Ranking TOP 10: Smartfon do 1000 i 1500 zł – 2024

Jaki smartfon wybrać do rozsądnej kwoty, aby miał parametry nie gorsze od flagowych modeli? Jakie opcje sprawiają, że telefon staje się droższy i wykracza poza budżet przeciętnego Kowalskiego? Rezygnacja z funkcji wodoszczelności lub bezprzewodowego ładowania powodują, że można kupić wydajny i dobry smartfon do 1000 lub 1500 zł.

Jaki wybrać dla siebie dobry smartfon?

Czy można kupić gamingowy smartfon lub taki z dobrym aparatem w średniej cenie? Oczywiście, sprawdź ranking i wybierz model dopasowany do potrzeb: z wydajną baterią, gamingowy, z najlepszym aparatem i dużym ekranem.

Najlepszy smartfon do 1000 zł ranking kwiecień 2024

Poniżej zamieszczony ranking telefonów do 1000 zł przygotowaliśmy badając opinie użytkowników, testując poszczególne modele oraz weryfikując specyfikacje techniczne oraz wyniki testów. Wybierając dobry telefon do 1000 zł z naszego rankingu masz pewność, że kupujesz telefon komórkowy na lata, bez obawy o nieudany zakup.

Sprawdź również ranking smartfonów do 2000 zł

Smartfon z najlepszym aparatem do 1500 zł 2024

Smartfon do fotografowania z dobrym aparatem

Jaki smartfon do zdjęć do 1000 i 1500 zł, aby mieć możliwość wykonywania najlepszych zdjęć? Smartfon fotograficzny to przede wszystkim taki, który robi zdjęcia w rozmiarze przynajmniej 8 Mpix. Najlepszy smartfon do zdjęć to nie tylko jasność obiektywu oraz ilość megapikseli należy także zwrócić uwagę na pozostałe podzespoły, które wspomagają prace matrycy połączonej z optyką. Większość zdjęć, jakie chcemy uchwycić aparatem to tylko momenty, szybki procesor i pamięć umożliwia szybsze przetwarzanie danych, co ma wpływ na komfort wykonania zdjęcia. Szybkość telefonu wpływa na to, czy aparat smuży, szybko stabilizuje nagrywany obraz, czy się zacina i jak szybko przetwarza dane w gorzej oświetlonych miejscach. Smartfony z podwójnym aparatem, cyfrową stabilizacją obrazu lub większą ilością czujników oświetlenia potrzebują kilkurdzeniowych procesorów, aby szybko przetworzyć wykonane zdjęcie. Duża moc obliczeniowa telefonu komórkowego przydaje się także, kiedy trzeba uruchomić aplikację aparatu, długie czekanie na możliwość wykonania zdjęć, może uniemożliwić uchwycenie wartościowego momentu dlatego lepiej wybrać szybki model z rankingu.

Nawet najnowszy smartfon z dobrym aparatem do 1000 czy 1500 zł nie jest w stanie zastąpić cyfrowego aparatu. Różnic jest wiele, jednak do podstawowych można zaliczyć kwestie związane z optyką. Niewątpliwie smartfon częściej mamy przy sobie niż lustrzankę, dlatego warto zadbać o optyczną stabilizację obrazu w wielozadaniowym smartfonie.

Jakość wykonywanych zdjęć zależy głównie od ich ostrości, rozmazane zdjęcia z reguły trafiają do kosza. W trakcie dnia czas migawki lub ekspozycji jest bardzo krótki przy wykonywaniu zdjęć i może wynosić od 1/200 do 1/1000 sekundy. W trakcie tych ułamków sekund drobne poruszenie może pogorszyć jakość zdjęcia. Większy problem zaczyna się, wraz ze spadkiem oświetlenia. Czas naświetlania matrycy – ekspozycji, telefon komórkowy wydłuża, automatycznie podnosząc ISO, aby utrzymać jakość zdjęcia, kompensując braki w oświetleniu.

Dłuższe naświetlanie matrycy to większa szansa na rozmyte zdjęcie i więcej szumów.

Smartfon do selfie z dobrym aparatem

Smartfony ograniczają czas naświetlania do około 1/30, w połączeniu ze stabilizacją pozwala to uzyskać wyraziste zdjęcia. Stabilizacja obrazu ma swoje ograniczenia i trzeba pamiętać, że może niwelować drobne drżenie rąk, nie wyostrzy natomiast szybko poruszających się obiektów. W smartfonach ze średniej półki cenowej można odnaleźć cyfrową stabilizację obrazu (EIS), optyczna (OIS) to już rzadkość, ale występuje w naszych rankingowych modelach telefonów do 1500 zł. Dopiero flagowe modele wyposażone są z reguły w podwójną stabilizację EIS+OSI.  

Jaki smartfon z dobrym aparatem do selfie?

Przednie aparaty charakteryzują się szerokokątnymi obiektywami, co nie wymaga stosowania optycznej stabilizacji obrazu, a wystarcza cyfrowa. Na jakość wykonywanych zdjęć ma wpływ wielkość komórek światłoczułych w matrycy, im większa, tym lepiej zbiera fotony światła (podobnie jak z powierzchnią ziemi i deszczem), dzięki czemu jest wymagany krótszy czas naświetlenia pojedynczego piksela. Wielkość matrycy w smartfonach jest zbliżona do wielkości paznokcia, oznacza to wielkość rzędu 1/3 matrycy z topowej lustrzanki.

Najlepszy smartfon do 1500 zł ranking kwiecień 2024

Dobry telefon do 1500 złotych? To możliwe. Sprawdź nasz ranking, w którym znajdziesz tylko i wyłącznie najlepsze telefony w tym przedziale cenowym. Testy, opinie użytkowników, recenzje i specyfikacje techniczne prześwietliliśmy bardzo szczegółowo, dlatego możemy zaprezentować ranking telefonów do 1500 zł najchętniej wybieranych i polecanych na ranku.

Który system operacyjny w smartfonie wybrać?

Porównanie dwóch popularnych systemów operacyjnych z punktu widzenia użytkownika:

System Apple iOS

 • Niezawodny i prosty system operacyjny.
 • Dedykowany tylko do współpracy z innymi urządzeniami firmy Apple.
 • Aplikację w większości do kupienia w sklepie App Store.
 • Duża stabilność.

System Android

 • Duże możliwości konfiguracji systemu.
 • Dużo darmowych aplikacji dostępnych w sklepie Google Play.
 • Android jest wielozadaniowy.
 • Możliwość instalacji stworzonych autorskich nakładek systemu.

Mocny smartfon do gier

Smartfon gamingowy to przede wszystkim dobry wyświetlacz oraz mocne podzespoły takie jak procesor, pamięć oraz układ graficzny. Tworząc ranking telefonów do 1000 zł i 1500 zł , uwzględniliśmy poniższe parametry:

Dobry smartfon do gier

Procesor w smartfonie dla graczy

Smartfon dla graczy powinien mieć wydajne komponenty, co w większości przypadków wiąże się z większą ceną za urządzenie. Z reguły im więcej rdzeni tym płynniej działa urządzenie, obsługuje jednocześnie więcej aplikacji w tle, krótszy czas reakcji oraz większa cena. Obecnie bardzo popularne są procesory ośmiordzeniowe, które w telefonach wystarczają do rozbudowanych aplikacji, edytorów, nagrywania i odtwarzania płynnie filmów w 4K oraz do gier. Ośmiordzeniowy procesor jest w stanie obsługiwać jednocześnie 8 procesów, co oznacza np. działanie 8 aplikacji w tle. Propozycje z rankingu uwzględniają propozycje smartfonów z procesorami doszorowującymi do zapotrzebowania na moc obliczeniową, dzięki czemu są wydajne i energooszczędne.

Pamięć RAM w wydajnym smartfonie

Duża ilość aplikacji działających w tle, rozbudowane nakładki systemowe, sprawiają, że przy klasycznym użytkowaniu smartfonu, ciągle zajęte jest kilka Gigabajtów pamięci podręcznej. Pamięci podręcznej nie można samodzielnie rozbudować bez nadzwyczajnych zdolności wymiany podzespołów na płycie głównej w telefonie, co prawdopodobnie i tak byłoby mało opłacalne z racji niskiej wartości modernizowanego urządzenia. Rankingowe modele mają pamięć, która jest wielozadaniowa i pozwala na płynne działanie wielu aplikacji.

Ilość pamięci w smartfonie

Popularne wielkości pamięci podręcznej w smartfonach:

2GB to minimum, jakie trzeba postawić sobie przed wyborem smartfonu. Taka ilość pamięci podręcznej pozwala na płynne korzystanie z podstawowych aplikacji, z czasem może być konieczne zamykanie różnych aplikacji dla płynnego działania przeglądarki.

3GB – 4GB pamięci podręcznej pozwala na płynne poruszanie się między kilkoma aplikacjami, edytorami i przeglądarką.

8GB oraz więcej to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy lubią pograć w gry, a przy tym chcą płynnie przełączać się między innymi aplikacjami, czy przeglądarka. Szybki powrót do pozostałych aplikacji jest możliwy tylko w przypadku, kiedy są one uruchomione w tle.

Dodatkowe udogodnienia dla graczy

Smartfon z żyroskopem do 1500 zł to praktycznie standard, do grania w gry rozbudowane graficznie gry 3D, nie wystarczy fajny smartfon z ładnym wyglądem, potrzebna jest pojemna bateria około 4000 – 5000 mAh, zewnętrzny system chłodzenia, ekran z odświeżaniem na poziomie przynajmniej 90 Hz i rozdzielczości FullHD. Dobry smartfon do gier z rankingu powinien mieć przynajmniej 6 GB pamięci operacyjnej i minimum 64 GB pamięci magazynowej, aby nie służył do samego grania.

Łączność smartfonu

Nawet najładniejszy smartfon do 1000 zł nie umożliwi komunikacji bez odpowiedniej łączności. Poza podstawową 2G, 3G, 4G – LTE oraz 5G, do łatwiej wymiany danych potrzebne są inne rodzaje transmisji do wymiany danych z użytkownikami i innymi urządzeniami.

Bluetooth – Najszybszy smartfon do 1000 zł i 1500 zł powinien umożliwiać połączenie się z innymi urządzeniami za pośrednictwem przynajmniej 4 generacji Bluetooth, która mimo iż ma mniejszy transfer od poprzedników to zapewnia lepsza stabilność łącza.

NFC – bez tej opcji płacenie telefonem jest niemożliwe, w większości nowoczesnych smartfonów NFC jest zainstalowane.

Wi-Fi – obok zasięgu GSM jest to najważniejszy sposób komunikacji, który dzięki takim opcjom jak Wi-Fi Calling umożliwia wykonywanie połączeń głosowych przez Wi-Fi bez dodatkowych aplikacji. Modele obsługujące jednocześnie sieć 2.4GHz oraz 5 GHz będą miały możliwość połączenia się z każdą siecią domową (znając hasło dostępowe). Sieć 5 GHz to wyższy transfer i krótszy czas reakcji na odpowiedź serwera, ale krótszy zasięg. Dodatkowym udogodnieniem do wymiany danych z innymi użytkownikami jest funkcja Wi-Fi Direct, która wykorzystywana jest podobnie, jak kiedyś Bluetooth do wymiany danych z innymi telefonami, jednak w tej technologii odbywa się to znacząco szybciej, warunkiem jest podłączenie użytkowników do tego samego Wi-Fi.

DLNA – to rodzaj komunikacji umożliwiający przesyłanie plików multimedialnych do urządzeń typu np. kino domowe, które również obsługują funkcję DLNA.

Mocny telefon do gier w niskiej cenie ranking kwiecień 2024

Najlepszy smartfon z dobrą baterią

Smartfon z pojemną baterią to także większa waga oraz gabaryty urządzenia, jednak ciągłe szukanie zasilania może być bardziej irytujące. Dlatego rankingowe modele z top 10 są pewnego rodzaju kompromisem, aby smartfon zachował swoje kompaktowe rozmiary i wagę. Telefon z mocną baterią z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem niż słaby telefon z małą baterią i dużym Powerbankiem. Najlepszy smartfon 5G, czyli z funkcją umożliwiającą szybką wymianę danych przez sieć telekomunikacyjną, w połączeniu z mocnym procesorem wielowątkowym i częstym użytkowaniem wymaga pojemnej baterii.

Smartfon z wytrzymałą baterią

Wytrzymały smartfon z mocną baterią to także dobre rozwiązanie dla tych, którzy lubią zasypiać ze słuchawkami na uszach lub oglądają wiele filmików w wyższych rozdzielczościach. Do przeciętnego użytku wystarcza bateria o pojemności 3000 mAh, kiedy wybierasz model z mocniejszą baterią, możesz mieć pewność, że jest to dobry wybór. Smartfon z baterią powyżej 4000 mAh to wybór nie tylko dla zwolenników gier, ale także do tradycyjnego wykorzystania telefonu bez podręcznej ładowarki, czy Powerbanku.

Najlepszy smartfon z dużym ekranem

Smartfon bez notcha daje użytkownikowi dodatkową powierzchnię, którą najczęściej zajmują grafiki informacyjne o stanie baterii, jakości zasięgu oraz powiadomieniach o połączeniach i wiadomościach. Smartfon z dużym wyświetlaczem do 1000 zł i 1500 zł, jak te wymienione w rankingu, powinien mieć dobrą rozdzielczość ekranu, która nie będzie utrudniać czytania nawet małych literek. Wybierając smartfon bezramkowy do 1000, warto zwrócić uwagę na jakość zamontowanego w nim wyświetlacza oraz technologię, w jakiej został wykonany. Na rynku bardzo dominują trzy rodzaje wyświetlaczy:

Smartfon do 1000 i 1500 ze średniej półki

IPS – Charakteryzuje się szerokimi kątami widzenia, dobrze odwzorowuje kolorystykę barw, jednak do wydobycia głębokich kolorów potrzebuje mocnego podświetlenia, a to z kolei szybciej wyczerpuje możliwości baterii. Słaba głębia czerni.

LCD – Wystarczająco dobrze radzi sobie z odwzorowanie kolorów, jednak używanie telefonu w świetle słońca jest utrudnione ze względu na niską wartość podświetlenia

AMOLED – Świetle nasycenie kolorów i dobra głębia czerni, ponieważ ekran nie potrzebuje podświetlenia, przepływ prądu kontrolowany jest w każdym pikselu, dzięki czemu ekran jest oszczędniejszy w poborze energii. Wyświetlacz AMOLED dobrze radzi sobie z funkcją Always On Display, co oznacza, że przy zachowani głębokiej czerni wyświetlić może na wygaszonym telefonie godzinę z datą.

OLED – Wyższa częstotliwość odświeżania, co jest zauważalne podczas grania w gry i przewijania stron po ekranie. Znakomite kąty widzenia i naturalne odwzorowanie barw kolorów i odcieni.

Wspólna gra na smartfonie

Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące smartfonów za 1000 i 1500 zł:

Co to jest smartfon?

Smartfon to połączenie telefonu z możliwościami komputera. Telefony smart pełnią funkcję urządzeń multimedialnych, nawigacyjnych, płatniczych, do gier, wysyłania i odbierania wiadomości, serfowania po Internecie, robienia zdjęć oraz nagrywania filmów. Kompaktowy rozmiar smartfonu sprawia, że jest to urządzenie podręczne, które pozwala na utrzymanie komunikacji i dostęp do informacji pod warunkiem utrzymana zasięgu z BTS.

Jak ładować smartfon?

Nowe baterie smartfonów pozwalają na doładowania, dlatego dobrze jest ładować smartfon częściej i krócej. Dobrym momentem na podładowanie, jest wyświetlenie komunikatu na urządzeniu, kiedy poziom energii akumulatora osiąga 15 lub 20%

Jaka jest różnica między stabilizacją cyfrową, a optyczną?

Różnica między OIS stabilizacja optyczna a EIS stabilizacja cyfrowa wynika z rozbudowania elementów optycznych i programowych. W przypadku stabilizacji optycznej elektromagnesy poruszają optyką, tak aby zneutralizować drżenie rąk. Cyfrowa stabilizacja opiera się na algorytmach programowych, które za sprawa zmniejszenia kadru o około 10% stabilizują obraz.

Najlepsze smartfony wyróżnione przez redakcję 2024

- to Cię zainteresuje!

Aktualizacja: kwiecień 2024

3 opinie
 1. Szukam jaki telefon do 1500 złotych będzie najlepszy w 2020 dla taty na prezent. Robimy z rodzeństwem zrzutkę i chcemy kupić naprawdę dobry smartfon do 1500 zł bez wtopy. Ważne by miał dobry aparat, by była w nim dobra bateria a obudowa wytrzymała. Wiem, że ciężko kupić smartfon z dobrym aparatem do 1000 zł, jednak my planujemy kupić telefon z najlepszym aparatem do 1500 zł więc wybór pewnie jest spory. Skoro Xiaomi redmi jest w top ranking tel to możemy przypuszczać że aparat nas nie zawiedzie? Czy ma dual sim?

 2. Patrząc na parametry smartfonów w rankingu raczej nie trudno znaleźć telefon z dobrym aparatem do 1500 zł. Obecnie mam smartfon do 1000 zł który kupowałem już kilka miesięcy wcześniej więc może być mniej wart, ale aparat ma przyzwoity. Wiadomo, że jak jest ciemno to nawet flagowce sobie słabo radzą. Moim zdaniem samsung z dobrym aparatem do 1500 zł to już płynnie działające urządzenie. Może nie będzie miał 100Mpx ale zamiast kupować smartfon za 8k to lepiej dobrą cyfrówkę dokupić bo nie starzeją się tak szybko jak smartfony. Przy następnej wymianie smartfona z pewnością wykorzystam ranking telefonów do 1500 żeby wybrać sprawdzony model w dobrej cenie.

 3. Telefon do 1000 zł z 2021 roku moim zdaniem będzie miał głównie nowe oprogramowanie ale parametry nie koniecznie najlepsze. Można kupić stare flagowce w obecnie dobrej cenie ale już dorównują nowym smartfonom ze średniej półki, czyli z przedziału 1000-1500 zł. Smartfon do 1000 z dobrym aparatem to nie lada wyzwanie, pytanie zasadnicze jak ktoś szuka telefon do zdjęć do 1500 zł to może faktycznie zainwestować w tanią cyfrówkę, przecież nawet flagowce nie mogą się równać ze średniej jakości cyfrówkami.

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Domowa maszyna do pączków, czy klasyczny garnek z olejem? Ranking 2024

Jeśli interesuje Cie maszyna do pieczenia pączków, to w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, kilka ważnych, opisanych w poradniku czynników. Przede wszystkim musisz...

Najlepsza podkładka pod myszkę – Ranking 2024

Większość osób nie zwraca uwagi na to, aby do swojej myszki komputerowej dobrać odpowiednią podkładkę. Wielu użytkowników nadal uważa je za zbędny dodatek, który nie...

Ekonomiczna drukarka laserowa do biura – Ranking 2024

Niezależnie od tego, czy masz swoje własne biuro, czy zatrudniasz w nim kilku lub kilkunastu pracowników, w końcu staniesz przed decyzją: jaką drukarkę laserową ze...

Najlepsza domowa drukarka laserowa – Ranking 2024

Coraz większa liczba osób korzysta z drukarki. Staje się ona nieodłącznym elementem wyposażenia już nie tylko biura, ale także domu. Korzystają z niej tak...

Nie daj się zaskoczyć – ranking odmrażaczy do szyb samochodowych 2024

Mroźne wieczory mogą przysporzyć kierowcy sporo utrudnień o poranku, szczególnie kiedy jesteśmy już spóźnieni. Warto przygotować się na każdą ewentualność. Do najczęstszych a zarazem...

Prostownik z rozruchem do akumulatora – Ranking 2024

Każdy z nas z pewnością nie raz słyszał lub na własnej skórze spotkał się z sytuacją, kiedy po przekręceniu kluczyka w stacyjce samochodu, silnik...

Polecane wpisy: