Producenci rowerów elektrycznych zaskakują nas coraz bardziej. Z każdym kolejnym rokiem w sprzedaży pojawiają się coraz to bardziej wydajne urządzenia. Nic więc dziwnego, że rowery elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Przed zakupem jednego z nich warto jednak zrobić małe rozeznanie. Dlatego też powstał nasz ranking rowerów elektrycznych. Zapoznaj się z nim, a dowiesz się, czym wyróżniają się dobre rowery elektryczne. Podpowiadamy również jaki rower elektryczny wybrać!
Rower z napędem elektrycznym – jak działa?
Rower elektryczny to świetna alternatywa dla tradycyjnego jednośladu. W przeciwieństwie do nich modele elektryczne posiadają wspomaganie jazdy w postaci silnika, który wbudowano w koło. Dzięki temu rowerzysta może poruszać się bez zbędnego wysiłku, a w dodatku praktycznie bezszelestnie. Dlatego też rowery te pokochali ludzie w każdym wieku. Są one doskonałe zarówno do poruszania się po mieście, rekreacji, jak i rehabilitacji. Na co więc zwracać uwagę, wybierając rower elektryczny?
Silnik elektryczny do roweru
Silnik w rowerach elektrycznych uruchamia się automatycznie – w momencie, gdy zaczyna się pedałować. W dodatku im szybciej się pedałuje, tym więcej energii on produkuje. Z kolei, aby zakończyć pracę silnika, wystarczy jedynie przestać pedałować lub nacisnąć hamulec. Istnieje kilka rodzajów silników do rowerów elektrycznych, w tym:
- Silnik w tylnej piaście;
- Silnik centralny;
- Silnik w przednim kole;
- Silnik przekładniowy;
- Silnik bezprzekładniowy.
Jakie parametry silnika w rowerze elektrycznym wybrać? Pewnym standardem stały się już silniki elektryczne o mocy 250 W, Wynika to również z zapisów kodeksu drogowego.
Rower elektryczny ranking wrzesień 2024
Napęd elektryczny do roweru
Zwykle jednostka napędowa jest zakładana centralnie lub na tylne koło. Niezmiernie rzadko umieszcza się ją w przedniej piaście. Napęd elektryczny do roweru umieszczony w tylnej piaście można spotkać w rowerach trekkingowych oraz miejskich. Dzięki temu nie będą występować straty mocy, a zużycie podzespołów roweru będzie mniejsze. Takie położenie napędu sprzyja także dynamicznej jeździe. Z kolei w rowerze z centralnym napędem łatwiej będzie pokonywać wzniesienia. Centralnie położony napęd zapewnia bowiem płynniejszy moment obrotowy. Taki napęd świetnie sprawdzi się w rowerach MTB, szosowych i miejskich. Natomiast silnik umieszczony w piaście przedniego koła, choć rzadziej stosowany – można go spotkać w rowerach miejskich.
Baterie do roweru elektrycznego
Istnieje kilka rodzajów akumulatorów do rowerów elektrycznych. Najpopularniejsze są akumulatory litowo-jonowe oraz litowo-polimerowe. Poza nimi można znaleźć także niklowo-metalowo-wodorkowe, niklowo–kadmowe oraz akumulatory żelowe. Jeżeli jednak chodzi o rowery elektryczne, najlepszym rozwiązaniem zdaniem ekspertów są akumulatory litowo-jonowe i to właśnie one podbiły nasz ranking rowerów elektrycznych. Bardzo ważne jest również to, by po zakupieniu nowego urządzenia, dobrze naładować akumulator. Niektóre z nich po 3,5 h ładowania do pełna mogą wspomagać jazdę nawet do 75 kilometrów.
Koła elektryczne do rowerów
Wybierając rower elektryczny, warto zwrócić uwagę na opony w pojeździe. Przede wszystkim powinny one zostać wykonane z wysokiej jakości mieszanki gumy. Dzięki temu rower zyska dobrą przyczepność – nawet na mokrych drogach oraz ostrych zakrętach.
Ładowarka do roweru elektrycznego
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że do konkretnego sprzętu zawsze stosuje się ładowarki do rowerów elektrycznych, które pochodzą od producenta. Jest to gwarancją tego, że bateria szybko nie ulegnie zużyciu. Warto też wziąć pod uwagę, że ładowarki są zwykle dedykowane do konkretnego akumulatora w pojeździe.
Zasięg roweru elektrycznego
Czyli dystans, jaki urządzenie jest w stanie pokonać na jednym, pełnym ładowaniu. Tanie rowery elektryczne zwykle pozwalają na pokonanie odległości od 40 do 80 km. Zasięg roweru elektrycznego zależy od kilku czynników. Decydujące znaczenie ma przede wszystkim ukształtowanie terenu, rodzaj nawierzchni, rozmiar opon, bieżnik oraz czynniki takie jak siła wiatru i waga rowerzysty.
Szybkość roweru elektrycznego
Najszybszy rower elektryczny, który jest obecnie w sprzedaży, pozwala osiągnąć nawet do 45 km/h. Z niezależnych testów przeprowadzonych w 2012 r. wynika jednak, że niektóre z modeli mogą osiągać prędkość nawet do 106km/h (dzięki ważącemu 27 kg silnikowi o mocy 8000W). Należy jednak mieć w pamięci, że zgodnie z prawem rowerami elektrycznymi na terenie UE można poruszać się maksymalnie z prędkością 25 km/h. Z kolei w Stanach jest to 20 mph, czyli 32 km/h.
Ile kosztuje rower elektryczny?
Zamierzasz odwiedzić sklep z rowerami elektrycznymi? Przygotuj się na to, że zakup roweru elektrycznego jest dość kosztowną inwestycją. Nawet mały rower elektryczny kosztuje kilka tysięcy złotych. Ceny rowerów elektrycznych zaczynają się od 5 sięgając nawet 37 tys. zł. Urządzenia te zwykle wyposażone są w silnik o mocy 250 W oraz pojemny akumulator, który pozwoli pokonać realnie na jednym ładowaniu do ok. 60 km. Jeżeli jednak zależy Ci na bardziej zaawansowanym technologicznie rowerze – niestety przygotuj się na większy wydatek. Wyższej klasy, mocny rower elektryczny może kosztować nawet kilkadziesiąt tys. zł.
Rower elektryczny damski
Nasz damski ranking rowerów elektrycznych wyodrębnia modele o specjalnym przeznaczeniu. Czym się wyróżnia? Przede wszystkim charakterystyczną konstrukcją ramy oraz nieco mniejszymi rozmiarami niż modele męskie. Jak się jednak okazuje, po rowery elektryczne damskie sięgają nie tylko panie. Tego typu jednoślady znakomicie sprawdzą się w przypadku osób, którym wysoko ułożona rama utrudnia zsiadanie z roweru. Rowery te są więc polecane do jazdy dzieciom oraz osobom starszym. Warto również zaznaczyć, że niższe przejście ramy ułatwia wsiadanie na rower. Dzięki temu jednoślad staje się bezpieczniejszy podczas jazdy w terenie. Co więcej, modele damskie są zdaniem wielu rowerzystów wygodniejsze oraz, mniej sztywne niż np. rowery górskie.
Rower elektryczny dla seniora
Kolejne ważne miejsce w naszym rankingu rowerów elektrycznych zajmują rower elektryczne dla seniorów. Są one idealne dla tej grupy wiekowej – w końcu nie każdy z seniorów da radę pedałować o własnych siłach przez ponad 50 km. Na rowerze elektrycznym odległość nie będzie stanowiła problemu. Jakie zatem powinny być rowery elektryczne dla starszych osób? Przede wszystkim powinien to być lekki rower elektryczny składany. Dzięki temu łatwiej będzie można go przechowywać, a nawet i zabrać ze sobą do sanatorium w bagażniku auta. Kupując rower elektryczny dla seniora, warto również zwrócić uwagę na to, czy posiada on dodatkową manetkę gazu, która będzie wprawiać rower w ruch bez konieczności pedałowania. Dzięki takiemu zawsze można będzie bezpiecznie powrócić do domu – nawet gdy opadnie się z sił. Ponadto naukowcy dowiedli, że korzystanie z rowerów elektrycznych zapobiega niektórym chorobom układu krążenia oraz obniża ryzyko zachorowań na choroby cywilizacyjne – w tym nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy i raka jelita grubego.
Ranking rowerów elektrycznych z niską ramą wrzesień 2024
Rower elektryczny męski
Ważne miejsce w naszym rankingu rowerów elektrycznych zajmują także rowery męskie. W odróżnieniu od modelów damskich ich górna rama jest umiejscowiona praktycznie poziomo. Nie opada ona tak mocno w dół, jak jest to w modelach damskich. Z tego też względu mogą one niektórym osobom sprawiać problem. Zwłaszcza tym o niskim wzroście oraz seniorom. Ze względu na kształt ramy ich użytkowanie poleca się mężczyznom. Ułożona w ten sposób rama wpływa też na funkcjonalność elektronicznego roweru oraz to, do jakiego stylu jazdy będzie się go stosować. Kupując męski rower, warto zwrócić uwagę na to, z czego rama została wykonana.
Rower elektryczny składany
Ranking rowerów elektrycznych nie mógłby się obyć również bez modeli składanych. Świetnie sprawdzą się one do jazdy po mieście, a nawet i bardziej wymagającym terenie. W dodatku taki model jest wytrzymały i całkiem ładnie się prezentuje. W zaledwie kilka sekund rower można rozłożyć za pomocą łatwego do rozkładania mechanizmu. Sprzęt jest łatwy w obsłudze, a znakomicie wyprofilowana kierownica i wygodne siedzisko podnoszą komfort jazdy. W dodatku składaka można zabrać do samochodu – taki składany rower elektryczny z powodzeniem zmieści się w bagażniku auta. W przypadku modeli składanych bardzo ważna jest również ich waga. Z reguły są to jednak lekkie rowery elektryczne składane.
Rower ze wspomaganiem elektrycznym
W rankingu rowerów elektrycznych musiały pojawić się również rowery ze wspomaganiem. Najlepiej takim z wielostopniową regulacją, który, steruje się bezpośrednio z kierownicy. Dzięki temu podjazdy pod górkę staną się o wiele łatwiejsze. Z tego też względu modele te poleca się dzieciom oraz osobom starszym. Co więcej, w gronie rowerów ze wspomaganiem elektrycznym można odnaleźć również wiele modeli trekkingowych. Niektóre z nich z powodzeniem mogą przejechać po asfalcie nawet do 100 km – i to na jednym ładowaniu.
Trójkołowy rower elektryczny
Rowery trójkołowe z napędem elektrycznym to znakomita alternatywa dla każdego, kto potrzebuje sprawdzonego sprzętu rehabilitacyjnego. Taki trójkołowy rower elektryczny jest idealnym pojazdem dla osób w podeszłym wieku, które chcą pozostać aktywne fizycznie. W dodatku idealnie nadaje się również jako elektryczny trójkołowy rower rehabilitacyjny. Poruszać mogą się na nim również osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki niemu możliwe stanie się pokonanie większych odległości i to bez dużego nakładu sił. Napęd w takim w rowerze uruchamia się automatycznie wraz z rozpoczęciem pedałowania.
Rower elektryczny dla dziecka
Każdy rzetelny ranking rowerów elektrycznych zawiera również produkty dla najmłodszych. Dobry rower elektryczny dla dziecka powinien być przede wszystkim dopasowany do wieku i umiejętności pociechy. Najmłodszym pociechom rekomenduje się kupić trójkołowy rower elektryczny. Ważną kwestią są również rozmiary kół. Koła o średnicy 24 cali świetnie sprawdzą się w przypadku nastolatków. Bardzo ważnym kryterium, które warto uwzględnić się przy zakupie jednośladu, jest również wzrost dziecka. Rower elektryczny dla dziewczynki powinien być rowerem damskim, z niżej osadzoną ramą.
Rower elektryczny miejski
Rowery miejskie podbijają ranking rowerów elektrycznych! Wszystko za sprawą tego, że są bardzo wygodne i praktyczne. W wielu przypadkach modele te wyposażone są w stylowo wykończone ramy. Jako rowery rekreacyjne sprawdzą się również do jazdy poza miastem. W dodatku dostępne są w zdroworozsądkowych cenach. To jednak dopiero jeden z wielu rodzajów rowerów elektrycznych, które są warte uwagi. Do pozostałych z nich należą:
Rower elektryczny Giant
To elektryczne jednoślady, które wymienia niemalże każdy ranking rowerów elektrycznych. Nic więc dziwnego – rowery elektryczne Giant to sprawdzone produkty, które cieszą się dużym uznaniem i bardzo dobrą opinią wśród użytkowników. W dodatku ich producent dokłada wszelkich starań, by zniwelować w nich wszelkie obciążenia. Dzięki temu doskonale radzą sobie one na stromych podjazdach i w trudnym terenie.
Rowery elektryczne Romet
Polskie rowery elektryczne Romet to produkt, który zdobywa każdy dobry ranking rowerów elektrycznych. Rowery elektryczny tego producenta są wyposażane w ramy wykonane m.in. z wysokiej jakości tworzywa węglowego. W połączeniu z kołami na grubych i bardzo często ponad 2-calowych oponach – nie mają sobie równych pośród rowerów produkowanych w kraju.
Rower elektryczny Scott
Użytkownicy rowerów elektrycznych marki Scott często zachwalają ich unikatowy, a przy okazji i modny design oraz bardzo duże możliwości terenowe. Co więcej, rowery elektryczne Scott są wyposażone w baterie produkowane przez Bosch. Dzięki temu mają one niezawodne akumulatory, które zapewniają wydajnej pracy i są ukryte w ramie tak, by nie były one widoczne na pierwszy rzut oka.
Rower elektryczny Bosch
To kolejny z producentów, który oferuje dobre i praktyczne rowery elektryczne. Zapewniają one bardzo komfortowej jazdy, a w dodatku niektóre z nich są wyposażone w jeden z najlepszych dostępnych na rynku napędów elektrycznych. Zdaniem wielu użytkowników produkty te stanowią połączenie niemieckiej precyzji oraz holenderskiego wykonania. Dlatego też znalazły się one w naszym rankingu rowerów elektrycznych.
Rowery elektryczne Kross
Kross to kolejny z polskich producentów rowerów elektronicznych. Wyróżniają się one znakomitym wykonaniem, dbałością o każdy detal, a także i atrakcyjnie niską ceną. Firma Kross rozwija się bardzo dynamicznie, czego dowodem jest również jej bogaty asortyment e-bików. Wśród nich znalazły się zarówno rowery MTB elektryczne, trekkingowe, crossowe i miejskie.
Rowery elektryczne Falcon
W naszym rankingu rowerów elektrycznych nie mogło zabraknąć rowerów elektrycznych marki Falcon. W dodatku stanowią one połączenie innowacyjnych technologii z wieloletnią pracą badawczą, która przekłada się na nienaganną jakość tych rowerów. Elektryczne jednoślady tej matki sprawdzą się zarówno w mieście, jak i w górach.
Rower elektryczny Sparta
Holenderska marka Sparta od lat produkuje jedne z najlepszych rowerów elektrycznych, które nieraz wyznaczały trendy w tej branży. Produkty te są niezwykle komfortowe, a ich elektryczne działa bez zarzutów. Dużym ich plusem jest też prostą konstrukcją oraz przystępną ceną. Warto również wspomnieć, że często posiadają one jednostki napędowe wyprodukowane przez niemiecką firmę Bosch.
Rower elektryczny Enduro
W naszym rankingu rowerów elektrycznych nie mogło zabraknąć także rowerów elektrycznych Enduro. Co prawda, są to produkty z wyższej półki cenowej – aczkolwiek absolutnie warte każdej wydanej złotówki. Są to jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie rowerów elektrycznych na rynku oraz są przeznaczone do jazdy w ekstremalnie trudnych warunkach.
Rower elektryczny Raptor
To rower elektryczny, który charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem energii oraz bardzo wysokim komfortem jazdy. W ofercie producenta znajdziemy nie tylko rowery do rekreacji, ale i modele przeznaczone na terenowe wyprawy.
Rower Górski elektryczny, czyli rower elektryczny MTB
Czasami nazywany również e-MTB. Świetnie sprawdzą się do jazdy w trudnym terenie, dlatego też podbijają niemalże każdy ranking rowerów elektrycznych. Rowery MTB elektryczne doskonale sprawdzą sobie na górskich drogach oraz do jazdy po nieutwardzonej powierzchni. W dodatku są one znakomicie dostosowane do pokonywania stromych podjazdów. Większość z dostępnych modeli posiada koła o średnicy od 27,5 do 29 cala.
Ranking rowerów elektrycznych MTB w 2024
Rowery elektryczne trekkingowe
W naszym rankingu rowerów elektrycznych musiał się również pojawić model trekkingowy, który przeznaczony jest do rekreacji. Rower elektryczny trekkingowy męski częstojest wyposażony w sztywne osie kół. Takie udogodnienia podnoszą komfort użytkowania. Modele te sprawdzą się też do jazdy w cięższym terenie. Niezmiernie istotne w elektrycznych rowerach trekkingowych jest też wyposażenie dodatkowe, a m.in. pełne błotniki, oświetlenie, bagażnik.
Rower składak elektryczny
To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala na to, by zabrać ze sobą rower do bagażnika samochodu. W dodatku jest on również lżejszy oraz łatwiejszy w przechowywaniu.
Wyczynowy rower elektryczny
Czyli górski rower elektryczny, który często określa się też jako e-MTB. Jest to model przyzwyczajony do jazdy po wymagającym terenie/ Powinien to być jednak produkt o zwiększonej odporności na uszkodzenia.
Rower elektryczny retro
To produkt, który wyróżnia się przede wszystkim swoim designem. Nieśmiertelna stylistyka retro sprawia, że nie sposób przejść obok niego obojętnie. Takim modelem jest m.in. rower chopper elektryczny, który czasami określa się również jako rower typu cruiser. Z reguły posiada on klasycznie wyglądającą ramę, opony balonowe, wyprostowaną pozycję siedzącą i jednobiegowy napęd.
Najczęstsze pytania na temat rowerów elektrycznych:
Ile kosztuje rower elektryczny?
Tani rower elektryczny można kupić za ok. 5-7 tys. zł. Najdroższy rower elektryczny wprowadzono na rynek w 2010 r. i kosztował on 60 tys. zł.
Ile waży rower elektryczny?
Sam akumulator w rowerach elektrycznych waży ok. 5-7 kg. Cały pojazd waży więc zwykle ok. 24 kg.
Jaką moc mają rowery elektryczne?
Standardowe urządzenia są wyposażone w silniki o mocy od 250 do 500W. Istnieją jednak znacznie bardziej wydajne urządzenia. Najmocniejsze z nich posiadają silniki o mocy nawet 8 000W.
Czy warto kupić rower elektryczny?
Oczywiście, że tak. Zwłaszcza jeżeli ma on posłużyć w celach rehabilitacyjnych.