Wiele osób, które planuje zakup nowego łóżka, koncentruje się na wyborze właściwego materaca, wierząc że tylko ten element ma wpływ na jakość snu. To spory błąd, ponieważ równie ważny jest wybór odpowiedniej ramy do łóżka. Dzięki niej materac może znaleźć się we właściwej pozycji, co sprzyja odpowiedniemu ułożeniu ciała, a także pozwala przedłużyć żywotność całej konstrukcji. Zainteresowała Cię ta informacja? Nasz ranking ram do łóżek z pewnością dostarczy ich o wiele więcej.
Ramy do łóżek – co to jest?
Rama łóżka jest elementem konstrukcyjnym, który pozwala na odseparowanie materaca od podłogi. Ta funkcja pozwala na cyrkulacje powietrza, przez co materac nie wilgotnieje oraz nie ulega zabrudzeniom od podłogi. Rama łóżka może powodować również zwiększenie wygody materaca oraz wydłużyć jego żywotność. Tak działają dobrze dobrane produkty, nawet jeżeli są to tanie ramy łóżek.
Czy ranking ram do łóżek wymienia jeszcze inne ich zalety? Oczywiście, że tak! Rama jest uważana także za element zwiększający komfort wstawania oraz kładzenia się na łóżko. Ta cecha jest szczególnie ważna dla osób, które cierpią na problemy z kręgosłupem lub starszych. Inną niewątpliwą zaletą jest estetyka ram. Łóżko z ozdobną ramą to element, który ożywia każdą sypialnię i wprowadza do niej unikalny klimat.
Najlepsza rama łóżka ranking wrzesień 2024
Rama łóżka 200×200
Ramy łóżek do sypialni w tym rozmiarze gwarantują najwyższy komfort odpoczynku dla dwóch osób. Niestety ten rozmiar zajmuje naprawdę dużo miejsca w sypialni i z tego względu zaleca się kupowanie go wyłącznie do dużych wnętrz. Na takie modele warto zdecydować się w przypadku osób o większych rozmiarach lub ceniących sobie możliwość odpoczynku we dwoje z jednoczesnym zachowaniem komfortu łóżka jednoosobowego.
Rama łóżka 180×200
Wymiar 180×200 to najczęstszy wybór do sypialni małżeńskiej. Powszechnie uważa się, że taka przestrzeń gwarantuje duży komfort, a jednocześnie nie zajmuje aż tak dużo miejsca, jak większe modele.
Rama łóżka 160×200
Ten rozmiar łóżka wykorzystuje się w małych sypialnia. Jest on względnie komfortowy dla pary, a dla jednej osoby zapewnia maksymalną wygodę. Taka rama łóżka dwuosobowego doskonale sprawdza się w kawalerkach lub pokojach nastolatków.
Rama łóżka 140×200
Rama 140×200 polecana jest dla jednej osoby, która potrzebuje więcej przestrzeni. W warunkach ograniczonej przestrzeni takie łóżko może także służyć parze, jednak nie będzie zbyt komfortowe. W takim przypadku raczej odradza się ją osobom, które mają większe wymiary lub cierpią na bóle pleców.
Rama łóżka 120×200
Taki rozmiar ramy łóżka jest idealny dla jednej osoby. Zapewnia dość przestrzeni, aby wygodnie się na nim położyć i wyspać, a jednocześnie nie zajmuje zbyt wiele miejsca. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie komfort.
Rama łóżka 90×200
Taki rozmiar ma standardowa rama łóżka jednoosobowego. 90 centymetrów przestrzeni uważane jest za minimalną ilość miejsca dla jednej osoby. Łóżko o takim rozmiarze zajmuje niewiele miejsca i może być szeroko wykorzystywane nawet w małych mieszkaniach.
Rama łóżka 80×200
Takimi parametrami cechuje się zwykle rama łóżka dziecięcego. Nie ma również przeszkód, żeby łóżko w tym rozmiarze służyło dorosłemu, jednak może być dla niego nieco ciasne. Dla dzieci można również zdecydować się na łóżka o mniejszej długości.
Rodzaje ram do łóżek – typy
Ranking ram do łóżek wymienia przynajmniej kilka modeli, które zapewniają komfort i długotrwałe użytkowanie. Wybór tej właściwej dostosowanej do potrzeb wymaga jednak trochę wiedzy o dostępnych typach. Poniżej opisujemy kilka rodzajów ram, które najczęściej spotyka się w sklepach i marketach.
Podnoszona rama łóżka
Podnoszona rama łóżka ma wiele zastosowań. Zwykle jest to rama łóżka z pojemnikiem lub rama łóżka z szufladami. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że te elementy są niezwykle wygodne oraz pomagają w utrzymaniu porządku. W pojemnikach można przechowywać pościel lub dodatkowe koce, co jest bardzo przydatne w małych sypialniach. Składana rama łóżka może być również przydatna kiedy mebel stoi w salonie. W takim przypadku można ją w kilka chwil zamienić w miejsce do siedzenia.
Rama łóżka tapicerowanego
Ranking ram do łóżek wskazuje łóżka tapicerowane, jako jedne z najbardziej komfortowych. Ten typ to zwykle rama łóżka z oparciem, które pełni funkcje dekoracyjne oraz użytkowe. Wezgłowie ułatwia odpoczynek w łóżku, na przykład czytanie książek. W pokoju nastolatka może również stać się miejscem na zawieszenie ulubionych plakatów i innych ozdób.
Rama łóżka kontynentalnego
Wiele rankingów ram do łóżek nie pozostawia wątpliwości, że łóżka kontynentalne cechują się największą elegancją i wygodą. Takie modele są na stałe połączone z materacem, co sprawia że są naprawdę komfortowe. Zwykle na ich wierzchu kładzie się jeszcze dodatkowy materac dzięki, któremu uzyskuje się pożądaną twardość. Ich główną wadą jest brak możliwości wymiany spodniego materaca.
Rama łóżka bez zagłówka
Ramy łóżka bez wezgłowia należą do tych najczęściej wybieranych. Te proste meble są uniwersalne i praktyczne, a ich budowa ułatwia utrzymanie ich w czystości. W tej kategorii znajdziemy ramy łóżka ze skrzynią, jak i łóżko z rozsuwaną ramą. Takie łóżka są zwykle tańsze niż ich odpowiedniki z wezgłowiem.
Materiał wykonania ramy do łóżka
Niejeden ranking ram do łóżek próbuje odpowiedzieć na pytanie, jaki mebel najlepiej wybrać. Odpowiedź jest dość prosta. Taki, jakie spełni oczekiwania. Czym jednak kierować się przy wyborze? Najważniejszą rzeczą jest materiał wykonania ramy i jej styl. Drewniana rama do łóżka sosnowa będzie dobrze prezentować się w niemal każdym pomieszczeniu, jednak może okazać się nietrwała. Sosna to dość miękkie drewno i łatwo może zostać wgniecione. Dla osób chcących posiadać bardziej odporny mebel polecamy inne gatunki drewna (na przykład ramę łóżka dębową) lub metalowe ramy do łóżek. Oczywiście jednym z najtrwalszych i eleganckich rozwiązań jest rama łóżka z litego drewna, jednak należy liczyć się z wysoką ceną takich mebli.
Na co zwracać uwagę przy wyborze ramy do łóżka?
Ranking ram do łóżek wskazuje materiał wykonania jako najistotniejszą kwestię podczas wyboru łóżka. Co jednak z innymi cechami. Oczywiście są nie mniej istotne. Podczas wyboru należy zastanowić się nad funkcjami, jakie ma spełniać łóżko. Jeżeli zależy nam na walorach estetycznych, idealna będzie rama łóżka z baldachimem. Ten element może również pomóc osobom cierpiącym na migreny. Zasłonięcie źródła światła kotara ułatwia zasypiania, a także sprzyja zdrowemu odpoczynkowi.
Inną istotną kwestią jest wysokość łóżka. Niska rama łóżka może optycznie powiększyć połączenie, a więc nadaje się do niewielkich pomieszczeń. Ten typ nie jest jednak polecany do osób z bólami pleców. Taka konstrukcja utrudnia wstawanie i może być przyczyną nasilenia się bólu. Kupując ramę, powinniśmy się również zastanowić nad funkcjami, jakie powinna posiadać. Na przykład rama łóżka ze stelażem pozwala na swobodne podnoszenie jej i chowanie pod nią przedmiotów. W wielu sytuacjach sprawdzi się też rama łóżka z łóżkiem dolnym, które można w kilka chwil rozłożyć. To bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza w pokoju dziecięcym. Dzięki temu kolega lub koleżanka bez problemu przenocuje w pokoju dziecka.
Ostatnią istotną kwestą jest kolor łóżka. Najlepiej jest dopasować go do koloru ścian. Jeżeli jednak nie mamy pewności, jakie barwy pasują, można zdecydować się na uniwersalne rozwiązania. Biała rama łóżka idealnie komponuje się z większością stylizacji i każdą kolorystyką. Taki wybór nie będzie również stanowić problemu, kiedy zdecydujemy się na zmianę koloru wnętrza.
Dlaczego wybrać łóżko z metalowymi ramami?
Ranking ram do łóżek wskazuje, że metal jest najczęściej wybierany przez osoby, którym zależy na dużej odporności na uszkodzenia. Metalowa rama łózka z materacem to również doskonały wybór dla osób, które mieszkają w dość wilgotnych mieszkaniach. W takich wnętrzach drewno może pleśnieć i wymagać częstej wymiany. Nie ma jednak tego problemy kiedy wybierzemy metal. Ten materiał jest również często wybierany przez osoby, którym zależy na lekkości konstrukcji. Taka powinna być na przykład rama łóżka na antresoli, gdzie zwykle obowiązuje limit obciążenia. Należy jednak w tym miejscu zachować ostrożność, ponieważ na rynku są dostępne również bardzo ciężkie modele metalowe.
Inną zaletą metalowych ram jest ich nowoczesny wygląd. Na przykład łóżko z czarną metalową ramą doskonale pasuje do wnętrz w stylu glamour oraz skandynawskich. Łóżka pojedyncze z metalową ramą doskonale sprawdzą się również w pokoju nastolatka. Ich wytrzymała konstrukcja z pewnością wytrzyma dziecięce igraszki.
Czy warto wybrać drewnianą ramę łóżka?
Wiele rankingów ram do łóżek wskazuje drewno, jako najlepszy materiał do wykonania łóżka. Dlaczego? Przede wszystkim przez wzgląd na duże walory użytkowe i estetyczne tego materiału. Drewno jest naprawdę proste w konserwacji, a wybór twardego gatunku jest gwarancją długich lat użytkowania. Ponadto nawet prosta rama łóżka wykonana z drewna prezentuje się nienagannie i pasuje do niemal każdej stylistyki. Dzięki niej sypialnia nabiera naturalnego charakteru, a inne elementy wystroju nie są przez nią przytłumione. Pięknie prezentuje się również drewniana stara rama łóżka, która z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom stylów odbiegających od nowoczesnych designów.
Innym rozwiązaniem jest rama łóżka z płyty meblowej. W takim przypadku nie można liczyć na zbyt dużą trwałość. Materiał łatwo ulega wgnieceniom i zarysowaniom. Główną zaletą mebli z płyty jest ich cena. Zwykle są dużo tańsze niż pozostałe modele.
Najczęściej zadawane pytania na temat ram łóżka:
Ile powinien wystawać materac ponad ramę łóżka?
Materac powinien wystawać ponad ramę o około 10-12 cm w przypadku łóżek tradycyjnych. W łóżkach tapicerowanych i kontynentalnych ta wartość może wahać się od 15 do nawet 35 cm.
Jak wzmocnić ramę łóżka?
Wzmocnienie ramy łóżka polega zwykle na dodaniu dodatkowych listewek lub wymianie śrub mocujących. W wielu przypadkach pomoże również wymiana środkowej belki.
Jaką ramę do łóżka wybrać?
Przyjmuje się, że największy komfort spania uzyskuje się kiedy jedna osoba na do dyspozycji 90 cm szerokości łóżka. Dla par zaleca się więc łóżko o wymiarach 180×200, a w przypadku małych sypialni 160×200.