Blender staje się coraz częściej używanym urządzeniem AGD w kuchni. Stanowi niezastąpione narzędzie do pracy z warzywami, owocami i nasionami. Przygotowanie wielu dań wegetariańskich lub wegańskich bez blendera jest praktycznie niemożliwe.
Blendery to wielozadaniowe urządzenia, które głównie służą do siekania i rozdrabniania warzyw, owoców, ciastek, nasion czy orzechów. W zależności od przeznaczenia rynek oferuje wiele blenderów, które pozwalają przygotować gotowe dania, orzeźwiające i dietetyczne koktajle lub stworzyć masło orzechowe.
Jak wybrać najlepszy blender?
Wybierając najlepszy blender, warto dopasować wymagania do parametrów i przeznaczenia miksujących urządzeń AGD. Blendery dostępne na rynku mają różną moc, kształt oraz akcesoria rozszerzające funkcjonalność. Poniżej przedstawiamy czynniki rankingowe pozwalające wybrać najlepszy blender dopasowany do potrzeb i budżetu. Pośród wielu urządzeń kierując się opiniami specjalistów i funkcjonalnością urządzeń, przedstawiamy ranking najlepszych blenderów.
Najlepszy blender ranking wrzesień 2024
Sprawdź również ranking blenderów wysokoobrotowych
Ranking uwzględnia zarówno blendery ręczne jak i kielichowe wybrane przez naszych specjalistów na podstawie szeregu czynników takich jak specyfikacja techniczna, bezawaryjność, funkcje dodatkowe, trwałość, wykonanie, cena czy opinie użytkowników. Ponadto uwzględniona została wielozadaniowość, w zależności czy jest to blender ręczny czy kielichowy, blender do smoothie, blender wysokoobrotowy, blender do koktajli, blender sportowy czy blender do masła orzechowego czy kruszenia lodu. Co więcej ranking blenderów kielichowych i ranking blenderów ręcznych aktualizujemy na bieżąco, a więc możesz mieć pewność, że nasz ranking stanie się odpowiedzią na Twoje pytanie- jaki blender kuchenny wybrać.
Na co zwrócić uwagę – jak wybrać najlepszy blender?
Jest kilka elementów, które łączą specyfikację urządzeń, umożliwiając tym samym wybór najlepszego blendera. Ponadto istnieje wiele dodatkowych przydatnych funkcji, które warto mieć na uwadze, nabywając sprzęt na kilka lat.
Moc urządzenia – im wyższa moc urządzenia tym blender staje się cięższy, jednocześnie gotowy jest przy dużej mocy na zadania specjalne, jak kruszenie lodu, czy przygotowanie hummusu. Blendery o niskiej mocy 200 W pozwalają miksować dietetyczne koktajle i miękkie produkty spożywcze (np. banany), warzywa dopiero po ugotowaniu. Zapas mocy rzędu 1000 W pozwala na rozdrobnienie twardych orzechów, kostek lodu bez nadwyrężenia możliwości silnika.
Prędkość obrotowa – możliwość regulowania obrotów umożliwia dopasowanie poziomu obrotów do potrzeb. Blendery mają możliwość regulacji stopniowej lub płynnej poprzez pokrętło, w przypadku blendera ze stopniową regulacją obrotów należy wybierać te modele, które pozwolą na więcej wariantów prędkości. Blendery wysokoobrotowe to te z obrotami powyżej 20 tys./min. Jedne z szybszych blenderów osiągają 45 tys. obr/min. przy mocy rzędu 1000-1400 W.
Materiał wykonania – rączka to element, który przenosi drgania i narażony jest na wyślizgnięcie się z dłoni, dlatego dobrze, aby była ergonomiczna i antypoślizgowa. Jasna obudowa noża tnącego wykonana z tworzywa, narażona jest na przebarwienia od farbujących owoców i warzyw, co z czasem zmniejsza walory estetyczne urządzenia. Istotnym elementem wykonania, jest również kielich blendera, o którym więcej piszemy nieco niżej.
Funkcje – regulacja prędkości obrotowej to podstawowa funkcjonalność, którą można znaleźć w większości modeli, skutecznie zapobiega chlapaniu, jeżeli dobierzemy prędkość odpowiednio do konsystencji składników. Dodatkową funkcją blendera, jest opcja Turbo, pozwalająca wygodnie zwiększyć obroty blendera do maksymalnych za pomocą jednego przycisku.
Wyposażenie w akcesoria – większość blenderów ma więcej niż jedną końcówkę tzw. nogę, na obrotowy mechanizm można zainstalować końcówki do ubijania, lub podłączyć blender do większego pojemnika, z wymiennymi końcówkami.
Łatwość czyszczenia – możliwość wstawienia pracujących z produktem nasadek, końcówek do zmywarki to duża zaleta, czyszczenie drobnych zakamarków wymaga używania szczotek, co potrafi komplikować wyczyszczenie blendera. Niedomyte elementy z resztkami jedzenia i rozwijającymi się kolonii pleśni to ostatnie co chcemy oglądać w kuchni. Zapobiec temu można miksując wodę z płynem przez kilka sekund.
Trwałość – to parametr, który nie sposób zbadać na początku użytkowania, można korzystać z gwarancji w przypadku uszkodzenia, jednak okres gwarancyjny też kiedyś się kończy. Dlatego dobrze jest, kierować się opinią i rankingiem sprawdzonych urządzeń pod kątem trwałości, wybrać nieco mocniejsze urządzenia niż potrzebujemy, zapas mocy nie będzie nadwyrężał pracy silnika, który może zawieść w najmniej oczekiwanym momencie.
Najlepszy blender to taki, który będzie miał zapas mocy, bo nie wiemy, co w przyszłości przyjdzie nam jeszcze rozdrobnić. Istotnym elementem, jest wygodna obudowa i praktyczne wykończenie najlepiej z metalu.
Duża ilość akcesoriów rozszerzy funkcjonalność, a co z tym się wiąże, ułatwi pracę w kuchni, przy większej ilości czynności jak np. przygotowanie orzeźwiającego koktajlu, ubicie śmietany, czy jajek oraz przygotowanie masła orzechowego.
Najlepszy blender jest urządzeniem, które nie tylko zastąpi wiele innych zajmujących miejsce w szafce manualnych sprzętów, ale także pozwoli szybko przygotować gotowe danie. Rozdrobnić składniki można przecież ręcznie lub mikserem jednak jest to czasochłonne i męczące. Używanie blendera usprawnia pracę w kuchni, dlatego tak ważna jest prędkość działania noży obrotowych, im mocniejszy i szybszy, tym więcej czasu pozwoli zaoszczędzić.
Najlepszy wielofunkcyjny blender – technologie.
PowerBell – Unikalny kształt misy w nodze nowoczesnego blendera umożliwiający rozdrobnienie całej zawartości bez tzw. martwych stref, w których zalegają nierozdrobnione składniki. Technologia ta także ułatwia zasysanie produktu w strefy rozdrabniania co pozwala na równomierne rozdrobnienie składników.
SPLASHControl – Budowa stopy blendera jest tak wyprofilowana, że zmniejsza się znacząco ilość zachlapania nawet przy dużych wartościach obrotowych.
Easy Click – Zwiększona ergonomia urządzenia, lekka konstrukcja umożliwia rozdrabnianie jedną ręką, ponadto system ten umożliwia łatwą wymianę końcówek.
Smart Speed – System sterowania prędkością obrotową, zmiana prędkości obrotowej odbywa się za pomocą nacisku.
Blender ręczny, czy kielichowy?
Blender kielichowy to doskonały wybór dla tych, którzy przygotowują dużo koktajli i zup w postaci kremów. Blender ręczny jest świetny pod katem przygotowywania past, pesto, masła orzechowego, hummus. Dobrze radzi sobie także z przygotowaniem zupy krem, ponadto nie trzeba partiami przelewać zupy do kielicha, a można wykorzystać garnek, w którym składniku były wcześniej ugotowane. Blender kielichowy w odróżnieniu od ręcznego ma ograniczoną pojemność w zależności od wielkości dzbanka. Niewątpliwie blender kielichowy trudniej umyć, oczyszczeniu podlega kielich i pokrywka, a ostrza w przeciwieństwie do blendera ręcznego w większości urządzeń nie są wyjmowane. Blendery ręczne mają mniejszy kielich w kształcie dzwonu, co ułatwia czyszczenie ostrzy. Dobre blendery kielichowe mają znacznie większą moc rozdrabniania niż ręczny blender, co umożliwia uzyskanie tzw. smoothie.
Oba typy urządzeń są dość hałaśliwe, gdyż duża moc, ostre noże, wysokie obroty w zetknięciu z produktem, wywołują lawinę dźwięku, dlatego niektóre blendery kielichowe mają dodatkową osłonę do wygłuszenia dźwięków. Blendery same w sobie są dość ciche, ale przecież nikt nie uruchamia urządzenia, żeby pracowało bez składników. Jaki wybrać blender? To głównie zależy od potrzeb i budżetu. Jedno urządzenie w pewnych czynnościach jest w stanie zastąpić drugie, ale w kuchni sportowca, czy wegetarianina dobrze mieć oba urządzenia. Zarówno blendery ręczne jak i kielichowe znajdziesz w naszym rankingu.
Jaki blender kielichowy wybrać?
Blender kielichowy jest urządzeniem o łatwiej obsłudze, pracującego urządzenia nie trzeba trzymać w dłoniach, wystarczy do kielicha włożyć składniki i uruchomić rozdrabnianie. Doskonale sprawdza się, do przygotowania orzeźwiających koktajli krusząc lód lub rozdrabniając dietetyczne składniki.
Planując zakup miksera kielichowego, trzeba mieć na uwadze, że plastikowe pojemniki nie są trwałe i wrażliwe na wysokie temperatury, stąd rozdrabniać można tylko ostudzone produkty. Blender kielichowy charakteryzuje się dzbankowym kształtem i nożykami w podstawie, co zapewnia doskonałe właściwości rozdrabniania bez tzw. martwego pola. Niestety system ma też swoje wady, suche i mało wilgotne kawałki mogą pozostać na powierzchni, co wymusza dolanie wody lub oliwy przy gęstszych konsystencjach. Szybsze ucieranie produktów można uzyskać, wybierając modele z większą ilością noży, np. 6-8.
Najbardziej popularne blendery kielichowe mają moc w granicach 600-800 W. Blender o takiej mocy powinien wystarczyć do codziennego użytku i rozdrabniania popularnych produktów. Jeżeli ważne jest, aby blender poradził sobie także z orzechami, ucierając je na masło orzechowe lub, aby wykonać hummus z ciecierzycy, potrzebny będzie blender do zadań specjalnych o mocy około 2000 W.
Najlepszy blender kielichowy to taki, który także pozwoli zmieścić dużo produktów w kielichu, większość blenderów, które są wystarczające na potrzeby nawet dużych rodzin, ma pojemność około 2 litrów. Większe blendery sięgają pojemnością do niespełna 3 litrów. Jeżeli blender jest przeznaczony dla sportowca, doskonałym rozwiązaniem będzie sportowy blender z bidonem lub kubkiem. To wygodne rozwiązanie, które cenią sportowcy za mniejszą ilość zmywania i kompaktowy rozmiar bidona.
Prędkość ucierania potraw uzależniona jest nie tylko od mocy blendera kielichowego, ale także od ilości wirujących ostrzy. Najlepszy blender kielichowy będzie takich ostrzy miał przynajmniej dwie pary (czasami nawet 3-4), wykonanie ich ze stali nierdzewnej lub szlachetnej zapewni długotrwałą wytrzymałość. Plastikowe noże w tańszych rozwiązaniach bardzo szybko się zużywają. Najlepsze blendery kielichowe pozwalają na wyciągnięcie ostrzy, co znacznie ułatwia czyszczenie urządzenia.
Bezpieczeństwo pracy urządzenia jest jednym z podstawowych kryteriów, jakie powinno się rozważać. Tym, co wpływa na bezpieczeństwo używania blendera, są antypoślizgowe nóżki, które np. uniemożliwiają ściągnięcie przez dziecko pracującego urządzenia. Kierując się kwestiami bezpieczeństwa, nie można zapomnieć o kielichu, powinien być solidnie wykonany i trwały, aby gorący produkt nie został rozchlapany na osoby w otoczeniu blendera. Najbezpieczniejsze blendery kielichowe mają kielich wykonany ze szkła lub tritanu. Niestety blender z kielichem szklanym jest dwukrotnie cięższy od plastikowego, dlatego dobrą alternatywą są blendery z kielichem tritanowym, który łączy w sobie wytrzymałość szkła i lekkość plastiku. Blendery te są rzadko spotykane i dość drogie, dzbanek wykonany z tritanu z czasem użytkowania może nieco zmętnieć. Dodatkowym elementem bezpieczeństwa, jest również blokada przed przypadkowym włączeniem oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem, które nie pozwoli zniszczyć urządzenia w wyniku przegrzania,
Z czego może być wykonany kielich blendera?
- Tworzywo sztuczne — bez szkodliwego Bisfenolu A (BPA).
- Szkło hartowane – odporne na gorącą zawartość i zarysowania.
- Dzbanek z tritanu – odporny na stłuczenia, zarysowania, wysoką i niską temperaturę.
Blender kielichowy jest urządzeniem AGD, które nie zawsze mieści się ze względu na gabaryty, w kuchennej szafce, dlatego warto wybrać model, nie tylko funkcjonalny, mocny i bezpieczny, ale także stanowiący element ozdobny kuchennego blatu. Warto wziąć pod uwagę, że pojemność kielicha, jest określona z 0,5 litrowym zapasem (na unoszenie się płynu podczas miksowania), dlatego blender kielichowy o pojemności 2,9 litra, będzie sporych gabarytów, a co się z tym wiąże, mniej poręczny i trudniejszy w zmywaniu.
Ile kosztuje blender kielichowy wysokoobrotowy?
Najtańsze modele blenderów wysokoobrotowych, to cena około 400 zł. Droższe modele mikserów wysokoobrotowych, mogą kosztować nawet 6 000 zł. Cena uzależniona jest, od ilości funkcji, rodzajów materiałów, producenta oraz dodatkowych akcesoriów.
Jaki blender ręczny do kuchni?
Blender ręczny pozwala przygotować dania, o dużo większej gęstości niż zupa czy koktajl, niestety wymaga ciągłej kontroli. Składniki można miksować w dedykowanym pojemniku lub jakimkolwiek innym, znacznie większych rozmiarów. Wszechstronność urządzenia doskonale pozwala zastąpić męczące czynności manualnymi przyrządami jak szatkowanie cebuli bez łez, przygotowanie przecieru pomidorowego, lub pesto.
Wśród blenderów można zauważyć różne kształty głowicy. Różnica kształtu pozwala zaoszczędzić czas i prąd, a także pozwala dostarczyć więcej wartości odżywczych. Tradycyjny kształt nie wykorzystuje maksymalnie możliwości urządzenia, cześć nierozdrobionego produktu pozostaje w głowicy rozdrabniacza. Niewielu producentów oferuje blender o podstawie w kształcie wyprofilowanego dzwonu, dzięki czemu składniki rozdrabniane są znacznie szybciej i dokładniej.
Najczęściej występujące pytania o blender ręczny:
Co może wchodzić w skład zestawu blendera ręcznego?
• Szatkownica.
• Blender kielichowy.
• Malakset.
• Przystawka do puree.
• Trzepaczka.
• Młynek.
Co można zrobić blenderem ręcznym?
• Utrzeć zupę na krem w garnku.
• Posypkę orzechową na ciasto.
• Pociąć warzywa na plastry lub paski.
• Poszatkować cebulę.
• Bułkę tartą.
• Posiekać ser.
• Koktajl.
• Pastę na kanapki.
• Krem.
• Puree warzywne.
• Przecier.
• Ubić białka na pianę.
• Ubić śmietanę.
• Spienić mleko.
• Majonez.
• Cukier puder ze zwykłego cukru.
Jaki blender kupić? Na co zwrócić uwagę?
• Moc urządzenia = siła rozdrabniania.
• Trwałość konstrukcji i odporność na przebarwienia.
• Łatwość czyszczenia – noże wyjmowane, bo źle znoszą zmywarki.
• Ilość dodatkowych przydatnych akcesoriów.
• Funkcje i wykorzystane technologie.
• Bezpieczeństwo – zabezpieczenia przed przypadkowym włączeniem.
Jakie funkcje może mieć blender kielichowy?
• Smoothie – uciera owoce i warzywa na jednolity mus.
• Kruszenie lodu – przydaje się do przyrządzenia orzeźwiających koktajli.
• Praca pulsacyjna – potrzebna do rozdrobnienia twardych produktów.
• Siekanie ziół.
• Miksowanie gorących składników.
• Mieszanie – pozwala przygotować puszyste ciasto naleśnikowe.
• Temper – ubijak/popychak – pozwala bezpiecznie popchnąć składniki w kierunku ostrzy.
• Termometr – pomaga zapobiec zrobieniu zupy ze smoothie.
• Próżnia – produkty nie są utleniane, wiec zachowują więcej wartości odżywczych i witamin oraz ładny kolor. W zamkniętym kielichu można sok lub smoothie przechowywać nawet kilka dni.
Co można zrobić blenderem kielichowym?
• Koktajl.
• Smoothie.
• Zupę krem.
• Sos.
• Gęstą pastę.
• Smarowidła z orzechów.
• Majonez.
• Utrzeć ziemniaki.
• Puszyste ciasto na naleśniki.
• Ciasto na omlet.
• Mielić kawę.
• Mielić migdały.
• Kruszyć lód i mrożonki.
• Sorbet.
• Domową mąkę.
• Emulgowanie i upłynnianie.
Przydałby się ranking blenderów sportowych łączący w sobie blender do warzyw i owoców ale też blender do orzechów, bo jak wiadomo kruszenie lodu i zrobienie masła orzechowego to najtrudniejsze wyzwanie dla blenderów z top 10. Nawet dobry blender ręczny nie radzi sobie z tym zbyt dobrze a masło orzechowe jest częścią diety sportowej.
Dobry blender do kruszenia lodu poradzi sobie i z orzechami, top 10 blenderów kielichowych z waszego rankingu jak sprawdzałem ma wystarczająco mocy żeby kruszyć lód. Niestety nawet dobry ręczny blender nie radzi sobie dobrze z lodem. Moim zdaniem najlepszy blender to ten z dzbankiem.
Dla mnie najważniejsze jest aby dobry blender kruszył lud, funkcja ta umożliwia przy odpowiedniej mocy zrobić hummus i zetrzeć orzechy na miazgę. Klasyczny blender do warzyw pozwala przygotować koktajle ale przy diecie obojętnie jaka by nie była zawsze występują orzechy i nasiona, Dobry blender ręczny to za mało, nawet kierując się opiniami ręczne rozcieranie orzechów nie należy do przyjemnych. Wystarczy sobie zrobić mały test blenderów i wszystko staje się jasne. Blender kielichowy o dużej mocy to najlepszy wybór moim zdaniem, na szczęście ranking jest pełen blenderów kielichowych.
Moim zdaniem ranking i opinie na temat blenderów są kluczowym elementem który pokazuje jak w praktyce wygląda użytkowanie sprzętu na co dzień. Mam jednak wrażenie ze każdy potrzebuje sprzętu do nieco odmiennego celu, mimo że zadanie blendera jest jedno to w moim przypadku wygodniejszy jest blender sportowy, ranking ma kilka ciekawych propozycji, nie ukrywam, że także robię koktajle aktualnie blenderem ręcznym i przelewam wszystko do pojemnika, to sporo do mycia więc nie wygodne. Jaka powinna być moc blendera do robienia smoothie i koktajli proteinowych? Moim zdaniem wystarczy 600W i to już jest ze sporym zapasem.
Potrzebowałem blendera do nauki drinków a’la barman, smoothie, lód, giny, tonik. Kupiłem taki który daje radę i jest mocny. Mam model Ariete 583. Jest GIT. Polecam!