Ranking TOP 10: Najlepsza pralka 2024

Pralka to obowiązkowy element wyposażenia każdego mieszkania, bez którego trudno wyobrazić sobie życie. Nowoczesne pralki, ciche i energooszczędne, umożliwiają wygodną pielęgnację naszej odzieży, bez konieczności wykonywania ręcznego prania. W rankingu pralek zobaczymy zróżnicowane modele o odmiennych parametrach, spośród których bez trudu wybierzemy egzemplarz idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Czym cechują się poszczególne typy pralek oraz jakie ciekawe funkcje nam zaoferują?

Pralka automatyczna – co to jest?

Podczas przeglądania rankingu pralek, naszą uwagę z pewnością zwróci dominująca ilość modeli automatycznych. Takie wersje to najpopularniejszy model urządzeń mechanicznych dedykowanych do prania odzieży. Pierwsza pralka została zaprojektowana w 1851 roku przez Amerykanina Jamesa Kinga, który stworzył mechaniczny prototyp wyposażony w bęben. Od 1899 roku na rynku zaczęły pojawiać się pierwsze modele napędzane elektrycznie. W naszym kraju w latach 70. XX wieku rozpoczęła się produkcja pralek automatycznych bębnowych marki Polar. Z czasem urządzenia te były coraz bardziej dopracowywane, oferując takie funkcje, jak regulowanie temperatury czy płukanie wsadu.

Obecnie produkowane pralki A+++ to sprzęty wyjątkowo ekonomiczne, zużywające niewielkie ilości wody i prądu. Standardowa wysokość pralki wynosi pomiędzy 85 a 90 cm, natomiast szerokość pralki – od 50 do 65 cm. Moc pralki automatycznej to najczęściej 2 kW. W sklepach zobaczymy modele ładowane od przodu i od góry, jak również pralko-suszarki. Choć ich obsługa jest dla nas wyjątkowo prosta, w rzeczywistości ich działanie jest możliwe dzięki wyjątkowo staranie zaprojektowanym podzespołom.

TOP 10 najlepszych pralek — ranking kwiecień 2024

Budowa pralki

Budowa pralki bębnowej, jaką znajdziemy w rankingu pralek, jest oparta o dwa bębny – zewnętrzny i wewnętrzny, które odpowiadają za poruszanie praniem oraz przepływ roztworu piorącego. Tania pralka może być wyposażona w silnik klasyczny, inaczej zwany klatkowym, który wytwarza energię mechaniczną za pomocą specjalnych szczotek i najczęściej przenosi moment obrotowy na bęben pralki przy wykorzystaniu paska klinowego.

Jest on jednak dość hałaśliwy, oferując maksymalną prędkość wirowania sięgającą jedynie 800 obrotów na minutę. Współcześnie coraz częściej stosowany jest silnik inwerterowy w pralce, w postaci wirnika bez szczotek, który produkuje energię za pośrednictwem magnesów. Urządzenia z takim silnikiem są wyjątkowo ciche i oszczędne, wyróżniając się także wyższą prędkością wirowania, sięgającą nawet 1800 obr./min. Wszystkie automatyczne pralki do 1000 zł posiadają grzałkę, umożliwiającą podgrzanie wody oraz filtry, zapobiegające przedostawaniu się zabrudzeń do wody. Ich istotnym podzespołem jest programator, który pozwala nam na ustawienie pożądanych parametrów pracy sprzętu, takich jak rodzaj programu, temperatura czy prędkość wirowania. Korzystanie z urządzenia do prania byłoby niemożliwe bez przyłączy do pralki. W każdym modelu muszą znaleźć się dwa węże, odpowiedzialne za doprowadzanie czystej i odprowadzanie brudnej wody. Pralka 8 kg, a także każdy egzemplarz o innej pojemności musi posiadać kabel elektryczny, który pozwoli podpiąć sprzęt do gniazdka z prądem.

Choć współczesne modele automatyczne o zaawansowanej budowie znacząco ułatwiają nam codzienne życie, jeszcze do niedawna nasze matki korzystały z prostych i wymagających o wiele więcej zachodu pralek wirnikowych. Mowa tu o popularnych Franiach, zwyciężających w rankingu niezawodności. Czym cechowały się takie urządzenia i czy możemy je kupić także współcześnie?

Pralka – Frania

Poszukując urządzenia do prania w rankingu pralek, niekiedy będziemy mogli znaleźć w nim model typu Frania. To sprzęt wzorowany na najbardziej wytrzymałych pralkach wirnikowych, jakie co niektórzy spośród nas pamiętają ze swojego dzieciństwa. Nie posiada on ruchomego bębna – ubranie i woda są wprowadzane w ruch za pomocą wirnika. Taka pralko-wirówka wymaga samodzielnego nalania wody, a następnie jej wypuszczenia. Po zakończonym cyklu prania, niezbędne jest ręczne wykręcanie bądź wyżymanie odzieży za pomocą wyżymaczki. Ze względu na prostą budowę, Franie są uważane za najmniej awaryjne pralki. Ich zaletą jest niska cena zakupu oraz brak konieczności dostępu do bieżącej wody. Jednocześnie pralka wirnikowa jest znacznie bardziej kłopotliwa w obsłudze niż jej automatyczny odpowiednik. Z tego względu bywa wybierana raczej przez osoby mające znacznie ograniczone fundusze lub poszukujące sprzętu do okazjonalnego użytku.

Pralko-suszarka – pralki z suszarką

W rankingu pralek nierzadko zobaczymy urządzenia 2 w1, czyli pralko-suszarki. Taki sprzęt to wyjątkowe ułatwienie w bieżącej pielęgnacji odzieży, umożliwiający zarówno jej wypranie, jak i wysuszenie. Korzystając z pralko-suszarki kondensacyjnej, nie musimy martwić się o rozwieszanie prania do suszenia, co może być szczególnie kłopotliwe w okresie zimowym. Wystarczy bowiem, że po zakończonym cyklu wyjmiemy z bębna ubrania czy pościel oraz złożymy je. Używanie takiego urządzenia gwarantuje wyjątkową oszczędność czasu i miejsca. Nie będziemy musieli posiadać specjalnych sznurków do wieszania prania ani osobnej, automatycznej suszarki. Jeżeli w naszym mieszkaniu jest wyjątkowo mało wolnej przestrzeni, możemy zdecydować się na zakup pralko-suszarki slim, cechującej się mniejszym rozmiarem niż pełnowymiarowy model.

Pralko-suszarka z pompą ciepła

Znaczna część osób obawia się, że korzystanie z pralko-suszarki odbije się na dużym wzroście rachunków za energię elektryczną. Z myślą o takich użytkownikach producenci sprzętów AGD zaprojektowali najlepszą pralko-suszarkę z pompą ciepła. Takie urządzenie może suszyć pranie w temperaturze o połowę niższej, zużywając o około 50% mniej energii niż tradycyjna pralko-suszarka kondensacyjna.

Pralko suszarka z pompą ciepła ranking kwiecień 2024

Pralka ładowana od góry – pralka slim

W rankingu pralek bardzo często umieszczane są modele ładowane od góry. Będą one doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy metraż naszej łazienki bądź pralni nie pozwala na ustawienie pełnowymiarowego urządzenia. Taka pralka do małej łazienki sprawdzi się także u osób starszych lub z dysfunkcjami narządu ruchu, które mają problemy ze schylaniem się w celu włożenia i wyjęcia prania. Pralka otwierana od góry posiada bęben z klapką, którą należy unieść, aby załadować go lub opróżnić. Pozwala to na wygodne umieszczenie prania we wnętrzu bez konieczności schylania się, a także łatwe dołożenie zapomnianego ubrania w trakcie trwania cyklu. Ponadto drzwiczki takiej wąskiej pralki są praktycznie niedostępne dla małych dzieci, minimalizując ryzyko urazów ich ciała. Jednocześnie w przeciwieństwie do tradycyjnej pralki 10 kg, model z górnym wsadem zazwyczaj zaoferuje nam nieco mniejszą ładowność sięgającą maksymalnie do 8 kg.

Pralka do zabudowy

Jeżeli w naszej łazience nie ma miejsca na wolnostojące urządzenie do prania, w rankingu pralek poszukajmy wersji do zabudowy. Taki sprzęt będziemy mogli umieścić w ciągu szafek kuchennych, organizując naszą strefę prania w większym pomieszczeniu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zainstalować go w łazience lub pralni, w specjalnie do tego celu zaprojektowanych meblach. Pralka podblatowa jest przeznaczona do bezpiecznego montażu we wnętrzu szafek, nie psując estetyki okolicznej przestrzeni. Oferuje ona taką samą funkcjonalność, jak tradycyjny model, zarazem będąc całkowicie niewidoczna dla osób postronnych. Taka niska pralka jest przy tym o kilka centymetrów mniejsza, bez trudu mieszcząc się pod blatem mebli o standardowej wysokości.

Najlepsze pralki

Na pierwszych miejscach rankingu pralek zobaczymy najlepsze modele, które cieszą się uznaniem specjalistów oraz użytkowników. Jaką pralkę kupić, aby była ona maksymalnie wygodna i oszczędna w bieżącej eksploatacji? Z pewnością powinniśmy zwrócić uwagę na pralki ładowane od góry z silnikiem inwerterowym. Są one wyjątkowo ciche, zużywają niewiele prądu, a przy tym pozwalają na solidne odwirowanie prania, przyspieszając jego schnięcie. W tej kategorii znajdą się także pralki energooszczędne, cechujące się najwyższą klasą energetyczną.

Nawet używając ich wyjątkowo często, nie będziemy musieli martwić się o wysokość naszych rachunków za prąd. Poszukując znakomitego urządzenia, przemyślmy zakup pralki eco bubble. Posiada ona funkcję wytwarzania aktywnej piany, która wnika w odzież i skutecznie usuwa nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Godna polecenia będzie także czarna pralka o ekskluzywnym wyglądzie, która świetnie wpisze się w charakter nowoczesnych wnętrz.

Pralki z silnikiem inwerterowym ranking kwiecień 2024

Mała pralka

Niekiedy standardowej wielkości urządzenia z rankingu pralek nijak nie zmieszczą się w naszym mieszkaniu. W takiej sytuacji sprawdzi się najlepsza pralka ładowana od góry, która jest węższa niż tradycyjny model, a ponadto nie wymaga pozostawiania wolnego miejsca od frontu, które jest niezbędne w przypadku wersji ze wsadem od przodu. Jednocześnie wsad od góry uniemożliwi nam postawienie takiej mini pralki pod bojlerem, piecykiem gazowym czy szafką wiszącą, które mogą znacząco utrudniać otwarcie pokrywy. W takiej sytuacji praktyczną alternatywą będą sprzęty typu slim, w których głębokość pralki może wynosić jedyne 30 cm. Taka wąska pralka ładowana od przodu pozwoli na wygodne włożenie i wyjęcie prania, będąc wygodną w obsłudze nawet w niewielkiej łazience.

Pojemność pralki

Poszukując nowego urządzenia w rankingu pralek, powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na jego pojemność. W sprzedaży znajdziemy najmniejszą pralkę, która pomieści jedyne 3 kg wsadu. Jeżeli duże wymiary pralki nie są dla nas problemem, możemy zdecydować się na sprzęt umożliwiający wypranie nawet 13 kg odzieży jednocześnie. Maksymalną wagę wsadu dopasujmy pod kątem liczby osób, które będą korzystać z tego sprzętu AGD. Dla singli wykonujących najwyżej 4 prania tygodniowo wystarczająca będzie pralka 5 kg lub nawet nieco mniejsza. Para lub małżeństwo z jednym dzieckiem będą zadowoleni z pralki 7 kg. W przypadku rodzin 2+2, najlepszym rozwiązaniem będzie pralka 10 kg lub model o dopuszczalnej pojemności sięgającej nawet 13 kg.

Oznaczenia na pralce

Każdy, nawet najtańszy model z rankingu pralek, posiada na swoim panelu sterowania zróżnicowane oznaczenia. Są one niezbędne, abyśmy mogli ustawić optymalny program prania, dopasowując go do typu włożonych do bębna pralki ubrań czy pościeli. Dobre pralki są wyposażone w dwa główne moduły: jeden do wyboru rodzaju tkanin, drugi do ustawienia temperatury. Nierzadko spotkamy się także z bezawaryjną pralką, w której przy jednym pokrętle znajdują się opracowane przez producenta programy z określoną z góry temperaturą oraz przeznaczeniem każdego cyklu.

Każdy producent może stosować nieco inne symbole, niemniej w większości przypadku są one dość intuicyjne. Jeżeli jednak mamy wątpliwości, zawsze możemy sięgnąć po drukowaną instrukcję obsługi urządzenia lub odnaleźć takową w internecie. Nie wiemy, jaki model pralki wirnikowej lub automatycznej posiadamy w swoim domu? Z pomocą przyjdzie nam tabliczka znamionowa pralki, zlokalizowana na framudze lub drzwiczkach, pod klapką filtra pompy bądź z tyłu urządzenia.

Nowoczesne funkcje pralek

Producenci urządzeń z czołowych lokat rankingu pralek prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych rozwiązań, poprawiających funkcjonalność sprzętu. Można wymienić tutaj funkcję zmiękczania parowego, ostrzeżenie przed przedozowaniem środka piorącego czy ochronę przed zalaniem. Na jakie ciekawe opcje dodatkowe powinniśmy zwrócić uwagę, korzystając z porównywarki pralek?

Pralka z funkcją pupil

Urządzenie z funkcją pupil to doskonała propozycja dla właścicieli psów i kotów. Taka pralka dla właścicieli zwierząt znacznie łatwiej usuwa z tkanin sierść, eliminując konieczność jej ręcznego wybierania spomiędzy włókien.

Pralka z funkcją babyprotect

Pralka wyposażona w funkcję babyprotect będzie świetnym rozwiązaniem dla młodych rodziców oraz osób z alergią skórną. Pozwala ona na higieniczne upranie odzieży, przy wykorzystaniu dłuższego cyklu, wyższej temperatury oraz intensywnego płukania.

Pralka parowa

Kolejną interesującą propozycją jest funkcja parowania w pralce. Taka nowoczesna technologia pozwala na niezwykle skuteczne pozbycie się brudu i nieprzyjemnych zapachów z powierzchni tkanin. Funkcje parowe w pralce dodatkowo dezynfekują odzież oraz eliminują zagniecenia, do minimum ograniczając konieczność prasowania ubrań.

Jak dbać o nowoczesne pralki?

Wybierając nowe urządzenie w rankingu pralek, zapewne chcemy, by posłużyło nam ono jak najdłużej. W tym celu powinniśmy odpowiednio zadbać o nasz sprzęt AGD. W sklepach znajdziemy różnorodne preparaty, takie jak płyn do czyszczenia pralki, które pozwolą nam zachować jej wnętrze w higienicznym stanie.

Jeżeli nie mamy takiego produktu, możemy również przeprowadzić czyszczenie pralki tabletką do zmywarki – wystarczy wrzucić dwie sztuki do jej pustego bębna oraz uruchomić pranie z temperaturą 60 ºC. Nieprzyjemny zapach z pralki usunie pusty cykl o temperaturze 90 ºC z dodatkiem środka dezynfekującego. Co jeszcze możemy zrobić, aby jak najlepiej zadbać o naszą pralkę? Regularnie myjmy jej filtr, uszczelki oraz szufladę na detergenty. Nie zapominajmy o ochronie przed kamieniem, stosując specjalistyczne proszki bądź raz w miesiącu włączając pusty cykl z najwyższą temperaturą i dodatkiem ¾ szklanki sody oczyszczonej. Wyróbmy w sobie także nawyk pozostawiania uchylonych drzwiczek do chwili, aż bęben pralki wyschnie.

Wyróżnione i polecane pralki 2024

Najczęściej występujące pytania o nowoczesne pralki:

Jak wyczyścić pralkę?

Pralkę możemy odświeżyć, przecierając jej elementy szmatką nasączoną octem. Możemy także włączyć program bez wsadu z najwyższą możliwą temperaturą oraz dodatkiem sody, kwasku cytrynowego bądź specjalnego płynu do czyszczenia pralki.

Jak prać buty w pralce?

Aby wyprać buty w pralce, należy włożyć do bębna wstępnie wyczyszczone obuwie oraz ustawić program o maksymalnej temperaturze 40 ºC i jak najmniejszych obrotach. Niektóre nowoczesne pralki mogą posiadać także specjalny cykl przeznaczony do prania butów.

Pralko-suszarka – czy warto ją kupić?

Zakup pralko-suszarki będzie szczególnie korzystny, jeżeli nie mamy czasu ani miejsca na tradycyjne suszenie prania. Warto zdecydować się na niego także w sytuacji, gdy w naszej łazience lub pralni nie zmieści się osobna pralka i suszarka automatyczna.

Jak odkamienić pralkę?

W celu odkamienienia pralki włączmy pusty cykl z maksymalną temperaturą oraz dodatkiem sody oczyszczonej. Aby nie dopuścić do nagromadzenia osadu, regularnie stosujmy detergenty zapobiegające osadzaniu kamienia.

Ile wody zużywa pralka?

Nowoczesna, cicha pralka zużywa średnio około 45 litrów wody na cykl. Ostateczna ilość zależy od pojemności bębna oraz wybranego programu prania i płukania.

Jak wypoziomować pralkę?

Aby wypoziomować pralkę, wykorzystajmy obecne w niej regulowane nóżki. Na jej górnej płycie ustawmy poziomicę, a następnie dokręcajmy lub odkręcajmy nóżki, sprawdzając wskazania libelli.

Ile waży pralka?

Waga pralki wynosi najczęściej pomiędzy 55 a 80 kg. Część tej wagi to obciążenie bębna — przeciwwaga, aby zniwelować drgania podczas prania i wirowania. Przeciwwaga bardzo często wykonana jest z betonu.

Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?

Aby wyczyścić pralkę ze szlamu, starannie wyczyśćmy jej fartuch za pomocą ściereczki z wybielaczem lub innym środkiem odkażającym. Następnie włączmy pusty cykl z temperaturą 90 ºC oraz dodatkiem dwóch litrów octu.

Zastanawiamy się, jaką pralkę wybrać do naszego mieszkania? Ranking pralek będzie cennym wsparciem podczas wyboru tego jakże ważnego sprzętu AGD. Zarówno niewielka pralka 6 kg, jak i model z dwukrotnie większą pojemnością pozwolą nam skutecznie wyprać odzież, pościel czy obuwie, nadając im przyjemny zapach. Jeżeli chcemy do minimum ograniczyć koszty zakupu, skorzystajmy z promocji na pralki automatyczne. W sklepach nie brakuje interesujących i przystępnych cenowo ofert, które umożliwią nam kupno urządzenia idealnie dopasowanego do naszych potrzeb i niezastąpionego w każdym domu.

- to Cię zainteresuje!

Aktualizacja: kwiecień 2024

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Domowa maszyna do pączków, czy klasyczny garnek z olejem? Ranking 2024

Jeśli interesuje Cie maszyna do pieczenia pączków, to w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, kilka ważnych, opisanych w poradniku czynników. Przede wszystkim musisz...

Najlepsza podkładka pod myszkę – Ranking 2024

Większość osób nie zwraca uwagi na to, aby do swojej myszki komputerowej dobrać odpowiednią podkładkę. Wielu użytkowników nadal uważa je za zbędny dodatek, który nie...

Ekonomiczna drukarka laserowa do biura – Ranking 2024

Niezależnie od tego, czy masz swoje własne biuro, czy zatrudniasz w nim kilku lub kilkunastu pracowników, w końcu staniesz przed decyzją: jaką drukarkę laserową ze...

Najlepsza domowa drukarka laserowa – Ranking 2024

Coraz większa liczba osób korzysta z drukarki. Staje się ona nieodłącznym elementem wyposażenia już nie tylko biura, ale także domu. Korzystają z niej tak...

Nie daj się zaskoczyć – ranking odmrażaczy do szyb samochodowych 2024

Mroźne wieczory mogą przysporzyć kierowcy sporo utrudnień o poranku, szczególnie kiedy jesteśmy już spóźnieni. Warto przygotować się na każdą ewentualność. Do najczęstszych a zarazem...

Prostownik z rozruchem do akumulatora – Ranking 2024

Każdy z nas z pewnością nie raz słyszał lub na własnej skórze spotkał się z sytuacją, kiedy po przekręceniu kluczyka w stacyjce samochodu, silnik...

Polecane wpisy: