Najlepszy odkurzacz piorący – Ranking 2024

Odkurzacze piorące coraz częściej stanowią wyposażenie w polskich domach. Nie ma w tym nic dziwnego, każdy zmierza do zaoszczędzenia ilości posiadanego czasu, a takie urządzenia skutecznie to umożliwiają. Jednocześnie coraz częściej pojawia się pytanie: Jaki wybrać odkurzacz piorący? Na rynku pojawiają się nieustannie nowe marki i modele, dlatego podjęcie ostatecznej decyzji jest bardzo trudne. Dla każdego najlepszy odkurzacz piorący będzie miał inne parametry techniczne, dlatego przedstawiamy na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Dodatkowo prezentujemy ranking odkurzaczy piorących na 2024, który zdecydowanie ułatwia podjęcie decyzji.

Odkurzacz piorący – co to jest?

Odkurzacz piorący stanowi rozszerzoną wersję odkurzacza wodnego, który jest wykorzystywany do mycia posadzek wykonanych z płytek ceramicznych i kamienia. Z kolei odkurzacz z funkcją prania umożliwia odkurzanie, zbieranie zanieczyszczeń, a także czyszczenie na mokro. Z powodzeniem może być wykorzystywany do prania dywanów, tapicerek znajdujących się w samochodzie, mebli tapicerowanych i wykładzin. Co więcej, może on pochłaniać świeżo rozlane płyny. Można nawet wykorzystywać dobry odkurzacz piorący zamiast szczotki piorącej, mopa lub ścierki. Funkcjonalność danego urządzenia ocenia ranking odkurzaczy piorących

Wizualnie odkurzacz piorący jest bardzo podobny do tradycyjnego odkurzacza, pomimo większych rozmiarów na pierwszy rzut oka nie występują znaczne rozbieżności. Budowa tych urządzeń jednak różni się zasadniczo. Odkurzacz piorący posiada zamontowany pojemnik z wodą, do którego można dodać środek myjący. W trakcie pracy, dobry odkurzacz piorący samodzielnie dozuje utworzony roztwór na daną powierzchnię, następnie jest ona czyszczona a zebrane zabrudzenia trafiają do specjalnego pojemnika.

W sprzedaży występuje o wiele więcej modeli niż te, które są prezentowane przez ranking odkurzaczy piorących. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na parametry posiadane przez sprzęt, aby wybrać dla siebie najlepszy odkurzacz piorący:

  • moc i filtr – najistotniejszym parametrem jest moc wyjściowa. Mały odkurzacz piorący sprawdza się przy czyszczeniu niedużych powierzchni, wówczas jego moc powinna być w przedziale do 1200 do 1500 W. Z kolei do większych obiektów rekomendowane jest urządzenie o mocy 2500 W. Dobry odkurzacz piorący powinien posiadać regulację siły ssania. Przed zakupem warto zweryfikować również jaki zastosowano typ filtra. Standardowym rozwiązaniem są filtry w wersji wodnej, ale najlepszy odkurzacz piorący powinien posiadać dodatkowy filtr HEPA, który umożliwia zatrzymanie niemalże 99% zanieczyszczeń.
  • pojemność – w odkurzaczach piorących znajdują się najczęściej dwa pojemniki. Jeden z nich jest przeznaczony na czystą wodę i detergent, a ten drugi na brudną. Z kolei tani odkurzacz piorący posiada często jeden pojemnik. Oprócz ilości pojemników należy zwrócić także uwagę na pojemność zbiorników, ponieważ większe pojemniki można rzadziej opróżniać, ale jednak zwiększają wagę sprzętu, co zmniejsza komfort ich użytkowania. Odkurzacz wodny piorący zazwyczaj ma pojemnik o pojemności wynoszącej 4 litry. W sprzedaży dostępny jest także odkurzacz bezworkowy piorący, który w trakcie pracy na sucho nie wymaga obecności worka, co zmniejsza koszty eksploatacji sprzętu.
  • hałas – w codziennym użytkowaniu najczęściej dostrzegalny jest poziom generowanego hałasu przez odkurzacz czyszcząco piorący. Najlepsze odkurzacze piorące powinny emitować hałas na poziomie 60-70 dB, ponieważ są one określane jako najcichsze w swojej kategorii.
  • zasięg pracy – dobry odkurzacz powinien posiadać odpowiednią długość kabla zasilającego. Im dłuższy, tym dalej od gniazdka można użytkować sprzęt bez przepinania. Standardowo można przyjąć, że jest to wartość około 5 metrów i większość modeli przedstawionych przez ranking odkurzaczy piorących na 2024 taki posiada, choć na rynku są urządzenia z dłuższymi przewodami.
  • dodatki – funkcjonalność odkurzacza uzależniona jest od akcesoriów w zestawie. Podstawę stanowi odpowiednia końcówka do odkurzacz piorącego, dysza odkurzacza piorącego i ssawki do odkurzacza piorącego.Choć mogą być także turbo-szczotki i teleskopowa rączka. Przykładowo, odkurzacz piorący z turboszczotką skraca czas pracy i umożliwia usunięcie starych plam.

Najlepszy odkurzacz piorący ranking czerwiec 2024

Osoby, które zastanawiają się jaki wybrać odkurzacz piorący, nie mogą zapomnieć o jeszcze jednej kwestii. Niebagatelne znaczenie w przypadku odkurzaczy piorących posiada producent. Niemalże nie spotykana jest sytuacja, że najlepszy odkurzacz piorący został stworzony przez nieznaną firmę, która działa na obrzeżach rynku. Równolegle ranking odkurzaczy piorących przedstawia wyłącznie modele, które zostały wyprodukowane przez marki posiadające ogromne doświadczenie w branży.

 

Odkurzacz piorący Bosch

Marka Bosch prężnie działa na rynku od przeszło stu lat. Odkurzacze piorące tego producenta cieszą się powodzeniem wśród konsumentów, są trwałe i funkcjonalne. Istotne jest, że charakteryzują się również konkurencyjną ceną.

Odkurzacz piorący Zelmer

Marce Zelmer udało się połączyć skuteczność z atrakcyjną ceną. Ich odkurzacze piorące są bardzo komfortowe w użytkowaniu, dlatego są chętnie wybierane.

Odkurzacz piorący Thomas

Odkurzacze Thomas służące do prania są doceniane ze względu na łatwość użytkowania, która jest połączona z wysoką jakością urządzenia. Ponadprzeciętna moc sprawia, że potrafi poradzić sobie z każdym brudem. Jest świetną inwestycją, w szczególności dla alergików.

Odkurzacz piorący Karcher

Markę Karcher zna niemalże każdy i potrafi ją rozpoznać ze względu po żółto-czarnych barwach. Sprzęt jest często wybierany przez profesjonalistów. Bezdyskusyjnie jest nadzwyczaj funkcjonalny i trwały, dlatego podbija niemalże każdy ranking odkurzaczy piorących na 2024 rok.

Odkurzacz piorący Kanwod

Osoby, które poszukują budżetowego rozwiązania mogą zdecydować się na zakup odkurzacza piorącego Kanwood. Urządzenia są proste w obsłudze. Sprawdza się także w przypadku cięższych i starszych zabrudzeń.

Odkurzacz piorący Parkside

Marka Lidl w swojej ofercie posiada nie tylko żywność, ale również dobrej jakości urządzenia, np. odkurzacz piorący Parkside. Sprzęty posiadają dobre parametry techniczne i atrakcyjne ceny, jednak dostępne są w sprzedaży przez określony czas.

Odkurzacz piorący Philips

Urządzenia marki Philips mocno zakorzeniły się na polskim rynku, dlatego odkurzacze piorące Philips są wybierane bez większych wątpliwości. Wyróżnia je funkcjonalność połączona z łatwością użytkowania. Doświadczenie producenta procentuje w żywotności sprzętów. Urządzenia tego producenta tworzą niemalże każdy ranking odkurzaczy piorących.

Odkurzacz piorący George

Marka George produkuje sprzęty, które są wielofunkcyjne i bardzo trwałe. Z powodzeniem mogą zostać wykorzystane do bardziej wymagających prac, ponieważ sprawdza się w każdej sytuacji.

Odkurzacz piorący Electrolux

Odkurzacze Electrolux pracują w cichym trybie, a ich klasa energetyczna pozwala na minimalizowanie wydatków w eksploatacji. Ich funkcjonalność jest w pełni wystarczająca dla domowych potrzeb, a zastosowane rozwiązania ułatwiają ich wykorzystanie.

Odkurzacz piorący Lidl

Marka Lidl oferuje sprzęty pod marką Parkside. Są one pożądane przez klientów, dlatego nakłady bardo szybko się wyprzedają i trzeba bacznie śledzić ofertę sieci. Dobrze spełniają swoją rolę w użytku domowym.

Jak działa odkurzacz piorący?

Sposób pracy odkurzacza piorącego nie jest nadmiernie skomplikowany. Bazuje na metodzie ekstrakcji, czyli kluczowe jest spryskanie powierzchni za pomocą wody i detergentu. W pierwszej kolejności należy do specjalnego pojemnika nalać czystej wody i dodać do niego środek chemiczny, który ułatwia czyszczenie. Preparat musi posiadać rekomendację ze strony producenta urządzenia. Mieszankę należy pozostawić na kilku minut, aby rozpuściła brud. Następnie należy użyć odkurzacza ze specjalną ssawka, który zasysa brudną wodę, ruchy muszą być posuwiste. Brudna woda trafia do specjalnego pojemnika.

Stosowany środek powinien być dokładnie wypłukany z tkaniny, ponieważ w odwrotnej sytuacji powoduje on powstanie lekkiego osadu. Właściwym posunięciem jest przeprowadzenie próby w niewidocznym miejscu.

Odkurzacz piorący do dywanów wykładzin i tapicerki

Modele przedstawione przez ranking odkurzaczy piorących na 2024 wskazują wyłącznie pozycje, które posiadają wszechstronne zastosowanie. Odkurzacz piorący na mokro może być wykorzystany na różnych powierzchniach, dlatego sprawdzi się zarówno w przypadku dywanów, wykładzin jak i tapicerki. Istotne jest, aby jego moc wynosiła co najmniej 1400 W, a pojemność zbiorników na brudną i czystą wodę nie była mniejsza niż 4 litry. W ramach oszczędności często wybór pada na mały odkurzacz piorący do tapicerki, jednak nie znajduje on upragnionego zastosowania przy czyszczeniu dywanów lub wykładzin, ponieważ wówczas jest to żmudne i kosztuje zbyt wiele wysiłku. Wybierając odkurzacz piorący dywany, należy zwrócić uwagę, żeby wyposażony był antyalergiczny filtr, najlepiej również posiadał oznaczenie HEPA. Poszukiwany odkurzacz do prania kanapy powinien posiadać odpowiednią ssawkę w dołączonych do zestawu dodatkach. Ranking odkurzaczy piorących przedstawia, który model będzie skuteczny przy tego rodzaju pracach. Należy pamiętać, że ten sprzęt nie jest dedykowany wyłącznie do tkanin, ale sprawdza się rewelacyjnie jako odkurzacz piorący z funkcją mycia podłóg ze względu na obecność specjalistycznych końcówek.

Jak wybrać płyn do odkurzacza piorącego?

Dobre środki czyszczące do odkurzaczy piorących znacząco przekładają się na szybkość i łatwość usunięcia zabrudzeń. Na rynku występuje chemia do odkurzacza piorącego, która różni się ceną, pojemnością i stopniem rozcieńczenia. Dobrym posunięciem jest zakup środka niskopiennego, ponieważ minimalizuje to ryzyko wydostawania piany ze zbiornika, co mogłoby uszkodzić urządzenie. Dobry płyn do prania dywanów odkurzaczem powinien posiadać łagodny skład, ponieważ znacząco maleje prawdopodobieństwo wybarwień, uszkodzenia struktury materiału. Poziom pH detergentu powinien wynosić ok. 11, ponieważ jest Ph bezpieczne do tkanin. Sproszkowany preparat należy wcześniej rozpuścić w wodzie, ponieważ proszek może zapchać pompkę lub osadzić się wewnątrz mechanizmu.

Należy pamiętać, że nawet lider rankingu odkurzaczy piorących nie będzie osiągał oczekiwanych rezultatów, jeżeli będzie niewłaściwie eksploatowany, a także stosowane środki nie będą zgodne z rekomendacjami producenta, co również może przyczynić się do utraty gwarancji.

Profesjonalny odkurzacz piorący do dywanów wykładzin i tapicerki

Ceny odkurzaczy piorących, które przeznaczone są do profesjonalnego użytku są zdecydowanie wyższe. Taki odkurzacz do prania tapicerki powinien posiadać zdolność do usuwania niemalże wszystkich roztoczy znajdujących się w dywanach i tkaninach. Dodatkowo odkurzacz do prania dywanów nie powinien być nadmiernie ciężki, w przypadku urządzeń wykorzystywanych w ramach świadczonych usług optymalna waga urządzenia to ok. 7 kg. Komfort pracy jest większy, jeżeli wykorzystywany odkurzacz piorący do kanapy posiada wskaźnik napełnienia filtra, a także posiada schowki na wykorzystywane wyposażenie. Przykładowo, w profesjonalnych myjniach można spotkać samoobsługowy odkurzacz do prania tapicerki.

Ręczny odkurzacz piorący

Opracowany ranking odkurzaczy piorących przedstawia także modele o bardzo kompaktowych rozmiarach. Mały odkurzacz piorący do domu zazwyczaj jest kupowany jako uzupełnienie posiadanego sprzętu do sprzątania. W rzeczywistości dedykowany jest do odkurzania i mycia niewielkich powierzchni, przy których nie jest konieczne wykorzystanie większej siły czyszczenia. Sprawdza się dobrze w przypadku sprzątania foteli, trudno dostępnych miejsc czy rantów okien. Ręczny odkurzacz piorący doskonale radzi sobie w przypadku czyszczenia wysoko usytuowanych miejsc, ponieważ nie jest takim obciążaniem dla rąk np. przestrzenie nad szafkami.

Odkurzacz piorący do auta

Osoby, które chcą kupić odkurzacz piorący do samochodów powinny rozpocząć poszukiwania wśród ręcznych modeli, które umożliwiają zaspokojenie bieżących potrzeb sprzątania. Polecane są szczególnie dla osób, które regularnie sprzątają swój samochód. W przeciwnym wypadku polecany jest wybór dużego sprzętu, który umożliwi szybkie wysprzątanie powierzchni siedzeń i innych miejsc tapicerowanych. Bezdyskusyjnie polecane są modele, które tworzą ranking odkurzaczy piorących 2024, ponieważ zapobiegają one wykorzystaniu nadmiernej ilości wody, co mogłoby doprowadzić do utworzenia zapachu stęchlizny w samochodzie. Bardzo mało osób posiada świadomość, że regularnie wykorzystywany odkurzacz piorący samochodowy sprawia, że cena pojazdu utrzymuje się na oczekiwanym poziomie.

Odkurzacz bezprzewodowy piorący

Bardzo praktyczne są bezprzewodowe odkurzacze piorące. Są one lżejsze niż tradycyjne, a przede wszystkim bezprzewodowy sprzęt jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Sprawdzają się one także w przypadku osób, które są najbardziej wymagające. Pionowy, domowy odkurzacz piorący jest idealny dla posiadaczy piętrowych domów. W przypadku tego typu urządzeń ważny jest sposób zasilania. Przed zakupem należy sprawdzić przez jaki czas można z niego korzystać bez konieczności ładowania. Ranking odkurzaczy piorących na 2024 wskazuje, że brak obecności przewodów zwiększa komfort użytkowania, jednak czas sprzątania uzależniony jest od wytrzymałości akumulatora.

Odkurzacz pionowy piorący

Pionowe odkurzacze piorące cieszą się coraz większą popularnością. Dostępne w sprzedaży są modele akumulatorowe i sieciowe. Urządzenia zasilane przez akumulator może pracować bez konieczności podłączania do prądu. Z kolei sieciowe posiadają przewód, który musi być podłączony do źródła energii, co zmniejsza komfort użytkowania. Równolegle w przypadku pionowych urządzeń należy zwrócić uwagę na pojemność worka lub pojemnika, ponieważ duży rozmiar zmniejsza częstotliwość opróżnień, co skutecznie skraca czas sprzątania.

Odkurzacz piorący parowy

Dobry odkurzacz piorący powinien posiadać możliwość prania za pomocą pary. Obecność tej funkcji ocenia ranking odkurzaczy piorących. Wytworzona para w wielu sytuacjach jest równie skuteczna, a nawet lepsza niż środki chemiczne. Z pewnością dobry odkurzacz piorący z użyciem pary znacznie skraca czas sprzątania i ułatwia tę czynność. Para zwiększa także kwestię zachowania higieny, ponieważ umożliwia eliminację patogenów, tj. wirusy, bakterie i grzyby.

Zalety i wady – porównanie odkurzaczy piorących

Został przeprowadzony już niejeden test odkurzaczy piorących, co umożliwiło uszeregowanie modeli przez ranking odkurzaczy piorących. Osoby zastanawiające się jaki wybrać najlepszy odkurzacz piorący powinny precyzyjnie przedstawić posiadane oczekiwania wobec sprzętu, ponieważ dla każdego dobry odkurzacz piorący oznacza zupełnie co innego.

W ostatecznym rozrachunku należy zestawić ze sobą zalety i wady poszczególnych rodzajów urządzeń:

  • tradycyjny – charakteryzuje je bardzo duża wydajność i wielofunkcyjność. Obecność przewodu zmniejsza zasięg sprzętu, zajmują dużo miejsca podczas przechowywania.
  • pionowy – rozwiązanie komfortowe w użytkowaniu, są o wiele lżejsze od tradycyjnych modeli i bardziej zwinne. Łatwe w przechowywaniu, a także dostępne są modele zasilane akumulatorowo, co poszerza zasięg. Urządzenia zazwyczaj posiadają mniejszą moc i stosunkowo mają wyższą cenę.
  • ręczny – poręczne urządzenie, które umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu możliwe jest szybkie, bieżące posprzątanie. Ten rodzaj odkurzaczy nie jest szczególnie wydajny i funkcjonalny, stanowi uzupełnienie do odkurzaczy tradycyjnych piorących.
  • parowy – sprzęt posiada szereg możliwości, a funkcja pary dodatkowo zwiększa funkcjonalność. Rozwiązanie dedykowane dla alergików. Wadą tego sprzętu jest wysoka cena.

Najczęściej zadawane pytania na temat odkurzaczy piorących:

Jaki płyn do odkurzacza piorącego?

Wybierając płyn do odkurzacza piorącego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego pH. Zdaniem specjalistów najlepszym wyborem jest płyn, którego pH oscyluje wokół 11, ponieważ nie niszczy on tkanin. W razie wątpliwości warto zapoznać się z rekomendacją producenta.

Jaki odkurzacz piorący wybrać do domu?

Z powodzeniem można znaleźć tani i dobry odkurzacz piorący. Przede wszystkim musi pracować w dwóch trybach: na sucho i na mokro, a także powinien by dostosowany do różnych powierzchni. Urządzenie powinno posiadać zdolność do wnikania do głębszych warstw.

Jaki środek do prania tapicerki odkurzaczem?

Plamy na tapicerce powinny być usuwane za pomocą odkurzacza i specjalnego środka. Najlepiej sprawdzają się preparaty mocno skoncentrowane. Powinny być dedykowane dla produktów tekstylnych, ale silnie myjące, a dodatkowo muszą mieć znikomy wpływ na środowisko.

Jak prać odkurzaczem piorącym?

W pierwszej kolejności należy dobrze oczyścić i odkurzyć powierzchnię. Następnie należy przyłożyć ssawkę ekstrakcyjną i uruchomić turbinę ssącą wraz z pompą. Powierzchnię należy jednocześnie spryskiwać oraz odsysać wodę, która posiada rozcieńczony preparat, ruchy powinny być powolne i odbywać się w jednym kierunku.

Jak wyprać kanapę odkurzaczem piorącym?

W pierwszej kolejności należy nanieść aktywną pianę na narożnik i pozostawić ją na kilkanaście minut. Następnie należy wykorzystać specjalną dyszę, która pozwala na wytworzenie wysokiego ciśnienia wody, dzięki czemu woda przenika do wnętrza i rozpuszcza brud.

Ile kosztuje odkurzacz piorący?

Ceny odkurzaczy piorących są mocno zróżnicowane. Najtańsze modele nie sprawdzają się w dłuższej perspektywie. Lepszym wyborem jest model pochodzący od renomowanego producenta, którego ceny rozpoczynają się zwykle od ok. 1000 zł, choć dołączony ranking odkurzaczy piorących przedstawia także tańsze i sprawdzone modele.

Wyróżnione i polecane modele odkurzaczy piorących 2024

- to Cię zainteresuje!

Aktualizacja: czerwiec 2024

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Domowa maszyna do pączków, czy klasyczny garnek z olejem? Ranking 2024

Jeśli interesuje Cie maszyna do pieczenia pączków, to w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, kilka ważnych, opisanych w poradniku czynników. Przede wszystkim musisz...

Najlepsza podkładka pod myszkę – Ranking 2024

Większość osób nie zwraca uwagi na to, aby do swojej myszki komputerowej dobrać odpowiednią podkładkę. Wielu użytkowników nadal uważa je za zbędny dodatek, który nie...

Najlepszy piec na pellet – Ranking 2024

Piec na pellet to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań wśród kotłów na biomasę. Obecnie coraz więcej uwagi przykuwa się do ekologii – konieczności wymiany...

Ekonomiczna drukarka laserowa do biura – Ranking 2024

Niezależnie od tego, czy masz swoje własne biuro, czy zatrudniasz w nim kilku lub kilkunastu pracowników, w końcu staniesz przed decyzją: jaką drukarkę laserową ze...

Najlepsza domowa drukarka laserowa – Ranking 2024

Coraz większa liczba osób korzysta z drukarki. Staje się ona nieodłącznym elementem wyposażenia już nie tylko biura, ale także domu. Korzystają z niej tak...

Nie daj się zaskoczyć – ranking odmrażaczy do szyb samochodowych 2024

Mroźne wieczory mogą przysporzyć kierowcy sporo utrudnień o poranku, szczególnie kiedy jesteśmy już spóźnieni. Warto przygotować się na każdą ewentualność. Do najczęstszych a zarazem...

Polecane wpisy: