabyć roboty sprzątające bez przepłacania. Co właściwie wyróżnia takie urządzenie?

Robot do sprzątania podłóg to sprzęt, który składa się z niewielkiego odkurzacza (zwykle okrągłego kształtu) oraz stacji dokującej. Nie znajdziemy w nim ani jednego centymetra zewnętrznego kabla – urządzenie współpracuje z „bazą” bezprzewodowo i samodzielnie porusza się po wyznaczonej wcześniej trasie.

Oto zestawienie 10 najlepszych robotów sprzątających ranking kwiecień 2024

W naszym rankingu wszystkie polecane roboty sprzątające można dowolnie zaprogramować przy użyciu dostarczonej przez producenta aplikacji. Służy ona nie tylko do wyznaczania trasy, ale również do ustawiania harmonogramów sprzątania. Użytkownik może zdecydować, jak często całe mieszkanie lub wybrane pomieszczenia mają być odkurzane. Aby zrealizować zadanie, robot sprzątający jest wyposażony w szereg czujników – dzięki temu nie zderzy się ze ścianą ani meblami. Dobrze zaprogramowana trasa pozwoli na dokładne odkurzenie (a w przypadku niektórych modeli, również umycie) całej podłogi – i to wszystko zdalnie, bez żadnego wysiłku domowników!

 

Robot sprzątający, na co zwrócić uwagę?

Wybierając robot sprzątający, na co zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem? Warto poświęcić czas na przyjrzenie się każdemu z proponowanych modeli, aby wybrać najlepszy robot sprzątający. Poniżej opisujemy najważniejsze czynniki i funkcje urządzeń z naszego rankingu. Na co więc zwrócić uwagę, zastanawiając się, jaki robot sprzątający wybrać?

Jakość systemu czujników

Topowe 10 robotów sprzątających z rankingu jest wyposażone w nowoczesne zestawy czujników. Poza oprogramowaniem, które zarządza pracą, właśnie czujniki są najważniejsze dla sprawnego działania robota. Warto więc zwrócić na nie szczególną uwagę. Sensory chronią urządzenie i pozwalają na dokładne mapowanie terenu. Niejeden najnowszy robot sprzątający jest wyposażony w czujniki, które wykrywają miejsca szczególnie zabrudzone. Producenci stosują sensory:

 • zbliżeniowe – pozwalają omijać przeszkody i unikać kolizji,
 • uskoku terenu – chronią robot sprzątający przed upadkiem z krawędzi,
 • kurzu / brudu – wykrywają miejsca, w których trzeba posprzątać dokładniej,
 • LDS – do tworzenia wirtualnej mapy pomieszczenia – najczęściej wyposażony w nie jest robot sprzątający z kamerą, która pozwala zaplanować optymalną trasę odkurzania.

Poziom generowanego hałasu

Ponieważ zarówno odkurzacz oraz robot sprzątający i myjący należą do głośnych sprzętów, warto zawczasu zorientować się, na jaki poziom decybeli trzeba przygotować uszy. Oczywiście pod naszą nieobecność nie ma to wielkiego znaczenia, ale jeżeli zaplanowane odkurzanie rozpocznie się w czasie oglądania ulubionego serialu, może to być źródłem frustracji. Poziom generowanego hałasu z łatwością sprawdzimy w specyfikacji technicznej urządzenia.

Robot sprzatający ze stacja dokującą wybrany z rankingu

Występujący w naszym rankingu, najcichszy robot sprzątający generuje hałas poniżej 55dB – to bardzo dobry wynik, który gwarantuje komfortowe dla uszu użytkownika działanie.

Zwróć uwagę na akumulator

Jednym z ważniejszych elementów urządzeń do samodzielnego odkurzania, jest wbudowany akumulator. Im pojemniejsza bateria, tym lepiej – sprzęt będzie dłużej działać na pojedynczym ładowaniu. Wielkość obudowy nie zawsze ma wpływ na jakość akumulatora – nawet mały robot sprzątający może być wyposażony w porządne ogniwa, które pozwolą na dokładne odkurzenie całego mieszkania.

Jeżeli w czasie przeglądania internetowych ofert znajdziecie modele, które działają dużo krócej niż godzinę – lepiej poszukać czegoś lepszego. Top roboty sprzątające dysponują akumulatorami o pojemności 5200 mAh lub więcej, co pozwala na około 2,5 h nieprzerwanego sprzątania.

Ranking robotów sprzątających do 1500 zł kwiecień 2024

Robot sprzątający z funkcją mopowania

W niektórych sytuacjach potrzebny jest bardziej zaawansowany sprzęt — robot sprzątający z funkcją mopowania. Standardowy inteligentny robot sprzątający bez problemu poradzi sobie ze spadającymi ze stołu okruszkami, kurzem lub sierścią naszych zwierząt. Ale gdy w grę wchodzą zabrudzenia spowodowane przez ciecze (rozlany sok, zabłocone buty itp.) potrzeba dodatkowych atutów. W naszym rankingu swoje miejsca zajęły też urządzenia, takie jak robot sprzątający z mopem.

Najlepsze roboty sprzątające i myjące podłoge jednocześnie

Robot sprzątający na sucho i mokro to niezwykle praktyczne, uniwersalne rozwiązanie. Takie urządzenia wykazują wszelkie zalety poprzedniej, tradycyjnej generacji – planują, nawigują, uważają aby nie spaść ze schodów, same się ładują, a nawet opróżniają w bazie. Jednak nowość polega na tym, że roboty sprzątające nowej generacji mają możliwość wymopowania podłogi i usunięcia różnych, nawet uporczywych zabrudzeń.

Nasz ranking najlepszych robotów sprzątających obejmuje również te z funkcją mopowania. Choć w przypadku nowej generacji może się to wiązać z nieco wyższą ceną, możliwości, jakie daje robot sprzątający na mokro, są naprawdę ogromne. Warto więc rozważyć zakup takiego urządzenia.

Porównanie robotów sprzątających

Aby podjąć trafną decyzję zakupową, warto spojrzeć na porównanie robotów sprzątających. Rozmyślając, który robot sprzątający wybrać, trzeba się przede wszystkim zastanowić, czego oczekujemy od urządzenia. Konkretne marki i modele mają swoje charakterystyczne cechy, które należy wziąć pod uwagę. Czy zależy nam na rozwiązaniu ekonomicznym? Jeśli tak, zdecydujmy się na tani, dobry robot sprzątający – pozbawiony wielu funkcji dodatkowych, ale spełniający podstawowe zadanie, mianowicie dokładne odkurzanie. Jeżeli natomiast jesteśmy przekonani co do jakości rodzimych produktów, wybierzmy z naszego rankingu zmontowany w kraju, polski robot sprzątający. Dla wielu klientów dodatkowym atutem jest możliwość połączenia urządzenia z już istniejącym w domu inteligentnym systemem zarządzania. Poniżej przygotowaliśmy porównanie różnych rodzajów robotów, dostępnych na rynku oraz ich funkcji – tych bardziej oraz mniej popularnych.

Rodzaje robotów sprzątających

Rynek urządzeń do samodzielnego sprzątania jest niezwykle zróżnicowany. Prezentujemy podstawowe porównanie – podstawą klasyfikacji jest metoda sprzątania.

 • Robot odkurzający ze stacją dokującą. To największa grupa urządzeń – od niej się wszystko zaczęło. Te roboty działają „na sucho” i mogą pracować zarówno na dywanach, jak i parkietach, panelach lub wykładzinach. Po zakończonej pracy wracają do bazy, aby doładować akumulator. Urządzenie będzie najlepszym wyborem, jeśli chcemy kupić robot sprzątający do dywanów. W naszym rankingu znalazło się wiele robotów ze stacją dokującą.
 • Robot odkurzający bez stacji dokującej. Urządzenia z tej grupy należą do najtańszych na rynku. Ich minusem jest fakt, że użytkownik musi sam zadbać o naładowanie akumulatora. Taki robot sprzątający z pilotem, ale bez bazy sprawdzi się jedynie w przypadku najmniej wymagających użytkowników lub prostych pomieszczeń bez wielu mebli i innych przeszkód.
 • Roboty odkurzające ze stacją ładująco-czyszczącą. Chodzi o zaawansowane sprzętowo modele, które po powrocie do bazy są ładowane i jednocześnie czyszczone. Automatyczne opróżnianie pojemnika sprawia, że urządzenie jest niemalże bezobsługowe. Robot sprzątający samoczyszczący to duża oszczędność czasu. Bez wątpienia oznacza też większą higienę – rzadziej mamy kontakt z zanieczyszczeniami, ponieważ niektóre stacje mogą magazynować nawet 30-krotność zbiorników robota.
 • Roboty mopujące. Bardzo ciekawe rozwiązanie, stosunkowo nowe na rynku. Pozwala na usuwanie zanieczyszczeń na mokro. Specjalny spryskiwacz najpierw nawilża podłogę, a następnie wyciera ją czyszczącą ściereczką. Urządzenia tego typu doskonale sprawdzają się w kuchni lub łazience, ale wymagają uzupełniania detergentów. Płyn do robotów sprzątających nie jest jednak zbyt drogi, dlatego popularność robotów mopujących wciąż rośnie.
 • Roboty mopująco-odkurzające ze stacją dokującą. Takie urządzenia łączą w sobie zalety dwóch poprzednich rodzajów. Odkurzają, a przy tym mają możliwość mopowania. Robot sprzątający i myjący należy do jednych z najbardziej zaawansowanych, a jednocześnie droższych rozwiązań. Nie brakuje jednak chętnych do zakupu – w naszym rankingu prezentujemy wiele modeli, które zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników. Warto przy tym pamiętać, że taki robot sprzątający będzie miał większe gabaryty od standardowego i może nie dotrzeć do wszystkich zakamarków.

Ranking robotów sprzątających do 2000 zł kwiecień 2024

Funkcje robotów sprzątających

Producenci prześcigają się, wyposażając swoje roboty w coraz bardziej innowacyjne funkcje. Niektóre są rzeczywiście ciekawe, ale nie wszystkie są potrzebne. Dlatego przed zakupem warto dobrze sprawdzić specyfikację techniczną, aby kupować roboty sprzątające bez przepłacania. Do najpopularniejszych funkcji należą:

 • Programator pracy. Pozwala na zaplanowanie pracy z wyprzedzeniem i ustawienie harmonogramu, według którego robot sprzątający będzie się uaktywniał. Bardzo przydatna funkcja – pozwala na ustawienie odkurzania, gdy jesteśmy poza domem.
 • Sterowanie ze smartfona. W zależności od modelu, możemy sterować urządzeniem z poziomu telefonu, nawet będąc poza domem. Aplikacja do robota sprzątającego daje o wiele większe możliwości niż standardowy pilot. Pozwala sprawdzić, do jakich obszarów urządzenie nie dotarło oraz informuje o konieczności opróżnienia pojemnika lub wykonania czynności konserwacyjnych.
 • Wznowienie sprzątania. Jeżeli w trakcie odkurzania, bateria się wyczerpie, robot sprzątający wraca do stacji dokującej. Jednak funkcja wznowienia pozwala mu – po naładowaniu – wrócić do pracy od tego momentu, w którym czyszczenie zostało przerwane.
 • Komunikaty i sterowanie głosowe, na przykład o stanie technicznym sprzętu lub poziomie naładowania baterii. To funkcja zaprojektowana z myślą o osobach, które lubią słyszeć głos swojego robota. W naszym rankingu znalazły się urządzenia, których dźwięki można personalizować.
 • Czyszczenie krawędzi. Dzięki tej funkcjonalności, robot sprzątający progi dokładnie wyczyści najtrudniej dostępne miejsca – będzie poruszał się wyłącznie przy ścianach i listwach podłogowych. Właśnie tam zbiera się najwięcej kurzu, warto więc wykorzystać tę funkcję. Jeżeli w domu mamy wiele trudno dostępnych zakamarków, warto zdecydować się na najniższy robot sprzątający z naszego rankingu – dzięki temu urządzenie łatwo dostanie się niemal wszędzie.

Robot sprzątający sierść

Miłośnicy czworonogów odetchną z ulgą, słysząc, że mogą kupić robot sprzątający do sierści psa lub kota. Jeżeli również w Twoim mieszkaniu często pojawiają się kłaczki i chcesz się ich skutecznie pozbyć, automatyczne urządzenie na pewno zda egzamin. Jaki model wybrać? Ponieważ sierść często jest problemem w okolicach dywanów i wykładzin, najlepiej sprawdzi się robot sprzątający z gumowymi szczotkami – jego konstrukcja sprawia, że dobrze zgarnia sierść, ale nie wplątuje innych włókien.

Robot sprzątający ze stacją dokującą

Najczęściej wybieranym modelem, jest robot sprzątający ze stacją dokującą. To bardzo praktyczne i uniwersalne rozwiązanie. Jeżeli również Ty skłaniasz się do zakupu, przejrzyj znajdujące się w naszym rankingu popularne modele. Na pewno znajdziesz coś dla siebie. A jeśli chcesz zainwestować nieco więcej pieniędzy i kupić bardziej zaawansowany sprzęt, postaw na robot sprzątający z funkcją mycia – z pewnością będziesz zadowolony i zaoszczędzisz sporo czasu, który poświęcałeś na sprzątanie.

Wyróżnione przez redakcję roboty sprzątające z funkcją mopowania 2024 

Najczęściej zadawane pytania o roboty sprzątające:

Rankingowy robot automatyczny do odkurzania mieszkania

Jaki robot sprzątający?

Aby zdecydować, który robot sprzątający wybrać, warto sprecyzować swoje oczekiwania. W naszym rankingu znalazły się różne modele – od najprostszych i ekonomicznych robotów odkurzających, do najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń.

Jakie imię dla robota sprzątającego?

Najlepiej krótkie, jedno- lub dwusylabowe, abyś mógł szybko włączyć lub wyłączyć robota. Wybierz coś wesołego, żeby sprzątanie szło jak z płatka.

Czy warto kupić robota sprzątającego?

Zdecydowanie tak. Robot sprzątający to ogromna oszczędność czasu, higiena i lśniąca podłoga w każdym zakamarku.

Ile kosztuje robot sprzątający?

Najtańsze modele można kupić już za około 300 zł – dysponują zaledwie kilkoma podstawowymi funkcjami. Za zaawansowany, inteligentny robot sprzątający trzeba zapłacić nawet 4000 zł lub więcej.

Jaki robot sprzątający do dywanów?

Dobry robot sprzątający do dywanów to taki, który ma dużą siłę ssania i możliwość pokonywania nawet wysokich przeszkód.

Jaki robot sprzątający do sierści?

Najlepszy robot sprzątający do sierści będzie wyposażony w wytrzymałe, gumowe szczotki, które wyłapią kłaczki naszego czworonoga. Dodatkowym atutem będzie duża moc ssania, aby poradzić sobie z każdym włoskiem.

- to Cię zainteresuje!

Aktualizacja: kwiecień 2024

4 opinie
 1. U mnie numer 1 TOP Roomba j7+ Sprząta lepiej niż sadziłem, zbiera sporo brudów, wjeżdża praktycznie wszędzie, nawet na progi 1,5 cm

 2. Do 1500 zł dla mnie numerem jeden jest Roomba I5, robot to naprawdę super pomoc jeśli chodzi o sprzątanie w domu. Można mieć wszystko pod kontrolą. Łatwo załączymy robota przez telefon i będzie nam sam sprzątał. Polecam każdemu bo warto mieć więcej dla siebie wolnego czasu.

 3. Jeden z lepszych Robot sprzątający IROBOT Braava Jet M6. Odkurzacz robi swoje kiedy jesteśmy w pracy. Na mieszkanie 55m2 jest idealnie jeśli chodzi o baterię. Wreszcie sierść nie fruwa wszędzie. Polecam dla zachowania czystości na bieżąco. Łatwiej się później sprząta gruntownie

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Domowa maszyna do pączków, czy klasyczny garnek z olejem? Ranking 2024

Jeśli interesuje Cie maszyna do pieczenia pączków, to w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, kilka ważnych, opisanych w poradniku czynników. Przede wszystkim musisz...

Najlepsza podkładka pod myszkę – Ranking 2024

Większość osób nie zwraca uwagi na to, aby do swojej myszki komputerowej dobrać odpowiednią podkładkę. Wielu użytkowników nadal uważa je za zbędny dodatek, który nie...

Ekonomiczna drukarka laserowa do biura – Ranking 2024

Niezależnie od tego, czy masz swoje własne biuro, czy zatrudniasz w nim kilku lub kilkunastu pracowników, w końcu staniesz przed decyzją: jaką drukarkę laserową ze...

Najlepsza domowa drukarka laserowa – Ranking 2024

Coraz większa liczba osób korzysta z drukarki. Staje się ona nieodłącznym elementem wyposażenia już nie tylko biura, ale także domu. Korzystają z niej tak...

Nie daj się zaskoczyć – ranking odmrażaczy do szyb samochodowych 2024

Mroźne wieczory mogą przysporzyć kierowcy sporo utrudnień o poranku, szczególnie kiedy jesteśmy już spóźnieni. Warto przygotować się na każdą ewentualność. Do najczęstszych a zarazem...

Prostownik z rozruchem do akumulatora – Ranking 2024

Każdy z nas z pewnością nie raz słyszał lub na własnej skórze spotkał się z sytuacją, kiedy po przekręceniu kluczyka w stacyjce samochodu, silnik...

Polecane wpisy: