Najlepszy agregat prądotwórczy inwertorowy – Ranking 2024

Agregat prądotwórczy jest niezwykle przydatnym urządzeniem, służącym do wytwarzania prądu elektrycznego. Funkcja ta jest bardzo przydatna na przykład w czasie awarii sieci energetycznej, przez którą można utracić dostęp do internetu (ruter). Jednak urządzenie to przydaje się również przy różnych wyjazdach na wczasy, na przykład do domu letniskowego, nieposiadającego dostępu do energii elektrycznej. Dlatego też warto posiadać w domu lekki agregat inwertorowy. Co to jest i jakie są jego największe zalety? Który agregat inwertorowy wybrać w 2024? Jaki agregat prądotwórczy jest najlepszy? Sprawdź poniżej.

Agregat prądotwórczy inwertorowy – co to jest?

Cichy generator prądu do domu posiada w swoim środku silnik inwerterowy, który ma wymierne zalety w porównaniu do zwykłego agregatu. Przede wszystkim różnicę widać w ilości generowanego hałasu – inwerterowy agregat do domu jest pod tym względem najlepszym wyborem z uwagi na cichszą pracę. Charakterystyka produkowanego przez to urządzenie prądu jest także korzystniejsza dla typowych, domowych urządzeń.

Ekonomiczny agregat prądotwórczy nie zużywa dużej ilości paliwa, a jednocześnie pozwala zasilać najważniejsze urządzenia domowe. W przypadku małych agregatów prądotwórczych na działkę duże znaczenie ma także ich niewielka waga. Ułatwia ona transport urządzenia oraz ustawianie go w miejscu, gdzie jest aktualnie najbardziej potrzebny.

Zanim zaczniesz przeglądać ranking agregatów prądotwórczych, sprawdź w naszym artykule, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia, dostosowanego do Twoich potrzeb.

Argerat prądotwórczy inwertorowy – ranking wrzesień 2024

Agregat prądotwórczy inwertorowy – zasada działania

Dobry agregat prądotwórczy do domu w wersji inwertorowej nie posiada takich elementów, jak koło zamachowe, co znacznie zmniejsza jego ciężar. Natomiast głównym elementem agregatu prądotwórczego inwertorowego jest silnik spalinowy. Napędza on prądnicę, która zamienia ruch obrotowy z silnika na prąd elektryczny. Jednak jest to prąd stały, który nie nadaje się do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego.

Dlatego też energia elektryczna trafia następnie do falownika w postaci inwertera. To tutaj następuje zmiana parametrów prądu oraz dostosowanie do współpracy z domowymi urządzeniami elektrycznymi. Nowoczesna technologia pozwala na wytworzenie tak zwanej wygładzonej sinusoidy, która doskonale sprawdza się w zasilaniu urządzeń na prąd przemienny. Zmienia się także napięcie zasilania.

W cichym agregacie prądotwórczym do domu zainstalowane jest także wiele innych elementów kontrolnych i pomocniczych. Przykładami może być tłumik, przyłącza, gniazda, układ sterowania, czy regulator napięcia. Ten ostatni pełni bardzo istotną funkcję: zapewnia stałe napięcie wytwarzanego prądu bez względu na prędkość obrotową silnika spalinowego.

Co to jest i czym się charakteryzuje agregat inwertorowy do domu?

Zasada działania agregatu inwertorowego nie jest zatem bardzo skomplikowana. Nie oznacza to jednak, że samo urządzenie jest proste. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia należy zwrócić uwagę na wiele istotnych aspektów:

  • Moc urządzenia – agregat inwertorowy 5 kW zapewnia dużą ilość mocy, która wystarczy do zasilenia praktycznie każdego urządzenia w domu. Jednak do typowych zadań wystarczy najczęściej agregat inwertorowy 2 kW. Aby określić potrzebną moc agregatu, sprawdź, ile prądu pobierają narzędzia, które mają być nim zasilane.
  • Zabezpieczenia – przede wszystkim przeciążeniowe i różnicowoprądowe. Jest to bardzo ważny aspekt, decydujący o bezpieczeństwie użytkowania zasilanych urządzeń. Dobry agregat prądotwórczy na balkon powinien posiadać dodatkowo ochronę przed wodą – ta cecha przydatna jest też w modelach przenośnych, których używa się często poza domem,
  • paliwo zasilające – Najczęściej wybierany jest agregat prądotwórczy na benzynę, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie dostępne na rynku. Innym, nieco mniej popularnym rodzajem paliwa, jest olej napędowy do silników wysokoprężnych. Pamiętaj jednak, że paliw tych nie wolno stosować zamiennie – każde z nich wymaga innej konstrukcji silnika spalinowego,
  • pobór paliwa – Im większe spalanie silnika spalinowego przy produkcji 1 kWh mocy, tym większe będą koszty eksploatacji urządzenia. Jeśli ma być ono używane dość często, taki wskaźnik może mieć ogromne znaczenie.
  • pojemność zbiornika na paliwo – wiąże się z maksymalnym czasem pracy urządzenia. W ten sposób możesz łatwo określić, jak długo może działać urządzenie bez potrzeby uzupełnienia zbiornika.

Wybór agregatu w dużym stopniu uzależniony jest od jego zastosowania. W przypadku wyjazdu rekreacyjnego wystarczy czasem nawet mini agregat prądotwórczy o bardzo niskiej mocy. Dobrze w tej roli sprawdzają się agregaty prądotwórczy inwertorowy 800 W. W przypadku pracy na budowach konieczna jest znacznie wyższa moc i większa niezawodność urządzenia.

Na jakie paliwo może działać agregat inwertorowy?

Agregat prądotwórczy może być napędzany przez różne rodzaje paliwa, podobnie jak wygląda to z samochodami. Dlatego też do wyboru są:

  • Benzyna. To najbardziej popularne paliwo, przeznaczone do silników o dość prostej budowie, która determinuje niższą cenę takich urządzeń oraz ułatwia serwisowanie czy naprawę. Wybierając taki model, zakupisz także super cichy agregat prądotwórczy – generują one bowiem najmniejszy hałas. Idealnie sprawdzają się, gdy potrzebne jest zasilanie przez kilka godzin, czyli do zastosowań domowych.
  • Olej napędowy. Silnik wysokoprężny diesla posiada bardziej skomplikowaną budowę, jednak charakterystyka pracy powoduje, że sprawdzi się on doskonale do pracy ciągłej. Charakteryzuje się również dużą żywotnością oraz niezawodnością, przez co stosowany jest w firmach czy w szpitalach.
  • Gaz LPG. Ekonomiczne agregaty na gaz kosztują najwięcej, jednak inwestycja zwraca się szybko dzięki dużo tańszej eksploatacji. Paliwo jest tanie, a urządzenie bardzo odporne na zużycie i praktycznie bezawaryjne. W rankingach agregatorów inwertorowych modele te są najczęściej dość daleko ze względu na ich cenę.

Wybór optymalnego paliwa, a co za tym idzie, konstrukcji silnika, powinien wynikać przede wszystkich z charakteru pracy. Inwertorowy agregat do domu na wypadek awarii sieci energetycznej najczęściej zasilany jest benzyną. W przypadku wyjazdów do domków czy częstej pracy elektronarzędziami poza domem, można zastanawiać się między silnikiem na benzynę i na gaz – w zależności, jak często agregat będzie potrzebny. Natomiast duże jednostki wymagające ciągłego zasilania wybierają agregaty diesla.

Agregat inwertorowy 3 fazowy

Ranking agregatów prądotwórczych często dzielą te urządzenia na jednofazowe i trzyfazowe. Jaka jest pomiędzy nimi różnica? Podobnie wygląda sytuacja z siecią zasilającą w budynkach – istnieją rozwiązania jednofazowe oraz trzyfazowe. Zdecydowana większość urządzeń w domu zasilana jest tylko jedną fazą, a przewód zasilający posiada trzy żyły: fazę, zero oraz zero bezpieczeństwa.

Jednak istnieją też urządzenia, które wymagają podłączenia pięciu lub czterech żył: trzech faz, zera bezpieczeństwa oraz opcjonalnie zera. W takim przypadku konieczny będzie zakup przenośnego agregatu prądotwórczego trójfazowego. Będzie on posiadał inaczej skonstruowane gniazda na wtyczki trzyfazowe. Także do zasilania dużej ilości różnych urządzeń może być przydatny trójfazowy agregat prądotwórczy do zasilania domu. Dzięki temu obciążenie urządzenia będzie się rozkładać na trzy osobne fazy, a silnik spalinowy będzie pracował na optymalnych ustawieniach.

Agregat inwertorowy cena zależna od mocy

Obok agregatu prądotwórczego inwertorowego 3 kW istnieje rozwiązanie dużo słabsze (800 W), jak i dużo mocniejsze (7 kW). Im większą moc będzie się charakteryzował silnik spalinowy, tym wyższa będzie cena za cały agregat. Dodatkowo będzie miało to ogromne przełożenie na ciężar urządzenia.

Z tego powodu dobór odpowiedniej mocy jest bardzo ważny. Ranking agregatów do domu często uzależniony jest od konkretnych parametrów, w tym szczególnie uzyskiwanej mocy maksymalnej. Jednak jaki agregat inwerterowy do domu będzie najlepszy? Zależy to od tego, jakie urządzenia chcemy nim zasilać. Jeśli będzie to zestaw prostych, podstawowych odbiorników prądu, dobrym rozwiązaniem może być średnich rozmiarów agregat inwertorowy 3,5 kW. Jest to już całkiem pokaźna moc, a jednocześnie nie będzie on na tyle ciężki, by utrudniać jego przenoszenie w odpowiednie miejsce.

Agregat prądotwórczy inwertorowy a zwykły – różnice

Choć zasada działania wszystkich wyciszonych agregatów prądotwórczych jest podobna, jednak na rynku dostępne są różne modele. Dużo większą popularnością cieszą się urządzenia inwertorowe. Dlaczego? Najnowocześniejszymi rozwiązaniami charakteryzuje się właśnie agregat inwertorowy. Co to znaczy? Przede wszystkim bardziej wygładzona sinusoida prądu przemiennego, która jest bardziej przyjazna nowym urządzeniom elektrycznym.

Nowoczesny falownik to nie jedyna różnica. Ogromna zmiana zaszła także pod względem ciężaru urządzenia. Zwykłe agregaty bywały nieraz bardzo ciężkie, a przenoszenie ich z jednego miejsca na drugie, nieraz wymagało współpracy przynajmniej dwóch osób. Dlatego dziś polecane agregaty prądotwórcze wyposażone są w ultralekkie silniki inwertorowe.

Podobnie wygląda to w przypadku rankingu agregatów prądotwórczych – tu także prym wiodą modele inwertorowe.

Zalety i wady agregatów inwertorowych

Jakie są najważniejsze zalety agregatów inwertorowych w 2024 roku?

  • dostęp do energii elektrycznej w każdym miejscu i w dowolnym czasie,
  • zabezpieczenie się na wypadek awarii sieci energetycznej,
  • niezwykle lekka konstrukcja, umożliwiająca transport agregatu,
  • cichy generator prądu do domu zapewnia pełen komfort domowników,
  • niskie koszty eksploatacji i serwisowania,
  • bezawaryjność.

Jednak agregat ma też swoje wady. Nie można zapominać, że nawet cichy agregat prądotwórczy do domu wyposażony jest w silnik spalinowy, przez co generuje on szkodliwe spaliny. Z tego powodu nie wolno używać agregatów w zamkniętych pomieszczeniach, chyba że zostaną one dostosowane do takiej pracy (wyprowadzenie spalin szczelnymi rurami poza obręb budynku.

Zastosowanie agregatów inwertorowych

Jaki agregat prądotwórczy do domu będzie najlepszy? Zależy od jego przeznaczenia. Urządzenia te przydatne są bowiem do:

  • zabaw plenerowych z wykorzystaniem prądu,
  • w warsztatach,
  • jako awaryjne źródło energii elektrycznej,
  • w czasie rodzinnych wyjazdów,
  • w instytucjach medycznych,
  • na placu budowy lub w czasie remontu, gdy zasilanie sieci musi być odłączone,
  • w firmie lub biurze.

Często wykorzystuje się także agregat prądotwórczy do pieca na pellet, aby zapewnić jego ciągłe działanie. Jednak bardzo cichy agregat prądotwórczy sprawdzi się praktycznie w każdym miejscu.

Najczęściej występujące pytania na temat agregatu inwertorowego w 2024 roku:

Jaki Agregat prądotwórczy na działkę?

Cichy generator prądu do domu doskonale sprawdzi się także na działce. Szczególnie jeśli potrzebujesz tam prąd w niewielkich ilościach, najlepiej sprawdzi się jednostka benzynowa. Przy bardziej wytężonej pracy natomiast warto rozważyć zakup agregatu na gaz.

Jaki olej do agregatu prądotwórczego?

Olej jest jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w agregacie inwertorowym. Jaki wybrać? Należy szukać olejów przeznaczonych do generatorów prądów i agregatów. Są one produkowane przez wszystkie duże marki w Polsce.

Ile pali Agregat prądotwórczy inwertorowy?

Spalanie paliwa uzależnione jest między innymi od natężenia pracy oraz wielkości agregatu. W przypadku małych jednostek będzie to około 0,5 l na godzinę, natomiast przy dużych, sięgających 5 kW do 3,5 l na godzinę pracy. Widać pod tym względem także różnicę między agregatem inwertorowym a zwykłym – ten drugi ma mniejszą wydajność, przez co musi zużywać więcej paliwa, by osiągnąć podobną moc.

- to Cię zainteresuje!

Aktualizacja: wrzesień 2024

2 opinie

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Fotowoltaika od A do Z: Panele, moc, produkcja prądu

Instalacja fotowoltaiczna to nie lada gratka dla osób pragnących zredukować rachunki za prąd i przyczynić się do ochrony środowiska. Jednak zanim rzucimy się w...

Stacja pogody: Klucz do precyzyjnych prognoz domowych

Stacja pogody to nie tylko gadżet, ale prawdziwe centrum meteorologiczne w naszym domu. Wybór odpowiedniego urządzenia może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy...

Jak wybrać idealne słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem?

Słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem to nieodzowny element codziennego życia wielu z nas. Niezależnie od tego, czy pracujemy zdalnie, słuchamy muzyki w drodze do pracy,...

Wzmacniacz Wi-Fi: Rozwiązanie Problemów z Zasięgiem

W dobie wszechobecnej cyfryzacji, stabilne połączenie Wi-Fi stało się niemal tak niezbędne jak tlen. Jednakże, gdy sygnał zaczyna słabnąć, a strumień danych zamienia się...

Domowa maszyna do pączków, czy klasyczny garnek z olejem? Ranking 2024

Jeśli interesuje Cie maszyna do pieczenia pączków, to w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, kilka ważnych, opisanych w poradniku czynników. Przede wszystkim musisz...

Najlepsza podkładka pod myszkę – Ranking 2024

Większość osób nie zwraca uwagi na to, aby do swojej myszki komputerowej dobrać odpowiednią podkładkę. Wielu użytkowników nadal uważa je za zbędny dodatek, który nie...

Polecane wpisy: