Ranking TOP 10: Odkurzacz pionowy 2024

Sprzątanie mieszkania to dla wielu osób jeden z najmniej lubianych codziennych obowiązków. Producenci urządzeń wspierających utrzymywanie porządku starają się wyjść naprzeciw potrzebom konsumentów, oferując coraz to nowsze rozwiązania. Czy odkurzacz pionowy to produkt na miarę naszych czasów? Czym wyróżniają się modele plasujące się na szczycie rankingu popularności i jakie posiadają funkcje? Czas na wielki test odkurzaczy pionowych!

Odkurzacz pionowy – co to za sprzęt i jak działa?

Jak sama nazwa sugeruje — odkurzacz pionowy to urządzenie o charakterystycznej konstrukcji, którego kluczowe elementy, takie jak silnik lub zbiornik na kurz, umocowane są wertykalnie poniżej rączki. W bardziej rozbudowanych modelach dołączone są także dodatkowe akcesoria np. odczepiany miniodkurzacz lub pojemnik na wodę — wciąż jednak urządzenie tworzy zgrabną, nowocześnie wyglądającą całość. 

Niewątpliwą zaletą odkurzaczy pionowych jest to, że podczas sprzątania nie musimy uważać czy toczący się za nami sprzęt nie zahacza o meble lub zbytnio nie napinamy rury. Całość urządzenia mamy bezpiecznie przed sobą i możemy nim z łatwością manewrować.

Taka budowa odkurzacza pionowego umożliwia sprzątanie z zachowaniem prawidłowej postawy ciała i nie wymaga schylania się, co czyni z niego urządzenie atrakcyjne dla osób starszych lub cierpiących na problemy z kręgosłupem. Ponadto sprzęt wysuwa się na prowadzenie w rankingu najlżejszych odkurzaczy — kompaktowa budowa pozwoliła skutecznie zmniejszyć ilość jego poszczególnych komponentów, a przez to zredukować masę urządzenia. Średnia waga odkurzacza pionowego to jedynie 3 kg.

Najlepszy odkurzacz pionowy ranking czerwiec 2024

 

Odkurzacz pionowy – bezprzewodowy

Dla wielu osób bezprzewodowy odkurzacz pionowy to narzędzie doskonałe. Odkurzanie bez plączącego się pod nogami kabla oraz zasięg pracy nieograniczony długością przewodu jest sprawniejsze i bardziej komfortowe. Niestety, odkurzacz pionowy z wymiennym akumulatorem ma swoje ograniczenia. Deklarowany przez producentów czas pracy urządzenia dotyczy zazwyczaj odkurzania na najniższej mocy lub w trybie eco. Najczęściej jest to około 40 minut, jednak droższe, bardziej wydajne modele mogą działać bez przerwy nawet godzinę. Jeśli planujemy intensywne odkurzanie dużego, dość zabrudzonego dywanu może okazać się, że pracę będzie trzeba wykonać “na raty”, ponieważ akumulator rozładuje się już po kilkunastu minutach. Zostając w temacie czasu — należy liczyć się też z kilku- a nawet kilkunastogodzinnym ładowaniem akumulatora, chyba że posiadamy drugi zapasowy. 

Odkurzacz pionowy – przewodowy

W mieszkaniach o dużym metrażu, z powierzchniami pokrytymi wykładziną lub dywanami lepiej sprawdzi się przewodowy odkurzacz pionowy. Stały dopływ prądu z sieci nie ogranicza czasu działania, a kompaktowy sprzęt pozwala sprawnie i wygodnie manewrować pomiędzy meblami. Odkurzacz pionowy z kablem może nie oferuje tak wielkiej swobody, jak model bezprzewodowy, jednak nie wymusza przerw w sprzątaniu spowodowanych rozładowaniem akumulatora. To również rozwiązanie często tańsze i bardziej przyjazne środowisku, ponieważ akumulatory cechuje ograniczona żywotność, więc po pewnym czasie z pewnością będą wymagały wymiany.

Odkurzacz pionowy z funkcją mycia

Osoby szukające wielofunkcyjnego sprzętu powinny zwrócić uwagę na odkurzacz pionowy z funkcją mycia. Tego typu rozwiązanie umożliwia zarówno odkurzenie, jak i umycie podłóg. Podczas wyboru modelu należy zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na wodę, tak aby był on dostosowany do naszych potrzeb — zbyt duży pojemnik doda niepotrzebnej wagi urządzeniu, natomiast zbyt mały — spowoduje konieczność uzupełniania płynu podczas sprzątania. Mopujący odkurzacz pionowy to nieco większy wydatek, jednak poszerzona funkcjonalność urządzenia wiąże się z dużą wygodą oraz oszczędnością czasu i miejsca.

Odkurzacz pionowy piorący

Bardziej rozbudowanym modelem odkurzacza pionowego myjącego jest wersja wyposażona w system wytwarzania piany. To doskonały sprzęt dla alergików oraz osób posiadających w domu zwierzęta, ponieważ zastosowany w urządzeniu filtr wodny skutecznie usunie kurz i roztocza, a ponadto pozwala szybko wyczyścić plamy z błota przyniesionego na łapach czworonogów. Pionowy odkurzacz piorący doskonale nadaje się do gruntownego czyszczenia wykładzin, dywanów oraz tapicerki.

Odkurzacz pionowy z mopem parowym

Atrakcyjną wersją wodnego odkurzacza pionowego jest sprzęt oferujący sprzątanie przy pomocy gorącej pary wodnej. Czyszczone nawierzchnie będą nie tylko dokładnie pozbawione wszelkich fizycznych zanieczyszczeń, ale też staną się bardziej higieniczne. Usunięcie drobnoustrojów z posadzki bez konieczności stosowania toksycznych środków czystości to idealnie bezpieczne rozwiązanie do domów, gdzie mieszkają małe dzieci. Należy jednak pamiętać, by nie używać odkurzacza pionowego do podłóg drewnianych w trybie parowym, chyba że produkt ma program dedykowany do tego typu powierzchni i ich nie uszkodzi.

Funkcjonalność odkurzaczy pionowych

Bardzo wysoka funkcjonalność odkurzaczy pionowych stawia je wysoko w rankingu najchętniej kupowanych sprzętów do sprzątania. Duże zróżnicowanie modeli pozwala z łatwością znaleźć urządzenie dające największe zadowolenie danemu klientowi. 

Odkurzacz pionowy z przewodem lub bez oferujący możliwość pracy na mokro i sucho to nie jedyne opcje. Na co zwrócić uwagę, by nie żałować zakupu, a jednocześnie nabyć atrakcyjny pionowy odkurzacz bez przepłacania?

Lekki odkurzacz pionowy — domowe porządki bez najmniejszego wysiłku

Najlżejsze modele odkurzaczy pionowych ważą zaledwie nieco ponad 2 kg! Tak lekki sprzęt jest wygodny w obsłudze i z łatwością może być stosowany do odkurzania zasłon, ścian, sufitów czy schodów. Ultralekkie urządzenia to często dość duży wydatek, jednak na to też jest rada. Jak kupić tani i dobry odkurzacz pionowy umożliwiający zarówno sprzątanie dużych powierzchni, jak i wygodne podnoszenie go, by dotrzeć do trudniej dostępnych miejsc? Model z odłączanym miniodkurzaczem stanowi rozwiązanie i z pewnością zasługuje na wysokie miejsce w rankingu!

Cyklonowy odkurzacz pionowy

Ze względu na dużą konkurencyjność modeli bezworkowych, odkurzacz pionowy workowy powoli odchodzi w zapomnienie. Stopniowe wypełnianie się papierowej lub tekstylnej torby na kurz obniża moc ssania odkurzacza pionowego, zmniejszając efektywność sprzątania. Problem ten nie dotyczy odkurzaczy cyklonowych — zasysane drobinki trafiają do niewielkiego pojemnika, w którym dzięki sile ruchu wirowego są skutecznie zatrzymywane. Duża moc ssania odkurzacza pionowego oraz zastosowana technologia cyklonu gwarantują dokładne odkurzanie bez ponownego wydostania się zanieczyszczeń na zewnątrz, oraz pracę ze stałą wydajnością. Nic więc dziwnego, że modele cyklonowe biją na głowę w rankingach wszelkie produkty tradycyjne.

Odkurzacz pionowy składany — idealny do małej kawalerki

Odkurzacze pionowe to z założenia urządzenia kompaktowe. Gdy nasza przestrzeń mieszkalna jest naprawdę niewielka, warto rozważyć zakup modelu ze składaną rękojeścią. Co więcej, jeśli będzie to odkurzacz pionowy 3w1, to kosztem niewielkiej ilości miejsca będziemy dysponować w pełni funkcjonalnym sprzętem do odkurzania, mycia podłóg oraz miniodkurzaczem przydatnym podczas sprzątania samochodu, czyszczenia karniszy, zasłon lub innych trudniej dostępnych miejsc.

Odkurzacz pionowy z turboszczotką do dywanów i tapicerki

Modele wyposażone w tę niezwykle przydatną końcówkę sprawdzą się praktycznie w każdym domu. Obrotowy wałek z łatwością zbiera sierść zwierząt oraz zwiększa efektywność odkurzania. W porównaniu z elektroszczotką — szczotka turbo jest dużo tańsza i nie pobiera dodatkowej energii, ponieważ jej pracę napędza ruch przepływającego powietrza. Dobry odkurzacz pionowy to z pewnością model z pomocnymi akcesoriami, m.in. funkcjonalną turboszczotką.

Odkurzacz pionowy z podświetleniem — najciemniejsze zakamarki widoczne jak na dłoni

Ciemne kąty pod lub za meblami skrywają często mnóstwo kurzu i innych zanieczyszczeń. Panel LED-owych żaróweczek umieszczony na szczotce wybranych modeli oświetli zacienione przestrzenie, znacznie ułatwiając dokładne ich wysprzątanie. Przed takim odkurzaczem nic się nie ukryje!

Wady i zalety odkurzaczy pionowych

Nawet nowoczesny sprzęt domowy ma wady i zalety, odkurzacze pionowe nie są tu wyjątkiem. Zanim zdecydujemy, który odkurzacz pionowy wybrać, należy poznać jasne i ciemne strony urządzenia. Aby dokonać bardziej trafionego zakupu i nie rozczarować się już w pierwszych tygodniach użytkowania, warto sięgnąć po ranking odkurzaczy pionowych. Oto jak wypada porównanie odkurzaczy pionowych z tradycyjnymi modelami:

Zalety odkurzaczy pionowych 

 • kompaktowość — zajmuje niewiele miejsca, dodatkowo wersje ze składaną rączką ułatwiają przechowywanie, natomiast specjalny uchwyt na odkurzacz pionowy umożliwia nawet zawieszenie go na ścianie,
 • wielofunkcyjność — odkurzacz pionowy do sprzątania na mokro i sucho to wygodne urządzenie 2w1,
 • możliwość pracy w pomieszczeniach bez gniazdek elektrycznych — większość z nich to akumulatorowe odkurzacze bezprzewodowe,
 • zawsze pod ręką — gotowe do działania bez konieczności składania poszczególnych elementów,
 • możliwość zakupu urządzenia o elastycznym sposobie zasilania — odkurzacze pionowe na prąd z możliwością wymiany kabla na akumulator – 2w1,
 • Niewielka waga — wygodne w przenoszeniu, doskonałe do odkurzania zasłon, ścian i schodów, mogą być z powodzeniem używane przez dzieci,
 • komfortowa pozycja przy sprzątaniu — odkurzanie bez schylania to ulga dla zmęczonych pleców oraz wygodne rozwiązanie dla osób starszych,
 • atrakcyjny wygląd — większość modeli to designerskie urządzenia, które bez przeszkód można trzymać na widoku.

Wady odkurzaczy pionowych

 • bardzo mocny odkurzacz pionowy to często jeden z droższych, cięższych i bardziej hałaśliwych modeli — szukając urządzenia o ponadprzeciętnej mocy ssania, lepiej postawić na odkurzacz tradycyjny lub przemysłowy,
 • wysoka cena — zakup wysokiej jakości pionowego odkurzacza do 1000 zł jest niemałym wyzwaniem, są znacznie droższe od tradycyjnych modeli oferujących podobną efektywność, 
 • krótki czas pracy urządzeń akumulatorowych — niezbyt wydajne dla dużych przestrzeni oraz mieszkań z wykładziną dywanową,
 • dodatkowy koszt wymiany akumulatorów lub zakupu zapasowych sztuk zapewniających dłuższy czas pracy urządzenia,
 • opróżnianie i mycie pojemnika na kurz to dodatkowa szkodliwa ekspozycja na alergeny (z wyjątkiem modeli z filtrem wodnym),
 • długi czas ładowania — od kilku do nawet kilkunastu godzin.

Cichy odkurzacz pionowy — czy to w ogóle możliwe?

Producenci odkurzaczy pionowych pośród wielu zalet takiego właśnie sprzętu wymieniają jego cichą pracę. W tym miejscu należy dodać, że ocena dźwiękowej uciążliwości jest dość subiektywnym kryterium, dlatego warto odnieść się do danych technicznych wyrażonych w decybelach. Głośność pracy odkurzacza pionowego zależy między innymi od mocy silnika urządzenia, stąd nie dziwi fakt, że odkurzacz o dużej sile ssania ustawiony na tryb turbo narobi sporo hałasu. W przypadku odkurzaczy pionowych silnik umieszczony jest przy szczotce lub w okolicach rączki — znacznie bliżej uszu niż w ciągnącym się za nami tradycyjnym modelu. Ponadto delikatna obudowa, zastosowana w celu obniżenia wagi urządzenia nie gwarantuje zbyt efektywnego wyciszenia pracy silnika. Uśredniona głośność odkurzaczy pionowych to ok. 80 dB. Według WHO długotrwałe narażenie na hałas o takim natężeniu powoduje irytację i podwyższa poziom stresu. Marzeniem kupujących wciąż pozostaje bardzo cichy odkurzacz pionowy, na razie jednak takich modeli na rynku brakuje, a jeśli się pojawią — z pewnością znajdą się na szczycie rankingu najchętniej wybieranych produktów.

Najlepszy odkurzacz pionowy – jaki wybrać?

W przypadku szczególnych wymagań stawianych odkurzaczom warto zgłębić temat nieco bardziej. Zaowocuje to większym zadowoleniem z zakupionego sprzętu oraz poczuciem dobrze wydanych pieniędzy. Co mówią rankingi o odkurzaczach pionowych do zadań specjalnych? Sprawdźmy!

Odkurzacz pionowy do paneli lub parkietu

Podłogi drewniane i laminowane wymagają często szczególnego traktowania. Niewłaściwy dobór sposobów czyszczenia może doprowadzić do ich zniszczenia, natomiast odpowiednie metody konserwacji pomogą zachować ich atrakcyjny wygląd na długie lata. Podczas stosowania tradycyjnego odkurzacza, kółka podtrzymujące komorę z silnikiem mogą łatwo porysować podłogę. Dodatkowo w przypadku bezprzewodowych odkurzaczy pionowych kontakt zachodzi jedynie w miejscach, gdzie przejeżdża szczotka, zmniejszając obszar eksploatacji nawierzchni.

Elektryczny odkurzacz pionowy z możliwością mycia na mokro pozwala jednocześnie bezpiecznie odkurzyć i umyć podłogę. Natychmiastowe wysuszenie czyszczonej powierzchni to w przypadku paneli lub parkietu ogromna zaleta, które źle znoszą zbyt długi kontakt z wodą. 

Odkurzacz pionowy do dywanów

W przypadku wyboru urządzenia przeznaczonego do czyszczenia dywanów, zwłaszcza tych o długim i gęstym włosiu, warto postawić na najmocniejszy odkurzacz pionowy. Duża moc ssania pozwoli skutecznie usunąć zanieczyszczenia spomiędzy włókien. Jeśli mamy w domu pomieszczenia wyłożone wykładziną lub schody pokryte chodnikami, lepiej postawić na odkurzacz pionowy z zasilaniem sieciowym, ponieważ modele akumulatorowe mogą pracować zaledwie kilkanaście minut na najwyższych obrotach.

Odkurzacz pionowy do sierści zwierząt

Posiadanie w domu czworonogów to nieustanne usuwanie sierści z mebli i podłóg. Codzienne odkurzanie jest wtedy koniecznością, dlatego mały odkurzacz pionowy znajdujący się zawsze pod ręką to urządzenie na wagę złota. Niestety nie każdy sprzęt dobrze sobie radzi z tak trudnym w usuwaniu zanieczyszczeniem. Odkurzacz pionowy z elektroszczotką to zdecydowany faworyt wrankingu urządzeń dedykowanych do usuwania sierści zwierząt. Działanie tej nowoczesnej końcówki jest opcjonalne — możliwe do włączenia lub wyłączenia za pomocą przycisku. Ze względu na dodatkowy pobór energii do zasilenia elektroszczotki, odkurzacz pionowy na akumulator nie wydaje się w tym wypadku najlepszym wyborem, lepiej postawić na model z zasilaniem sieciowym.

Odkurzacz pionowy dla alergika

Utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny pomieszczeń ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla alergików. Częste i skuteczne sprzątanie to konieczność, by zachować dobre samopoczucie we własnym domu. Odkurzacz pionowy z filtrem wodnym stanowi idealny sprzęt dla osób uczulonych na kurz i pyłki. Nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia trafiające do zbiornika z wodą zostają skutecznie unieruchomione, a powietrze w pomieszczeniu — dodatkowo nawilżone. Bardziej zaawansowane modele, takie jak odkurzacz pionowy z mopem parowym pozwalają, oprócz zebrania kurzu i alergenów, skutecznie oczyścić różne nawierzchnie z drobnoustrojów, bez stosowania alergizujących środków chemicznych. 

Wyróżnione i polecane odkurzacze pionowe 2024

Odpowiedź na najczęściej zadawane pytania dotyczące rankingu odkurzaczy pionowych:

Odkurzacz pionowy czy tradycyjny?

Zależnie od budżetu — trudno będzie znaleźć wysokiej jakości rozbudowany model odkurzacza pionowego do 500 zł, ale czasem warto nieco dołożyć, by móc cieszyć się wielofunkcyjnym urządzeniem, pozwalającym oszczędzić czas i przestrzeń w mieszkaniu.

Jaki odkurzacz pionowy wybrać?

Najlepiej, aby był to model najlepiej dopasowany do naszych potrzeb, a nie po prostu najtańszy produkt kupiony na wyprzedaży pionowych odkurzaczy. Przed zakupem warto zgłębić temat, jednak gdy nie mamy na to czasu — wybrać najbardziej uniwersalne urządzenie np. odkurzacz pionowy myjący i odkurzający.

Jaki odkurzacz pionowy do paneli?

Zdecydowanym faworytem w rankingach urządzeń do paneli jest odkurzacz pionowy z filtrem wodnym i funkcją mycia. Sprzęt tego rodzaju skutecznie zbiera kurz z elektrostatycznej powierzchni, odświeżając ją, a przy tym nawilżając powietrze.

- to Cię zainteresuje!

Aktualizacja: czerwiec 2024

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Domowa maszyna do pączków, czy klasyczny garnek z olejem? Ranking 2024

Jeśli interesuje Cie maszyna do pieczenia pączków, to w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, kilka ważnych, opisanych w poradniku czynników. Przede wszystkim musisz...

Najlepsza podkładka pod myszkę – Ranking 2024

Większość osób nie zwraca uwagi na to, aby do swojej myszki komputerowej dobrać odpowiednią podkładkę. Wielu użytkowników nadal uważa je za zbędny dodatek, który nie...

Ekonomiczna drukarka laserowa do biura – Ranking 2024

Niezależnie od tego, czy masz swoje własne biuro, czy zatrudniasz w nim kilku lub kilkunastu pracowników, w końcu staniesz przed decyzją: jaką drukarkę laserową ze...

Najlepsza domowa drukarka laserowa – Ranking 2024

Coraz większa liczba osób korzysta z drukarki. Staje się ona nieodłącznym elementem wyposażenia już nie tylko biura, ale także domu. Korzystają z niej tak...

Nie daj się zaskoczyć – ranking odmrażaczy do szyb samochodowych 2024

Mroźne wieczory mogą przysporzyć kierowcy sporo utrudnień o poranku, szczególnie kiedy jesteśmy już spóźnieni. Warto przygotować się na każdą ewentualność. Do najczęstszych a zarazem...

Prostownik z rozruchem do akumulatora – Ranking 2024

Każdy z nas z pewnością nie raz słyszał lub na własnej skórze spotkał się z sytuacją, kiedy po przekręceniu kluczyka w stacyjce samochodu, silnik...

Polecane wpisy: