Ranking TOP 10: Ekspres do kawy

Ranking ekspresów do kawy

Kawa na całym świecie uchodzi za towar luksusowy, dlatego proces zaparzania mielonych ziaren stał się rytuałem, który przy drobnym niedbalstwie, pozbawia kawę aromatu, kofeiny i wyjątkowego smaku. Popularna kawa po turecku przy gotowaniu wywaru podobnie, jak tradycyjna zalewana „sypana kawa” wypukuje z ziaren kawy szkodliwe substancje. Do poprawnego zaparzenia ziarna potrzebne jest właściwe ciśnienie przepływającego wrzątku, wówczas kawa jest zdrowa i zawiera: kwas chlorogenowy, katechiny, flawonole, kwasy fenolowe, niewielkie ilości witamin i minerałów, np. witaminę B3, B5, niacynę, magnez, potas oraz cynk.

Dzięki kofeinie zawartej w kawie metabolizm tłuszczów i węglowodanów przyspiesza, co służy odchudzaniu, zmienia się także insulino wrażliwość tkanek oraz stężenie insuliny i glukozy. Wypijanie przynajmniej dwóch filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko rozwoju marskości wątroby, wywołanej nawet nadmiernym spożyciem alkoholu. Kawa rozpuszczalna, choć szybka w zaparzeniu zawiera mniej kofeiny i utrudnia wchłanianie żelaza. Jakie sposoby parzenia ziaren są zatem najlepsze do wydobycia cennych właściwości z kawy? Jaki ekspres do kawy wybrać, aby sprostał potrzebom? Przedstawiamy poradnik i ranking najlepszych modeli, przygotowany na podstawie opinii baristów, domowych smakoszy z uwzględnieniem warunków ekonomicznych.

Ranking Ekspresów do kawy Październik 2020

Rodzaje ekspresów do kawy

Cechą wspólną większości ekspresów różnego rodzaju jest konieczność aplikowania kawy i dolewania wody, ponieważ to właśnie te dwa składniki są podstawowymi elementami stworzenia dobrego napoju. Sposobów parzenia różnych gatunków kawy jest wiele, do najbardziej popularnych można zaliczyć te wymienione poniżej, które także znajdują się naszym rankingu:

Rodzaje ekspresów do kawy

Ekspres ciśnieniowy kapsułkowy – to forma parzenia kawy dla osób ceniących wygodę, małą ilość sprzątania, a także czas przygotowania ulubionego napoju. Podłączony ekspres podtrzymuje temperaturę wody, a układ przepływowy jest tak skonstruowany, aby nie trzeba było czekać na wrzątek zbyt długo, zazwyczaj wystarcza kilkanaście sekund. Użytkownikowi pozostaje wybrać ze stojaka lub słoja kawę w kapsułce, włożyć do ekspresu i wybrać opcję start. W niektórych modelach dodatkowo znajdują się zbiorniczki na zużyte kapsułki mieszczące około 10 kapsułek. Dzięki czemu za każdym razem nie trzeba wyjmować zużytej kapsułki. Większość ekspresów kapsułkowych wyposażonych jest w zbiornik na czystą wodę, którą co jakiś czas trzeba uzupełniać.

Ekspres ciśnieniowy automatyczny – to doskonała alternatywa dla ekspresów kapsułkowych, chociaż wymagają znajomości instrukcji obsługi i obeznania ze sprzętem. Ze względów ekonomicznych to najczęściej wybierana forma parzenia kawy w biurze i w domu. Dzięki wielu funkcją używając jednej odmiany ziarna, można zaparzyć wiele odmian kawy, a przy tym kawa będzie doskonała i zgodna z zamierzeniami. Dobre ekspresy wyposażone są w spinacz mleka, co umożliwia przygotowanie delikatniejszych odmian napoju, jak chociażby trójwarstwowe latte macchiato. Wybierając ekspres automatyczny z rankingu, należy pamiętać o kilku podstawowych elementach obsługowych: Uzupełnianie wody, dosypywanie ziarna, czyszczenie, odkamienianie, oraz przechowywanie mleka w chłodnym miejscu.

Ekspres ciśnieniowy kolbowy – to niewątpliwie ekspres dla profesjonalistów, pozwala wydobyć najwięcej cennych aromatów i właściwości, pozostawiając szkodliwe substancje wewnątrz zmielonych ziaren. Ekspres manualny wymaga fachowej wiedzy od użytkownika, który przygotowując pyszną kawę, może nazywać się już baristą. Wydobycie pełni smaku kawy odbywa się z wykorzystaniem wysokiego ciśnienia 19 barów, co powoduje szybki przepływ wrzątku pod wysokim ciśnieniem przez zmielone i ubite ziarno. Ekspres swoją nazwę zawdzięcza ruchomej kolbie (portafiltr), w której umieszcza się zmieloną kawę i ugniata z użyciem tzw. tempera, który wyrównuje poziom kawy przed założeniem kolby do grupy.

Ręczny ekspres do kawy – mini ekspres do kawy to forma przenośnego ekspresu wielkości litrowej butelki wody. Pozwala zaparzyć jedną filiżankę kawy i kształtem przypomina termos. Podróżne ekspresy można podzielić na dwa rodzaje, ręczne prasy oraz elektryczne mini ekspresy na popularne kapsułki. Ekspres o małych gabarytach dobrej jakości umożliwia przetłoczenie wrzątku pod ciśnieniem nawet 18 barów. Wszystko za sprawą pompki ręcznej, która wytwarza wewnątrz wysokie ciśnienie, przepływ wrzątku przez mieloną kawę odbywa się podobnie jak w ekspresach automatycznych w czasie 20-30 sekund, czyli tyle ile potrzeba do wydobycia tylko najcenniejszych składników z ziaren kawy.

Ekspres przelewowy – to forma ekspresu, gdzie charakterystycznym elementem jest dzbanek, w którym zbiera się zaparzona kawa. Ekspres nie wykorzystuje ciśnienia przepływającego wrzątku, a jedynie metodę przelewową. Zaparzenie kawy może trwać nawet 15 minut, zaletą ekspresu jest duża ilość kofeinowego napoju, która dzięki podgrzewanej podstawie utrzymuje temperaturę kawy.

Ekspres z młynkiem do kawy ziarnistej

Ekspres do kawy na ziarna wymaga zmielenia kawy do odpowiedniej grubości, tak aby wrzątek pod wysokim ciśnieniem wypłukał z ziaren eteryczne olejki kawowe, alkaloidy i cukry. Wbudowany młynek w ekspresie automatycznym to wygoda i pewność zawsze świeżo mielonej kawy. Ekspres do kawy z młynkiem ceramicznym zapewnia dużą trwałość elementów ceramicznych pod warunkiem, że między ziarnami kawy nie pojawią się metalowe elementy. Z tego właśnie powodu nie warto kupować najtańszych kaw dostępnych na rynku, które nie przechodzą restrykcyjnego prześwietlenia przed zapakowaniem. Warto także przy uzupełnianiu pojemnika na kawę, zwrócić uwagę, czy z produkcji nie trafiły jakiś drobne części, które mogą unieruchomić ekspres z młynkiem.

Ekspres automatyczny ranking

Ekspres automatyczny

Automatyczny ekspres do kawy jest nieco bardziej skomplikowany niż ekspresy na kapsułki, jednak nieco wyższą cenę, nawet modeli z rankingu, rekompensuje cena kawy w ziarnach, która jest bardziej ekonomiczna od saszetek lub kapsułek w przeliczeniu na jedną filiżankę.

Wady i zalety automatycznych ekspresów do kawy

Niewątpliwie wadą automatycznych ekspresów jest konieczność wykonywania okresowych konserwacji i cyklicznego odkamieniania oraz wysoka cena, którą trzeba zapłacić za wielofunkcyjność. Do zalet na pewno można zaliczyć fakt, że kawę w ekspresie z młynkiem, można zaparzyć, używając jednego kliknięcia. W przeciwieństwie do ekspresów kolbowych nie trzeba określać temperatury parzenia ziaren kawy, dostosowywać ciśnienia wrzątku oraz ugniatać kawy w filtrze, wszystkie te czynności wykonuje automatycznie ekspres.

Użytkownikowi pozostaje zadbać o poziom wody i ziaren w pojemnikach oraz w bardziej rozbudowanych ekspresach o świeże mleko w spieniaczu. Średnio co miesiąc trzeba ekspres odkamienić i to także jedna z funkcji, która jest automatyczna oraz sygnalizowana po wcześniejszym ustawieniu twardości wody. Wystarczy wyjąć filtr z pojemnika na wodę i dolać odkamieniacza do pełnego wody zbiornika, po wybraniu opcji czyszczenia, w czasie 30 minut ekspres wymaga tylko wymiany, roztworu kwasu na wodę i ponownie jest gotowy do użycia.

Ranking ekspresów automatycznych Październik 2020

Ekspres do kawy z młynkiem i pojemnikiem na mleko

Ekspres z młynkiem i spieniaczem to doskonały sposób na szybką orzeźwiającą kawę, którą przyrządza automat. Ulubione napoje i pojemności kubka lub szklanki ekspresy mogą zapamiętać tak, aby zawsze odtworzyć taki sam smak przepysznej kawy. Jeżeli chcesz mieć pewność, wyboru sprawdzonego modelu, warto skorzystać z naszych opinii i rankingu, który został przygotowany na podstawie sugestii profesjonalnych baristów i warunków ekonomicznych.

Spienione mleko do kawy

Ekspres do kawy z rurką do mleka, czy ze spieniaczem do mleka

Pianka na kawie to nie tylko wyróżniająca się warstwa, którą można posypać efektownie jakąś posypką, lub nadać niepowtarzalny wzór, to warstwa nadająca lekkości i kremowego smaku. Doceniają ją szczególnie osoby, których tradycyjna forma kawy lub espresso nie specjalnie interesuje, ze względu na intensywny smak.

Idealna pianka na kawie powinna mieć gęstą konsystencję, z drobnymi pęcherzykami powietrza. Duże pęcherze powietrzne odbierają kremowy smak i dają odczucie suchości. Przegrzana pianka nabiera gorzkawego smaku, dzieje się tak po przekroczeniu 70 stopni Celsjusza, kiedy tłuszcz jest bardziej wyczuwalny. Smak przegrzanej pianki nie jest już aksamitny i słodki o wilgotnej konsystencji, a suchy i płytki.
Ekspres do kawy latte oraz cappuccino może korzystać z dwóch popularnych systemów spieniania:

Rurka do spieniania używana jest najczęściej przez profesjonalistów, gdyż samodzielnie należy określić idealny stopień spienienia mleka, dlatego ekspresy korbowe w większości są wyposażone w takie rozwiązanie dla baristy. Jeżeli samodzielnie trzeba określić idealną strukturę pianki, to także łatwo przegrzać mleko. Niewątpliwie zaletą rurki do spieniania jest fakt, ze zawsze nalewamy świeżego mleka do spieniania. Wadą rurki do spieniania jest fakt, ze trzeba ją czyścić, pozostawione mleko na rurce obsycha, pachnie nieprzyjemnie i rozwijają się bakterie.

Spieniacz w ekspresie to bardzo wygodna opcja, pozwala regulować intensywność pianki za pomocą pokrętła, bez obawy o przegrzanie mleka, co psuje jego smak i zmienia smak całej kawy. Wadą tego rozwiązania jest konieczność przechowywania mleka, które poza lodówką szybko się psuje, szczególnie w upalne dni. Nieświeże mleko wymaga wymiany i częstego mycia pojemnika. Niektóre rozwiązania pozwalają do dwóch dni, przechowywać w pojemniku mleko bezpośrednio w lodówce, co wydłuża możliwość jego spożycia.

Jakie mleko do spieniania – przepis na latte

Kawa latte wymaga mleka i to najlepiej w formie spienionej, wówczas tworzy trójwarstwową miłą dla oka kompozycje. Bariści z całego świata są zgodni co do tego, że najpopularniejsze do latte jest mleko krowie, wynika to z łatwej dostępności do zabielającego produktu.

Jakie mleko do kawy latte i ile procent tłuszczu?

Krowie mleko sprzedawane jest w butelkach lub kartonikach z różnym procentowym poziomem. Jak udowadniają bariści, krowie mleko powinno zawierać 3-4% tłuszczu, dlaczego akurat tyle?

Chude mleko z niską zawartością tłuszczu wywołuje duże pęcherzyki powietrza, pianka jest luźna i szybko opada, z mleka powyżej 4% trudno już zrobić piankę.

Temperatura mleka do kawy

Na podstawie własnych doświadczeń, aby przygotować gęstą i apetycznie wyglądającą piankę, należy do spieniania używać mleka zimnego, tj. takiego o temperaturze około 4 stopni Celsjusza. Mleka spienionego już się nie podgrzewa, ponieważ nabiera przypalonego aromatu i gorzkiego smaku.

Mleko do kawy

Proporcje latte macchiato

Zasada co do przygotowania wyśmienitego latte wymaga zastosowania odpowiedniej proporcji mleka do kawy: 3:1 – Trzy razy więcej mleka niż kawy.

Jak spienić mleko do kawy – Instrukcja spieniania mleka rurką z ekspresu

 1. Stosując zasadę baristów z całego świata, używamy mleka krowiego – schłodzonego, do temp. 4 stopni Celsjusza, o zawartości tłuszczu na poziomie 3,2%.
 2. Do spienienia mleka rurką z ekspresu, konieczny jest metalowy dzbanek o rozszerzającej się podstawie i pojemności 300-600 ml. Dzbanka nie należy ogrzewać, powinien mieć pokojową temperaturę.
 3. Ilość mleka w dzbanku powinna wynosić ¾ objętości dzbanka, ilość przygotowanej pianki powinna wystarczyć tylko na jedną porcję latte.
 4. Dysza spieniająca powinna być zanurzona w mleku, na głębokość 0,5-1 cm, a sam dzbanek powinien być delikatnie pochylony podczas spieniania. Trzymamy dzbanek za dno.
 5. Wraz ze wzrostem objętości mleka, należy stopniowo zanurzać dyszę spieniającą i ułożyć dzbanek w taki sposób, aby mleko zaczęło wirować.
 6. Temperatura spienianego mleka nie powinna przekroczyć 70 stopni Celsjusza (najlepszy jest przedział 65-70 stopni), łatwo rozpoznać moment zakończenia, ponieważ mleko w toku spieniania podgrzewa się, a kiedy dno staje się parzące, oznacza to, że uzyskujemy graniczną temperaturę 70 stopni Celsjusza.
 7. Na koniec dla ujednolicenia gramatury pianki, delikatnie zakręcamy dzbankiem, co powoduje zniknięcie dużych powierzchniowych pęcherzyków. Czasami wystarcza samo delikatne stuknięcie o blat.

Ekspres do zabudowy Październik 2020

Ekspres na kapsułki

Kapsułki kawowe do ekspresu

Ekspres do kawy kapsułkowy to przede wszystkim wygoda i prosta obsługa, dlatego dobrze sprawdzają się w biurze lub domu. Ekspres na kapsułki nie wymaga skomplikowanego czyszczenia i pozwala przygotować bardzo dużo rodzajów i odmian kaw. Zestawy kapsułek, pozwalają skosztować kilku do kilkunastu odmian kaw i gorącej czekolady. Zdecydowaną wadą ekspresu jest możliwość przygotowania wielu kaw dla gości, jednocześnie ekspresy kapsułkowe pozwalają przygotować najczęściej tylko jedną kawę, co nie jest męczące i kosztowne przy parzeniu 2 kaw.

Koszt przygotowania jednej kawy zdecydowanie w większości przypadków przekracza 1 zł. Więc jak szukasz ekspresu dla gości i do parzenia kawy w domowych warunkach na większą i ekonomiczną skalę, wybierz z rankingu ekspres do kawy automatyczny. Jeżeli ekspres kapsułkowy ma wystarczyć do zaparzenia około 4 kaw dzienne, wówczas jest idealnym rozwiązaniem, które nie naruszy domowego budżetu. Na co zwrócić uwagę wybierając ekspres z rankingu?

Ekspres do kawy na kapsułki
 • Ciśnienie – Do wydobycia z wnętrza ziaren mielonej kawy potrzebna jest temperatura i odpowiednie ciśnienie. Najmocniejsze ekspresy na rynku wrzątek przepychają pod ciśnieniem 19 barów przez zmieloną kawę. Ekspres ciśnieniowy o ciśnieniu poniżej 4 barów, słabo będzie radzić sobie z mieloną kawą, wówczas w kapsułkach można spodziewać się żelu kawowego zamiast naturalnie kawy.
 • Moc – Wpływa na szybkość podgrzania wody i potrzebna jest do wytworzenia ciśnienia gorącej wody. Ekspres ciśnieniowy na kapsułki powinien być wyposażony w tryb ECO lub tryb czuwania, co nie wymaga wyłączania ekspresu po każdym użyciu, a w znacznym stopniu ogranicza użycie energii podczas bezczynności. Większość ekspresów ma moc w zakresie 1200-1500 Wat.
 • Pojemność zbiornika na wodę – Za mały zbiornik wymagać będzie częstego napełniania zbyt duży może nie pozwolić na zużycie całej wody, wówczas po kilku dniach nieużywania woda może nabierać nieprzyjemnego zapachu i psuć smak kawy. Warto pojemność zbiornika dostosować do ilości korzystających z ekspresu domowników.
 • Konstrukcja – Ekspresy ciśnieniowe charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami i przeróżnymi kształtami oraz kolorami, warto wybrać konstrukcję, która umożliwia parzenie kawy na różnych wysokościach, co jest przydatne przy mniejszych filiżankach np. do espresso. Warto wybrać wygodny ekspres na kapsułki, który nie wymaga skomplikowanych manewrów w celu uzupełnienia zbiornika na wodę. Ważne są także nóżki stabilizujące z gumkami antypoślizgowymi, aby małym dzieciom umożliwić wylanie na siebie kawy i ściągnięcie ekspresu.

Ranking ekspresów na kapsułki Październik 2020

Ekspres do kawy na saszetki

Saszetki kawy do ekspresu

Ekspres do kawy na saszetki jest alternatywą dla kawy w kapsułkach, gabarytowo zajmuje tyle samo miejsca co ekspres na kapsułki. Dobre ekspresy saszetkowe 2 w 1, pozwalają na parzenie kawy mielonej w saszetkach oraz kawy sypanej. Dodatkowo lepsze modele wyposażone są w spieniacz do mleka, co podobnie jak w przypadku ekspresu automatycznego pozwala na przygotowanie wyśmienitego latte macchiato. Ekspresy saszetkowe to ekonomiczna kombinacja ekspresu kolbowego, automatycznego i kapsułkowego. To, co wyróżnia ekspres na saszetki to fakt, że podobnie jak ekspres na kapsułki, nie ma wbudowanego młynka, zatem kawę należy wsypać do filtra (przypominającego ten z ekspresu kolbowego), ugnieść i zaparzyć kawę. Ekspres na saszetki dzięki świeżej porcji mielonej kawy pozwala przygotować równie aromatyczny napój, jak ekspres kolbowy lub automatyczny. Kawa w saszetkach zazwyczaj pakowana jest po 7 gram dzięki czemu nie wymaga specjalnego odmierzania.

Zalety ekspresu na saszetki

 • Połączenie ekspresu kolbowego i automatycznego w jedno urządzenie bez młynka.
 • Bardzo korzystna cena w porównaniu z innymi rozwiązaniami.
 • Do wyboru mamy saszetki lub samodzielne odmierzenie kawy z prasowanych opakowań kawy mielonej.
 • Paczka kawy o wadze 250 gram wystarcza na zaparzenie 35 kaw.
 • Wysokie ciśnienie przepływającego wrzątku – około 15 bar.
 • Niewielka ilość elementów poddawanych czyszczeniu podobnie jak w ekspresie kolbowym.
 • Lepsze modele pozwalają także na spienianie mleka rurką z ekspresu lub spieniaczem.

Wady ekspresu na saszetki

 • Mielone ziarno długo przechowywane w nieszczelnym pojemniku traci swój aromat.
 • Większa ilość elementów do czyszczenia niż w ekspresie kapsułkowym.
 • Regulacja mocy kawy odbywa się manualnie i jest zależna od ilości wsypanej kawy mielonej do filtra.
 • Potrzebna jest podstawowa wiedza na temat odmierzania ilości kawy mielonej.
Ręczne przelewanie kawy przez filtr

Ekspres przelewowy

Dobry ekspres do kawy mielonej, wykorzystujący technologię przelewową, powinien być wyposażony w kilka podstawowych funkcji, takich jak:

 • Parzenie wstępne;
 • Regulacja mocy kawy;
 • Podgrzewanie zaparzonej kawy;
 • Automatyczny wyłącznik
 • Zabezpieczenie przed przegrzaniem urządzenia;
 • Blokada kapania;
 • Wskaźnik poziomu wody w zbiorniku;
 • Pamięć ulubionych kaw;
 • Regulator temperatury parzenia.

Korzystając z naszego rankingu, możesz być pewien, że wybierasz sprawdzony ekspres, który będzie bezawaryjnie przygotowywać najlepszą kawę.

Ranking ekspresów przelewowych Październik 2020

Automatyczny ekspres przelewowy

Jak działa ekspres przelewowy?

Ekspres do kawy z dzbankiem podgrzewa wodę, która przepływa automatycznie po zagotowaniu do komory zaparzania. Wrzątek przepływa przez mieloną kawę w filtrze, zaparzając aromatyczny napój, który spływa do dzbanka. Proces zaparzania trwa kilka minut, co pozwala na wydobycie aromatu i kofeiny.

Jak parzyć kawę w ekspresie przelewowym?

 1. Do pojemnika wkładamy filtr.
 2. Do kieszeni filtra wsypujemy mieloną kawę.
 3. Uzupełniamy wodę w zbiorniku.
 4. Po uruchomieniu woda przepływa przez zbiornik podgrzewający, gdzie zostaje zagotowana, w wyniku wzrostu ciśnienia, płynie rurką do mielonej kawy w filtrze.
 5. Kawa przelewa się powoli do dzbanka, tworząc napar bez fusów.

Zalety ekspresu przelewowego

 • Przystępna cena
 • Przygotowanie dużej ilości kaw przy jednym parzeniu.
 • Możliwość ciągłego utrzymania odpowiedniej temperatury kawy, przez podgrzewanie.
 • Niektóre ekspresy mają zintegrowany młynek, co pozwala wydobyć więcej aromatów.
 • Niektóre modele mają możliwość podłączenia do wody z sieci wodociągowej.
 • Zamiast dzbanka można wybrać ekspres do kawy z termosem.

Wady ekspresu przelewowego

 • Brak możliwości spieniania mleka, co ogranicza różnorodność parzonych kaw.
 • Nie wszystkie ekspresy mają młynek do mielenia kawy.
 • Konieczność inwestycji w filtry papierowe lub wielokrotnego użytku.
 • Czas parzenia dzbanka kawy zajmuje około 15 minut.
 • Niskie ciśnienie parzenia kawy wypłukuje z ziaren nie tylko kofeinę, ale także szkodliwe kwasy.

Co to jest proces pre-infuzji?

Ekspres kolbowy ranking

Ekspres do kawy retro, czy w stylu nowoczesnym, powinien wykorzystywać zjawisko pre-infuzji, co oznacza wstępne zaparzenie kawy. Kawa w wyniki wstępnego sparzenia wodą rozpoczyna tzw. kwitnienie, co pozwala po zwilżeniu kawy uzyskać jeszcze lepszy smak i aromat.

Ekspres do kawy kolbowy

Ekspres do kawy ciśnieniowy z młynkiem nie musi wszystkiego robić za nas, w końcu parzenie kawy jest jednym z elementów procesu, który dostarcza wiele aromatycznych doznań zapachowych. Dobry ekspres ciśnieniowy z młynkiem wymaga inwestycji i najczęściej stosowany jest w lokalach gastronomicznych, gdzie na skalę przemysłową parzona jest kawa. Oznacza to niską awaryjność ekspresów kolbowych, które mają wbudowany młynek do świeżo mielonej kawy. Jeżeli masz wątpliwości, który ekspres kolbowy jest lepszy, skorzystaj z naszego rankingu.

Profesjonalny ekspres do kawy wymaga znajomości podstawowych proporcji między gatunkami kawy, grubością mielonego ziarna, temperaturą wody, a siłą ubicia w filtrze.

Ekspres do kawy przemysłowy charakteryzuje się zdumiewającym poziomem ekstrakcji smaku z ziaren kawy. Niezwykły smak kawa zawdzięcza nie tylko wysokiemu ciśnieniu 19 barów, ale również sposobie ugniatania mielonej kawy w kolbie. Bariści na całym świecie wykorzystują do tego narzędzie o nazwie „temper”, które pozwala ugnieść i wyrównać zmieloną kawę w portafiltrze. Sposób i technika ugniatania kawy ma niebagatelny wpływ na parzenie kawy – poziom ekstrakcji smaku.

Ranking ekspresów kolbowych Październik 2020

Gastronomiczny ekspres do kawy – technika ubijania

Lekkie ubicie świeżo mielonej kawy temperę, pozwala na swobodniejszy przepływ wrzątku, mocne ubicie działa zupełnie na odwrót, co wydłuża czas parzenia kawy. Bardzo istotny jest dobór wielkości tempera do średnicy sitka w ekspresie. Za mały temper nie sprasuje równomiernie kawy, co pozwoli na nierównomierny przepływ wrzątku, za duży, nie pozwoli na odpowiednie zagniecenie kawy. Dobór tempera powinien odbywać się z użyciem suwmiarki.

Kawa w filtrze powinna parzyć się 25-35 sekund, dlatego odpowiednie ubicie kawy w filtrze jest tak istotne.

Przygotowanie espresso w ekspresie kolbowym

Przygotowanie kawy w ekspresie kolbowym

Espresso to podstawowy napój, który powinien przyrządzić każdy szanujący się barista, aby je przygotować, trzeba pamiętać o:

 • Odpowiednim zmieleniu ziaren kawy na strukturę piasku kwarcowego.
 • Proporcji 2:1 – 14 gram wody i 7 gram kawy.
 • Temperaturze parzenia około  88° Celsjusza, w zależności od koloru ziaren (wyższa temperatura przy jaśniejszych ziarnach)
 • Ciśnieniu wody na poziomie 9 barów
 • Czystej wodzie bez minerałów, dzięki czemu olejki kawowe alkaloidy i cukry, będą mogły łatwiej przedostać się przez ziarna kawy.
 • Czasie parzenia około 25 sekund.
 • Temperaturze serwowania napoju – 67° Celsjusza

Powyższa receptura powinna zostać podana w małej filiżance, w której 25 ml espresso z kremową pianką będzie zawierać 100 mg kofeiny i 2 mg/ml tłuszczu. Dla fanatyków espresso zaleca się nawet 16 gram zmielonej kawy, wszystko zależy od preferencji smakosza.

Mały przenośny ekspres do kawy

Mały ekspres do kawy

Mini ekspres do kawy to świetne rozwiązanie szczególnie do małej kuchni. Mały i kompaktowy ekspres może mieć formę stacjonarną lub przenośną, która dobrze sprawdza się w podróży. Miniaturowy ekspres do kawy ma możliwość zaparzenia filiżanki kawy, jest wielkości termosu, a przy tym pozwala zaparzyć świeżą kawę w trasie, na uboczu drogi lub na budowę. Samochodowy ekspres do kawy również zalicza się małych urządzeń, zasilanych 12 V lub 24 V, nie zajmuje wiele miejsca, mieszcząc się w klasycznym uchwycie na kubek.

Tani ekspres do kawy z młynkiem może zajmować już nieco więcej miejsca, jednak jest bardziej praktyczny od dwóch osobnych urządzeń. Zdecydowanie najmniej miejsca zajmują ekspresy na kapsułki, o ile nie mają udziwnionych kształtów, jeżeli jednak marzy nam się stojak na kapsułki, to potrzebna jest większa przestrzeń, niż przy klasycznym ekspresie automatycznym.

Najlepszy ekspres do parzenia kawy

Najlepszy ekspres do kawy

Dobry ekspres do kawy, przede wszystkim powinien parzyć doskonałą kawę, zachowując cenne aromaty i alkaloidy, top 10 ekspresów z naszego rankingu uwzględnia jakość zaparzanej kawy. Warto także rozszerzyć grono odbiorców ciepłych napojów i wybrać ekspres do kawy dla dzieci, dzięki czemu będzie można przygotować doskonałą kawę i gorącą czekoladę. Dodatkową funkcjonalnością mogą pochwalić się ekspresy do kawy i herbaty, które poza klasyczną filiżanką małej czarnej, pozwalają na przygotowanie herbacianego napoju. Wielofunkcyjni i samoczyszczący się ekspres do kawy to z kolei doskonały wybór do biura, gdzie liczy się każda minuta oczekiwania na gorący napój to stracony czas. Droższe modele ekspresów pozwalają na sterowanie przez Wifi smartfonem, co po ciężkim dniu pozwala bez czekania wypić filiżankę pobudzającej kawy. Ekspres do kawy do kawiarni powinien mieć przynajmniej 19 barów, aby wydobyć tylko cenne aromaty i kofeinę tak, aby goście mieli ochotę codziennie wracać na kolejną filiżankę kawy i kawałek ciasta. Włoskie ekspresy do kawy słyną z zaparzania najlepszych kawowych napojów, dość często stylizowane są na ekspresy retro. Najlepszy ekspres do kawy to przede wszystkim urządzenie AGD, które jest funkcjonalne i bezawaryjnie parzy kawę. Dodatkowe opcje, pozwalają za kawowe fantazje i eksperymenty, na piance w latte macchiato. Najdroższy ekspres do kawy z reguły pobiera wodę bezpośrednio z sieci, bez konieczności uzupełniania pojemników. Woda ta powinna zostać przefiltrowana, ze względu na zawartość chloru, wapnia i innych drobnych cząsteczek mineralnych, które mogą zmienić smak napoju.

Tani ekspres do kawy

Promocja pozwala na zakup ekspresu w nieregularnej okazjonalnej cenie, kolejnym sposobem może być również wyprzedaż. Zakup używanego ekspresu może nieść ze sobą wiele niewiadomych jak uszkodzone podzespoły, otarcia, zaniedbane rurki w postaci osadzonego kamienia itp. Serwisowanie urządzeń po gwarancji nie należy do najtańszych, dlatego dobrze jest mieć pewność, że ekspres był używany zgodnie z przeznaczeniem, a sypana do niego kawa, nie uszkodziła ceramicznego młynka.

Decydując się na nieużywany ekspres do kawy, kierując się czynnikami ekonomicznymi, dobrze jest wybrać ekspres na saszetki, który pozwala na parzenie wyśmienitej kawy mielonej, którą łatwo kupić w każdym sklepie spożywczym. Niska cena ekspresu skutecznie rekompensuje konieczność mycia filtra oraz odmierzania mielonej kawy (wystarczy odpowiednia miarka). Dla uzyskania odpowiedniej proporcji między jakością, a ceną, zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem ekspresów.

Odkamienianie ekspresu do kawy

Odkamienianie ekspresu do kawy – kiedy?

Ekspres do kawy co jakiś czas trzeba odkamienić, o częstotliwości odkamieniania decyduje poziom twardości wody. W niektórych modelach ekspresów dołączony jest do zestawu test pozwalający na określenie poziomu twardości wody, co pozwala zaprogramować ekspres, który przypomni, kiedy przyjdzie na to odpowiedni moment.

Odkamienianie ekspresu przelewowego

Do odkamienienia ekspresu przelewowego wystarczy specjalny preparat lub witamina C w proszku, wystarczy dosypać do gorącej wody w zbiorniku łyżeczkę kwasku, witaminy C lub odkamieniacza w saszetce, aby po odstawieniu na kilka godzin, pozbyć się białego nalotu. W celu odkamienienia dysz i reszty układu należy uruchomić funkcję zaparzania, wówczas wrzący roztwór przepływając, oczyści drobne wewnętrzne elementy. Uruchamiać ekspres należy bez kawy, a kiedy roztwór przeleje się do osobnego pojemnika, przynajmniej 2 razy powtórzyć czynność z czystą wodą dla oczyszczenia układu z pozostałości roztworu.  Oczywiście kwaśną wodę z wapiennym osadem, należy usunąć z pojemnika dokładnie wypłukując jego wnętrze.

Jeżeli ekspres jest na gwarancji, to należy stosować dedykowane przez producenta odkamieniacze, ze względu na możliwość utraty gwarancji.

Ranking odkamieniaczy do ekspresu Październik 2020

FAQ:

Ulubiona kawa w różnych formach

Co zawiera kawa?

Kawa zawiera: kofeinę, wodę, kwasy fenolowe (przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki), kwasy organiczne (kwas mrówkowy, kwas octowy, kwas mlekowy i kwas glikolowy), związki mineralne (wapń, fosfor oraz magnez, żelazo, sód, cynk, miedz, kobalt, nikiel, mangan, chrom, fluor i jod), witaminy (B2, B3, B5, B6 oraz kwas foliowy i witaminę E), białko (śladowe ilości po wypaleniu, ponieważ przed obróbką ziarna zawierają nawet 13%), węglowodany (zielone ziarno zawiera 40% jednak obróbka cieplna, znacząco zmniejsza tę ilość), kwasy tłuszczowe i olejki eteryczne (7-17% kwasów, można zmniejszyć ilość kwasów przez grubsze mielenie, filtrowanie lub obniżenie temp. zaparzania).

Co ma więcej kofeiny, kawa czy herbata?

Teina to nazywa substancja pobudzającej, której źródłem pochodzenia jest guaranina, kofeina i mateina. Spożywana często powoduje, że organizm się do niej przyzwyczaja, a jej psychoaktywne działanie pobudzające słabnie. Ilość teiny w ziarnach kawy jest mniejsza, niż w liściach herbaty, różnica w intensywności pobudzenia, wynika ze sposobu parzenia, który w przypadku herbaty jest delikatniejszy.

Dlaczego kawa jest kwaśna i jak temu zaradzić?

Kwasy tłuszczowe nadają kawie kwasowości, aby zmniejszyć ich ilość, należy zmniejszyć temperaturę zaparzania kawy albo grubiej mielić ziarna. Dzięki obu technikom kwasy tłuszczowe pozostają wewnątrz ziaren, co sprawia, że kawa jest łagodniejsza.

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Wlej porcję odkamieniacza do pustego pojemnika z wodą, dolej wody do pełna, dzięki tej kolejności obie substancje lepiej się zmieszają. Włóż pojemnik do urządzenia i uruchom tryb czyszczenia lub jeżeli takiej opcji ekspres nie posiada, to wybierz zaparzanie kawy. Czynność należy w przypadku braku specjalnego trybu, powtarzać w odstępach 10 minut tak, aby roztwór zalegający w rurkach zdążył rozpuścić osady z kamienia. Po opróżnieniu pojemnika należy zbiornik dokładnie wypłukać bieżącą wodą i ponowić czynność z czystą wodą.

Czym odkamienić ekspres do kawy?

Ekspresy automatyczne wymagają dedykowanych odkamieniaczy, które w łatwy sposób może usunąć woda w procesie przepłukiwania, szczególnie wtedy, kiedy wspomina o tym instrukcja obsługi w czasie okresu gwarancyjnego. W przeciwnym wypadku można użyć roztworu wody i kwasku cytrynowego (przynajmniej 2 łyżeczki na pojemnik w ekspresie).

Ile można wypić dziennie kawy?

Dopuszczalna dawka kofeiny to 400 mg jest to odpowiednik 4-5 filiżanek kawy w ciągu jednego dnia. Przekroczenie dawki może wpływać na zaburzenie rytmu serca, odwodnienie, zawroty głowy, bezsenność i nerwowość.

Czy kawa jest szkodliwa?

Kawa staje się szkodliwa w przypadku jej zbyt długiego zaparzania, poza dobroczynni właściwościami z ziaren wydobywają się szkodliwe substancje i duża ilość tłuszczu, który może podnosić poziom cholesterolu. Zaleca się parzenie kawy maksymalnie przez okres 30 sekund, pod odpowiednim ciśnieniem, co pozwala wydobyć z ziaren tylko to, co najlepsze.

Na co wpływa kawa?

Ma działanie terapeutyczne – obniża poziom stresu. Poprawia potencję, działając jak afrodyzjak, zmniejsza ryzyko depresji i cukrzycy. Kawa poprawia krążenie krwi, chroniąc organizm przed chorobą Parkinsona. Przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu tłuszczów i węglowodanów, co wspomaga odchudzanie. Dobrze zaparzona kawa chroni przed nowotworami i zawiera antyoksydanty oraz chroni przed promieniami UV. Kawa w dużych ilościach działa także moczopędnie, co niestety powoduje wypłukanie z organizmu magnezu, potasu sodu i wapnia, dlatego warto dietę uzupełnić o dodatkową dawkę minerałów.

Aktualizacja: Październik 2020

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Please enter your name here

spis treści:

Ranking TOP 10: Smartfon do 1000 i 1500 zł

Smartfon ze średniej półki cenowej w cenie 1000 do 1500 zł, czy nadaje się do grania w gry albo do robienia bardzo dobrych jakościowo zdjęć? Oczywiście, że tak, jednak wymaga to pewnych wyrzeczeń i udogodnień, dlatego sprawdź nasz ranking i zobacz, jaką specyfikacje mogą mieć urządzenia ze średniej półki cenowej.

Ranking TOP 10: Smartfon do 500 i 600 zł

Smartfony obecnie mają coraz to więcej funkcji, lepsze aparaty wyświetlacze i wytrzymałość baterii. Producenci prześcigają się w sprzedawaniu liczb w specyfikacji, ale nie zawsze przekłada się to na wzrost wydajności smartfonu. Podpowiadamy jak wybrać modele tanie i dobre, a przy tym w najlepszej cenie oraz jakości, tak żeby służyły długo i wydajnie.

Ranking TOP 10: Hulajnoga elektryczna

Hulajnoga elektryczna to urządzenie, które na męczących nogi odcinkach trasy odciąża zmęczony organizm. Jest też elementem świetnej zabawy i szybkiego poruszania się między odległymi punktami. Hulajnoga może zastąpić popularne środki lokomocji i transport publiczny, bez konieczności kupowania biletu. Jak wybrać sprawdzony model, który będzie trwały, odpowiednio szybki, a przy tym prawnie dopuszczony do ruchu? Sprawdź nasz poradnik i wybierz najlepszy model dla siebie.

Ranking TOP 10: Ekspresy do kawy do 3000 zł

Ekspresy do kawy można podzielić w zależności od funkcjonalności, trwałości marki i rodzaju itp. Ogromny wybór może wprawiać w zakłopotanie w szczególności, że każdy producent swój produkt tylko chwali. Jak to jest z funkcjonalnością ekspresów ciśnieniowych i czym różnią się od siebie tanie oraz droższe modele? Warto dopłacić? Jak wybrać dobrze, aby kawa zawsze smakowała wyśmienicie?

Ranking TOP 10: Ekspresy do kawy do 2000 zł

Dobry ekspres do parzenia wyśmienitej kawy w domu, wcale nie musi być drogi. Smakosze kawy nie muszą za każdym razem, kiedy przyjdzie ochota na małą czarną, odwiedzać kawiarni. Trzeba jednak uważać na funkcjonalność i wiele innych ważnych elementów w tanich ekspresach, o których więcej dowiesz się w poradniku z rankingiem najlepszych ekspresów w rozsądnych pieniądzach.

Ranking TOP 10: Oczyszczacz powietrza

Czystość powietrza ma wpływ na zdrowie układu oddechowego, samopoczucie, wydajność pracy czy nauki. Wdychając 10 tys. litrów powietrza dziennie, warto zadbać o to, aby powietrze w domu, sypialni oraz dziecięcym pokoju, nie było szkodliwe. W mieście, czy na wsi, w okresie grzewczym, ciągłe wietrzenie trującym smogowym powietrzem, staje się na tyle uciążliwe dla organizmu, że może doprowadzić do rozwoju nowotworu, Oczyszczacz powietrza z dobrym filtrem poprawia komfort życia wewnątrz pomieszczeń. Sprawdź nasz poradnik i zadbaj o zdrowie swoje oraz bliskich.

Zobacz również:

Ranking TOP 10: Depilator laserowy

Depilacja może niektórym kojarzyć się tylko z torturami, tymczasem na rynku dostępne są depilatory laserowe, które bezboleśnie pozwalają pozbyć się włosów z całego ciała. Zabieg można wykonać samemu w domu, w 15 minut raz na miesiąc. Co sprawia, że depilatory laserowe różnią się tak od siebie cenowo? Na co zwracać uwagę i jak wybrać dobry depilator laserowy? Kiedy nie powinno się używać domowego depilatora? Sprawdź więcej.

Ranking TOP 10: Smartfon do 1000 i 1500 zł

Smartfon ze średniej półki cenowej w cenie 1000 do 1500 zł, czy nadaje się do grania w gry albo do robienia bardzo dobrych jakościowo zdjęć? Oczywiście, że tak, jednak wymaga to pewnych wyrzeczeń i udogodnień, dlatego sprawdź nasz ranking i zobacz, jaką specyfikacje mogą mieć urządzenia ze średniej półki cenowej.

Ranking TOP 10: Smartfon do 500 i 600 zł

Smartfony obecnie mają coraz to więcej funkcji, lepsze aparaty wyświetlacze i wytrzymałość baterii. Producenci prześcigają się w sprzedawaniu liczb w specyfikacji, ale nie zawsze przekłada się to na wzrost wydajności smartfonu. Podpowiadamy jak wybrać modele tanie i dobre, a przy tym w najlepszej cenie oraz jakości, tak żeby służyły długo i wydajnie.

Ranking TOP 10: Hulajnoga elektryczna

Hulajnoga elektryczna to urządzenie, które na męczących nogi odcinkach trasy odciąża zmęczony organizm. Jest też elementem świetnej zabawy i szybkiego poruszania się między odległymi punktami. Hulajnoga może zastąpić popularne środki lokomocji i transport publiczny, bez konieczności kupowania biletu. Jak wybrać sprawdzony model, który będzie trwały, odpowiednio szybki, a przy tym prawnie dopuszczony do ruchu? Sprawdź nasz poradnik i wybierz najlepszy model dla siebie.

Ranking TOP 10: Ekspresy do kawy do 3000 zł

Ekspresy do kawy można podzielić w zależności od funkcjonalności, trwałości marki i rodzaju itp. Ogromny wybór może wprawiać w zakłopotanie w szczególności, że każdy producent swój produkt tylko chwali. Jak to jest z funkcjonalnością ekspresów ciśnieniowych i czym różnią się od siebie tanie oraz droższe modele? Warto dopłacić? Jak wybrać dobrze, aby kawa zawsze smakowała wyśmienicie?

Ranking TOP 10: Ekspresy do kawy do 2000 zł

Dobry ekspres do parzenia wyśmienitej kawy w domu, wcale nie musi być drogi. Smakosze kawy nie muszą za każdym razem, kiedy przyjdzie ochota na małą czarną, odwiedzać kawiarni. Trzeba jednak uważać na funkcjonalność i wiele innych ważnych elementów w tanich ekspresach, o których więcej dowiesz się w poradniku z rankingiem najlepszych ekspresów w rozsądnych pieniądzach.

Polecane wpisy:

Ranking TOP 10: Hulajnoga elektryczna

Hulajnoga elektryczna to urządzenie, które na męczących nogi odcinkach trasy odciąża zmęczony organizm. Jest też elementem świetnej zabawy i szybkiego poruszania się między odległymi punktami. Hulajnoga może zastąpić popularne środki lokomocji i transport publiczny, bez konieczności kupowania biletu. Jak wybrać sprawdzony model, który będzie trwały, odpowiednio szybki, a przy tym prawnie dopuszczony do ruchu? Sprawdź nasz poradnik i wybierz najlepszy model dla siebie.

Ranking TOP 10: Szampon na wypadanie włosów

Jak poradzić sobie z wypadającymi włosami? Nieprzyjemny problem dotyczy 40% polaków, dlatego możesz oswoić się z łysiną lub podjąć walkę, korzystając z naszych porad.

Ranking TOP 10: Zegarek sportowy

Smartband, Smartwatch, czy zegarek sportowy? Czym się od siebie różną, co wybrać i jak dopasować odpowiedni do własnych potrzeb? Jakie funkcje można odnaleźć, w osobistym asystencie do treningów i poprawy wyników sportowych. Jak inteligentny zegarek może zastąpić, lub rozszerzyć funkcjonalność telefonu? Sprawdź nasz poradnik i łatwo podejmij decyzję.

Ranking TOP 10: Smartfon do 500 i 600 zł

Smartfony obecnie mają coraz to więcej funkcji, lepsze aparaty wyświetlacze i wytrzymałość baterii. Producenci prześcigają się w sprzedawaniu liczb w specyfikacji, ale nie zawsze przekłada się to na wzrost wydajności smartfonu. Podpowiadamy jak wybrać modele tanie i dobre, a przy tym w najlepszej cenie oraz jakości, tak żeby służyły długo i wydajnie.

Ranking TOP 10: Gry dla dorosłych

Zastanawiasz się jaką grę wybrać na spotkanie towarzyskie? Gra na telefonie nie rozkręci imprezy tak dobrze, jak tradycyjna domowa gra. Dowiedz się więcej, jak rozkręcić towarzystwo.

Ranking TOP 10: Obroża przeciw kleszczom

Choroby przenoszone przez zewnętrzne pasożyty, to problem nie tylko dla pupila, ale także zagrożenie dla dzieci i domowników. Podpowiadamy, w jaki sposób skutecznie ochronić się przed inwazją kleszczy i pcheł. Zagrożeniem mogą stać się również nieodpowiednie obroże przeciw uporczywym kleszczom. Sprawdź jak dobrać obroże dla swojego pupila, nie szkodząc innym zwierzętom w domostwie.

Ranking TOP 10: Depilator laserowy

Depilacja może niektórym kojarzyć się tylko z torturami, tymczasem na rynku dostępne są depilatory laserowe, które bezboleśnie pozwalają pozbyć się włosów z całego ciała. Zabieg można wykonać samemu w domu, w 15 minut raz na miesiąc. Co sprawia, że depilatory laserowe różnią się tak od siebie cenowo? Na co zwracać uwagę i jak wybrać dobry depilator laserowy? Kiedy nie powinno się używać domowego depilatora? Sprawdź więcej.

Ranking TOP 10: Antena pokojowa DVB-T

Masz problem z montażem wielkiej anteny na dachu? Nic straconego, zainstaluj do swojego telewizora pokojową antenę DVB-t, na którą nie trzeba mieć zgody administratora, a sama instalacja jest dziecinnie łatwa.

Ranking TOP 10: Trwały lakier do paznokci

Wybór koloru lakieru nie jest łatwy, co dopiero wybrać trwały lakier o wymarzonym kolorze. Opisujemy najważniejsze aspekty malowania paznokci, jak maksymalnie wydłużyć trwałość lakieru, nie zniszczyć płytki paznokcia, dzielimy się wiedzą, której nie powstydzą się profesjonaliści. Dowiedz się więcej o technikach malowania paznokci.

Ranking TOP 10: Smartfon do 1000 i 1500 zł

Smartfon ze średniej półki cenowej w cenie 1000 do 1500 zł, czy nadaje się do grania w gry albo do robienia bardzo dobrych jakościowo zdjęć? Oczywiście, że tak, jednak wymaga to pewnych wyrzeczeń i udogodnień, dlatego sprawdź nasz ranking i zobacz, jaką specyfikacje mogą mieć urządzenia ze średniej półki cenowej.

Ranking TOP 10: Najlepszy blender

Przygotowanie posiłku z reguły zajmuje sporo czasu, który można spędzić na tysiąc różnych sposobów. Sprawdź jak można uprzyjemnić i przyspieszyć pracę w kuchni, dzięki nowoczesnym technologią i małym urządzeniom AGD

Ranking TOP 10: Słuchawki bezprzewodowe

Bezprzewodowe słuchawki mogą być dokanałowe, douszne, nauszne albo wokółuszne. Jakie są między nimi różnice? Czym kierować się przy zakupie słuchawek bezprzewodowych? Jakie wybrać? Jak podłączyć do popularnych urządzeń? Czym różnią się od siebie słuchawki Bluetooth / FM / Wi-Fi? Sprawdź nasz poradnik i nie daj się zaskoczyć nazewnictwem w parametrach.