Odwieczny dylemat właścicieli czworonogów brzmi: jaki typ karmy wybrać, aby pupil był zdrowy i szczęśliwy? W rankingu nie brakuje szerokiego asortymentu żywieniowego dla zwierząt o różnej, często tajemniczej, charakterystyce. Na rynku spotkamy zarówno karmy dla psa w formie suchej, jak i te rodzaju mokrego.
Co więcej, nie brakuje produktów hipoalergicznych, bezglutenowych czy o podwyższonej zawartości mięsa. Sprawdzamy, które karmy dla piesków cechują się najlepszymi walorami prozdrowotnymi. Oto ranking karmy dla psów: podpowiadamy, która karma dla psa jest najlepsza?
Mokra karma dla psa czy sucha? Którą wybrać?
Podstawową wartością, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to kaloryczność produktu. Oczywiście, jakość karmy jest równie ważna, a dla wielu osób nawet najistotniejsza. To jednak w przypadku wartości energetycznej posiłków dla psa pojawia się najwięcej wątpliwości. Nie każdy musi mieć umiejętności i wiedzę godną dietetyka zwierzęcego, wobec czego karmienie zwierzęcia będzie bardzo często bazowało na metodzie prób i błędów. Sucha karma dla psa, w formie m.in. granulatu czy odżywczych ciasteczek, dostarcza do psiego organizmu znacznie więcej kalorii, niż puszka dla psa z karmą mokrą.
Karmy dla psa i dawkowanie
Oznacza to, że nieostrożne dawkowanie karmy suchej może przyczynić się do powstawania problemów z wagą zwierzęcia. Po suchy odpowiednik jedzenia dla pupila powinniśmy sięgać w ostateczności. Co ważne, dobra karma dla psa powinna w jak najwyższym stopniu zawierać te składniki, które są czworonogowi niezbędne do sprawnego funkcjonowania. W przypadku dostępnych na rynku karm suchych, nie mamy takiej pewności. Jest ona także trudniejsza w gryzieniu dla psa, ponadto nie ma naturalnej tekstury, jak jest to w kontekście mokrych odpowiedników najwyższej jakości. Każdy zweryfikowany, posiadający renomę, internetowy sklep zoologiczny funkcjonujący na rynku oferuje bogaty asortyment karmy dla piesków. To zaś sprawia, że my, jako konsumenci, mamy duży wybór a tu z pomocą przychodzi ranking mokrej karmy dla psa.
Najlepsza mokra karma dla psa ranking październik 2024
Karma dla pieska — co podawać szczeniętom?
Żywienie młodych piesków w pierwszych miesiącach życia bywa trudne. Wymaga dużego skupienia swojej uwagi na dobraniu odpowiednich składników w diecie. To od sposobu żywienia w okresie szczenięcym będzie zależało to, czy nasz czworonóg rozwinie się prawidłowo. Karmienie szczeniąt można podzielić na cztery następujące po sobie okresy. Czas ich trwania będzie zależny przede wszystkim od rasy zwierzęcia. Najłatwiejszą zależnością jest to, że małe rasy psów dorastają szybciej, a zatem poszczególne etapy żywienia zostają skrócone. W przypadku dużych ras okres żywienia szczenięcego ulega wydłużeniu, dlatego warto wybrać rankingową karmę dostosowaną do przedziału wiekowego szczeniaka.
- Etap pierwszy. Karmimy psa o stałych porach, ok. 5 razy dziennie, niewielką ilością pokarmu — korzystamy z karmy dla piesków w okresie szczenięcym. Jeśli pupil został odciągnięty od mamy zbyt wcześnie, powinniśmy zastosować pożywienie oparte na mleku zastępczym.
- Etap drugi. Zazwyczaj po 2-3 miesiącach życia pieska zmniejszamy liczbę porcji pożywienia dziennie. Możemy wówczas karmić psiaka maksymalnie cztery razy na dobę.
- Etap trzeci. Po kolejnych dwóch miesiącach obcinamy częstotliwość dawania karmy dla psa. Karmimy wówczas większą ilością, jednakże tylko 3 razy dziennie.
- Etap czwarty. Polega na karmieniu psiaka dwa razy na dobę. Zwykle dotyczy to szczeniąt powyżej 6 miesiąca życia.
Karmy dla szczeniaka
Pierwsza karma dla psa w okresie szczenięcym przypada na ok. 4 tydzień życia zwierzaka. Wówczas powinniśmy zacząć dokarmiać pupila pożywieniem innym niż tylko mleko matki, bądź stosować syntetycznie mleko dla szczeniąt.
Weterynarze podkreślają, że w przypadku małych piesków warto zastosować dietę domową, opartą na ugotowanych mięskach drobiowych. Sucha karma dla psa w tak młodym wieku może być zbyt trudna do prawidłowego rozgryzienia, co poskutkuje połykaniem całych cząstek granulatu przez czworonoga.
Najlepsze karmy dla psa — czym się cechują?
W rankingu dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych dla psów różnych ras. Dobór pożywienia nie jest bowiem w każdym przypadku jednolity. Różne typy czworonogów potrzebują innego rozłożenia poszczególnych składników odżywczych w diecie. Ważne są również proporcje minerałów i witamin, które powinny oscylować w dopuszczalnych dla danej rasy wartościach. To duża trudność, by skomponować idealny jadłospis dla psiaka, korzystając jedynie z diety domowej. Może być ona uzupełnieniem jadłospisu, nie powinna jednak stać się codziennością. Właścicielom psów bardzo często wydaje się, że domowe, gotowane mięsko, czy makaron dla psa, będzie czymś najlepszym — niestety tak nie jest. Czym powinny charakteryzować się karmy dla psa, skupiając się na wymaganiach konkretnych ras?
Karma dla yorka
Yorkshire Terrier to mała rasa niewymagająca karmy wysokoenergetycznej. Karmy dla piesków powinny posiadać dużą zawartość zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3. Yorki mogą chorować na różne nietolerancje pokarmowe i alergie, dlatego warto skonsultować się z weterynarzem, tuż przed podaniem pierwszej karmy. Rozwiązaniem problemów naszego pupila może okazać się karma bez zbożowa dla psa, pozbawiona kukurydzy, pszenicy, żyta i innych, składników potencjalnie uczulających. Karmy hipoalergiczne ograniczają problemy tej rasy, jednocześnie uzupełniając wszelkie potrzebne składniki żywieniowe w diecie yorka.
Karma dla labradora
Dobra karma dla psa rasy labrador musi uwzględniać potrzeby tego zwierzęcia. Jest to czworonóg bardzo aktywny, w typie myśliwskim, niestroniący od zabawy i ruchu fizycznego. Labrador potrzebuje karmy wysokoenergetycznej, która dodatkowo jest wsparta w składniki aktywne, ograniczające powstawanie chorób. Omawiana rasa najczęściej zmaga się z problemami z wypadającą sierścią, biegunkami czy nadmierną produkcją wydzieliny. Dostępna w rankingu karma weterynaryjna dla psów rasy labrador będzie profesjonalnym wyborem, ograniczającym ryzyko występowania jednostek chorobowych u sympatycznych, żwawych piesków.
Karma dla buldoga francuskiego
Karmy dla małych psów rasy buldog francuski powinny posiadać dużo mięsa w swoim składzie. Im więcej składników roślinnych, w tym zbóż i warzyw widnieje na składzie karmy, tym gorzej. Buldog potrzebuje pożywienia mięsnego i białkowego. Dobra karma dla psa tej rasy nie będzie posiadać pustych wypełniaczy w postaci pszenicy, kukurydzy czy ziemniaków. Buldogi francuskie mogą niechętnie podchodzić do kwestii spożywania wody, dlatego warto ją „przemycić” w pożywieniu. W tym kontekście mokra karma dla psa wypełni nie tylko zapotrzebowanie energetyczne, ale także nawodni organizm czworonoga.
Karmy dla owczarka niemieckiego
Owczarek niemiecki powinien otrzymywać pożywienie wysokiej jakości. To pies łowny w typie wilczura, który pierwotnie wyłapywał żywe ofiary i spożywał surowe mięso. W rankingu bez problemu znajdziemy produkty żywieniowe dla owczarków, oparte o zróżnicowany skład mięsny: wołowinę, dziczyznę czy królika. Puszka dla psa pełna wartościowego mięsa z pewnością zadowoli naszego czworonożnego, silnego przyjaciela.
Jedzenie dla psa — jakie NIE powinno być?
Najgorsze karmy dla psów, które można odszukać na rynku sprzedażowym, to takie, które posiadają niekorzystny rozkład poszczególnych składników. Zawierają mało mięsa, dużo składników zwierzęco pochodnych, sporo zboża i konserwantów, przykrywając wszystko ładną etykietą i miksem smaków. Długotrwałe karmienie szczeniąt karmą nieprzystosowaną do ich potrzeb może przyczynić się do problemów ze zdrowiem pieska w przyszłości. Zbyt duże dawki niektórych makroskładników, np. wapnia, przyczyniają się do problemów z rozrostem bioder i deformacji kości. Zbyt mały podaż tego składnika może osłabiać strukturę kostną i zwiększać ryzyko złamań. Karma bez zbożowa dla psa w tym kontekście będzie najlepszym wyborem. Ważne także, aby karmy dla piesków były przystosowane do konkretnej rasy zwierzęcia.
Najlepsza mokra karma dla psa: podsumowanie
Mokre karmy dla psa, które bez problemu znajdziemy w rankingu, charakteryzują się dobrą przyswajalnością, dużą zawartością wody (dzięki czemu organizm pieska dodatkowo się nawadnia) i przyjemnym, mięsnym aromatem, wabiącym czworonoga. Pieski znacznie chętniej odnoszą się do karmy mokrej, gdyż zwyczajnie im „pachnie”. Należy jednak uważać na skład: „mokra” puszka dla psa może zawierać mnóstwo niepotrzebnych dodatków, a w szczególności masę zbóż. Po taką karmę nie powinniśmy sięgać.
Najlepsza mokra karma dla psa wyróżniona przez redakcję 2024
Najczęściej zadawane pytania na temat najlepszej mokrej karmy dla psa:
Jak karmić szczeniaczka?
Szczeniak powinien być karmiony, dzieląc pierwsze miesiące jego życia na 4 etapy, o których więcej dowiesz się w artykule.
Czym karmić szczeniaka?
Szczeniaki powinny być karmione do 4 tygodnia mlekiem matki albo syntetycznym mlekiem dla szczeniąt. Następnie należy kierować się w zależności od wieku psa różnymi etapami, o które opisaliśmy w artykule.
Ile powinien jeść szczeniak – tabela
Szczeniak powinien mieć stopniowo ograniczaną częstotliwość posiłków a tym samym zwiększoną porcję mokrej karmy, etapy karmienia opisaliśmy w artykule.
Ile powinien jeść pies?
Dorosły pies powinien otrzymywać dziennie dwa posiłki bazujące na pełnowartościowej mokrej karmie, karmę suchą można stosować, jeżeli pies ma problem z niedowagą, ilość karmy uzależniona jest od rasy i wagi samego stosować, jeżeli więcej w artykule.
Czy pies może jeść ziemniaki?
Wiadomo, że zwierzęta lubią mięso, ale czasami można psu podać gotowane ziemniaki, są jednak co do tego dwa warunki: pierwszy z nich to fakt ze ziemniak musi być bardzo dobrze ugotowany i podać może być nawet rozgotowany, co jest wskazane, drugim warunkiem jest temperatura podawanego posiłku, ziemniak nie może być gorący, bo to może wywołać u psa skręt żołądka, który jest dla niego zabójczy.