Ranking TOP 10: Rower treningowy stacjonarny 2022

Jazda na rowerze stacjonarnym to jedna z najpopularniejszych form domowej aktywności fizycznej. Regularne treningi umożliwiają bowiem efektywne zrzucenie zbędnych kilogramów, poprawiają ogólną kondycję organizmu, wysmuklają sylwetkę, a także rzeźbią uda i łydki. Dostępne na rynku modele różnią się jednak między sobą funkcjami, parametrami oraz właściwościami. Jak wybrać więc odpowiedni rower stacjonarny, który spełni nasze oczekiwania oraz pozwoli uzyskać wymarzone rezultaty? Sprawdź przygotowany przez nas ranking rowerów stacjonarnych!

Rower stacjonarny do domu – co to jest?

Rowery stacjonarne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Ze względu na swoją budowę i właściwości zapewniają praktycznie taki sam ruch, jak jazda na zwykłym rowerze, co okazuje się niezwykle przydatne dla osób, które z różnych powodów wolą trenować w domu. Tego typu sprzęt w dużym stopniu ułatwia utrzymanie dobrej kondycji, nawet w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy pogoda za oknem nie sprzyja ćwiczeniom na świeżym powietrzu. Z domowego treningu na rowerze stacjonarnym mogą korzystać osoby w każdym wieku, niezależnie od stanu zdrowia. Taka aktywność fizyczna świetnie sprawdzi się również jako element rehabilitacji po urazach lub przebytym zawale, wówczas rowery stacjonarne siedzące, są nieodzownym elementem wyposażenia rehabilitacyjnego. Ponadto regularna jazda umożliwia spalanie kalorii na rowerze stacjonarnym, a także poprawia ogólną wydolność i kondycję organizmu. Wszystkie te zalety sprawiają, że to właśnie domowe rowery treningowe są jednymi z najchętniej wybieranych sprzętów sportowych do własnego użytku. W naszym rankingu rowerów stacjonarnych podpowiadamy, na jakie dokładnie modele, warto zwrócić uwagę!

Rower treningowy – jak działa?

Działanie roweru treningowego do domu opiera się na identycznych zasadach jak jazda na zwykłym rowerze. Na klasycznym modelu stacjonarnym przyjmuje się podobną pozycję jak na rowerze trekkingowym. Znaczna część ciężaru ciała oparta jest więc na dłoniach, które opierają się o kierownicę, a tułów zostaje lekko pochylony do przodu. Pedały znajdują się zaś pod siodełkiem, co umożliwia normalny ruch. Na rowerku stacjonarnym da się wykonywać różnorodne ćwiczenia w zależności od oczekiwanych efektów i wymagań. Jeśli nie wiesz, jaki sprzęt okaże się dla Ciebie najlepszy to zapoznaj się z rankingiem rowerów treningowychRower stacjonarny do rehabilitacji kręgosłupa czasami nie posiada kierownicy, tylko uchwyty zlokalizowane obok siodełka. W takiej sytuacji nie opiera się rąk, jednak nogi cały czas pracują, a tułów znajduje się w pozycji wyprostowanej. Taki sprzęt przeznaczony jest dla osób, które borykają się z dolegliwościami pleców lub mają problem ze sprawnością nadgarstków. Nie można też zapomnieć o dwu-funkcyjnym rowerze stacjonarnym, idealnie nadającym się dla użytkowników po urazach. Tego typu urządzenie umożliwia przeprowadzenie intensywnego treningu, obejmującego zarówno górne, jak i dolne partie ciała. 

Rower treningowy ranking maj 2022

Rodzaje rowerów stacjonarnych — treningowych

Dostępne na rynku domowe rowery stacjonarne różnią się między sobą parametrami technicznymi, funkcjami, zastosowaniem koła zamachowego oraz mechanizmem oporu wytwarzanym na potrzeby treningów. Jak wybrać rower stacjonarny? Zobacz nasz ranking rowerów treningowych!

Rower pionowy stacjonarny do treningu

Najbardziej podstawowym, a zarazem najpopularniejszym typem jest rower pionowy. Swoim działaniem przypomina bowiem jazdę na zwykłym rowerze, przez co można na nim przeprowadzać zarówno delikatne ćwiczenia, jak i bardziej intensywne, podobne do jazdy na rowerze górskim. To świetny damski rower treningowy, który ze względu na wyjątkową łatwość w obsłudze, doskonale sprawdzi się także jako trening na rowerze stacjonarnym dla początkujących. Jego dużą zaletą jest również cena. Spokojnie można tutaj zakupić rower stacjonarny do 500 zł.

Pionowy rower treningowy ranking 2022 

Poziomy rower treningowy

Dla osób z problemami lub bólami kręgosłupa lepszym rozwiązaniem są poziome rowery stacjonarne. Ich budowa opiera się na wygodnym siedzeniu z oparciem, gdzie pedały zostają maksymalnie wysunięte do przodu.

Poziomy rower treningowy ranking 2022 

Rower treningowy z oparciem

Tego rodzaju rower stacjonarny z oparciem w żaden sposób nie obciąża więc pleców, ale skutecznie uaktywnia przy tym mięśnie brzucha. Dostępne są też tutaj rowery stacjonarne do 150 kg. Ponadto jest to świetny rower stacjonarny dla otyłych oraz osób starszych. 

Powietrzny rower stacjonarny

Rowery stacjonarne powietrzne wyróżniają się za to nowoczesną technologią, wymuszającą synchroniczną pracę nóg i rąk. Taki rower stacjonarny z ruchomymi rączkami przeznaczony jest głównie dla osób po kontuzji lub w trakcie rehabilitacji po urazach. 

Powietrzny rower treningowy ranking 2022

Rower spinningowy do treningu

Do najbardziej zaawansowanych typów zalicza się rower spinningowy. Na takim sprzęcie trening wykonuje się w pozycji mocno pochylonej do przodu, co nawiązuje do jazdy na rowerze szosowym. Ponadto moment obrotowy zostaje przenoszony przy użyciu taśmy lub łańcucha, co w jeszcze większym stopniu zbliża poczucie jazdy do zwykłego modelu. Sprzęt spinningowy jest więc zdecydowanie profesjonalnym rowerem stacjonarnym dedykowanym sportowcom i bardziej zaawansowanym użytkownikom.

Spinningowy rower treningowy ranking 2022 

Rower stacjonarny magnetyczny czy mechaniczny?

Wybór odpowiedniego roweru stacjonarnego dodatkowo powinien uwzględnić regulację oporu wytwarzanego w trakcie ćwiczeń. Jaki wybrać rower stacjonarny? Podpowiadamy w naszym rankingu rowerów treningowych!

Mechaniczny rower treningowy

Najprostsze w budowie, a zarazem najtańsze są modele mechaniczne. Metoda ich działania polega na fizycznym zwiększaniu tarcia koła poprzez pokrętło. Mechaniczny rower stacjonarny jest bardzo łatwy w obsłudze i idealnie nadaje się jako rower stacjonarny dla seniora. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że taki sprzęt generuje sporo hałasu, co dla niektórych może okazać się mało komfortowe.

Magnetyczny rower treningowy

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników lepszą opcją są modele magnetyczne. W tym przypadku mechanizm oporu odbywa się przy pomocy hamulca magnetycznego, dzięki czemu da się właściwie wyregulować poziom trudności i oczekiwanego oporu. Warto też zwrócić uwagę, że jest to niezwykle cichy rower stacjonarny, który pracuje praktycznie bezgłośnie. Opinie o rowerze magnetycznym są również bardzo pozytywne, ze względu na dużą precyzję w możliwości dostosowania preferencji do stylu jazdy. Do najbardziej zaawansowanych modeli zaliczają się rowery stacjonarne elektromagnetyczne. Wyposażone są one bowiem w szereg różnorodnych funkcji i programów, które nie tylko umożliwiają wykonywanie rozmaitych treningów, ale także monitorują podstawowe parametry życiowe, samo sterowanie oporem odbywa się przy pomocy mikroprocesora, który steruje odległością magnesów od koła zamachowego. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że nie są to tanie rowery stacjonarne, a ich cena jest adekwatnie wysoka do jakości urządzenia i komfortu użytkowania.

Rower stacjonarny magnetyczny ranking maj 2022

Wady i zalety roweru stacjonarnego

Jazda na rowerze stacjonarnym wiąże się zarówno z zaletami, jak i wadami. Na szczęście tych pierwszych jest zdecydowanie o wiele więcej.

Zalety jazdy na rowerze treningowym

Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym przede wszystkim pozwalają na przeprowadzenie pełnego treningu w warunkach domowych. Nie trzeba więc martwić się o pogodę czy brak czasu. Ponadto są to urządzenia przeznaczone dla każdego, bez względu na wiek, zdrowie czy kondycję. Z powodzeniem można też znaleźć rower stacjonarny do rehabilitacji kolan bądź leżący rower stacjonarny, które dostosowane są do potrzeb osób borykających się z różnymi dolegliwościami. Warto również zwrócić uwagę na efekty treningu na rowerze stacjonarnym. Już godzina jazdy na rowerze stacjonarnym pozwala spalić około 500 kcal, a regularne ćwiczenia skutecznie rzeźbią sylwetkę, zwłaszcza łydki, pośladki i nogi. Tego typ sprzęt jest także łatwy w obsłudze i cechuje się niskim progiem wejścia w trening, dzięki czemu mogą z niego korzystać osoby początkujące. 

Wady rowerów stacjonarnych

Sporą wadą domowych rowerów treningowych może okazać się jednak koszt ich zakupu. Cena roweru stacjonarnego zazwyczaj przekracza 500 zł, za dobre rowery treningowe często trzeba zapłacić nawet 3000 zł i więcej. Dla niektórych trening cardio na rowerze stacjonarnym z czasem staje się też nużący. Rower stacjonarny do ćwiczeń w domu jest również sprzętem dosyć obszernym, który zajmuje dużo miejsca. W przypadku mniejszego metrażu rzeczywiście może okazać się to problemem. W naszym rankingu rowerów treningowych znajdują się jednak różnorodne urządzenia, odpowiadające na rozmaite potrzeby i wymagania, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie! 

Rower stacjonarny składany

Składany rower treningowy stanowi doskonałą propozycję dla osób, które rozważają zakup takiego sprzętu, jednak martwią się, że nie będą go miały gdzie wstawić. Przechowywanie tego typu modeli jest bowiem wyjątkowo praktyczne, a sam mechanizm składania nie należy do skomplikowanych. Ten lekki rower stacjonarny z powodzeniem zmieści się więc schowany do szafy albo pod łóżko. Dodatkowo wiele wygodnych rowerów treningowych posiada również przydatne kółka transportowe, pozwalające na sprawne przeniesienie sprzętu z miejsca na miejsce. Sprawdź, ranking rowerów stacjonarnych, aby znaleźć idealny model dla siebie!

Stacjonarny rower składany ranking 2022

Rower stacjonarny dla dzieci

Rower treningowy dla dzieci jest niezwykle atrakcyjną formą spędzania czasu i efektywnie zachęca najmłodszych do aktywności fizycznej. Szukając odpowiedniego sprzętu powinno się przede wszystkim uwzględnić wiek oraz budowę ciała dziecka, a także możliwość regulacji kierownicy lub siodełka. Zobacz przygotowany przez nas ranking rowerów treningowych! W przypadku kilkulatków świetnie sprawdzają się modele wyposażone w kontrolki, ekran oraz ustawienia oporu i prędkości pedałowania. Ponadto wyróżnia je interesujący design z kolorowymi elementami i opływowym kształtem, co zachęca malucha do częstszego korzystania z urządzenia. Dla starszych dzieci i nastolatków idealnie nadają się za to stylowe rowery treningowe z opcją regulacji kąta nachylenia kierownicy oraz wysokości siodełka. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę, aby dany model zapewniał możliwość swobodnego ustawienia obciążenia w większym zakresie. Dzięki temu może być potem stosowany także przez osoby dorosłe.

Mini rower stacjonarny

Mini rower treningowy to świetne rozwiązanie dla użytkowników, którzy stawiają na kompaktowe rozmiary, przy jednoczesnym zachowaniu najważniejszych funkcji. Takie modele z powodzeniem można przenosić z miejsca na miejsce, a stabilna konstrukcja gwarantuje optymalny opór. Wśród tego rodzaju sprzętu dostępne są też rowery stacjonarne do rehabilitacji bioder, charakteryzujące się niską wagą i dużymi możliwościami pod względem regulacji. Przed zakupem należy jednak mieć na uwadze, że większość dostępnych tutaj modeli to rowery stacjonarne do 120 kg. Mogą więc okazać się nieprzydatne dla użytkowników z większą nadwagą, którym zależy na rowerze stacjonarnym na odchudzanie. W takiej sytuacji warto zapoznać się z naszym rankingiem rowerów treningowych, obejmującym rozmaite modele z różnorodnymi funkcjami.

Rower stacjonarny dla wysokich

Niektóre modele domowych rowerów stacjonarnych nie nadają się dla osób wysokich. Nie tylko przyczyniają się do częstego uderzania kolanami o kierownicę, ale również powodują niekomfortowe poczucie niestabilności z powodu braku optymalnego środka ciężkości. W tym rankingu rowerów stacjonarnych podpowiadamy, na jaki sprzęt w takim przypadku lepiej się zdecydować! Rower treningowy dla wysokich powinien być wyposażony w regulowaną kierownicę i siedzenie, co zagwarantuje wystarczająco miejsca na nogi. Istotne jest też mocne koło zamachowe z grubą ramą, zapewniające właściwą stabilizację także przy intensywniejszych ćwiczeniach. Dla wysokich świetnie sprawdzają się rowery treningowe z większą nośnością, np. rowery stacjonarny do 180 kg, które pozwalają przyjąć dowolną pozycję bez ryzyka ograniczenia przestrzeni. 

Rower stacjonarny ZIPRO

Rowery treningowe marki ZIPRO to jedne z bardziej popularnych i tym samym topowych modeli, zajmujących wysoką pozycję w rankingach rowerów stacjonarnych. Dedykowane są wszystkim osobom, którym zależy na uzyskaniu szczupłej i wyrzeźbionej sylwetki. Tego typu modele wyróżniają się bezawaryjnym mechanizmem, płynną i cichą pracą, a także nowoczesnym designem. Dodatkowo wyposażone zostały w praktyczny komputer, dobierający indywidualny program treningowy i na bieżąco prezentujący osiągnięte wyniki. Ponadto, dzięki możliwości regulacji wysokości siodełka i oporu w wyjątkowy łatwy sposób ułatwiają dopasowanie roweru do swojego wzrostu oraz wagi. Te liczne zalety powodują, że modele ZIPRO stanowią najlepszą propozycję w naszym rankingu rowerów treningowych.


Liczne korzyści z jazdy na rowerze stacjonarnym sprawiają, że jest to niezwykle przydatny sprzęt, który znacząco poprawia ogólną kondycję organizmu, pomaga schudnąć i korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia. Uwzględniając przestawiony przez nas ranking rowerów treningowych, warto więc zainwestować w wybrany model i efektywnie pracować nad swoją sylwetką przez cały rok. 

Wyróżnione i polecane rowery stacjonarne do treningu 2022

Najczęściej zadawane pytania na temat rowerów stacjonarnych do treningu:

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Jazda na rowerze stacjonarnym przede wszystkim kształtuje mięśnie nóg, w tym ud i łydek. Ponadto regularne treningi wspierają pracę serca, efektywnie zwiększają wydolność płuc oraz poprawiają ogólną kondycję organizmu.

Czy rower stacjonarny odchudza?

Systematyczne ćwiczenia na rowerze stacjonarnym znacząco przyśpieszają metabolizm oraz spalają tkankę tłuszczową. Odpowiednio rozplanowany trening umożliwia zrzucenie 2-3 kg w ciągu miesiąca.

Ile można spalić kalorii na rowerku treningowym?

W zależności od tempa i intensywności treningu w ciągu godziny można spalić od 300 do 750 kcal.

Jaki rower stacjonarny na odchudzanie?

Praktycznie każdy model roweru stacjonarnego pozwoli efektywnie schudnąć. Istotny jest właściwy dobór sprzętu do wzrostu i wagi użytkownika.

Rower stacjonarny w ciąży?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo to przyszłe mamy mogą nadal bezpiecznie trenować. Koniecznie trzeba jednak przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultować tę kwestię z lekarzem prowadzącym. Rower treningowy dla ciężarnej to bezpieczniejszy pomysł niż jazda na klasycznym rowerze, gdyż jest mniejsze ryzyko upadku.

Jaki rower stacjonarny dla seniora?

W przypadku seniorów najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w rower poziomy. Taki model wyposażony jest w niezwykle wygodne oparcie, przez co nie obciąża kręgosłupa oraz nie zaszkodzi pacjentom z chorobami układu krwionośnego.

Czy warto kupić rower stacjonarny?

Systematyczne treningi na rowerze stacjonarnym w dużym stopniu zwiększają siłę organizmu oraz ułatwiają wyrzeźbienie smuklejszej sylwetki. Tego typu sprzęt jest przydatny dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy.

Rower stacjonarny a zwyrodnienie kolan

Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym często są elementem rehabilitacji przy zwyrodnieniu kolan. Nie tylko zmniejszają ból, ale również w pewnym stopniu przywracają stabilizację w stawie kolanowym.

Trenażer czy rower stacjonarny?

Rowery stacjonarne są zdecydowanie bardziej rozbudowane pod względem funkcji i możliwości treningu.

Jaki rower spinningowy czy magnetyczny?

Rower spinningowy dedykowany jest kolażom i sportowcom, którym zależy na bardzo intensywnym treningu, symulującym prawdziwą jazdę w terenie. Pozostałe osoby mogą sięgnąć po dobry model magnetyczny.

Jaki rower stacjonarny na chory kręgosłup?

Osoby borykające się z chorym kręgosłupem powinny zainwestować w rowery magnetyczne lub powietrzne, które ułatwiają przyjęcie wygodnej pozycji, zapewniają odpowiednią stabilizację i optymalnie rozkładają ciężar ciała. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór roweru poziomego, którego konstrukcja zapewnia wygodną pozycję leżącą i nie obciąża chorego kręgosłupa.

Jak dobrać rower stacjonarny do wzrostu?

Przy optymalnych ustawieniach noga położona jest bezpośrednio na najniższym pedale w pozycji lekko zgiętej. Jeśli będzie całkowicie wyprostowana to oznacza, że siedzenie znajduje się za wysoko, a przy pełnym zgięciu zbyt nisko.

Aktualizacja: maj 2022

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Please enter your name here

spis treści:

Zobacz również:

Najlepszy rower elektryczny ranking 2022

Producenci rowerów elektrycznych zaskakują nas coraz bardziej. Z każdym kolejnym rokiem w sprzedaży pojawiają się coraz to bardziej wydajne urządzenia. Nic więc dziwnego, że rowery...

Kotek interaktywny – ranking 2022

Zabawki interaktywne dla dzieci to niezwykle interesujące gadżety sprzyjające prawidłowemu rozwojowi i rozrywce najmłodszych. Klasyczne pluszowe zabawki nie mają wbudowanych funkcji związanych z ruchem,...

Lampa solarna na balkon – ranking 2022

Moda na aranżację przestrzeni balkonowej trwa w najlepsze. Zbliżający się sezon letni będzie kolejną okazją do przebywania całą rodziną na świeżym powietrzu. W czasie...

Bojler elektryczny 50l – ranking 2022

Nie wyobrażasz sobie życia bez ciepłej wody w kranie? Niestety, w wielu miejscach dostęp do wody o odpowiedniej temperaturze jest znacznie utrudniony. W takich...

Schody młynarskie ranking 2022

Schody młynarskie wykonane z wysokiej jakości materiałów potrafią zdziałać cuda we wnętrzach. Architekci wnętrz przy pomocy schodów młynarskich potrafią nawet z mało atrakcyjnego pomieszczenia...

Ranking TOP 10: Najlepszy globus interaktywny 2022

Dziecięca ciekawość i chęć poznawania świata jest nieograniczona i niesamowita. Niestety metody nauki stosowane w szkołach, niejednokrotnie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a wręcz gaszą...

Polecane wpisy: