Najlepsza świeca domowa – Ranking 2024

Jesień sprzyja paleniu świec w domu. Na rynku dostępne są różne rodzaje. Jakie świeczki w domu są najbezpieczniejsze? Najlepiej wybierać naturalne świece zapachowe, które są bez trujących związków. Można przebierać w ich zapachach, kolorach i kształtach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. A jeśli nie? Wtedy zawsze można zabawić się w chemika. Jak samemu zrobić świece w 2024? Tego i wiele innych przydatnych informacji na temat świec dowiesz się z tego poradnika.

Rodzaje świec domowych

Sklepy ze świecami oferują nam różnego rodzaju świece z wosku, zarówno bezzapachowe jak i te o różnych wariantach zapachowych. Możemy wybierać świece ozdobneświece świąteczneświece na stół… w zależności od preferencji i potrzeb, na pewno znajdziemy model świecy dla siebie. Wszystko zależy od celu, w jakim owe świece chcemy palić.

Zwykłe białe świece posiadamy w domu najczęściej tylko po to, by zapalić je w razie braku prądu, gdy zrobi się ciemno. Świece dekoracyjne mają być ozdobą domu i wtedy wybieramy takie kolory i kształty, które będą pasować do stylu wnętrza. Duża świeca zapachowa to nieodłączny element domu, w którym mieszkańcy lubią przyjemny zapach. Świece bożonarodzeniowe to przeważnie całe zestawy świec, które składają się z czterech różnych rozmiarów świeczek… Jak widać, wybór jest ogromny, a to tylko niektóre z opcji.

Co ważne, świece mogą być wykonane z różnego rodzaju wosków. Jaki wybrać? Jakie mają właściwości?

Świece parafinowe

Świece z wosku parafinowego są najbardziej znane. Są tanie i tworzone chemicznie. Mają niestety negatywny wpływ na zdrowie. Ich płomień jest niestabilny, a do tego potrafią bardzo dymić. Takie świeczki występują w różnych kolorach, kształtach i zapachach. Znane są także podgrzewacze z parafiny, czyli malutkie świeczki, które można palić chociażby w kominku. Są sprzedawane także jako całe zestawy świec dekoracyjnych. Świece te mają niską cenę, ale także spalają się bardzo szybko.

Świece stearynowe

Świece stearynowe są tworzone z wosku palmowego lub (rzadziej) kokosowego. Są one ekologiczne, biodegradowalne i wegańskie. Ich wosk jest twardy i kruchy. Są zdrowsze niż parafinowe świeczki. Wosk palmowy pochodzi ze źródeł odnawialnych. Podczas palenia nie emituje szkodliwych dla organizmu substancji. Takie świece palą się dłużej niż parafinowe odpowiedniki, a ich płomień jest stabilniejszy i jasny. 

Świece zapachowe

Na rynku dostępne są także różnego rodzaju świece zapachowe. Mogą być one zarówno naturalne, jak i syntetyczne (parafinowe). Ekskluzywne świece zapachowe są najczęściej z wosku roślinnego (np. sojowego) lub pszczelego. Warto wiedzieć, że wosk roślinny nie ma żadnego wpływu na nasze zdrowie, dlatego też jego palenie jest bezpieczne. Sam wosk nie ma zapachu, ale producenci dodają go, by powstały świece zapachowe w szkle. Tego typu świeca pali się praktycznie bezdymnie, a szybkość jej spalania jest umiarkowana.

Świece z wosku pszczelego są najdroższą opcją. Mają korzystny wpływ na nasze zdrowie i miodowy zapach. Mogą być także aromatyzowane. Palą się długo, nie tworząc dymu. Płomień jest stabilny. Świeca miodowa może być kremowa, karmelowa lub karmelowo-żółta oraz w różnych odcieniach żółci.

Świeca sojowa – ranking maj 2024

Które świece są trujące i dlaczego są szkodliwe?

Markowe świece nie zawsze są gwarancją prozdrowotnego działania. Ranking świec domowych mówi jasno: świece parafinowe są niebezpieczne dla zdrowia i powinniśmy z nich zrezygnować. To najgorszy dostępny na rynku rodzaj świec. Alergicy i astmatycy mogą doznać pogorszenia swojego stanu zdrowia. To jednak nie wszystkie problemy, które powodują świece parafinowe. Negatywne skutki mogą być niezauważalne na pierwszy rzut oka, ale po kilku latach mogą prowadzić do nowotworów układu nerwowego i oddechowego. U zdrowych osób może pojawić się alergia wziewna lub nawet astma.

Co powodują szkodliwe związki w organizmie?

Badacze sprawdzili, jakie szkodliwe substancje są uwalniane ze świec parafinowych podczas ich spalania. Są to, m.in. toulen, alkany, alkeny, benzen, ftalany i formaldehyd

Benzen to substancja rakotwórcza.

Toulen powoduje zawroty głowy.

Formaldehyd to związek, który powstaje podczas spalania, gdy łączy się z ozonem zawartym w powietrzy. Jeśli pomieszczenie nie jest dobrze wentylowane, będzie powodował w płucach takie same efekty, jak dym papierosowy, który jest niebezpieczny dla zdrowia.

Ftalany to zmiękczacze do sztucznych tworzyw, takich jak właśnie parafina. Są one toksyczne i przenikają do pożywienia, osiadają na przedmiotach, które posiadamy w domu. Przez to mogą być przez nas spożywane. 

Jakie świece wybrać zamiast nich? Jakie są najlepsze świece domowe?

Świece sojowe

Polskie świece sojowe występują w tak wielu wariantach zapachowych i kolorystycznych, że nie sposób wypróbować ich wszystkich. Są to dobre świece domowe. Znajdziemy zapachy na wiosnę, jesień, a nawet takie, które przypominają zapach szampana lub książek. Duża świeca sojowa będzie palić się bardzo długo, dzięki czemu zdążymy nacieszyć się przyjemnym zapachem.

Co ważne, takie naturalne świece są bezpieczne dla naszego zdrowia. Nie oddziałują negatywnie na ludzki organizm. Podczas spalania świeca z wosku sojowego nie wydziela toksycznych substancji. Może palić się także tam, gdzie są alergicy, astmatycy i malutkie dzieci. Nie będzie zagrażać ich zdrowiu ani nieść negatywnych konsekwencji w przyszłości. Sojowe świece w szkle są jednak dla niektórych zbyt drogie, a na pewno droższe niż parafinowe odpowiedniki. Jednakże, jeśli weźmiemy pod uwagę brak negatywnych konsekwencji dla zdrowia oraz bardzo długi czas palenia takich świec, cena wydaje się przystępniejsza. Można je także zrobić samodzielnie.

Jak zrobić świece sojowe – przepis DIY

Naturalne świece sojowe robione samodzielnie w domu mogą być świetną zabawą. Przy okazji będą miały dokładnie taki zapach, kolor i kształt, jakiego oczekujemy. Jak zrobić samodzielnie świecę sojową?

Zestaw do robienia świec sojowych

Będziemy potrzebować różne akcesoria do wyrobu świec, w które warto wcześniej się wyposażyć. Na rynku dostępne są całe zestawy do robienia świec sojowych, ale możemy zakupić także pojedyncze półprodukty. Na co zwrócić uwagę? Po pierwsze na to, czy olejek zapachowy, którego zamierzamy użyć, jest w 100% naturalny. Jeśli nie – może nieść on negatywne konsekwencje dla zdrowia.

Formy do świec

Przygotowanie świecy sojowej nie jest trudne. Potrzebujemy czasu, składników i pojemnika do świec oraz knot. Dobrym wyborem jest słoik na świecę, ale świetnie się sprawdzi także aluminiowa puszka. Pojemnik musi być odporny na temperaturę ok. 60 stopni Celsjusza. Można także wykorzystać pojemniki po zużytych wcześniej świecach. Przydatna może być także forma do robienia świec, która pozwoli na nadanie jej ciekawego kształtu.

Knot do świec sojowych

Świece diy mogą mieć różne knoty:

 • drewniane, 
 • bawełniane.

To, jaki wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji.

Wosk sojowy do świec

Do wyrobu świec potrzebujemy:

 • wosk do robienia świec – 165 g,
 • olejek eteryczny do świec sojowych – 16 ml,
 • knot,
 • pojemnik na świecę lub formy silikonowe do świec.

Z tych składników przygotujemy świecę o pojemności 250 ml. Na początku należy przygotować pojemnik na świecę. Następnie należy podgrzać wosk w kąpieli wodnej (czyli w specjalnym pojemniczku, który będzie się unosił na gorącej wodzie). Nie wolno grzać wosku w mikrofalówce! Podgrzany do 60 stopni Celsjusza wosk należy wystudzić do 40 stopni. Następnie dodać olejek zapachowy do świec i dokładnie wymieszać. 

Knot bawełniany należy zamoczyć z jednej strony w wosku i przykleić go do dna pojemnika. Wosk musi zaschnąć całkowicie! Gdy tak się stanie, przelej podgrzany wosk do pojemnika. Najlepiej zrobić to, gdy zacznie robić się mętny. Oznacza to, że wosk zaczął zastygać i nie jest już tak gorący, by odkleić knot. Sam knot należy usztywnić patyczkami lub spinaczem, by znajdował się na środku świecy. Świece sojowe z drewnianym knotem nie wymagają takich procedur, ponieważ drewniany knot jest stabilny sam w sobie.

Świece ręcznie robione są gotowe, gdy zastygną całkowicie. Powinno się to odbywać w temperaturze pokojowej. Nim wosk zastygnie, możemy wykorzystać różne pomysły na ozdabianie świec, np. suszone kwiaty do świec. Wystarczy umieścić je na wierzchu niezastygniętego wosku, a one wtopią się w niego i zastygną. Możemy w ten sposób wykonać cały zestaw świec na prezent dla najbliższych.

Zapachy do świec

By nasze świece były zapachowe możemy dodawać do nich różnego rodzaju aromaty do świec. W zależności od gustu i preferencji możemy wybierać pojedyncze zapachy lub łączyć różne. Ważne, by takie olejki eteryczne były naturalne. 

Barwniki do świec

Naturalne świece zapachowe mogą być także barwione. W tym celu warto kupić naturalne i bezpieczne barwniki przeznaczone do świec sojowych, które będą pięknie i równomiernie barwić wosk.

Świece z wosku pszczelego

Duże świece z wosku pszczelego są najdroższą opcją dostępną na rynku. Jednocześnie są one korzystne dla naszego zdrowia. Występują w różnych kształtach i odcieniach, dlatego sprawdzą się świetnie jako świece na prezent czy też świece wielkanocne. Są to najlepsze świece domowe. Jakie są ich właściwości?

Właściwości świecy z wosku pszczelego

Świeca z węzy pszczelej pali się bardzo długo, nie dymi i ma stabilny płomień. Nie wydziela toksycznych ani szkodliwych dla zdrowia substancji, dzięki czemu sprawdzi się świetnie w każdym przypadku, nawet dla alergików. Ma właściwości prozdrowotne, a przy okazji wygląda pięknie. Jest także drogą świecą i nie każdy może pozwolić sobie na jej zakup. Można jednak zrobić ją samodzielnie. Robienie świec z wosku pszczelego jest ciekawym i satysfakcjonującym zajęciem.

Jak zrobić świecę z wosku pszczelego – DIY

Przed przystąpieniem do pracy warto wiedzieć, że knot ma istotne znaczenie. Lepiej żeby był zbyt długi, bo będzie można go przyciąć. Musi być bawełniany i dopasowany do wielkości świeczki. A co potrzebujemy oprócz niego? Do wykonania świecy o wielkości 500 ml musimy przygotować:

 • wosk pszczeli na świece – 180g, 
 • olej kokosowy (ułatwi produkcję świec) – 180 g,
 • wagę,
 • pojemniki lub jeden większy pojemnik na świece,
 • patyczek do podtrzymania knota,
 • naczynie do podgrzewania składników.

Słoiki do świec

Jeśli chodzi o pojemnik na świecę, możesz wykorzystać specjalne słoiki do świec, albo pojemniki po zużytych wcześniej świeczkach. Używana do wyrobu świec forma może mieć różne kształty i rozmiary. Jak zrobić świecę handmade z wosku pszczelego?

Odważamy potrzebną ilość wosku oraz oleju. Następnie topimy go w kąpieli wodnej. W tym czasie przygotowujemy knot odpowiedniej długości. Moczymy końcówkę knota w wosku, przejeżdżamy palcami i pozostawiamy do zastygnięcia. 

Do roztopionego wosku dodajemy olej kokosowy i mieszamy. Przelewamy niedużą ilość do pojemnika i wkładamy do niej knot tak, by był na środku dna. Trzymamy aż wosk zastygnie. Następnie mocujemy knot na patyczku i dolewamy resztę wosku. Świece ręcznie robione są gotowe, gdy wosk całkowicie zastygnie, czyli nawet po 12 godzinach. Kolor świecy z wosku pszczelego będzie żółtawy. Taki zestaw świec jest świetną dekoracją mieszkania. Sprawdzi się także jako prezent na różne okazje: urodziny, święta czy Dzień Matki.

Pamiętajmy, że najlepsze świece domowe to takie, które mają przyjemny zapach, piękny wygląd oraz właściwości, które nie spowodują u nas chorób. Choć palenie świec parafinowych może wydawać się nieszkodliwe, odczujemy tego negatywne skutki pierwszym objawem bólu głowy lub w niedalekiej w przyszłości. Warto zadbać o swoje zdrowie i wybierać zdrowsze świece, chociażby z wosku pszczelego lub tańsze – z naturalnych wosków, np. sojowego. Mają one piękne zapachy i będą palić się przez długi czas.

Najczęściej występujące pytania o świece domowe w 2024   roku:

Jak zacząć robić świece?

Dobre świece domowe można zrobić samodzielnie. Należy przygotować niezbędne składniki, czyli wosk pszczeli lub sojowy oraz pojemnik na świecę i knot bawełniany lub drewniany.

Jak zrobić świecę zapachową?

Naturalne świece mogą mieć różne kompozycje zapachowe. Gdy robimy je samodzielnie, wystarczy wybrać odpowiedni olejek eteryczny i dodać go do roztopionego wosku.

Ile olejku eterycznego do świecy?

Do świecy naturalnej o pojemności 250 ml dodajemy 16 ml olejku eterycznego.

Jakie świece są najzdrowsze?

Najlepsze świece domowe i te najbardziej zdrowe to świece z wosku pszczelego. Maja one prozdrowotne właściwości. W rankingu świec domowych pod tym względem świetnie wypadają także świece sojowe. 

Czy świece z parafiny są szkodliwe?

Tak, świece parafinowe są szkodliwe. Wydzielają rakotwórcze substancje, takie jak np. benzen.

Jak dobrać knot do świecy?

Świeca naturalna może mieć knot drewniany lub bawełniany. Ważne, by był dłuższy niż pojemnik na świecę. W razie czego będzie można go przyciąć.

Gdzie kupić świece na 3 dni ciemności?

Najlepsze świece domowe na 3 dni ciemności to takie, które palą się przez wiele godzin. Warto zaopatrzyć się z świece z wosku naturalnego w dobrym sklepie ze świecami, zdecydowanie z racji wielkości a co za tym idzie ekonomicznych aspektów, najlepiej sprawdzą się świece sojowe.

Czy świece sojowe są zdrowe?

Ranking świec domowych mówi jasno: świece sojowe to jedne z najzdrowszych świec. Są one neutralne dla zdrowia i nie wydzielają szkodliwych substancji.

Wyróżnione i polecane świece sojowe 2024

- to Cię zainteresuje!

Aktualizacja: maj 2024

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Najlepszy piec na pellet – Ranking 2024

Piec na pellet to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań wśród kotłów na biomasę. Obecnie coraz więcej uwagi przykuwa się do ekologii – konieczności wymiany...

Najlepsza rama łóżka ranking 2024

Wiele osób, które planuje zakup nowego łóżka, koncentruje się na wyborze właściwego materaca, wierząc że tylko ten element ma wpływ na jakość snu. To...

Najlepszy żółty fotel – Ranking 2024

Chociaż pastelowy fiolet wyparł w tym roku żółć z rankingu Pantone®, to nadal jej użycie w monochromatycznych pomieszczeniach pozwala nadać im zupełnie nowego wyrazu....

Najlepszy klimatyzator przenośny – Ranking 2024

Klimatyzatory przenośne mają cały szereg zalet - gdy z nieba leje się żar, wystarczy podłączyć je do gniazdka i już cała rodzina cieszy się...

Najlepszy grill elektryczny – Ranking 2024

Grill elektryczny to urządzenie, dzięki któremu można przygotować niezliczoną ilość potraw mięsnych, rybnych czy też warzyw. Dania z grilla elektrycznego wychodzą bardzo dobre i...

Najlepszy odkurzacz piorący – Ranking 2024

Odkurzacze piorące coraz częściej stanowią wyposażenie w polskich domach. Nie ma w tym nic dziwnego, każdy zmierza do zaoszczędzenia ilości posiadanego czasu, a takie...

Polecane wpisy: