Żelazko jest jednym z podstawowych urządzeń w naszych domach, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie już życia. Na rynku oraz w rankingach żelazek istnieją tysiące modeli, które różnią się nie tylko ceną i marką, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Jak wybrać idealne żelazko, które sprawdzi się podczas codziennego prasowania?
Co to jest i jak działa żelazko?
Prasowanie odzieży znane jest już od VIII wieku, ale pierwsze żelazko służące do wygładzania ubrań i tkanin powstało dopiero w XVIII wieku, a jego dawna forma różni się znacząco od współczesnych urządzeń. Niezmiennie do prasowania potrzebna jest jednak wysoka temperatura i nacisk. Pierwsze — żelazko na węgiel, było żelazkiem bez regulacji temperatury i działało dzięki rozżarzonym węgielkom, które umieszczone wewnątrz ciężkiej, metalowej konstrukcji nagrzewały ją, dzięki czemu możliwe było prasowanie tkanin. Zaraz po nim powstało żelazko z duszą o podobnym działaniu, tutaj węgiel zastąpiła metalowa sztabka, która była rozgrzewana w ogniu i również umieszczana wewnątrz urządzenia. Popularne obecnie żelazko elektryczne powstało dopiero pod koniec XIX wieku, niewiele później standardowe żelazko zostało wyposażone w termoregulator dający możliwość regulacji temperatury, a później również zbiornik na wodę do żelazka, pozwalający nawilżać materiał podczas prasowania. Dziś mało kto jest w stanie wyobrazić sobie prasowanie bez żelazka. Dzięki technologii i pomysłowości twórców istnieją nowoczesne żelazka ceramiczne zasilane elektrycznie, wygodne żelazka bezprzewodowe, a nawet żelazka z wytwornicą pary.
Najlepsze parowe żelazko ranking wrzesień 2024
Jakie rodzaje żelazek są dostępne na rynku?
Obecnie na rynku istnieje mnóstwo modeli przeróżnych urządzeń do prasowania, dostępne są już nie tylko standardowe żelazka. W rankingach żelazek coraz częściej pojawiają się żelazka z parownicą lub żelazka z generatorem pary, duże stacje parowe i żelazka parowe ręczne, a nawet mini żelazka turystyczne. Najlepsze żelazka posiadają mnóstwo przydatnych funkcji ułatwiających prasowanie, przede wszystkim pozwalających na bezpieczne i komfortowe użytkowanie sprzętu nawet przez osoby niedoświadczone. Nowoczesne żelazka sprawiają, że prasowanie staje się przyjemnością, a nie tylko przykrym obowiązkiem. Żaden ranking żelazek nie pomoże, jeśli nie pozna się wcześniej możliwości różnych żelazek elektrycznych, przed zakupem warto też wiedzieć, co wyróżnia daną markę sprzętu.
Żelazko Philips
Żelazka marki Philips jako pierwsze na rynku zostały wyposażone w innowacyjny system rozpoznawania prasowanych tkanin — żelazko z wbudowaną kamerą pozwala na dopasowanie idealnej temperatury do prasowanego materiału, w pamięci urządzenia zostały zapisane wzory i sploty włókien wielu tkanin, kamera przesyła obraz materiału, a sztuczna inteligencja analizuje go i dobiera odpowiednią temperaturę. Żelazka Philips posiadają również system SteamGlide, dzięki któremu stopa żelazka nagrzewa się i rozprowadza ciepło równomiernie.
Żelazko Tefal
Firma Tefal stworzyła pierwsze żelazko bezprzewodowe wyposażone dodatkowo w funkcję pary — urządzenie umożliwia wygodne i swobodne prasowanie, w którym nie przeszkadza przewód zasilający, a do zasilania żelazka służy stacja dokująca podłączana i to ona jest podłączona do prądu. W żelazkach Tefal stosowane jest również opatentowane rozwiązanie Durilium AirGlide, czyli pokrycie stopy żelazka powłoką zapewniającą poślizg oraz wysoką wytrzymałość na uszkodzenia i zabrudzenia.
Żelazko Bosch
Żelazka marki Bosch poza standardowymi funkcjami oczyszczania, dopasowywania temperatury i zapobiegania kapaniu zostały wyposażone w system Sensor Secure. Dzięki czujnikowi umieszczonemu w rączce żelazka, urządzenie wydziela ciepło, tylko gdy jest używane — nagrzewa się natychmiast po dotknięciu rączki i automatycznie wyłącza po zdjęciu z niej dłoni.
Żelazka Russell Hobbs
Marka Russel Hobbs Stworzyła żelazka, które nagrzewają się w ekspresowym tempie, a najnowsze urządzenia są dodatkowo pokryte powłoką zabezpieczającą kolor prasowanych ubrań. Technologia Colour Control Supreme chroni kolory ubrań podczas prasowania dzięki cyfrowemu wyświetlaczowi, na którym wybiera się odcień tkaniny. Zauważyć można także, że stopa żelazka nieco zmienia kolor pod wpływem różnych kątów padania światła. Dzieje się tak za sprawą ceramicznej powłoki żelazka, która została wzbogacona turmalinem. Minerał ten promieniując dawką jonów, dodatkowo wygładza tkaninę, a przy tym ceramiczna stopa nie przykleja się do tkaniny. Najlepsze żelazka Russell Hobbs, nie muszą mieć pokręteł do sterowania temperaturą, gdyż są bezpieczne dla każdego rodzaju tkaniny, dlatego też dobre żelazko Russell Hobbs nadaje się dla początkujących.
Żelazko Electrolux
Żelazka Electrolux posiadają opatentowane rozwiązanie o nazwie PrecisionCare, czyli system odpowiadający za wybór odpowiednich ustawień prasowania. W stopce żelazka wbudowane jest przednie oświetlenie sprzężone z termostatem wewnątrz urządzenia, który zapewnia właściwą temperaturę podczas prasowania każdej tkaniny.
Żelazko Silvercrest
Urządzenia SIlvercrest to doskonały przykład połączenia doskonałej jakości sprzętu z przystępną ceną. Żelazka tej marki posiadają wszystkie ważne funkcje pozwalające bezpiecznie i wygodnie prasować ubrania, a nowsze modele są wyposażone w wygodny elektroniczny wyświetlacz służący do szybkiej zmiany programu prasowania — po jego wybraniu żelazko dobiera temperaturę odpowiednią do danej tkaniny.
Żelazko Braun
Żelazka parowe Braun są wyposażone w unikalny system wyrzutu pary TexStyle — zapewnia silne uderzenie pary i rozprostowanie włókien. Trójkątna strefa pary umieszczona została na samym czubku stopy żelazka, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne prasowanie z wykorzystaniem pary wszystkich zakamarków i najdrobniejszych detali na ubraniach.
Jak wybrać dobre żelazko do codziennego użytku?
Wymagania co do żelazka zawsze będą się różnić w zależności od potrzeb użytkownika, trzeba pamiętać, że wszystkie nowoczesne funkcje żelazek najczęściej wiążą się z wyższą ceną urządzenia. Aby zdecydować jakie żelazko kupić i przede wszystkim wybrać tanie i dobre żelazko, warto wcześniej sprawdzić ranking najlepszych żelazek oraz ranking żelazek polecanych przez użytkowników, a także ich opinie o żelazkach posiadających interesujące nas funkcje. Jeśli nie jest to zakup pierwszej potrzeby, to czasami warto zaczekać na wyprzedaż żelazek, aby upolować wymarzony model w przystępnej cenie.
Dziś na jakość prasowania nie wpływa już waga urządzenia, ani nawet technika prasowania, ale głównie temperatura żelazka i jego dodatkowe funkcje. Aby wybrać dobre żelazko do prasowania, trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na moc żelazka — żelazko 3000W będzie zawsze lepsze niż to z mocą 1500W, wyższa moc pozwala na efektywniejsze prasowanie. Równie ważne są funkcje urządzenia, które często decydują o popularności konkretnego modelu w rankingu żelazek. Jedną z nowszych opcji na rynku jest żelazko z automatycznym doborem temperatury, takie modele przeważnie znajdują się na szczycie rankingu żelazek.
Opcja automatycznego doboru temperatury w każdym z modeli ma inną nazwę, ale zawsze taką samą funkcję — odpowiada za dopasowanie poziomu temperatury w zależności od rodzaju tkaniny i umożliwia wygodne prasowanie bez konieczności jej kontrolowania i regulacji, a dzięki temu także bez ryzyka przypalenia delikatnych tkanin. Niektóre urządzenia są wyposażone dodatkowo w bardzo przydatną funkcję pionowego wyrzutu pary, dzięki której standardowe żelazko może pełnić funkcję stacji parowej i umożliwia prasowanie bez użycia deski, bezpośrednio na wieszaku. Żelazko do prasowania w pionie ułatwia prasowanie sukienek, spódnic, a nawet firanek i zasłon wiszących już w oknach, jest to także najlepsze żelazko do prasowania koszul i marynarek.
System antywapienny oraz funkcja samoczyszczenia i automatycznego odkamieniania odpowiadają za utrzymywanie czystości w zbiorniku żelazka i przewodach doprowadzających wodę, oraz parę. Żelazko z funkcją strażak jest wyposażone w mechanizm odcinania dostęp prądu po odłożeniu urządzenia, zapobiegając nie tylko przypadkowemu przypaleniu ubrania, ale także pożarowi, opcja szczególnie przydatna dla zapominalskich.
Parownica czy żelazko — co wybrać?
Żelazko bez pary sprawdza się tak naprawdę przy większości tkanin, przy odpowiedniej temperaturze jest w stanie wyprasować materiały sztuczne i naturalne o każdej grubości. Niektóre tkaniny jednak dużo prościej jest wyprasować, gdy są wilgotne. Część żelazek co prawda posiada zbiorniki na wodę umożliwiające spryskiwanie ubrań podczas prasowania, jeszcze inne pozwalają na używanie pary, jednak jest to niewielka ilość.
Parownica to stosunkowo nowy wynalazek i pozwala na ekspresowe prasowanie gorącą parą wszystkich ubrań bez względu na rodzaj i grubość materiału, bez konieczności rozkładania ich na desce do prasowania, ale niestety nie wyprasujemy nią odzieży wymagającej zaprasowania plis czy kantów.
Profesjonalne parownice, między innymi takie, które bardzo często można zobaczyć w sklepach odzieżowych, działają bez zarzutu, ale są niestety dużo droższe od żelazek. Optymalnym wyborem do domowego użytku będzie żelazko z generatorem pary lub żelazko parowe ze stacją, oba te urządzenia łączą funkcję standardowego żelazka i parownicy, różni je tak naprawdę tylko nazwa. W rankingu żelazek pojawiają się wraz ze standardowymi żelazkami.
Żelazko z generatorem pary — czym się różni od klasycznego żelazka?
Podstawową różnicą między żelazkiem klasycznym a żelazkiem parowym, czyli urządzeniem wyposażonym w generator pary jest oczywiście wykorzystanie gorącej pary wodnej podczas prasowania. Żelazko parowe można poznać między innymi po większych rozmiarach — urządzenie wytwarzające parę to najczęściej osobny pojemnik na wodę, a stopka żelazka jest z nim połączona przewodem doprowadzającym parę wodną i często jest bardzo zgrabna i poręczna. Żelazko z generatorem pary jest cięższe i większe nie bez powodu — w zbiorniku na wodę w żelazku parowym mieści jej sporo (ponad litr w zależności od modelu), pozwalając na długie prasowanie.
Przewagą żelazka parowego nad klasycznym jest przede wszystkim czas prasowania — każdy, kto prasuje często i dużo pewnością doceni to urządzenie. Kolejną zaletą jest brak przypaleń, w przypadku klasycznego żelazka często na tkaninach pojawiają się świecące plamy — wynik zbyt wysokiej temperatury, w żelazkach parowych raczej się to nie zdarza. Przewaga żelazka z generatorem pary nad klasycznym jest widoczna w wielu rankingach żelazek.
Budowa żelazka parowego i żelazka z generatorem pary
Żelazko parowe różni się od standardowego tylko i aż tym, że poza stopką nagrzewającą się pod wpływem temperatury posiada zbiornik na wodę i otwory, przez które wydobywa się para wodna pod ciśnieniem, która rozluźnia tkaninę, przyspieszając i jednocześnie ułatwiając jej wygładzanie. Żelazko parowe nie jest tym samym co żelazko z bazą parową — pierwsze posiada wbudowany zbiornik z wodą, a para wytwarzana jest bezpośrednio w stopce żelazka wyposażonej w otwory, drugie to lekkie żelazko połączone ze zbiornikiem i generatorem pary grubym przewodem doprowadzającym parę.
Ich wspólną cechą jest wyrzut pary podczas prasowania — automatyczny lub uruchamiany za pomocą odpowiedniego przycisku, niektóre modele mają również możliwość regulacji ilości uderzającej pary. Urządzenia ze stałym wyrzutem pary to także stacje parowe — ręczne lub stojące, czyli wygodna alternatywa dla klasycznych żelazek niezwykle praktyczne przy szybkim prasowaniu ubrań.
Czy ręczne żelazko parowe może zastąpić klasyczne żelazko?
W rankingu żelazek na parę, rozpiętość cenowa jest ogromna, najtańsze modele kosztują kilkaset złotych, a najdroższe nawet kilka tysięcy. Dobre żelazka parowe nie muszą być wcale drogie, a potrafią bardzo ułatwić prasowanie, szczególnie tych tkanin, z którymi nie potrafi sobie poradzić standardowe żelazko bez pary. Najlepsze żelazka parowe to te, które mają duże uderzenie pary, w parametrach ta ważna wartość jest określana jako ilość g/min — im jest wyższa, tym lepiej. Ręczne żelazko parowe raczej nie zastąpi klasycznego żelazka z powodu zbyt małej mocy, zwłaszcza przy prasowaniu grubszych tkanin, ale może się sprawdzić podczas podróży lub do szybkiego odświeżenia odzieży wierzchniej i lekkich materiałów oraz wygładzania ubrań, które ciężko jest wyprasować klasycznym żelazkiem np. z powodu dużej ilości aplikacji, ozdób czy falban. Klasyczne żelazko także łatwiej spakować do walizki podróżnej ze względu na mniejsze gabaryty urządzenia.
Najlepsze żelazko – ranking do 200 zł – 2024
Najlepsze żelazko – ranking do 300 zł – 2024
Żelazka turystyczne — wady i zalety
Żelazko podróżne to najczęściej żelazko kompaktowe, które ma się zmieścić do walizki i być ułatwieniem w podroży oraz podczas pobytu w miejscu, gdzie nie ma klasycznego żelazka. Kompaktowe, składane żelazko turystyczne nigdy nie zastąpi klasycznego, przeważnie ma małą moc i nie posiada regulacji temperatury, a przede wszystkim jest to małe żelazko, którego codzienne używanie będzie po prostu niewygodne i zbyt czasochłonne, zwłaszcza podczas prasowania dużej ilości ubrań. Funkcję żelazka turystycznego z powodzeniem może pełnić ręczne żelazko parowe, które idealnie sprawdzi się w podróży, ale będzie przydatne także w domu, jako dodatkowe urządzenie do szybkiego wygładzania ubrań z lekkich tkanin niewymagających rozkładania deski.
Najlepsze żelazko turystyczne ranking 2024
Małe żelazko parowe niestety posiada niewielki zbiornik na wodę, który wymaga częstego napełniania. Żelazko turystyczne jest reguły dużo tańsze od klasycznego i bez problemu można znaleźć wiele modeli w rankingu żelazek do 300 zł, więc można sobie na nie pozwolić, nawet jeśli będzie używane tylko sporadycznie.
Wyróżnione i polecane żelazka do prasowania w 2024
Najczęściej zadawane pytania o żelazka domowe:
Czym wyczyścić żelazko?
Żelazko powinno być czyszczone wyłącznie specjalnymi środkami, odpowiednimi do powłoki pokrywającej stopkę urządzenia i rodzaju zabrudzenia. Można wykorzystać do tego też wodę z sodą lub octem i delikatną ściereczkę, która nie uszkodzi żelazka.
Jak wyczyścić przypalone żelazko?
Aby wyczyścić stopę żelazka, wystarczy użyć specjalnego sztyftu — dostępnego za kilka złotych np. w marketach budowlanych lub w pasmanteriach. Można też skorzystać z domowego sposobu, czyli pasty z sody i wody destylowanej.
Jak odkamienić żelazko?
Niektóre modele żelazek mają wbudowany system odkamieniania oraz dedykowany zbiornik na osadzający się kamień. W urządzeniach, które go nie posiadają, najlepszym odkamieniaczem do żelazka będzie mieszanka wody z octem lub specjalne preparaty przeznaczone do odkamieniania.
Jaką wodę do żelazka?
W żelazkach parowych oraz wszystkich urządzeniach wykorzystujących do prasowania parę wodną zaleca się korzystanie z wody odkamienioniej — zapobiega ona osadzaniu się kamienia wewnątrz żelazka. Można wykorzystać wodę przefiltrowaną np. w dzbanku filtrującym lub kupić specjalną wodę destylowaną/demineralizowaną, pozbawioną większości zanieczyszczeń.
Czy jest woda zapachowa do żelazka?
W sklepach dostępne są specjalne płyny zapachowe do prasowania. Taki płyn powinien mieć w składzie tylko wodę destylowaną oraz dodatek zapachowy — do żelazka z wytwornicą pary nie można wlewać olejków eterycznych ani zapachowych.
Temperatura żelazka a kropki
Wiele żelazek z ręczną regulacją ma skalę temperatur oznaczoną kropkami, jak je rozszyfrować? Jedna kropka to temperatura poniżej 100 stopni — przeznaczona do prasowania tkanin syntetycznych, dwie kropki oznaczają temperaturę od 100 do 150 stopni — idealną do prasowania jedwabiu i wełny, a trzy kropki to najwyższa temperatura, najczęściej od 150 do 200 stopni — można nią bezpiecznie wyprasować naturalne materiały, takie jak bawełna i len.
Żelazko czy generator pary?
Żelazko z generatorem pary będzie idealnym wyborem dla osób, które prasują dużo i często — urządzenie łączy funkcje żelazka i parownicy, znacznie przyspiesza i ułatwia prasowanie oraz nadaje się do wszystkich rodzajów tkanin. Bardzo pomocny w wyborze urządzenia może być ranking żelazek.
Dlaczego powstają świecące plamy po żelazku na ubraniu?
Niektóre materiały po prasowaniu klasycznym żelazkiem stają się błyszczące, to efekt zbyt wysokiej temperatury, szczególnie widoczny na ciemnych tkaninach. Aby zapobiec pojawianiu się świecących plam, trzeba dopracować temperaturę żelazka do prasowanego materiału, a jeśli chcemy usunąć powstałe plamy, należy użyć ściereczki z lnu – wilgotny materiał kładziemy na plamę i ponownie prasujemy przypalone miejsce. Dzięki temu błyszczące plamy po żelazku znikną.