Większość osób nie zwraca uwagi na to, aby do swojej myszki komputerowej dobrać odpowiednią podkładkę. Wielu użytkowników nadal uważa je za zbędny dodatek, który nie służy niczemu konkretnemu. Jest to niestety błędne myślenie. Podkładka pod mysz spełnia bowiem wiele ważnych zadań, a jej wybór nie powinien być przypadkowy.
Zapewnia ona wyjątkowo komfortową pracę, umożliwia wykorzystanie całkowitego potencjału myszki oraz zapobiega kontuzjom ergonomicznym, jakie wynikają z nienaturalnego ułożenia dłoni. Ze względu na to, że coraz więcej osób pracuje przy komputerze, producenci podkładek pod myszy postanowili stworzyć wiele innowacyjnych rozwiązań, które ułatwią to zadanie każdemu. Na rynku nie brakuje też modeli dedykowanych osobom, których pasją jest granie na komputerze. W gąszczu dostępnych modeli trudno może być jednak wybrać ten właściwy. Jaką podkładkę pod mysz wybrać? Którą podkładkę pod mysz kupić, aby w pełni spełniła nasze oczekiwania? Na te i wiele więcej pytań znajdziesz odpowiedź poniżej!
Co daje podkładka pod mysz?
Dawniej na rynku dominowały przede wszystkim myszy kulkowe, a korzystanie z podkładki było w tym przypadku niezbędne. Z czasem w sklepach pojawiły się myszy optyczne, a wielu użytkowników potraktowało tę zmianę jako szansę na pozbycie się podkładki oraz korzystanie z myszki niemal na dowolnej powierzchni. Zmiana ta szła w parze z innymi unowocześnieniami sprzętów, przez co z laptopem zaczęliśmy pracować wszędzie tam, gdzie było wygodnie. Mimo wszystko, obecnie trudno jest wyobrazić sobie pracę czy korzystanie z komputera do rozrywki bądź nauki, gdzie indziej niż przy stole czy biurku. Dlaczego podkładka pod myszkę powinna być nieodłącznym elementem każdej osoby, która pracuje, gra czy uczy się na komputerze?
Podkładka na biurko pod mysz to bardzo ważny element stanowiska rozrywki lub pracy. Jest to gładka powierzchnia przeznaczona do umieszczania i przesuwania po niej myszy. Sprawia, że praca z urządzeniem staje się szybsza i wygodniejsza, a sama mysz działa bezbłędnie we wszystkich kierunkach. Takiej dokładności nie osiągniemy, sunąc muszą po biurku czy obrusie. Co więcej, podkładka zwiększa żywotność oraz uważana jest za doskonałą powierzchnię, umożliwiającą dokładny pomiar ruchu bez drgań. Dodatkowy atut akcesorium to ochrona biurka bądź też stołu przed porysowaniem oraz wszelkimi zabrudzeniami. Nie można zapominać tu też o ergonomii. Najlepsza podkładka pod myszkę sprawia, że nawet po wielogodzinnym korzystaniu z urządzenia, ból rąk nie jest odczuwalny. Która podkładka będzie najbardziej ekonomiczna? Sprawdź ranking podkładek pod mysz i wybierz swojego faworyta!
Podkładka pod mysz z podpórką na nadgarstek
Najbardziej ergonomicznymi modelami są podkładki pod mysz i nadgarstek. Tego typu modele wyróżniają się obecnością specjalnie wyprofilowanego wkładu w miejscu oparcia nadgarstka. Zadaniem podpórki jest zniwelowanie ucisku nerwów oraz naczyń krwionośnych dłoni. Rozwiązanie to zapewnia wygodę oraz komfort podczas wielogodzinnego grania czy całodniowej pracy przy komputerze. Zmniejsza ból, dyskomfort oraz uczucie zmęczenia, spowodowane nienaturalnym ułożeniem dłoni podczas pracy. Co więcej, podkładki z podpórką pełnią niezwykle ważną rolę w profilaktyce zespołu ciśnienia nadgarstka, a także innych schorzeń kończyn górnych, wynikających z długotrwałej pracy z użyciem myszy.
Podkładki z podpórką na nadgarstek mogą być plastikowe oraz materiałowe. W sklepach znajdziemy podkładki z podpórką żelową lub wypełnione pianką. Zarówno pierwsza, jak i druga propozycja zapewnia odpowiedni komfort cieplny podczas kontaktu z ciałem. Tego typu akcesorium nie nagrzewa się, a podkładka przez cały czas pozostaje przyjemnie chłodna w dotyku.
Najlepsza podkładka pod myszkę – ranking październik 2024
Rodzaje podkładek pod mysz
Oferta podkładek pod mysz jest niezwykle rozbudowana. Znajdziemy tu różne modele, wielkości, a także szerokie spektrum cen. Podstawowy podział podkładek wyróżnia modele biurowe oraz przeznaczone dla graczy.
- Podkładki biurowe. Jest to niezwykle szeroka gama podkładek w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Tego typu akcesorium zaprojektowane jest przede wszystkim z myślą o osobach, które spędzają długie godziny przy komputerze podczas pracy. Są one dedykowane zarówno do biura, jak i tzw. home office. Nie zajmują zazwyczaj dużo miejsca, a ich design można dowolnie dopasować do miejsca, w którym przebywamy. Projektanci podkładek biurowych przykuwają niezwykle dużą uwagę do ergonomii pracy. Właśnie dlatego wiele z nich posiada wspomniane już podpórki. Zadaniem podkładek biurowych jest zwiększenie komfortu pracy – szczególnie nadgarstka.
- Podkładki gamingowe. Jest to znacznie bardziej zaawansowana grupa produktów, dedykowana wszystkim gamerom – zarówno początkującym, jak i zawodowym. Są one nieodłącznym elementem stanowiska gracza. Wśród ofert producentów można znaleźć modele standardowe, jak i podkładki podświetlane oraz te o ekstremalnie dużych rozmiarach. Najchętniej wybieraną opcją są tutaj podkładki obejmujące całe biurko. Zapewniają one bowiem stabilność całego osprzętu, nie tylko samej myszki. Ich zadaniem jest uprzyjemnienie rozrywki oraz zapewnienie jak najbardziej precyzyjnych ruchów myszką podczas gry.
Dobre podkładki pod mysz to także podział ze względu na wielkość, gdzie wyróżniamy modele małe, średnie, duże oraz rozszerzone. Inny podział to ten, w którym podkładki podzielone są według materiałów wykonania. Mówimy tu o podkładkach materiałowych, żelowych oraz twardych. Nie bez znaczenia pozostaje też podział według rodzaju myszy. Inne podkładki powinny być bowiem wybierane do myszy laserowych, a inne do optycznych. Jaka podkładka będzie najlepsza? Ranking podkładek pod myszto odpowiedź na Twoje pytanie!
Podkładka pod mysz materiałowa
Podkładka pod mysz z tkaniny to najpopularniejsze rozwiązanie. Tego typu podkładki są bowiem niezwykle zróżnicowane. Znajdziemy tu zarówno najtańsze modele z marketowych półek, jak i zaawansowane wersje dla grafików komputerowych czy graczy.
Do ich największych zalet zaliczana jest cena. W porównaniu do innych podkładek są one tanie i nie nadwyrężą naszego portfela. Kolejne plusy to duża precyzja sterowania oraz cicha praca. Podkładka pod mysz komputerową z tkaniny nie wpływa bowiem na ślizgacze myszy, przez co urządzenie nie ślizga się. Cichą pracę zapewnia z kolei brak odgłosów „szurania” myszką, gdyż materiał jest miękki i przyjemny. Dobre podkładki pod mysz z tkaniny najlepiej pracują z modelami optycznymi.
Do ich największych wad zaliczane jest przede wszystkim trudne utrzymanie czystości. Tego typu modele są podatne na zabrudzenia oraz trudniejsze do wyczyszczenia niż inne podkładki. Co więcej, nie są one aż tak wytrzymałe, a w przypadku złej jakości materiału, mogą ulegać strzępieniu się. Nie są też wodoodporne oraz stawiają niekiedy opór podczas poruszania myszą. Nie są zalecane do pracy z modelami laserowymi.
Twarda podkładka pod mysz
Wśród twardych podkładek pod mysz najchętniej wybieranymi propozycjami są modele plastikowe. Pomimo tego, że na rynku spotykane są one rzadziej, nadal stanowią jeden z najbardziej popularnych wyborów. Tego typu sztywna podkładka pod mysz pod wieloma względami jest przeciwieństwem modeli materiałowych. Do zalet zaliczamy tu przede wszystkim ich gładką oraz bardzo twardą powierzchnię, która doskonale pracuje z sensorami laserowymi. Zdecydowanie łatwiej jest tu też utrzymać czystość. Podkładki plastikowe wystarczy najczęściej przetrzeć szmatką lub odkurzyć. Nie można zapominać tu o wysokiej precyzji ruchów oraz szybkości myszy.
Dość poważnym minusem w tym przypadku jest jednak komfort pracy. Podkładki z plastiku są bowiem głośne, a ich powierzchnia jest naprawdę śliska. Śliska podkładka pod mysz to wybór, który odpowiada jedynie niektórym użytkownikom. Tego typu podkładki po prostu trzeba lubić. Decydując się na wybór podkładki plastikowej należy wziąć też pod uwagę relatywnie szybsze zużywanie się ślizgaczy myszy.
Wśród podkładek twardych możemy znaleźć też podkładki metalowe oraz szklane. Są one jednak droższe od propozycji plastikowych. Pomimo tego, że tego typu modele spotykane są najrzadziej, warto wziąć je pod uwagę przy zakupie podkładki idealnej dla siebie. Podkładki metalowe zapewniają nieco lepszy ślizg niż plastikowe, a najlepiej wypadają tu podkładki szklane. Zarówno pierwsze, jak i drugie charakteryzuje wysoka trwałość oraz odporność na zanieczyszczenia i brud. To, czym się naprawdę różnią to wpływ na ślizgacze. Metalowe podkładki sprawiają, że te zużywają się porównywalnie szybko jak w modelach plastikowych. W przypadku podkładek szklanych nie zużywają się one tak szybko.
Największą wadą tych rozwiązań jest głośna praca oraz niekomfortowe uczucie zimna pod nadgarstkiem.
Żelowa podkładka pod mysz
Podkładka pod mysz z żelem to najczęściej nic innego jak podkładka z podpórką na nadgarstek. Tego typu podkładki zapewniają ulgę w bólu, a także zmniejszenie dyskomfortu i zmęczenia już po pierwszym użyciu.
Do zalet takiego rozwiązania zaliczamy przede wszystkim doskonałe dopasowanie się do ręki. Co więcej, żelowe wypełnienie nie nagrzewa się podczas kontaktu z ciałem, a podkładka zostaje przyjemnie chłodna w dotyku przez wiele długich godzin.
Podkładki żelowe wykończone są najczęściej materiałem. Wady i zalety czerpią więc z podkładek wykonanych z tkanin. Mysz nie ślizga się tu nadmiernie, a sama podkładka zapewnia dużą precyzję sterowania. Są one jednak trudne w utrzymaniu czystości oraz stawiają niekiedy nadmierny opór podczas poruszania myszką.
Jaka będzie najlepsza podkładka pod myszkę? Sprawdź ranking podkładek pod mysz i wybierz model dopasowany do swoich potrzeb!
Podkładki pod mysz XXL
Podkładka pod mysz na całe biurko to dla wielu osób nieodłączny element blatu. Są one niezwykle ważne przede wszystkim z punktu widzenia graczy, związane bezpośrednio z myszką oraz jej czułością. Uprzyjemniają rozrywkę, zapewniając szybszą i płynniejszą grę. Ogólna zasada mówi o tym, że im mniejsza jest czułość myszki, tym podkładka powinna być większa. Spowodowane jest to przede wszystkim wykonywaniem dłuższych ruchów, jakich mała podkładka pod mysz nie obejmie. Podkładki pod mysz i klawiaturę, a niekiedy też obejmujące całe biurko, zapewniają największą stabilność sprzętu, jaki się na nim znajduje.
Podkładka pod mysz i klawiaturę RGB
Dla wielu graczy poza rozmiarem liczą się też dodatkowe funkcje w podkładce. Podkładka pod mysz RGB XXL posiada wbudowaną listwę świetlną, która zapewnia jeszcze lepsze wrażenia z gry. Bardzo często użytkownicy wybierają zestaw podkładki, myszy oraz klawiatury RGB jednego producenta, aby móc nimi sterować przy pomocy jednego programu. Jaka podkładka pod mysz LED będzie najlepsza? Ranking podkładek pod mysz to odpowiedź na Twoje pytanie!
Podkładka pod myszkę święcąca to nic innego jak gadżet, który wyróżnia nawet do kilkunastu trybów świecenia. Wyróżniamy tu m.in. tryb tęczowych barw, zsynchronizowanie z grą, miganie czy przechodzenie z jednego koloru w inny. Wszystko to dzieje się za sprawą podstawowych kolorów, znajdujących się na taśmie LED. W wielu podkładkach pod mysz z ledami można regulować nie tylko tryby, ale i jasność świecenia. Najlepsze podświetlane podkładki pod mysz wyróżniają się antypoślizgową gumową podstawą oraz wodoodporną powierzchnią.
Podkładka gamingowa – cechy ważne dla gracza
Podkładka gamingowa to niezwykle ważny dodatek dla każdego gracza. Chroni ona blat nie tylko przed myszką, ale bardzo często także przed klawiaturą. Każdy gracz powinien zdawać sobie sprawę z tego, że dobrze dobrana podkładka pomaga wydobyć z myszki jej ukryty potencjał.
Gamingowe podkładki pod mysz
Na rynku znajdziemy wiele różnego rodzaju podkładek gamingowych. Jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru odpowiedniej?
- Rozmiar. Podkładki dla graczy to zaawansowana grupa akcesoriów, a najważniejszy jest ich rozmiar. Decydując się na zakup akcesorium pierwszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest to, aby zmieściła się ona na naszym blacie. Nie może ona kolidować z żadnymi innymi przedmiotami. Producenci najczęściej stosują klasyczne oznaczenia, takie jak w przypadku marek odzieżowych – rozpoczynając od S, kończąc na XXL. Zanim jednak zdecydujemy się kupić konkretny model, nie kierujmy się jedynie symbolem rozmiaru, a konkretnymi wymiarami. Wśród producentów nie ma bowiem ujednoliconej rozmiarówki, a jedna podkładka w rozmiarze L może być zupełnie innych rozmiarów niż druga w tym samym rozmiarze, ale od innego producenta.
- Materiał. Kolejnym ważnym aspektem podczas wyboru podkładki jest materiał. Ze względu na to, że producenci stosują rozmaite materiały, myszka może zachowywać się różnie na ich powierzchni. Najchętniej wybieranym materiałem w przypadku myszy gamingowych jest sztywny plastik. Umożliwia on bowiem doskonały poślizg oraz jest niezwykle kompatybilny z myszkami laserowymi, najczęściej wybieranymi przez graczy. W przypadku myszek optycznych znacznie lepszym wyborem będzie podkładka tekstylna.
- Styl gry. Jeżeli czułość myszy jest poniżej 200 DPI, wystarczającym rozmiarem podkładki będą te o rozmiarze S lub M. Jeżeli jednak czułość naszej myszy przekracza tę granicę, warto wybrać podkładki o większym rozmiarze. Oznacza to bowiem, że urządzenie potrzebuje większej powierzchni, aby przesunąć kursor z jednego końca ekranu na drugi. Duże podkładki pod mysz dedykowane są dla wszystkich graczy, którzy pragną najwyższej stabilności gry.
- Design. Podkładki dla graczy to zupełnie inny design w porównaniu do podkładek biurowych. Najczęściej posiadają one motywy z gier, są wyraziste i bardzo często asymetryczne. Wybierając odpowiedni model warto zwrócić uwagę na to, aby pasowała ona do całego stanowiska gamingowego.
Wiele graczy podczas wyboru odpowiedniej podkładki bierze pod uwagę również ergonomię, wybierając modele z podpórką na nadgarstek. Użytkownicy zwracają uwagę także na dodatkowe opcje, które potęgują doświadczenia z gry, takie jak podświetlenie – jego jasność, możliwość zmieniania kolorów oraz wyświetlanie kolorów w rytm gry.
Decydując się na wybór konkretnego akcesorium nie należy zapominać o jakości wykonania oraz najdrobniejszych detalach, które bardzo często rzutują na całość. Sprawdź ranking podkładek pod mysz dla graczy i wybierz swój wymarzony dodatek!
Podkładka pod mysz optyczną, czy laserową – różnice
Dobre podkładki pod mysz to przede wszystkim takie, które dopasowane są do rodzaju myszy. Jakie są polecane podkładki pod myszkę dla modeli laserowych? Jaka będzie najlepsza podkładka pod myszkę optyczną?
Podkładka pod mysz optyczną
Mysz optyczna to model, który wyposażony jest w sensor oświetlający powierzchnię, umieszczony od spodu. Światło wraca do soczewki zamontowanej w urządzeniu, a mysz przekazuje wynik do komputera. Pomimo tego, że uważane są one za przestarzałe, zastąpione przez modele laserowe, ich technologia nieustannie rozwija się. Obecnie są one niezwykle precyzyjne oraz wyróżniają się doskonałą konstrukcją. Osiągają naprawdę wysokie wartości DPI oraz prędkości maksymalne. Modele optyczne uważane są za najbardziej uniwersalne.
Najlepsza podkładka pod myszkę optyczną, powinna być wykonana z materiału.
Podkładka pod mysz laserową
Myszy laserowe uważane są za następcę modli optycznych. Nie są one jednak całkowicie pozbawione wad. Działają one podobnie jak myszy optyczne. Jedyna różnica polega na tym, że emitują bardziej skupione światło. Laser ten jest w stanie dotrzeć dużo głębiej w strukturę powierzchni niż w przypadku modeli optycznych. Dzięki temu, rejestruje on nawet najmniejsze ruchu i jest niezwykle precyzyjny.
Polecane podkładki pod myszkę laserową to modele twarde.
Profesjonalna podkładka pod mysz
Fajne podkładki pod mysz to przede wszystkim takie, które dopasowane są do naszych indywidualnych wymagań. Dla jednych odpowiednim wyborem będą proste i minimalistyczne białe podkładki pod mysz z materiału, inni z kolei będą preferować pracę na twardych oraz szerokich podkładkach pod mysz z plastiku, metalu bądź szkła. Wybierając odpowiedni model zwróćmy uwagę na nasze preferencje, rodzaj myszki, jaki posiadamy oraz rodzaj wykonywanej pracy.
Jaka podkładka pod mysz optyczną?
Zarówno podkładka pod mysz dla dziewczynki, jak i dla chłopca dedykowana modelom optycznym, powinna być wykonana z materiału. Tego typu modele doskonale współpracują bowiem z sensorami optycznymi, zapewniając najwyższy komfort pracy, gry czy nauki.
Jaka podkładka pod mysz laserową?
Nie tylko krótkie, ale też długie podkładki pod mysz optyczną powinna być wykonana z twardego materiału – metalu, szkła lub plastiku. Są one bowiem łatwe w utrzymaniu czystości oraz cechują się najwyższą precyzją ruchów w przypadku modeli laserowych.
Jakie są rodzaje podkładek pod myszkę?
Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów podkładek pod mysz. Podstawowy podział wyróżnia myszy dla graczy oraz do biur. Możemy mówić tu też o podkładkach twardych, żelowych oraz materiałowych. Nie brakuje tu również podziału na wielkość. W sklepach znajdziemy zarówno podkładki pod mysz 100×50, jak i mniejsze oraz większe rozmiary.