Ranking TOP 10: Najlepszy robot koszący – 2024

Mieszkańcy domów jednorodzinnych marzą o gęstym, pięknym trawniku. Często wydaje nam się, iż jego osiągniecie, jest niemożliwe. Jednak z pomocą może przyjść robot koszący do trawy. To nowatorskie urządzenie wykona za nas pracę w ogrodzie. Jego niezaprzeczalnymi zaletami jest ekologiczność, ekonomiczność oraz bezpieczeństwo.

Robot ogrodowy – automatyczna kosiarka

Robot koszący trawnik wykona swoją pracę niezwykle cicho. Urządzenie to plasuje się bardzo wysoko w rankingach dotyczących maszyn przeznaczonych do pielęgnacji trawnika. Wybór odpowiedniego robota może być trudny. Z roku na rok wypuszczane są nowe modele posiadające innowacyjne rozwiązania. Zatem jaki wybrać robot koszący? Poniższe informacje pomogą Ci wyselekcjonować najlepszy model automatycznej kosiarki.

Najlepszy robot koszący ranking kwiecień 2024

 

Robot do koszenia trawy – jak działa robot koszący?

Trawa skoszona przez automatycznego robota

Zanim dokonamy wyboru odpowiedniego modelu warto zapoznać się z tym, jak działa robot koszący. Kosiarki automatyczne zawsze pracują przy pomocy silnika elektrycznego. To on napędza koła i nóż urządzenia oraz generuje obroty, które przekazywane są przy pomocy przekładni do wspomnianych elementów. Urządzenie to posiada niewielkie rozmiary, dlatego też nie generuje dużego hałasu. Jego praca jest cicha i równa.

W inteligentnych robotach koszących stosuje się dwa rodzaje silników: bezszczotkowy oraz szczotkowy. Pierwszy z nich jest dużo mniej awaryjny i oferuje większą wydajność przy niższym zużyciu energii. Silnik szczotkowy występuje najczęściej w tańszych robotach koszących, ze względu na swoją mniej skomplikowaną budowę. Zasadą działania takiego robota koszącego, jest to, iż często generuje utrudniające czynność koszenia iskry. Model z silnikiem bezszczotkowym zajmuje wysokie miejsce w rankingach kosiarek samojezdnych.

Ponadto kosiarki automatyczne posiadają niskonapięciowy przewód, który pozwala na ograniczenie jej zasięgu. Przybiera on postać ściany blokującej przejazd. Roboty koszące bez przewodu granicznego są mniej bezpieczne w trakcie użytkowania oraz niejednokrotnie trudniejsze w działaniu (jak poprawnie rozłożyć przewód dowiesz się poniżej). Kolejnym składnikiem kosiarek automatycznych są ich sensory. Dzięki nim roboty ogrodowe mogą wykonywać swoją pracę bez naszej pomocy oraz poznają i uczą się świata dookoła — mapują otoczenie. Wśród czynników, które zajmują najwyższe miejsce w rankingach, znajdują się sensory podnoszenia, przewrotu, kolizji oraz sensory elektromagnetyczne.

W jaki sposób rozłożyć przewód do robota koszącego?

Czynność rozłożenia przewodu do robota koszącego jest całkiem prosta. Istotnym zagadnieniem jest to, że przewody nie powinny się krzyżować. Przewód napięciowy prowadzi do stacji dokującej przez obręb trawnika. Można go zakopać w ziemi na niewielkiej głębokości bądź położyć pod trawą przymocowując tak, aby nie zmienił swojego położenia. Warto wziąć pod uwagę fakt, iż chcąc zmienić obręb koszenia, musimy zmienić usytuowanie przewodu.

Przechowywanie robota koszącego

Istotnym zagadnieniem, dla osób decydujących się na zakup urządzenia, jest przechowywanie robota koszącego. Garaż dla kosiarki automatycznej jest najlepszym miejscem do przetrzymywanie maszyny. W przypadku, gdy nie mamy możliwości schowania go w odpowiednie miejsce, warto wykonać dla niego przyzwoite zadaszenie. Należy wiedzieć, iż robot ogrodowy posiada także dodatkowe elementy, takie jak stacja dokująca, która również powinna być przechowywana w zadaszonym miejscu.

Często wskazywanym w rankingach miejscem idealnym do przechowywania stacji dokującej jest drewniana wiata. Przechowując kosiarkę, po skończonym sezonie, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych zagadnień. Po pierwsze sprzęt powinien być w pełni naładowany oraz wyłączony za pomocą odłącznika głównego. Kosiarkę należy wyczyścić z zalegających resztek trawy, piachu i liści. Aby cieszyć się z działającej kosiarki w kolejnym roku kalendarzowym, należy przechowywać ją w suchym miejscu w temperaturze pomiędzy 5°C a 45°C. Ostatnim zagadnieniem, niezwykle istotnym, jest pamiętać o tym, aby na robota ogrodowego nigdy nie kłaść niczego ciężkiego.

Zasięg robotów koszących

Podstawowym czynnikiem, branym pod uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu kosiarki, jest zasięg robotów koszących. Najciekawsze modele, znajdujące się wysoko w rankingach, są podzielone na trzy grupy:

  • roboty koszące do 1000 m²,
  • roboty koszące do 1500 m²,
  • roboty koszące do 2000 m².

Znajdujący się w rankingu, najmniejszy robot koszący, może obsłużyć zaledwie 200 m² trawnika zaś roboty koszące do dużych powierzchni są urządzeniami najbardziej zaawansowanymi. Występują modele, które w swojej specyfikacji wykazują, iż powierzchnia dedykowana to maksymalnie 30 000 m².

Rodzaje robotów koszących trawę

Obecnie na rynku możemy spotkać wiele rodzajów robotów koszących trawę. Należy zacząć od tego, iż wszystkie kosiarki dzielimy ze względu na napęd, zasilanie oraz rodzaj noży. Biorąc pod uwagę pierwsze kryterium wyróżniamy maszyny pchane oraz samojezdne. Zważywszy na zasilanie wskazać można urządzenia elektryczne, akumulatorowe oraz spalinowe zaś uwzględniając rodzaj noży wyodrębniamy kosiarki listwowe, bijakowe, bębnowe oraz rotacyjne.

Automatyczna kosiarka jest samojezdnym urządzeniem akumulatorowym. Jego praca polega na połączeniu działania pracy kosiarek bijakowych oraz rotacyjnych. Maszyny rotacyjne posiadają ostre noże, za pomocą których ścinają trawę. Noże umieszczone w bębnach obracają się wokół własnej osi w poziomie.

W przypadku urządzeń bijakowych noże rozdrabniają trawę na małe ścinki w płaszczyźnie pionowej. Dzięki połączeniu tych dwóch funkcji, roboty koszące trawę, utrzymają nasz trawnik w ryzach, tworząc idealnie gładką powierzchnię. Wśród robotów koszących możemy wyróżnić kosiarki posiadające jeden, długi nóż, który posiada cztery, osiem bądź dwanaście ramion oraz mechanizm zawierający trzy takie noże. Wysoko w rankingach klasyfikują się roboty ogrodowe, które dysponują dużą ilością innowacyjnych rozwiązań. Jednak podstawowymi parametrami odróżniającymi od siebie kosiarki automatyczne są między innymi:

  • posiadanie sieci przewodów,
  • sposób zbierania trawy (roboty z koszem oraz bez),
  • wydajność akumulatora,
  • sposób ładowania akumulatora,
  • przystępny interfejs,
  • zasięg robotów koszących,
  • głośność urządzenia.

Jak wybrać odpowiedni robot do koszenia trawy?

Przed zakupem odpowiedniego robota do koszenia trawy powinniśmy wykonać dokładny research wśród dostępnych modeli w rankingu. Warto posiłkować się przy tym danymi zamieszczonymi na stronach producentów oraz testami robotów koszących. Wygodnym rozwiązaniem zawężającym ogromne ilości producentów i modeli jest skorzystania z rankingu najlepszych kosiarek automatycznych. Istotnym parametrem, który musimy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu jest powierzchnia koszenia oraz rodzaj trawnika. Roboty koszące lubią proste powierzchnie, bez przeszkód w postaci nierównego podłoża.

Ponadto robot koszący przeznaczony jest do regularnej pracy nad naszym trawnikiem, dlatego też nie nadaje się do działek rzadko użytkowanych. Warto tutaj również zauważyć, aby robot ogrodowy miał funkcje sterowania bluetooth. Jest to opcja pozwalająca na kontrolowanie tego, co się z robotem automatycznym dzieje. Komunikacja ze smatrfonem sprawia, że możemy kontrolować na przykład mapowane obszary przez robota — kosiarkę. Kolejną istotną kwestią jest wybór urządzenia z instalacją przewodów rozmieszczonych wokół trawnika bądź bez nich. I tak robot bez instalacji idealnie odnajdzie się w sytuacjach:

  • kiedy nasz trawnik znajduje się w nietypowym miejscu, na przykład na dachu budynku bądź na działce pozbawionej prądu,
  • gdy chcemy przenosić urządzenie z miejsca na miejsce,
  • w przypadku bardzo małej powierzchnia trawnika,
  • gdy teren posiada wiele przeszkód — jest nierówny oraz trudno dostępny.

Istotną kwestią, przy wyborze odpowiedniego robota ogrodowego, jest również szerokość i prędkość obrotowa noży. To od nich zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. W tym aspekcie należy wziąć pod uwagę to, iż im szerszy nóż i wyższa jego prędkość, tym większa moc oraz lepsza jakość cięcia trawy.

Dodatkowo szerokość koszenia ma wpływ na wydajność pracy na godzinę. To, jaką technologię koszenia wybierzemy, będzie miało wpływ na bezobsługowość kosiarki oraz jej bezpieczeństwo podczas użytkowania.

Warto wiedzieć, iż maszyny posiadające system wieloramiennych noży lepiej sprawdzają się przy większym terenie, a także twardszej i bardziej gęstej trawie.

Decydując się na zakup kosiarki automatycznej warto zastanowić się nad tym, ile posesji będzie ona obsługiwać. W przypadku chęci wykorzystywania maszyny na dużych posesjach należy wybrać model obsługujący jednocześnie kilka trawników. Chodzi tutaj o ogrody, które zawierają wiele elementów, w tym krawężniki, aleje czy rabaty kwiatowe.

Wyróżnione przez redakcję roboty koszące

Najczęściej zadawane pytania na temat robota ogrodowego:

Robot koszacy automatyczy w akcji

Czy warto kupić robota koszącego?

Zdecydowanie tak. Robot koszący dzięki swojej samodzielnej pracy pozwoli nam na otrzymanie estetycznego, równo przyciętego trawnika, bez naszej ingerencji.

Ile kosztuje robot do koszenia trawy?

Według rankingów ceny robotów ogrodowych zaczynają się od 2 000 złotych. W przypadku bardziej zaawansowanych modeli ceny oscylują w granicach 10 000 złotych.

Robot koszący – co z trawą?

W przypadku robota z koszem ścięta trawa trafia do niego, a następnie możemy opróżnić go, wyrzucając trawę do przydomowego kompostownika. Podczas pracy robota pozbawionego kosza pocięta trawa zostaje na trawniku. Warto wiedzieć, że nie musimy jej zbierać, gdyż ścinki trawy zabezpieczają trawnik przed wyschnięciem, a rozkładając się spełniają funkcję naturalnego nawozu.

- to Cię zainteresuje!

Aktualizacja: kwiecień 2024

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Domowa maszyna do pączków, czy klasyczny garnek z olejem? Ranking 2024

Jeśli interesuje Cie maszyna do pieczenia pączków, to w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, kilka ważnych, opisanych w poradniku czynników. Przede wszystkim musisz...

Najlepsza podkładka pod myszkę – Ranking 2024

Większość osób nie zwraca uwagi na to, aby do swojej myszki komputerowej dobrać odpowiednią podkładkę. Wielu użytkowników nadal uważa je za zbędny dodatek, który nie...

Ekonomiczna drukarka laserowa do biura – Ranking 2024

Niezależnie od tego, czy masz swoje własne biuro, czy zatrudniasz w nim kilku lub kilkunastu pracowników, w końcu staniesz przed decyzją: jaką drukarkę laserową ze...

Najlepsza domowa drukarka laserowa – Ranking 2024

Coraz większa liczba osób korzysta z drukarki. Staje się ona nieodłącznym elementem wyposażenia już nie tylko biura, ale także domu. Korzystają z niej tak...

Nie daj się zaskoczyć – ranking odmrażaczy do szyb samochodowych 2024

Mroźne wieczory mogą przysporzyć kierowcy sporo utrudnień o poranku, szczególnie kiedy jesteśmy już spóźnieni. Warto przygotować się na każdą ewentualność. Do najczęstszych a zarazem...

Prostownik z rozruchem do akumulatora – Ranking 2024

Każdy z nas z pewnością nie raz słyszał lub na własnej skórze spotkał się z sytuacją, kiedy po przekręceniu kluczyka w stacyjce samochodu, silnik...

Polecane wpisy: