Ranking TOP 10: Najlepsza piła spalinowa – 2024

Piła spalinowa do drewna posiada szerokie zastosowanie w prowadzonym gospodarstwie domowym. Do prywatnego użytku polecane są urządzenia półprofesjonalne, które wystarczająco sprawdzają się w przypadku prac ogrodowych. Parametry w kupowanym urządzeniu należy dostosować do możliwych sposobów wykorzystania. Bez wątpienia, ranking pił spalinowych, jest niezwykle pomocny podczas wyboru. Przedstawiamy jak dokonać najsłuszniejszego wyboru podczas zakupu pilarki spalinowej.

Dodatkowo załączamy ranking proponowanych przez nas pił spalinowych, który został stworzony m.in. na podstawie opinii o piłach spalinowych od realnych użytkowników. 

Budowa piły spalinowej

Piły spalinowe dzielą się na dwa rodzaje: piły łańcuchowe i piły tarczowe. Różnice wynikają z zastosowanego silnika i rodzaju posiadanej tarczy tnącej. W prywatnym użytkowaniu o wiele lepiej sprawdzają się piły łańcuchowe, które charakteryzują się większą poręcznością w użytkowaniu

W przypadku pilarki łańcuchowej kluczowe są dwa podstawowe elementy: łańcuch tnący, który porusza się po prowadnicy i jednostka napędowa (silnik spalinowy albo elektryczny). Choć w rzeczywistości jest to ogromne uproszczenie, ponieważ w pile spalinowej można wyodrębnić wiele innych elementów. W dużym skrócie piła spalinowa złożona jest również z: przedniej i tylnej rękojeści, osłon łańcucha, pokrywy: świecy zapłonowej i koła napędu łańcucha, zamknięcia pokrywy świecy i gaźnika, dźwigni ssania. W obrębie prowadnicy można wyróżnić: wierzchołek prowadnicy, łańcuch tnący, system napinania łańcucha, wychwyt łańcucha, osłonę i hamulec łańcucha. 

Ponadto, w budowie piły można wskazać tłumik, korek zbiornika oleju i paliwa, blokadę i dźwignię przyspiesznika, wyłącznik zapłonu. Dodatkowo znajduje się również uchwyt linkowego urządzenia rozruchowego. 

Najlepsze piły spalinowe – łańcuchowe ranking kwiecień 2024

 

Piła spalinowa

Ranking pił spalinowych z łańcuchem

Wiele osób zastanawia się jaką piłę spalinową kupić, ponieważ asortyment w sklepach jest mocno zróżnicowany, a do tego każdy ranking odwołuje się do innych modeli. Piła spalinowa posiada o wiele większą moc w porównaniu do elektrycznych sprzętów. Wyróżniają się masywniejszą budową, która rzutuje na poszerzenie możliwości wykorzystania. Można ja stosować także w przypadku intensywnych prac i nie należy obawiać się ewentualnych uszkodzeń mechanicznych, ponieważ posiada dużą odporność.

Brak przewodu pozwala wykorzystywać urządzenie niemalże w każdych warunkach, bez względu na miejsce. Użytkownicy piły spalinowej powinni także rozważyć zakup dodatkowych akcesoriów, które wpływają na jakość użytkowania sprzętu. Przede wszystkim jest ta rada kierowana dla osób, które z urządzenia często korzystają. W grupie najpotrzebniejszych przedmiotów znajduje się: stojak do piły spalinowej, ostrzałka do piły spalinowej, korowarka do piły spalinowej. Znacząco zwiększają jakość korzystania z piły spalinowej. 

Piła łańcuchowa spalinowa a długość prowadnicy

Długość prowadnicy w przypadku pilarki spalinowej ma ogromne znaczenie, które rzutuje na możliwości sprzętu. Prowadnica to element roboczy, na którym znajduje się łańcuch do piły spalinowej. Im większa prowadnica, tym większe jest zastosowanie sprzętu. Do najlżejszych prac renomowane są, małe piły spalinowe, których długość prowadnicy nie przekracza 35 cm. Z kolei do wycinki drzew w lecie zalecany jest wybór prowadnicy o długości od 40 do 45 cm. Piła spalinowa z długą prowadnicą znajduje wykorzystanie w przypadku najcięższych prac. W rezultacie profesjonalne piły spalinowe posiadają prowadnicę, której długość wynosi od 50 cm do 100 cm.

Mała piła spalinowa do gałęzi

Osoby posiadające w swoim ogrodzie drzewa i krzewy powinny posiadać w swoim wyposażeniu specjalne urządzenia do przycinania. Piła spalinowa do gałęzi w tej roli sprawdza się najlepiej. Z pewnością jest to najlepsza alternatywa dla dużego sekatora, a proces trwa dosłowną chwilę. Dobra piła spalinowa do gałęzi musi być dostosowana do potrzeb właściciela w ciągu roku. Równolegle należy zwrócić uwagę na wielkość posiadanych roślin w ogrodzie, które będą poddawane przycinaniu.

Dołączony ranking wskazuje jednoznacznie, że dobrym rozwiązaniem jest wybór droższego urządzenia, które nie tylko posiada większą żywotność, ale przede wszystkim ma lepsze możliwości.

Gałęziówka – piła spalinowa

Lekka piła spalinowa sprawdza się rewelacyjnie podczas przycinania gałęzi. Niska waga wpływa na poręczność i możliwości wykorzystania sprzętu. Taka mini piła spalinowa cechuje się przede wszystkim krótką prowadnicą, jednak jest ona w pełni wystarczająca do małych gałęzi. Są to tanie piły spalinowe, ponieważ nie muszą posiadać najlepszych parametrów i nie jest wymagana od nich ciężka praca. W prezentowanych rankingach widoczna jest także korelacja pomiędzy ceną a jakością. 

Piła spalinowa na wysięgniku

Piła spalinowa na wysięgniku jest urządzeniem, które pozwala na przycinanie wysoko rosnących gałęzi. Ranking z ich udziałem może mieć różny wygląd, ponieważ podczas tworzenia istotne są różne aspekty. Z pewnością nasz ranking opiera się na istotniejszych kwestiach, czyli na ocenach użytkowników i ilości sprzedanych urządzeń. U posiadaczy wysokich roślin, teleskopowa piła spalinowa sprawdza się najlepiej, ponieważ ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Profesjonalne piły spalinowe

W przypadku osób, które zawodowo zajmują się wycinką drzewa lub tez raz do roku jeżdżą do lasu na wycinkę drzew dla własnego użytku polecany jest zakup profesjonalnego sprzętu. Cechuje się on większą wytrzymałością i szerszym zakresem możliwości.

W przypadku takich urządzeń bardzo istotne są parametry, które przekładają się na funkcjonalność urządzeń. Bardzo istotna jest moc piły łańcuchowej, która z pewnością powinna przekraczać granicę 5 KM. Równolegle należy zwrócić także uwagę na pojemność silnika, która powinna być jak największa.

Profesjonalna piła spalinowa do drewna powinna posiadać prowadnicę o długości o 50 cm do 100 cm. Najwytrzymalsza i najlepsza piła spalinowa może ważyć nawet 10 kg. Należy pamiętać, że urządzenia dla zawodowców są rzadko umieszczane w ogólnych rankingach, ponieważ posiadają bardzo wąskie grono osób zainteresowanych. 

Cena piły spalinowej jest w pełni uzależniona od posiadanych przez urządzenie parametrów. Wskazuje na to także dołączony ranking. W rzeczywistości urządzenia o wyższych cenach zazwyczaj posiadają lepsze parametry, które zwiększają zakres możliwych do wykonania prac. Z pewnością, w sklepie z piłami spalinowymi można uzyskać informację, jaka pila spalinowa do 1000 zł będzie najlepsza, jednak zachęcam do zapoznania się z rankingiem, który obrazuje zadowolenie klientów z poszczególnych urządzeń. 

Wyróżnione przez redakcję mocne piły łańcuchowe 2024

Najczęściej zadawane pytania na temat pił spalinowych:

Ranking najlepszych pił spalinowych do drewna

Jak odpalić piłę spalinową?

Przed uruchomieniem urządzenia konieczne jest zweryfikowanie jego stanu technicznego i upewnienie się o włączeniu hamulca łańcucha. Później można zdjąć pokrywę łańcucha i położyć urządzenie na stabilnym podłożu. Następnie należy nogą przytrzymać pilarkę za tylny uchwyt i rozpocząć wyciąganie linki ssania. Włącznik powinien być już przestawiony na tryb pracy, co pozwoli wykonać energiczne pociągnięcia linii rozrusznika. Pracującą piłę należy podnieść i przygazować, co ma na celu wyrównanie obrotów.Pilarkę należy używać wyłącznie w otwartej przestrzeni.

Jak wyregulować gaźnik w pile spalinowej?

Właściwie wyregulowany gaźnik wpływa na właściwą pracę piły. Regulację można przeprowadzić samodzielnie, jednak poszczególny przebieg regulacji jest uzależniony od producenta urządzenia, co dokładnie jest opisane w instrukcji obsługi:
Regulacja piły spalinowej Stihl: Producent zamontował w swoich urządzeniach dwa rodzaje gaźników. Pierwszy rodzaj posiada śrubę regulacyjną, która powinna być przykręcona odwrotnie do wskazówek zegara aż do oporu. Z kolei śruba biegu jałowego powinna być obracana zgodnie z ruchem wskazówek zegara i także o oporu, aby następnie cofnąć ruch aż o ¾ obrotu. Drugi typ śruby regulacyjnej powinien być obracany zgodnie ze wskazówkami zegara, a następnie należy cofnąć o 1,5 obrotu w przeciwnym kierunku.
Regulacja piły spalinowej Husquarna: do regulowania wykorzystywane są trzy śruby. Śrubę L należy przekręcać zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do oporu, a później należy obrócić ją o ¼. W następnej kolejności regulowana jest śruba H, odpowiedzialna za pracę sprzętu na wysokich obrotach. Konieczne jest regulowanie biegu jałowego, który wykorzystywany jest podczas wolnych obrotów.
Regulacja piły spalinowej Nac: regulacja gaźnika odbywa się fabrycznie, choć przy częstym wykorzystaniu można dokonać tego samodzielnie. Regulowanie wolnych obrotów odbywa się za pomocą obracania śruby regulacyjnej w lewą stronę.

Jaki olej do piły spalinowej?

Rodzaj oleju należy dopasować zgodnie z zaleceniem producenta. Potrzebne zazwyczaj są dwie wersje:
Olej do mieszanki paliwowej lub silnika – Olej należy dostosować do rodzaju silnika urządzenia: dwusuwowego, czterosuwowego. W przypadku silników dwusuwowych olej jest przekazywany do przestrzeni pod tłokiem, do mechanizmu korowego. Z kolei w przypadku silników czterosuwowych olej przekazywany jest ze skrzyni korbowej, dlatego do paliwa nie można dodawać żadnych mieszanek.
Olej do łańcucha piły spalinowej – chroni łańcuch przed uszkodzeniami mechanicznymi i korozją, wydłużając czas eksploatacji. Zabezpiecza przed następstwami tarcia. Najlepszym rozwiązaniem są oleje z właściwymi parametrami smarowania, co pozwala uniknąć konsekwencji niekorzystnych warunków pracy.

Jakie paliwo do piły spalinowej?

Częstym problemem użytkowników jest to jakie paliwo do piły spalinowej jest najlepsze. Rewelacyjnie sprawdza się benzyna 95 oktanowa, a w przypadku urządzeń, które wymagają stosowania mieszanki paliwa z olejem zalecane jest zachowanie zasady 1:50, czyli na 50 litrów benzyny przypada 1 litr oleju, taka mieszanka do piły spalinowej zapewnia najsprawniejszą pracę urządzenia.

Dlaczego piła spalinowa krzywo tnie?

Najczęstszą przyczyną krzywego cięcia przez piłę jest niewłaściwe naostrzenie łańcucha tnącego, a kolejną przyczyną jest zużycie prowadnicy. W większość przypadkach najlepiej udać się do serwisu po specjalistyczną opinię.

Jakie są objawy zatartej piły spalinowej?

Objawami zatartej piły spalinowej jest początkowe, bardzo szybkie przegrzewania silnika, co oznacza, że spada jakość i komfort pracy z urządzeniem. Stopniowo urządzenie staje się coraz słabsze, aż do momentu całkowitego unieruchomienia silnika i wał nie obraca się podczas próby uruchomienia. Dostrzegalne jest zatarcie na tłoku i cylindrze.

- to Cię zainteresuje!

Aktualizacja: kwiecień 2024

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Domowa maszyna do pączków, czy klasyczny garnek z olejem? Ranking 2024

Jeśli interesuje Cie maszyna do pieczenia pączków, to w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, kilka ważnych, opisanych w poradniku czynników. Przede wszystkim musisz...

Najlepsza podkładka pod myszkę – Ranking 2024

Większość osób nie zwraca uwagi na to, aby do swojej myszki komputerowej dobrać odpowiednią podkładkę. Wielu użytkowników nadal uważa je za zbędny dodatek, który nie...

Ekonomiczna drukarka laserowa do biura – Ranking 2024

Niezależnie od tego, czy masz swoje własne biuro, czy zatrudniasz w nim kilku lub kilkunastu pracowników, w końcu staniesz przed decyzją: jaką drukarkę laserową ze...

Najlepsza domowa drukarka laserowa – Ranking 2024

Coraz większa liczba osób korzysta z drukarki. Staje się ona nieodłącznym elementem wyposażenia już nie tylko biura, ale także domu. Korzystają z niej tak...

Nie daj się zaskoczyć – ranking odmrażaczy do szyb samochodowych 2024

Mroźne wieczory mogą przysporzyć kierowcy sporo utrudnień o poranku, szczególnie kiedy jesteśmy już spóźnieni. Warto przygotować się na każdą ewentualność. Do najczęstszych a zarazem...

Prostownik z rozruchem do akumulatora – Ranking 2024

Każdy z nas z pewnością nie raz słyszał lub na własnej skórze spotkał się z sytuacją, kiedy po przekręceniu kluczyka w stacyjce samochodu, silnik...

Polecane wpisy: