Najlepsza mysz gamingowa – ranking 2024

Sprzęt gamingowy zyskuje coraz większą popularność wśród zagorzałych graczy. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń tego typu do wyboru. Nie inaczej jest w przypadku myszek gamingowych, które cechują się coraz lepszymi parametrami. Jak wybrać najlepszą myszkę gamingową i na co zwracać uwagę podczas zakupu? Nasz ranking myszek gamingowych odpowie także na najczęściej zadawane pytania w 2024 roku.

Przewodowa czy bezprzewodowa mysz gamingowa

Jeszcze do niedawna klawiatura i myszka bezprzewodowa nie były kojarzone ze sprzętem dla gamerów. W przeszłości dużym problemem tego typu rozwiązania była niewielka stabilność połączenia myszki z komputerem, co powodowało opóźnienia reakcji kursora. To niestety nie pomagało w grze, a dodatkowymi utrudnieniami była spora waga myszki oraz szybko rozładowująca się bateria. 

Współcześnie myszka gamingowa bez kabla nie ustępuje przewodowym odpowiednikom. Na rynku dostępne jest wiele modeli, których parametry pozwalają na płynną rozgrywkę i długie działanie na jednej baterii. Czym powinna cechować się dobra myszka gamingowa bez kabla?  

Zgodnie z rankingiem myszek gamingowych najważniejszy jest rodzaj czujnika, który umożliwia komunikacje sprzętu z komputerem. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest Pixart PMW3389, który z niezwykłą precyzją odwzorowuje wszelkie ruchy gracza.  

Drugą istotną kwestią jest sposób przekazywania danych z myszki do komputera. Dla graczy odpowiednie będą myszki wyposażone w specjalny nadajnik USB, który zapewnia optymalną szybkość oraz stabilność przesyłania informacji. Oznacza to, że myszka ma mniejsze opóźnienia, czyli w krótszym czasie zareaguje na ruch użytkownika. Nie trzeba chyba wyjaśniać, że powoduje to sporą przewagę w grach i umożliwia płynne planowanie kolejnych ruchów. W przypadku myszek bluetooth połączenie niestety jest mniej wydajne, a komunikacja zachodzi dużo wolniej. Z tego powodu są one raczej nie polecane dla fanów gier

Ostatnią istotną kwestią jest maksymalna pojemność baterii. Jaką wybrać myszkę gamingową biorąc pod uwagę ten parametr? Obecnie produkowane akumulatory zapewniają nawet 400 godzin nieprzerwanego działania i takich warto szukać w sklepach. 

Bezprzewodowa mysz gamingowa – ranking czerwiec 2024

Przewodowa mysz gamingowa – ranking czerwiec 2024

Za co odpowiada DPI i ile musi mieć myszka gamingowa?

Utarło się, że dobra myszka gamingowa ta taka, która ma jak największą ilość DPI. Takie przekonanie panuje zwłaszcza wśród wchodzących w świat gamingu osób. Czy to prawda? Odpowiedź na to pytanie jest dość skomplikowana, jednak postaramy się wyjaśnić, gdzie leży prawda. 

Zacznijmy od tego co właściwie znaczy DPI. Skrót ten to z angielskiego „dots per inch”, czyli „plamki na cal”. Ilość DPI informuje nas więc o rozdzielczości myszy komputerowej, czyli odległości, jaką kursor może pokonać po przesunięciu urządzenia o jeden cal. Łatwo można więc wyobrazić sobie, że duża wartość DPI będzie przekładała się na mniejszą precyzję myszy, która zareaguje na nawet najmniejsze przesunięcie. Intuicja podpowiada więc, że im większy zakres DPI będzie miał sprzęt, tym lepiej będzie on służył podczas rozgrywek. Wiele z najnowszych rankingów myszek gamingowych zdecydowanie potwierdza to przekonanie, umieszczając na szczycie myszki komputerowe o niebotycznie wysokich parametrach, które wynoszą nawet 20 000 DPI. 

Tego typu rozumowanie jest zrozumiałe, jednak nie ma ono nic wspólnego z prawdą o komforcie gry. Tak naprawdę skrajnie wysokie wartości DPI są niefunkcjonalne, a w wielu przypadkach mogą wręcz utrudniać swobodne granie. Wyścig producentóww zapewnianiu coraz większych wartości DPI to tak naprawdę tylko zagranie marketingowe. Najwyższe ustawienia nie będą przydatne w zdecydowanej większości przypadków, a w czasie gry zwykle i tak najlepiej sprawdzą się ustawienia średnie. Najlepsza myszka gamingowa 2024 to więc taka, która pozwala na regulacje w zakresie od 800 do 2000-3000 DPI. Większe wartości mogą ewentualnie być przydatne w niektórych grach zręcznościowych lub kiedy wysoka czułość jest niezbędna do uzyskania płynności działania, na przykład podczas emulowania klawiatury i myszy na konsoli.  

Laserowa czy optyczna — Jaką wybrać myszkę?

Główna różnica między myszą optyczną a laserową to rodzaj światła, jaki wykorzystuje sprzęt. Mysz optyczna działa z pomocą diod LED, których światło odbija się od podłoża i wraca do urządzenia, umożliwiając odczyt jego położenia. Takie rozwiązanie cechuje się mniejszą precyzją, niż ta którą osiągają porównywalne modele laserowe, pomimo iż działają na podobnej zasadzie. Różnica wynika ze światła, które emitują w nich diody laserowe, cechujące się dużo większą precyzją działania. Mysz laserowa jest więc teoretycznie dokładniejsza i pozwala na lepsze odwzorowanie ruchów użytkownika.   

W praktyce wielu graczy nie widzi większej różnicy pomiędzy tymi rozwiązaniami. Rankingi myszek gamingowych polecają jednak zwykle modele optyczne, na przykład PMW: 3330, 3360, 3361, 3366, 3369, 3389 lub Hero. Jaką więc wybrać myszkę gamingową? Odpowiedź jest niestety niejednoznaczna i brzmi: to zależy od indywidualnych preferencji. Nawet najlepsza myszka gamingowa 2024 może być niezbyt udanym wyborem dla danego gracza. W przypadku wyboru pomiędzy technologią optyczną a laserową liczy się ponadto preferowana podkładka pod myszkę gamingową. Myszki laserowe do optymalnego działania wymagają twardszych podkładek, a optyczne nie współpracują z materiałami odblaskowymi, szklanymi oraz zbyt kolorowymi.  

Myszka gamingowa z bocznymi przyciskami

Utarło się, że dobra myszka gamingowa posiada dużo bocznych przycisków. Czy faktycznie tak jest? Mało który ranking myszek gamingowych kładzie szczególny nacisk na tę cechę, jednak każda najlepsza myszka gamingowa ma ich co najmniej 5. Nic dziwnego, ponieważ odpowiednia liczba programowalnych przycisków może w znacznym stopniu ułatwić grę. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych upodobań i rodzaju gry, jednak w wielu przypadkach duża liczba przycisków naprawdę się przydaje. Do czego? Gracze wykorzystują je najczęściej do szybkiej zmiany czułości myszy, wyciągnięcia latarki, zmiany broni, czy też jej przeładowania. Możliwości jest naprawdę wiele, a znalezienie idealnej konfiguracji z pewnością pozwoli osiągać wymiernie lepsze rezultaty rozgrywki. 

Czy waga myszki gamingowej, ma znaczenie?

Waga myszki tak jak inne jej parametry ma ogromny wpływ na komfort jej użytkowania. Optymalna waga zależy oczywiście od indywidualnych preferencji, jednak uznaje się, że najlepsza myszka gamingowa 2024 waży od 80 do 130 gramów. 

Poza tym ranking myszek gamingowych wskazuje, że do grania w FPS najlepsza jest ultra lekka myszka gamingowa Lekka myszka gamingowa. Całkowita waga takich modeli często nie przekracza 60 gramów, co pozwala na łatwiejsze sterowanie oraz większą płynność ruchów.  

Pod względem wygody sterowania dużo ważniejszy jest jednak kształt myszki i jego dopasowanie do ręki i sposobu chwytu. Ergonomiczna myszka gamingowa zapewnia nie tylko idealne sterowanie, ale również zapobiega bólom nadgarstka. Jak wybrać odpowiednią myszkę? 

Chwyt typu Palm Grip

Najlepiej wybrać profilowane modele, większe o około 1 centymetr od dłoni. 

Chwyt typu Claw Grip

W takim przypadku najlepiej sprawdzą się dość wąskie myszki o regularnym kształcie z wysokimi krawędziami. Ich rozmiar powinien być o maksymalnie 2 cm mniejszy od długości dłoni w przypadku wersji 6 punktowej wersji chwytu i maksymalnie 1 cm mniejszy w przypadku 5 punktowej wersji. 

Chwyt typu Fingertip

Kształt myszki może być dowolny, a jej wielkość o około 1 cm mniejsza niż długość dłoni. 

Oświetlenie myszki do gier

Podświetlana myszka gamingowa to stylowy dodatek do każdego gamerskiego pokoju. Nie zawsze jedna warto decydować się na taki model. Z oświetlenia lepiej zrezygnować przede wszystkim w sytuacji posiadania niewielkiego budżetu. W takim przypadku zdecydowanie lepiej jest postawić na inne parametry myszki, a jej wygląd potraktować drugorzędnie. Niestety bardzo często świecąca myszka gamingowa jest dużo droższa od porównywalnego modelu pozbawionego miłych dla oka efektów wizualnych. 

Jeszcze droższa jest myszka gamingowa bezprzewodowa z podświetleniem. Na taki wariant mogą pozwolić sobie jedynie osoby chcące przeznaczyć na sprzęt kilkaset złotych. Pomimo nieco wyższej ceny myszka gamingowa RGB z pewnością spełni wszelkie oczekiwania i będzie cieszyć oko przez długie lata. 

Jaką wybrać myszkę gamingową

Wybór odpowiedniego sprzętu do grania jest niełatwym zadaniem. Popularne myszki gamingowe oferują całą gamę kształtów, funkcji, kolorów i wielkości. Przed zakupem należy zastanowić się nad indywidualnymi potrzebami. 

Najważniejsze podczas wyboru jest:

  • wybór dobrej jakości sensora,
  • zmierzenie ręki i określenie rodzaju preferowanego chwytu w celu dobrania odpowiedniego rozmiaru i wagi myszy,
  • decyzja o obecności kabla,
  • wybór sprzętu o optymalnej regulacji DPI,
  • dobranie kształtu do dłoni,
  • rozstrzygnięcie ile myszka musi mieć przycisków bocznych,
  • decyzja w sprawie oświetlenia,
  • wybranie dobrej jakości materiałów wykonania, jeżeli interesuje nas cicha myszka gamingowa,
  • wybór koloru do wystroju pokoju, na przykład różowa myszka gamingowa w pokoju miłośnika kucyków Pony. 

Pewnie zastanawiasz się też, ile kosztuje myszka gamingowa? Poniżej prezentujemy solidne modele w zróżnicowanych cenach.  

Jaka myszka gamingowa do 300 zł?

300 złotych to budżet, który pozwala na zakup w pełni profesjonalnej myszy komputerowej. Za tę cenę można pozwolić sobie na modele z sensorem laserowym oraz optycznym. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zaopatrzyć się w wariant bezprzewodowy. Dysponując taką kwotą, można wybrać naprawdę wiele wariantów myszy dobrej jakości. Niemal każdy model spełni oczekiwania jednak pod warunkiem, że nie przesadzimy z ilością designerskich ozdób. 

Jaka mszka gamingowa do 150 zł?

Czym cechuje się najlepsza myszka gamingowa do 150 zł?Ta kwota niestety nie pozwala na pełną swobodę wyboru. Dobór odpowiedniej myszki w tej cenie zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb. Niestety trzeba będzie określić priorytety. Decydując się na sensor laserowy, nie dostaniemy dobrej jakościowo myszki bezprzewodowej i odwrotnie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na sensor optyczny i połączenie kablem, zyskamy więcej DPI, wyższą jakość i wytrzymałość oraz możliwość wyboru niemal dowolnych akcesoriów dodatkowych.    

Jaka myszka gamingowa do 100 zł?

Myszka gamingowa do 100 zł może być całkiem dobra. Warunkiem jest dostosowanie technologii do możliwości cenowych. Trzeba liczyć się z tym, że myszki bezprzewodowe w tej cenie będą cechowały się dużo gorszymi osiągami. Dokładnie tak samo jest z myszkami laserowymi. Co prawda można znaleźć kilka takich modeli do 100 zł, jednak są one nieporównywalnie słabsze w stosunku do optycznych. Stosując się do tych rad, liczyć na myszkę z więcej niż 8000 DPI oraz dowolną ilość przycisków bocznych. Warto również wziąć pod uwagę model z antypoślizgowymi powłokami i wzmocnionym kablem. 

Jaka myszka gamingowa do 50 zł?

Czy tania myszka gamingowa może być funkcjonalna? Tak, jednak chcąc zmieścić się w tym budżecie, trzeba zdecydować się na kilka kompromisów. Przede wszystkim lepiej wybrać model przewodowy z sensorem optycznym. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu redukuje cenę urządzenia przy zachowaniu przyzwoitych parametrów. Ważne, aby jednocześnie wybrać model z jak największą – maksymalną wartością DPI. W tej cenie można znaleźć modele gwarantujące nawet 6400 DPI.  

Idealny prezent dla gamera — co jeszcze wziąć pod uwagę?

Czy jedyny idealny prezent dla gracza to najdroższa myszka gamingowa na świecie? Oczywiście, że nie! To jednak nie oznacza, że można kupić pierwszy z brzegu model. Niestety wybór tego odpowiedniego może być problematyczny, ponieważ każdy gracz ma inne preferencje w kwestii wagi, wielkości i dodatkowych funkcji, w które wyposażono mysz. Ponadto istnieje również specjalna myszka gamingowa dla leworęcznych zapewniająca większy komfort grania osobom o lewej ręce przewodniej. 

Biorą to wszystko pod uwagę, warto się zastanowić, czy myszka gamingowa na prezent to na pewno dobry pomysł. Co prawda fajna myszka gamingowa z pewnością ucieszyłaby gracza, jednak po czasie mogłaby się okazać niezbyt trafiona. 

Wyróżnione i polecane myszki gamingowe w 2024 

- to Cię zainteresuje!

Aktualizacja: czerwiec 2024

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Domowa maszyna do pączków, czy klasyczny garnek z olejem? Ranking 2024

Jeśli interesuje Cie maszyna do pieczenia pączków, to w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, kilka ważnych, opisanych w poradniku czynników. Przede wszystkim musisz...

Najlepsza podkładka pod myszkę – Ranking 2024

Większość osób nie zwraca uwagi na to, aby do swojej myszki komputerowej dobrać odpowiednią podkładkę. Wielu użytkowników nadal uważa je za zbędny dodatek, który nie...

Ekonomiczna drukarka laserowa do biura – Ranking 2024

Niezależnie od tego, czy masz swoje własne biuro, czy zatrudniasz w nim kilku lub kilkunastu pracowników, w końcu staniesz przed decyzją: jaką drukarkę laserową ze...

Najlepsza domowa drukarka laserowa – Ranking 2024

Coraz większa liczba osób korzysta z drukarki. Staje się ona nieodłącznym elementem wyposażenia już nie tylko biura, ale także domu. Korzystają z niej tak...

Nie daj się zaskoczyć – ranking odmrażaczy do szyb samochodowych 2024

Mroźne wieczory mogą przysporzyć kierowcy sporo utrudnień o poranku, szczególnie kiedy jesteśmy już spóźnieni. Warto przygotować się na każdą ewentualność. Do najczęstszych a zarazem...

Prostownik z rozruchem do akumulatora – Ranking 2024

Każdy z nas z pewnością nie raz słyszał lub na własnej skórze spotkał się z sytuacją, kiedy po przekręceniu kluczyka w stacyjce samochodu, silnik...

Polecane wpisy: