Nie wyobrażasz sobie życia bez ciepłej wody w kranie? Niestety, w wielu miejscach dostęp do wody o odpowiedniej temperaturze jest znacznie utrudniony. W takich sytuacjach optymalnym rozwiązaniem jest zakup i montaż specjalnego urządzenia, czyli bojlera. Przeczytaj, jak działa taki podgrzewacz i jakie modele znajdziesz w rankingu bojlerów elektrycznych 50l na 2024 rok.
Bojler elektryczny 50l – co to jest?
Klasyczny bojler elektryczny 50l to w rzeczywistości zbiornik do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Wewnątrz umieszczona jest grzałka elektryczna, a jej zasilanie stanowi energia elektryczna. Wystarczy podłączyć bojler do prądu oraz dopływu zimnej wody i ustawić wybraną temperaturę. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są też bojlery, których element grzewczy jest podłączony do zewnętrznego źródła ciepła. Jednak nasz ranking bojerów elektrycznych 50l skupia się na urządzeniach z grzałką i termostatem. To łatwe w instalacji i bardzo popularne urządzenia.
Jak wygląda bojler elektryczny 50l?
Każdy bojler elektryczny o pojemności 50l ma podobną budowę. Największą częścią jest rzecz jasna emaliowany zbiornik. Musi być odpowiednio izolowany, aby zachować należyte właściwości termiczne. Rozróżnia się podgrzewacze jedno- i dwupłaszczowe, przy czym te ostatnie są zwykle droższe. Urządzenie zawiera wlot dla zimnej wody i wylot, którym wypływa ciepła woda użytkowa.
Kluczową funkcję pełni grzałka elektryczna. Jej moc różni się w zależności od wybranego modelu i pojemności. Popularne modele mają moc w przedziale 1,5-6 kW. W przypadku bojlerów na 50l często spotykane wartości to 1 k lub 2 kW. Niektórzy producenci wyposażają bojlery elektryczne 50l w dwie grzałki. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa efektywność urządzenia, czyli skraca czas podgrzania wody.
Bojler elektryczny energooszczędny ranking 50l – wrzesień 2024
Jak działa bojler elektryczny?
Klasyczny bojler elektryczny 50l działa na podstawie prawa fizyki. Gdy do zbiornika dostaje się zimna woda, termostat automatycznie uruchamia grzałkę elektryczną. Ta z kolei nagrzewa ciecz w komorze do zadanej przez użytkownika temperatury. Przepisy BHP stanowią, że minimalna temperatura wody w bojlerze to 55ºC. Poniżej tej granicy w zbiorniku mogą wytworzyć się groźne dla człowieka bakterie (np. legionella).
Warto zauważyć, że bojler automatycznie włącza się i wyłącza. Jeśli użytkownik zużyje część ciepłej wody i do zbiornika dostanie się zimna, grzałka elektryczna znów zacznie ją podgrzewać. To oznacza, że parametry urządzenia trzeba dobrać do rzeczywistego zapotrzebowania na wodę użytkową. Zakup podgrzewacza o pojemniku 100 lub 120l dla dwuosobowej rodziny zupełnie mija się z celem. W takim wypadku w zupełności wystarczy bojler elektryczny 50l.
Bojler elektryczny 50l – rodzaje konstrukcji
Jeśli zastanawiasz się, jaki wybrać bojler elektryczny 50l, musisz wiedzieć, że istnieją różne rodzaje konstrukcji. Wpływają one nie tylko na cenę, ale również na sposób instalacji oraz potrzebne miejsce. Znając podstawowe rodzaje bojlerów, łatwo dobierzesz urządzenie do swoich potrzeb oraz możliwości instalacyjnych. Gdy już zdecydujesz o rodzaju, nasz ranking bojlerów elektrycznych 50l pomoże wybrać odpowiedniego producenta i model.
Płaski bojler elektryczny 50l
Płaski bojler elektryczny to rozwiązanie, które docenią właściciele niewielkich powierzchni użytkowych. W mieszkaniu z niewielką łazienką lub kuchnią każdy cm2 jest na wagę złota. Płaski bojler elektryczny 50l ma zaledwie kilkadziesiąt cm grubości. Dzięki temu można go zainstalować we wnęce lub tak, by nie zabierał wiele miejsca. Nowoczesne urządzenia są dodatkowo atrakcyjne wizualnie.
Bojler elektryczny 50l – slim
W miejscach, w których płaskie urządzenie to nadal zbyt dużo, sprawdzi się wąski bojler elektryczny 50l typu slim. Wielu producentów tak projektuje podgrzewacze slim, aby umożliwić montaż w różnych konfiguracjach — jako pionowe lub poziome. Smukła linia sprawia, że łatwo dopasować bojler do aranżacji łazienki lub kuchni.
Poziomy bojler elektryczny 50l
Jeśli szukasz podgrzewacza standardowych rozmiarów, który można po prostu zawiesić na ścianie, polecamy poziomy bojler elektryczny. Odpowiednio zainstalowany, nikomu nie wadzi. Świetnie sprawdzi się nawet w niewielkim pomieszczeniu gospodarczym. Do nowoczesnych rozwiązań zaliczają się na przykład bojlery poziome dwupłaszczowe. Konstrukcja ich izolacji termicznej pozwalają zaoszczędzić energię, a wodę kotłową wykorzystać jeszcze w innym celu. Te i inne rozwiązania znajdziesz w naszym rankingu bojlerów elektrycznych 50l.
Bojler elektryczny 50l stojący
Podgrzewacz pionowy to najczęściej stojący bojler elektryczny. Chociaż niełatwo jest znaleźć urządzenie o dużej pojemności, z naszym rankingiem bojlerów elektrycznych 50l jest to możliwe. Największą zaletą tych zbiorników z grzałką jest wysoka wydajność. Świetnie sprawdzą się w niewielkich gospodarstwach domowych.
Prostokątny bojler elektryczny 50l
Jeśli chodzi o kształt, najczęściej spotykany jest prostokątny bojler elektryczny w różnych konfiguracjach — pionowej i poziomej. Taka konstrukcja pozwala na odpowiednie rozmieszczenie grzałki i wydajne podgrzewanie całego zbiornika. W naszym rankingu bojlerów elektrycznych 50l znajdziesz wiele propozycji prostokątnych. Wszystkie pochodzą od renomowanych producentów i pozwalają na szybkie zwiększenie temperatury wody użytkowej.
Bojler elektryczny 50l – energooszczędny i popularny
Z uwagi na rosnące ceny energii elektrycznej, wiele osób szuka energooszczędnych podgrzewaczy wody użytkowej. Jest to zarazem proekologiczny trend. W celu uzyskania niskiego zużycia energii polecane bojlery najczęściej wyposażone są w konstrukcję dwupłaszczową. Posiadając dodatkową izolację, skuteczniej magazynują ciepło.
Jeśli chodzi o pojemność, klasyczny bojler elektryczny 50l z podwójnym płaszczem powinien zaspokoić potrzeby 2-osobowego gospodarstwa domowego. Dopasowanie wielkości podgrzewacza do wartości realnego zapotrzebowania to pierwszy krok w kierunku obniżenia miesięcznych rachunków za prąd. Opracowany ranking bojlerów elektrycznych 50l prezentuje wiele urządzeń, które pomagają oszczędzać energię.
Jakie są klasy energetyczne bojlerów elektrycznych 50l
Dostępne w sprzedaży podgrzewacze muszą spełniać określone wymagania efektywności. Każdy produkt jest starannie oznaczony etykietą energetyczną. Znając te symbole, możesz dokonać mądrego zakupu. Chociaż cena bojlera elektrycznego 50l, który jest energooszczędny, może być wyższa niż zwykle, w dużym horyzoncie taka inwestycja się opłaca. Ponieważ podgrzewacz pracuje przez okrągły rok, wartość zapotrzebowania na energię przekłada się na wysokość rachunków za prąd.
Obecnie dostępny jest wąski zakres klas energetycznych — od C (najsłabsza) do A+ (najlepsza). Jeśli chodzi o bojler elektryczny 50l – klasa energetyczna A to ogromna zaleta. Mniejsze straty energetyczne w czasie podgrzewania wody użytkowej w praktyce oznaczają realne oszczędności. Jeśli więc chcesz kupić praktyczne urządzenie, w rankingu bojlerów elektrycznych 50l szukaj modelu oznaczonego jako A lub A+.
Oprócz klasy energetycznej istotnym parametrem wpływającym na pobór mocy jest zadana temperatura. Warto zwrócić uwagę także na warunki termiczne panujące w pomieszczeniu, w którym zainstalowano podgrzewacz. Im mniejsze straty cieplne, tym wydajniejsze ogrzewanie wody w zbiorniku i niższe rachunki za prąd.
Najczęściej zadawane pytania o bojlery elektryczne 50l:
Ile zużywa prądu bojler elektryczny o pojemności 50l?
Zużycie prądu jest zależne od mocy zainstalowanej w bojlerze grzałki oraz zadanej temperatury. Jeśli podgrzewacz 50l ma grzałkę o mocy 2kW i działa na pełnej mocy przez 2 godziny dziennie, zużywa 1460 kWh rocznie. To koszt około 1120 zł, czyli 94 zł/m-c.
Jaka jest cena bojlera elektrycznego – 50l?
Ceny bojlerów elektrycznych uzależnione są od kilku czynników, między innymi modelu grzałki oraz technologii użytych przez producenta. Koszt klasycznych podgrzewaczy o dużej pojemności 50l mieści się w zakresie od 300 do nawet 1200 zł.
Jakie są wymiary bojlera elektrycznego 50l?
Standardowy bojler elektryczny, który można kupić online, ma wymiary zbliżone do 60x45x47 cm wys./szer./głęb.. Niektóre proporcje są inne, jeśli chodzi o podgrzewacze stojące lub slim. Dokładne wymiary podane są w specyfikacji urządzenia.