Poruszanie się z miejsca na miejsce możliwe jest na kilkanaście sposobów, niewątpliwie, najwygodniej jest korzystać z szybkich, mobilnych oraz podręcznych środków transportu, jakimi są hulajnogi. W dużych miastach można urządzenia do szybszego poruszania się wypożyczyć, z wypożyczalni, albo kupić na własność osobisty środek transportu.
Jak wybrać najlepszą hulajnogę elektryczną?
Poza dużymi aglomeracjami poruszanie się na elektrycznej hulajnodze wymaga kupienia własnego urządzenia, co nie jest jednak łatwe, ze względu na dużą ilość przeróżnych modeli. Wydawałoby się, że mocna i szybka hulajnoga to rozwiązanie dla każdego, rzeczywistość jest jednak inna. Hulajnogi można podzielić na kilka rodzajów, miejskie, off-road, z siodełkiem i kuferkiem, na dużych kołach oraz choppery na pompowanych grubych kołach. Jak dobrać hulajnogę idealną dla siebie? Przedstawiamy ranking hulajnóg elektrycznych, który został stworzony na podstawie parametrów technicznych, opinii oraz ceny różnych rodzajów urządzeń, na dwóch i jednym kole, które można nazwać dobrą hulajnogą elektryczną.
Najlepsza hulajnoga elektryczna ranking wrzesień 2024
Najważniejsze cechy dobrej hulajnogi elektrycznej
Jak każdy sprzęt hulajnogi elektryczne mają określone przez producenta parametry. Wybierając hulajnogę z rankingu, możesz mieć pewność, że poniższe zestawienie cech urządzeń zostało uwzględnione.
Zasięg
Odległość, jaką można przemierzyć na pełnym akumulatorze, jest bardzo kluczowa, ponieważ czas ładowania zazwyczaj wymaga kilku godzin, podłączenia do źródła zasilania. Z tego względu warto rozważyć, czy lepiej wybrać hulajnogę z odpinanym akumulatorem, co pozwala wymienić akumulator na zapasowy w momencie wyczerpania podstawowego. Nawet porządna hulajnoga, ważąc 30 kg, nie jest komfortowym urządzeniem do codziennego wnoszenia na wyższe piętra w bloku, lepiej wybrać lżejszy model lub taki z odpinanym akumulatorem.
Prędkość maksymalna
Najszybsza, a zarazem najdroższa hulajnoga spośród dostępnych na rynku jest w stanie rozpędzić się do 100 km/h. Optymalną prędkością do poruszania się po mieście jest 25 km/h. Jest to także prędkość maksymalna, jaka została określona dla UTO (urządzenia transportu osobistego).
Moc
Najszybsze hulajnogi dostępne na rynku rozwijają prędkość 100 km/h, aby rozpędzić się do takiej prędkości, potrzebny jest silnik o mocy ponad 6700W. Klasyczne hulajnogi elektryczne mają moc w granicach 100-200W, co wystarcza do rozpędzenia się do bezpiecznej prędkości 12-18 km/h. Hulajnogi elektryczne terenowe zazwyczaj mają dwa silniki, klasycznie zamontowany w tylnym kole oraz dodatkowy, wspomagający jazdę w trudnym terenie w przednim kole.
Czas ładowania
Dobrze, aby czas ładowania nie przekraczał 10 godzin, co pozwoli swobodnie naładować hulajnogę w nocy podczas naszego snu. Ładowanie hulajnogi przez 15, czy 18 godzin wyklucza możliwość dojazdu do pracy na czas, jeżeli pojemność akumulatorów jest adekwatna do ilości przemierzanych kilometrów w tygodniu i wystarczy nam jedno ładowanie w tygodniu, to jak najbardziej można podłączyć do ładowania akumulator na weekend.
Konstrukcja
Dobra hulajnoga elektryczna składa się z podestu, kierownicy i kół, niektóre modele mają także wbudowane siodełko, co pozwala na odpoczynek podczas jazdy. Konstrukcja hulajnogi dla komfortowego transportowania dobrze, aby była składana, dzięki czemu kompaktowe rozmiary umożliwią przewożenie hulajnogi w komunikacji miejskiej i nie zajmą dużo miejsca w bagażniku auta. Niezależnie od tego, czy hulajnoga ma być dla dziecka, czy dla dorosłego ważne są aspekty bezpieczeństwa. Przede wszystkim stabilność konstrukcji podczas jazdy, amortyzacja i sposób hamowania. Wskazane modele z rankingu spełniają wymagania dotyczące funkcjonalnej i stabilnej konstrukcji, dzięki czemu można np. dostosować wysokość kierownicy do wzrostu użytkownika.
Waga
Zasięg hulajnogi elektrycznej uzależniony jest głównie od pojemności akumulatora. Większa pojemność oznacza również większą wagę, obniżenie wagi skutkuje skróceniem dystansu, jaki można pokonać bez ładowania. Warto policzyć ile kilometrów przemierzamy codziennie, aby uwzględnić pewien zapas i nie dokładać sobie dodatkowych kilogramów. Hulajnogę czasami trzeba przenieść, wnieść po schodach lub zwyczajnie złożyć i zapakować, dźwiganie 30kg to nic lekkiego i na pewno nie będzie komfortowe dla kobiet oraz dzieci. Najlepsza hulajnoga elektryczna, która waży około 30 kg z reguły, jest w stanie na jednym ładowaniu przejechać 50 km, oblicz, czy na pewno tyle kilometrów robisz dziennie.
Dodatkowe udogodnienia i bezpieczeństwo
Podobnie jak w samochodach, w dobrych hulajnogach elektrycznych można spotkać się z tempomatem. Jest to wygodna opcja dla tych, którzy przemierzają długie odcinki trasy, gdzie długo trwająca walka z dźwigienką gazu mogłaby być uciążliwa. Tempomat służy to utrzymania prędkości po naciśnięciu jednego przycisku.
Hulajnogi nie muszą być terenowe, aby mieć styczność z wodą, dlatego warto wybrać model hulajnogi elektrycznej, który jest wodoszczelny i nie zniszczy funkcjonalności sprzętu, podczas przejeżdżania przez kałużę.
Hamulce tarczowe i elektromagnetyczne mają to samo podstawowe zadanie, mają wyhamować prędkość, z zachowaniem bezpieczeństwa. Hamulce tarczowe potrafią szybko wytracić prędkość, jednak gwałtowne zahamowanie może być niebezpieczne dla kierującego, który nie utrzyma się na hulajnodze. Hamulce elektromagnetyczne, dostosowują poziom hamowania do prędkości, stopniowo i bezpieczny sposób wytracają prędkość, dlatego nadają się lepiej do codziennej jazdy niż do akrobacji.
Podobnie jak w każdym pojeździe ważne jest oświetlenie, nie tylko podestu w formie ozdobnej, ale także światło przednie i tylne dla zapewnienia bezpieczeństwa sobie oraz innym uczestnikom ruchu, szczególnie podczas ograniczonej widoczności.
Amortyzacja nie jest tylko dla wygody użytkownika, choć także zwiększa komfort jazdy, ale również do zmniejszenia drgań między elementami. Brak amortyzacji powoduje przenoszenie się drgań po konstrukcji, co z czasem wywołuje obluzowanie spasowanych elementów konstrukcyjnych.
Najlepsza hulajnoga elektryczna dla dzieci
Wygodna hulajnoga elektryczna to doskonały sposób na dłuższe spacery bez konieczności noszenia dziecka na rękach. Wybierając sprawdzony model z rankingu, warto kupić hulajnogę, dostosowując moc oraz prędkość hulajnogi do wieku, wzrostu i doświadczenia dziecka. Na początek zaleca się, aby bezpieczna hulajnoga rozwijała prędkość do 12 km/h, dzięki czemu rodzic może jeszcze bez trudności dogonić rozpędzone dziecko. Większość hulajnóg można używać jako tradycyjną manualną lub elektryczną, kiedy dziecko opadnie z sił. Dlatego konstrukcja hulajnogi dla dzieci powinna być możliwie lekka, trwała i stabilna, aby nie utrudniać wykorzystania siły mięśni dziecka, podczas manualnego wykorzystania.
Trójkołowa hulajnoga elektryczna to zdecydowanie dobre rozwiązanie dla 3 latków, którzy już dawno zakończyli naukę chodzenia. Dla starszych dzieci, które już nie walczą z grawitacją, łapiąc bezproblemowo równowagę, 3 kołowa hulajnoga może być już „obciachowa”, dlatego dla 5 latka, lepiej szukać urządzenia na 2 kołach, z kolorowymi zdobieniami, wyróżniającym się oświetleniem oraz ulubionymi postaciami z kreskówek. Dla 8 latka zaczynają liczyć się detale i dodatkowe elementy wyposażenia hulajnogi jak amortyzacja, mniej dziecinny wygląd oraz większa prędkość podróżowania.
Dobra hulajnoga elektryczna dla dziewczynki na komunię to dobry pomysł i nie musi być cała różowa, aby się podobała. Większość modeli ma drobne zdobienia, aby szybko z urządzenia nie wyrosnąć. Waga hulajnogi elektrycznej dla dziecka powinna być większa od tej dla dorosłych, komunijna ciężka hulajnoga elektryczna zapewnia dziecku większą stabilność, w połączeniu z szerokimi oponami, pozwala dzieciom łatwo złapać równowagę.
Alternatywą dla dzieci jest również dobra hulajnoga hybrydowa, która bez zbędnej elektroniki na kierownicy zazwyczaj przypomina klasyczną hulajnogę. Z wyglądu hybrydowe hulajnogi też bardziej przypominają manualne odpowiedniki. Uruchomienie hulajnogi odbywa się podobnie jak wspomagania w rowerze, poprzez klasyczne odepchnięcie się od podłoża. Hulajnoga po wprawieniu jej w ruch utrzymuje prędkość podróży przez działanie silnika wewnątrz koła, wyhamowanie prędkości odbywa się podobnie jak w klasycznych hulajnogach, przez naciśnięcie tylnego hamulca nogą, tyle że większość prędkości wytracana jest przez hamulec elektromagnetyczny. Nawet najlepsza hulajnoga hybrydowa nie rozpędza się sama, a ma za zadanie podtrzymanie prędkości na odcinki 100-200 metrów, zaletą jest niska waga poniżej 10 kg, która niestety przekłada się także na mniejszy zasięg około 10 km.
Ranking hulajnóg elektrycznych dla dzieci wrzesień 2024
Rower elektryczny czy hulajnoga elektryczna?
Hulajnoga elektryczna porównanie do roweru:
Hulajnoga elektryczna
- Jazda bez wysiłku.
- Jazda manualna pomaga w spalaniu kalorii.
- Mały kompaktowy gabaryt po złożeniu.
- Prędkość około 25 km/h.
- Szerokie opony pozwalają na jazdę w trudnych piaszczystych warunkach.
- Pozwala na poruszanie się po chodniku oraz po ulicy.
- Hulajnoga jest nieco lżejsza od roweru a na pewno mniejsza, więc można ją postawić pod biurkiem.
- Hulajnoga elektryczna o dobrych parametrach to inwestycja na poziomie 1000 zł.
- Kompaktowy rozmiar pozwala na złożenie hulajnogi i dalszą jazdę autobusem czy pociągiem bez dyskomfortu, nie trzeba także dokupować osobnego biletu.
- Doskonały na przejazd między stacją lub przystankiem a miejscem pracy czy domu, w trakcie deszczu łatwiej przesiąść się do autobusu.
Rower elektryczny
- Wspomaganie jazdy.
- Pomaga w spalaniu kalorii.
- Za duży i ciężki, aby wnosić po schodach.
- Prędkość około 25 km/h.
- Duże koła zapewniają duży komfort jazdy.
- Można poruszać się po ulicy.
- Rower zajmuje dużo miejsca i trudno go zabrać ze sobą do pracy.
- Rower z elektrycznym wspomaganiem to koszt około 6 000 zł.
- Ze względu na duże gabaryty ciężko połączyć jazdę rowerem i środkiem komunikacji w godzinach zatłoczenia.
- Doskonały na długie trasy zastępuje samochód lub autobus, pozwalając ominąć korki, gorzej, kiedy się rozpada.
Najlepsza hulajnoga elektryczna dla młodzieży
Hulajnogi stały się bardzo popularne wśród młodzieży i dorosłych, szczególnie do poruszania się po większych miastach, trend przeniósł się do Polski, z pozostałych krajów europejskich. Młodzież z reguły testuje możliwości i wytrzymałość hulajnogi w różnych warunkach, dlatego podstawowym elementem wyboru konkretnego modelu, powinna być solidna konstrukcja, odpowiednia moc oraz możliwość zabezpieczenia przed kradzieżą. Komfortowa hulajnoga elektryczna dla młodzieży może być bardzo dobrym rozwiązaniem na dojazd i powrót ze szkoły, różnych dodatkowych zajęć, gdzie przejazd komunikacją miejską jest utrudniony. Młodzieżowa hulajnoga elektryczna to także doskonały prezent komunijny, z którego większość osób bardzo się cieszy. Dla młodzieży zdecydowanie polecamy hulajnogi elektryczne bez siedzenia, ponieważ to ogranicza możliwości akrobacji. Chcesz trafić z dobrym prezentem na komunię? Wybierz z rankingu sprawdzony model hulajnogi i nie przepłacaj.
Najlepsza hulajnoga elektryczna dla dorosłych
Czy to w ogóle możliwe, żeby kupić hulajnogę elektryczną na firmę? Jak się okazuje tak. Bezpieczna hulajnoga elektryczna jest środkiem osobistego transportu, w dodatku pozwala na dojazd do i z pracy omijając korki w godzinach szczytu. Jeżeli zatem istnieje zasadność zakupu hulajnogi na firmę i wykorzystania jej w działalności gospodarczej, jako środek transportu, to może faktura za hulajnogę elektryczną stanowić koszt firmowy. Aby interpretacja była słuszna, należy zadbać o to, aby hulajnoga nie stała się osobistym przedmiotem do zaspokajania potrzeb właściciela lub jego rodziny. Zakup hulajnogi nie wyklucza posiadania samochodu firmowego i odwrotnie. Wybierz hulajnogę rankingową, dzięki czemu urządzenie, będzie w firmie służyć przez wiele lat.
Hulajnoga na firmę może być:
- Wprowadzona do ewidencji środków trwałych i amortyzowana.
- Wprowadzona do kosztów podatkowych.
- Wykorzystana na podstawie umowy leasingu finansowego lub operacyjnego.
Hulajnoga elektryczna jednokołowa
Monocykl, czyli hulajnoga elektryczna jednokołowa z dwoma podestami na nogę i uchwytem do ułatwienia przenoszenia, to kolejna odmiana środka transportu. Hulajnogi jednokołowe zalecane są dla dorosłych, ze względu na to, że koło elektryczne wpędzone w ruch wymaga specjalnych umiejętności sterowania i utrzymania równowagi. Na pełnym ładowaniu monocykl pozwala na pokonanie nawet 60 km, większość modeli ma oświetlenie, które poprawia widoczność sterującego. Hulajnoga z jednym kołem pozwala na przewożenie tylko jednej osoby, do sterowania wykorzystywane są żyroskopy i akcelerometr, dzięki czemu użytkownik może sterować prędkością jazdy pochylać się odpowiednio. Dzięki żyroskopom urządzenie nabiera stabilizacji, co ułatwia utrzymanie równowagi przód, tył, kierujący może swobodnie pochylać się na boki jednocześnie sterując kierunkiem jazdy.
Przykład:
Hulajnoga na jednym kole o pojemności akumulatora 1036Wh, poruszając się z prędkością 25 km/h, wioząc osobę o wadze 80 kg, z kołem o średnicy 18’’, może przejechać dystans nawet 60 km.
Najlepsza hulajnoga na jednym kole – najlepsze monocykle ranking wrzesień 2024
Wybierz swój model z rankingu, w najlepszej cenie, ciesz się funkcjonalnością i bezpieczeństwem, poniżej sprawdzone modele.
Hulajnoga elektryczna czy zwykła? Porównanie
Hulajnoga elektryczna dla dorosłych z siodełkiem i kuferkiem to coś, czym można jechać na codzienne zakupy, nie tylko w przypadku problemów z chodzeniem, ale chociażby po to, aby nie nosić ciężkich toreb.
Dobra hulajnoga elektryczna
- Napędzana silnikiem lub siłą mięśni.
- Pozwala odpocząć.
- Zasięg uzależniony od pojemności akumulatora, średnio 40 km.
Hulajnoga klasyczna
- Napędzana siłą mięśni.
- Wymaga wysiłku.
- Zasięg jest adekwatny do wytrwałości kierującego.
Najlepsza hulajnoga elektryczna
Najlepszą hulajnogą elektryczną będzie ten model, który spełnia oczekiwania użytkownika. Co może liczyć się dla potencjalnego odbiorcy?
- Zasięg, często można spotkać się z hulajnogami o dużym zasięgu, do 50 km, najlepszy z modeli osiąga zasięg 100 km.
- Dodatkowe możliwości i udogodnienia: dwuosobowa, składana.
- Szybka hulajnoga może osiągać prędkość 100 km/h, jednak przystępne cenowo modele pozwalają rozpędzić się do prędkości: 40 km/h, 50 km/h, 60 km/h lub 65 km/h.
- Udźwig pozwala dopasować hulajnogę do wagi, najczęściej można spotkać hulajnogi od 100 do 120 kg, ale są także modele do 150 kg.
- Moc, jaką osiągają hulajnogi, uzależniona jest od ilości zamontowanych silników i ich mocy, najczęściej są to hulajnogi elektryczne do 1000W, jednak terenowe modele z racji dwóch silników osiągają moc 1600W, 2000W, 3000W, a nawet 4000W.
- Hulajnoga w odpowiedniej dla budżetu cenie to podstawa inwestycji, do 200 zł ciężko znaleźć wymarzony model jednak hulajnoga do 1000 może sprostać już potrzebom większości użytkowników.
Jaka jest najlepsza hulajnoga elektryczna? Dopasowana do własnych potrzeb, ponieważ nie każdy potrzebuje hulajnogi miejskiej lub terenowej, tak samo można położyć nacisk na parametry przy wyborze lub na lekką konstrukcję. Wszystko zależy od tego, jak będzie użytkowana, stąd tak ogromny wybór na rynku, dlatego też przygotowaliśmy kilka odmian rankingu hulajnogi elektrycznej.
Jaka hulajnoga do miasta sprawdzi się najlepiej?
W mieście powierzchnia do jazdy w publicznych miejscach jest w większości utwardzona, trzeba jednak pamiętać, że w mieście również są wzniesienia, krawężniki i schody. To utrudnienia dla małych kół od hulajnogi elektrycznej, które w większości przypadków wymagają przeniesienia hulajnogi przez przeszkodę. Warto zatem wybierać modele, nie tylko składane, ale również lekkie, których waga nie przekracza 14 kg. Wygodna hulajnoga elektryczna z siedzeniem będzie cięższa od klasycznej, a można także spotkać modele z koszykiem na zakupy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak gabaryty hulajnogi elektrycznej rosną wraz z wagą, a co za tym idzie łatwo mocna hulajnoga może stać się uciążliwym utrudnieniem. Aby uniknąć utrudnień warto skorzystać z naszego rankingu sprawdzonych hulajnóg elektrycznych.
Jakie koła do hulajnogi miejskiej?
Hulajnoga elektryczna na minuty to tzw. hulajnoga elektryczna miejska jest dobrą alternatywą dla środków komunikacji miejskiej, szczególnie przydatne w godzinach szczytu lub kiedy rozkład jazdy jest niedopasowany do potrzeb podróżującego.
Do miejskiego poruszania się po chodnikach i niskich krawężnikach wystarczą koła 8-calowe. Warto pamiętać, że podobnie jak w przypadku opon samochodowych, szerokość kół ma wpływ na przyczepność hulajnogi elektrycznej z podłożem. Szerokie opony zapewnią dobrą stabilizację, jednak opory toczenia szybciej wyczerpują akumulatory, co skraca maksymalny dystans hulajnogi.
Akumulator w hulajnodze miejskiej
Duża pojemność akumulatorów w mocnych hulajnogach elektrycznych zwiększa wagę całej konstrukcji, dlatego nie sprawdza się powiedzenie „im większy, tym lepszy”, szczególnie wtedy, kiedy całą hulajnogę trzeba wnieść, do mieszkania lub biura bez windy. Walka z 20 kg kilka razy dziennie skutecznie zniechęca do używania hulajnogi elektrycznej. Dobrym sposobem na ułatwienie sobie ładowania hulajnogi, jest możliwość wyczepienia akumulatora, który można zabrać do naładowania na kilka godzin do domu, bez wnoszenia całej hulajnogi. Elektryczne modele hulajnogi w większości są zabezpieczone kluczykiem i stacyjką, podobną do tych w motorze, czy samochodzie, to zabezpieczenie pozwala zostawić urządzenie przed budynkiem lub na klatce schodowej, wewnątrz bloku, w bezpieczny sposób. Nie testuj trwałości akumulatora samodzielnie, wybierz sprawdzony model z rankingu hulajnóg elektrycznych.
Hulajnoga elektryczna terenowa opcja
Terenowa hulajnoga elektryczna, czyli inaczej Off Road, powinna być przede wszystkim z amortyzacją, również duże koła ułatwią jazdę w trudniejszym terenie i przez niezbyt głębokie kałuże. Kluczowe jest również wytrzymałość konstrukcji, z reguły hulajnogi terenowe wytrzymują obciążenie do 150 kg, dobra wyczynowa hulajnoga powinna być dobrana z odpowiednim zapasem wagowym najlepiej do 200 kg. Wówczas obciążenie konstrukcji przy akrobacjach jest mniejsze. Hulajnoga na grubych pompowanych kołach zapewni dodatkową amortyzację, niwelując drgania wywołane nierównościami z powierzchni. Jak rozpoznać, że hulajnoga elektryczna jest terenowa? Co powinna mieć dobra hulajnoga Off-road?
- Wzmocniona lekka konstrukcja.
- Widoczna i wyraźna amortyzacja obu kół, czasami przednie koło przypomina widelec z motoru.
- Szerokie, grube, pompowane opony z bieżnikiem przypominającym kostkę, jak ta w motorach crossowych. Dzięki temu zwiększa się stabilność jazdy i przyczepność.
- Napęd na obu kołach.
- Podwyższony podest, wyższe zawieszenie ułatwia poruszanie w bardzo nierównym terenie.
- Wodoodporność, ponieważ w trudnym terenie często zalega woda w postaci kałuż.
Ile kosztuje dobra hulajnoga elektryczna?
Dobra tania hulajnoga elektryczna to wydatek rzędu 1000 złotych, najdroższe modele na rynku osiągają cenę, za którą można kupić motor lub samochód około 25 000 zł. Za cenę 300-400 zł możemy liczyć na bardzo podstawowe modele hulajnogi o niewielkiej mocy i małym zasięgu. Słaba hulajnoga to jednak także jeden z warunków bezpieczeństwa dla początkujących oraz dzieci. Jeżeli hulajnoga ma służyć dojazdom do pracy, zastąpić komunikację miejską, taksówkę lub rower, to warto, aby miała możliwość przejechania przynajmniej 50 km na jednym ładowania, za hulajnogę dla bardziej wymagających trzeba zapłacić 1500-2500 zł. Większa kwota inwestycji pozwala, na wybór hulajnogi zbudowanej z droższych materiałów konstrukcyjnych, które są lżejsze i bardziej wytrzymałe. Na pytanie, jaka hulajnoga elektryczna będzie najbardziej odpowiednia, warto postawić sobie podstawowe pytanie, do czego ma głównie służyć, ponieważ może się okazać, że hulajnoga elektryczna do 500 zł będzie najlepszym wyborem na dojazd do sklepu lub piekarni a przy tym świetnie sprawdzi się w rękach dziecka na spacerze. Dla pewności co do najlepszej ceny i wysokiej jakości urządzenia, skorzystaj z naszych rankingów hulajnóg elektrycznych.
Hulajnoga elektryczna do 1000 zł.
Gdzie kupić najlepiej hulajnogę elektryczną do 1000 zł? Kierując się sprawdzonym rankingiem, warto wybrać hulajnogę ze sklepu internetowego, wówczas istnieje możliwość rezygnacji z zakupu w czasie przynajmniej 2 tygodni. Nasz ranking pozwoli wybrać sprawdzony model, w najlepszej przystępnej cenie na rynku.
Ranking hulajnóg elektrycznych do 1000 zł wrzesień 2024
Hulajnoga elektryczna – przepisy prawa o ruchu drogowym
Obecnie hulajnogi elektrycznie nie podlegają bezpośrednim przepisom prawa o ruchu drogowym, a w kodeksie drogowym brakuje specjalnych wytycznych.
Hulajnoga traktowana jest zatem jako środek transportu osobistego i ta kategoria kształtuje dla hulajnóg pewne ograniczenia. Hulajnoga można jeździć po własnej posesji, w lesie, po chodniku, w parku, i w miejscach, których nie ma zakazu dla hulajnogi, można poruszać się również poboczem drogi w szczególnych przypadkach.
Ścieżka rowerowa
Hulajnogą elektryczną nie można się poruszać po ścieżce rowerowej, tak jak zakazane jest piesze poruszanie się po ścieżkach.
Jeżdżenie po ulicy
Możliwe jest jeżdżenie hulajnogą po poboczu jezdni tylko w przypadku, kiedy w pasie ruchu nie ma chodnika.
Jazda po chodniku
Czy hulajnoga elektryczna może jeździć po chodniku? Tak, dodatkowo można nią przejeżdżać przez pasy na ulicy, w przeciwieństwie do roweru, który trzeba przeprowadzić.
Strefa zamieszkania i strefa ruchu
Niestety na obu obszarach nie można, w świetle aktualnych przepisów poruszać się na hulajnodze elektrycznej.
Jaka prędkość maksymalna?
Zgodnie z obecnie funkcjonującymi przepisami hulajnoga elektryczna nie może w ruchu pieszych poruszać się z prędkością przekraczającą 25 km/h i być szersza niż 0,9 m.
Jazda po alkoholu
Czy można hulajnogą elektryczną jeździć po alkoholu?
Obecnie użytkownik hulajnogi elektrycznej traktowany jest jak pieszy, a tym nikt nie zabrania korzystania z chodnika, czy pobocza nawet podczas nietrzeźwości. Policjant ma jednak prawo skorzystać z dodatkowych uprawnień, kiedy stan nietrzeźwego wpływa na zdrowie swoje lub innych osób. W takim przypadku nietrzeźwy może trafić na izbę wytrzeźwień, opłata za taki nocleg to ponad 300 zł plus opłata za transport hulajnogi i koszty postoju na policyjnym parkingu.
Gdzie można hulajnogę zaparkować
Przepisy nie normują parkowania hulajnogi w określonych miejscach, dlatego, dopóki nie wejdą w życie nowe przepisy, można zostawić hulajnogę nawet na środku chodnika lub opierając gdzieś o bramę.
Kara za złamanie przepisów
Mandat za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego może wynosić od 20 do 500 zł.
Homologacja
Hulajnoga bez homologacji tak naprawdę nie jest hulajnogą, aby w świetle prawa można było jeździć po chodniku. Homologacja L1e – klasyfikuje hulajnogę jako motorower dwukołowy.
Nowe przepisy dla hulajnogi elektrycznej
Projekt nowych przepisów kwalifikuje hulajnogi elektryczne podobnie jak rowery. Oznacza to, że poruszając się hulajnogą, będzie trzeba używać ścieżek rowerowych, przeprowadzić hulajnogę przez pasy na drodze, a po chodniku będzie można poruszać się z prędkością pieszego tj. 6 km/h. Dla hulajnóg zostaną także wskazane miejsca parkowania, jak zostanie zakwalifikowania hulajnoga, będzie zależeć od tego, jaką ma moc i jaką prędkość może rozwinąć.
Pytania i odpowiedzi dotyczące hulajnogi elektrycznej:
Jaka jest najmocniejsza hulajnoga elektryczna?
Najmocniejsza hulajnoga elektryczna przypomina z wyglądu skuter, może rozpędzić się do 100 km/h.
Jaki jest koszt ładowania hulajnogi elektrycznej?
Wszystko zależy od mocy, ilości silników, wielkości kół itp. Orientacyjny koszt przejechania 100 km to 0,50 zł. Zatankowanie samochodu kosztuje 100 razy więcej.
Jakie hulajnogi elektryczne są w Polsce popularne?
Do popularnych hulajnóg elektrycznych można zaliczyć: Xiaomi, Skymaster, Frugal, Motus, Manta, Razor, Segway, Kugoo, Spokey, Cavion, Frizzo, Viron, Bird, Sxt, Velex, GoClever, Archos.
Co mówi prawo o hulajnogach elektrycznych?
Hulajnogami elektrycznymi nie są urządzenia mające manetkę gazu, takie pojazdy są motorowerami, które powinny mieć wykupione OC, w razie wypadku.
Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?
Po chodniku, przez pasy drogowe, po własnej posesji.
Czy hulajnoga elektryczna jest bezpieczna?
Hulajnogi elektryczne potrafią rozwijać znaczne prędkości, dlatego dbając o własne bezpieczeństwo oraz innych, trzeba jeździć z rozwagą, najlepiej stosując ochraniacze i kask, na rolki czy rower.
Jaka jest waga hulajnogi elektrycznej?
Hulajnoga elektryczna wcale nie jest taka lekka, może ważyć 20 lub nawet 30 kg, modele hybrydowe dość często są lżejsze nie przekraczając wagi 10 kg.
Jak działa hulajnoga elektryczna?
Hulajnoga elektryczna przypomina wyglądem tradycyjną hulajnogę, jednak wyposażona jest dodatkowo w silnik elektryczny akumulatory i manetkę razu. Mały silnik zamontowany jest na tylnym kole, dzięki czemu napęd może być sprzężony z hamulcem. Silnik zasilany jest z akumulatorów najczęściej z napięciem 12 lub 24 V, a sterowanie mocą odbywa się za pomocą manetki w kierownicy.
Całkiem obszerny ranking hulajnog elektrycznych 2020. Ciekawą opcją są hulajnogi elektryczne dla dzieci i myślę, że to będzie dobry prezent na najbliższe święta. Patrząc na TOP hulajnog dla dorosłych, może sam się skuszę, bo cena wydaje się spoko. Do 2000 zł można kupić spoko sprzęt, pewnie nie będzie to hulajnoga terenowa, ale z pewnością nada się do miasta, będzie szybka i miała dobry akumulator. Zastanawiam się tylko która jest lepsza, czy z pompowanymi kołami, czy z kołami pełnymi. Muszę jeszcze poczytać.
Ok, wiele z nich opisane jest jako najlepsza, najszybsza i najmocniejsza – tylko co to właściwie znaczy? Rozumiem oznaczenia typu najdroższa, najtańsza hulajnoga elektryczna, ale co oznaczają pozostałe opisy? Co to oznacza, że hulajnoga elektryczna nie ma siodełka? Jaka hulajnoga elektryczna do 1000 zł będzie najlepsza i jak często aktualizowany jest ranking hulajnóg elektrycznych?
Ten ranking hulajnóg elektrycznych pokazał mi kilka ciekawych propozycji, których do tej pory nawet nie brałem pod uwagę. co prawda najlepsze hulajnogi elektryczne są dość drogie albo moje wymagania są zbyt wygórowane, bo przecież najszybsza hulajnoga nie może być najlżejsza, bo potrzebuje większej mocy silnika, akumulatora i mocniejszą ramę dla bezpieczeństwa. Zadałem pytanie jaka hulajnoga elektryczna na forum to każdy mian inne zdanie bo do czego innego wykorzystywał swój środek transportu. Dlatego moim zdaniem nie ma jednej najlepszej hulajnogi elektrycznej – może być jedna optymalnie dobra hulajnoga.
Moim zdaniem lekka hulajnoga elektryczna to dobre rozwiązanie do miasta, gdzie po schodach trzeba niestety ją wnieść, bo nawet najszybsza hulajnoga elektryczna nie poradzi sobie z takimi przeszkodami. Opinie o hulajnogach elektrycznych na forum są różne dlatego trzeba postawić sobie najpierw kilka warunków i wybrać spośród najlepszych modeli hulajnóg w rankingu 🙂
Całkiem spoko ten ranking hulajnog elektrycznych jeżeli faktycznie przedstawia najlepsze hulajnogi elektryczne zgodnie z listą to znaczy że od mojej jest kilka lepszych, ale wiadomo z czasem wszystko idzie do przodu, za jakiś czas jak będę wymieniał swoją hulajnogę elektryczną to z chęcią skorzystam z rankingu. Korzystam z hulajnogi urbis ciężko jej coś zarzucić, mocno się do niej przywiązałem, generalnie fajna sprawa z kołami które nie sposób przebić, dobrze nadaje się do miasta nie jest przesadnie ciężka, a kiedy zabrałem ją poza utwardzone ścieżki również dobrze sobie radziła jednak było czuć, że brakuje pompowanych kół. Może nie jest to najszybsza hulajnoga elektryczna ale z pewnością w mieście obowiązują ograniczenia wiec szybsza już być raczej nie musi. Urbis to lekka hulajnoga elenktyczna, którą polecam dla tych co szukają prostych rozwiązań do miasta. Moja opinia opiera się na przeszło rocznym teście, tak więc pewnie co do wad jeszcze wiele do odkrycia. Pozdrawiam
Nie wiem czemu tak jest ale zadając pytanie jaka hulajnoga elektryczna forum ma zawsze wiele do powiedzenia na temat prędkości mocy itp. a rzadko kto pisze coś o wytrzymałości konstrukcji. Używał ktoś hulajnogi elektrycznej w skateparku? Kiedyś miałem hulajnogę elektryczną która miała wyrobiony już zamek do składania, to powodowało że podczas jazdy potrafiła się samoczynnie składać, a to skutkowało obtarciami ;/ teraz jeżdżę na terenowej hulajnodze elektrycznej która doskonale nadaje się na wiejskie drogi i bezdroża, ponadto konstrukcja jest bardzo stabilna i wytrzymała.
Wiecie może jaka hulajnoga elektryczna ma te dziurawe koła – opony? bardzo specyficzny model i wygląda bardzo futurystycznie. Wydaje mi się że to najmocniejsza hulajnoga elektryczna w budżecie do 1500 zł. Chyba ze ktoś może coś podpowiedzieć jaka jest najlepsza hulajnoga elektryczna do 1500 zł ? Jaką hulajnogę elektryczną kupić jak już mam doświadczenie ale chciałbym pojeździć szybciej poza miastem?
Witam, ja ostatnio zakupiłem hulajnogę- bardziej skuterek dla rodziców na zakupy. Mieszkają w małej wiosce do sklepu mają 2 km.
Wybrałem MES1401J – Hulajnoga skuter od firmy Manta dosyć w dobrej cenie 3000 zł, bardzo duże koła 14*, zawieszenie, akumulatory, regulacja poziomu kierownicy rewelacja. Polecam
Także posiadamy taką hulajnogę ale dokładny model Manta MES1201H, sprawdza się dla rodziców a ja rozworze ulotki 🙂 Fajna zabawka i dobra jakość 🙂
Kupiliśmy dla dziadków hulajkę MES1201H – Skuter elektryczny 12” FLINSTON II, bardzo fajna hulajnoga. przejechała ponad 120km i jest wszystko okej. Dziadkowie zachwyceni !
Zastanawiamy się nad kupnem jak u Was się sprawuje?
Świetna jest a teraz jest nowszy lepszy model: MES1001H – także polecam 🙂
Też polecam model hulajki MES1001H, duże koła, super koszyk zasięg około 25 km ! Dla starszych – fajna zabawka
Dostałem Skuter elektryczny MES1001H – mam 56 lat i był to świetny prezent !
Czy ta hulajnoga będzie odpowiednia dla ludzi po 50 ?
Myślę, ze będzie odpowiednia, mam 53 lata, ważę 82 Kg i wszystko fajnie działa, bardzo prosta obsługa.
Tak zdecydowanie będzie okej, u Nas dziadkowie śmigają od 3 miesięcy
Tak Tynia, jest super ! Ja daję rade, akurat zakończyłem sezon bo przyszły mrozy, ale jest super !
A gdzie tą hulajkę można kupić ? Wiem, ze już nie ma sezonu, ale teraz zapewne ceny są niższe 🙂
Alek, można kupić ja np na Allegro, w cenie około 2000 zł więc myślę, że spoko cena a ile wcześniej kosztowała to nie wiem
Ja obstawiłem hulajnogę polskiej marki VELEX Master. Solidna konstrukcja, wymienny akumulator, mocny silnik, prędkość do 35km/h, pełna amortyzacja. Ja dodałem jeszcze oświetlenie neon – super sprawa
Wiecie co ja to zamiast hulajnogi kupiłem sobie skuterek elektryczny od manty flinston ii i jak mam być szczery to dużo lepsza sprawa ! 🙂 Wydajny na dojazdy po Warszawie akurat
Jaka moc? Jak się sprawuje? To jest ta z siodełkiem?
ja sobie do pracy smigam x-riderem z Manty. W sam raz na jazdę po mieście i wieczorne wyprawy z dzieciakami, które śmigają na swoich hulajnogach 🙂
Oni mają też fajną dla młodych young rider bo dla syna kupowałem