Ranking TOP 10: Najlepszy kolagen 2023

Kolagen to niezwykle ważny składnik ludzkiego ciała. Nazywany białkiem młodości, stanowi on aż 80% skóry właściwej. Tym samym odpowiada za elastyczność skóry, jej nawilżenie oraz dobrą kondycję. Niestety jednak po 30 r.ż. produkcja kolagenu zostaje wstrzymana, w związku z czym rozpoczynają się procesy starzenia. Na szczęście z pomocą przychodzą suplementy z kolagenem. Zapoznaj się z naszym rankingiem i dowiedz się, po czym rozpoznać najlepszy kolagen!

Co to jest kolagen?

Kolagen to rodzaj białka, które powstaje w ciele człowieka. Jest on bowiem podstawowym budulcem mięśni, kości, ścięgien, skóry, włosów itd. Zdaniem badaczy kolagen stanowi nawet do 25–30% wszystkich białek w organizmie człowieka. Warto również wspomnieć, że włókna kolagenu są niezwykle trwałe. Mimo że ich produkcja drastycznie zwalnia po 30 r.ż., jedno włókno o średnicy 1 mm potrafi wytrzymać obciążenie równie 10 kg!

Synteza kolagenu – co to?

To proces, który polega na przetworzeniu aminokwasów w peptydy kolagenu. Synteza kolagenu zachodzi przy pomocy fibroblastów. Niestety jednak komórki te zaczynają obumierać po 30 r.ż. aż do momentu, w którym całkowicie zanikają w wieku 60-70 lat.

Kolagen – działanie

Niejeden ranking najlepszego kolagenu potwierdzi, że substancja ta posiada wiele zalet. Do najważniejszych właściwości kolagenu zalicza się m.in.:

 • Nawilżenie skóry, utrzymanie jej napięcia oraz zapewnienie jej zdrowego, młodzieńczego wyglądu.
 • Wspomaganie pracy stawów.
 • Szybsze gojenie się ran, zanikanie blizn oraz zrastanie uszkodzonych kości.
 • Zapewnienie właściwej elastyczności naczyń krwionośnych, co wpływa pozytywnie na krążenie krwi.
 • Ochrona narządów – m.in. wątroby, nerek, żołądka.

Dodatkowo kolagen wpływa również pozytywnie na detoksykację organizmu, pracę systemu immunologicznego oraz wykazuje właściwości antynowotworowe. 

Najlepszy kolagen ranking wrzesień 2023

1. Kolagen Morski z Kwasem Hialuronowym i Witaminą C

1. Kolagen Morski z Kwasem Hialuronowym i Witaminą C

OstroVit Marine Collagen with Hyaluronic Acid and Vitamin C

Zawiera w kapsułkach kolagen morski witaminę C oraz kwas hialuronowy. Wspiera rekonwalescencję po złamaniach, wspiera regenerację nadwyrężonych stawów. Wzmacnia syntezę włókien kolagenowych. Wzmacnia kości i stawy. Utrzymuje prawidłową jędrność, elastyczność i napięcie skóry. Hamuje powstawanie zmarszczek, cellulitu. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie stawów. Przyśpiesza gojenie się ran i blizn.

2. Zhydrolizowany kolagen 3000 mg w jednej porcji

2. Zhydrolizowany kolagen 3000 mg w jednej porcji

Hydrolizowany kolagen

Każda tabletka zawiera aż 3000mg kolagenu, co pomaga po kontuzjach, wzmożonym wysiłku fizycznym oraz przy rekonwalescencji. Duża dawka kolagenu wspiera regenerację uszkodzonych stawów. Zawartość witaminy C w składzie oraz żelaza zapewnia prawidłową syntezę kolagenu.

3. PREMIUM COLLAGEN O SMAKU OWOCÓW TROPIKALNYCH

3. PREMIUM COLLAGEN O SMAKU OWOCÓW TROPIKALNYCH

Kfd premium collagen+

To jeden z najlepszych i najsilniejszych dostępnych na rynku suplementów diety. Zalecany jest osobą z dolegliwościami stawów, wiązadeł, torebek stawowych, chrząstek, ścięgien oraz kości. Kolagen od KFD działa profilaktycznie na stan zdrowia stawów, skóry oraz włosów i paznokci. Efekt działania odczuć można już po 1-2 dniach.

4. Metylosulfonylometan – MSM

4. Metylosulfonylometan - MSM

MSM – źródło metylosulfonylometanu

Preparat zawiera organiczny związek siarki, która występuje w naturze w owocach, warzywach, jajach świeżym krowim mleku oraz mięsach. Suplement MSM zmniejsza ból po treningowy, przyspiesza regenerację mięśni, znacząco wpływa na zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Efekt działania odczuwalny jest także na włosach, które przestają wypadać i zostają wzmocnione u nasady.

5. Kolagen i Kwas Hialuronowy oraz Witamina C

5. Kolagen i Kwas Hialuronowy oraz Witamina C

Kolagen + Kwas Hialuronowy + Witamina C

Preparat jest trójskładnikowym suplementem diety, co kompleksowo wspiera procesy przeciwko starzeniu się organizmu. Suplement diety pochodzi od polskiego producenta, zapewnia: regenerację po treningu, wspiera odbudowę nadwyrężonych stawów, przyspiesza gojenie ran, hamuje wypadanie włosów i wzmacnia paznokcie.

6. Kolagen do picia Primabiotic

6. Kolagen do picia Primabiotic

Primabiotic Collagen

Kolagen do picia w wygodnej do spożycia formie shotów. Naturalny kolagen wołowy przewidziany jest dla osób z dolegliwościami takimi jak: słabe włosy oraz paznokcie, zmarszczki, ból stawów, kości oraz mięśni, problem z cellulitem, utrudnione gojenie ran.

7. Collagen i Vitamina C

7. Collagen i Vitamina C

Essence Collagen z Witaminą C

Kolagen w wygodnej postaci – kapsułek, zawiera 1000mg kolagenu w jednej porcji. Produkt jest hudrolizatem kolagenu wołowego. Suplement diety zapewnia regenerację, odbudowę a tym samym prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, skóry, chrząstek, dziąseł, zębów, kości.

8. MSM suplement zawierający najwyższej jakości metylosulfonylometan

8. MSM suplement zawierający najwyższej jakości metylosulfonylometan

Metylosulfonylometan – MSM od SFD

Zawiera siarkę organiczną dzięki czemu suplement diety jest dobrze przyswajalny przez organizm. MSM ma właściwości profilaktyczne oraz terapeutyczne, poprawia kondycję skóry, włosów, paznokci oraz chrząstek stawowych. Właściwości przeciwutleniające zabezpieczają uszkodzone chrząstki i chronią przed wolnymi rodnikami.

9. Bezsmakowy i naturalny KOLAGEN RYBI

9. Bezsmakowy i naturalny KOLAGEN RYBI

Naturalny rybi kolagen w proszku

Naturalny kolagen pozyskiwany ze skóry dorsza, o budowie zbliżonej do kolagenu ludzkiego, dzięki czemu jest łatwo przyswajalny. Rybi kolagen bez domieszek zapobiega kontuzjom fizycznym, wzmacniając syntezę włókien kolagenowych, wzmacnia również stawy oraz kości, poprawia jędrność, elastyczność i gładkość skóry.

10. Suplement MSM metylosulfonylometan

10. Suplement MSM metylosulfonylometan

Suplement diety MSM Methyl – Sulfonyl – Methane

Suplement diety ma biologiczną aktywną formę siarki. Zapobiega powstawaniu zmian deformacyjnych i reakcji bólowych, odżywia włosy, skórę i paznokcie. Pomaga w stanach zapalnych, wspomaga regenerację chrząstki stawowej, oraz jej ruch.

Co niszczy kolagen w organizmie?

Odmładzający kolagen na zmarszczki
Odmładzający kolagen na zmarszczki

Degeneracja włókien kolagenowych następuje szybciej pod wpływem czynników takich jak: alkohol, papierosy, promieniowanie UV, smog – a w świetle najnowszych badań nawet i pod wpływem cukru. Na ich degenerację wpływa również stres, zła dieta oraz choroby takie jak kolagenoza. Jest to rodzina chorób, które atakują tkankę łączną, przez co organizm samoistnie zwalcza swoje komórki.

Suplementacja kolagenu

Niestety, mimo iż kolagen znajduje się w wielu produktach spożywczych, bardzo wiele osób ich nie spożywa, unikając nielubianych potraw. Z tego względu również niezbędna okazuje się suplementacja. Pierwsze efekty spożywania kolagenu widoczne są już po upływie 3–4 tygodni. Poprawie ulega nie tylko wygląd skóry, włosów i paznokci, ale i samopoczucie. Ponadto odbudowie ulegają również stawy, chrząstki, ścięgna itp. Potwierdzają to również liczne opinie lekarzy, którzy często zalecają stosowanie suplementów z kolagenem osobom z problemami stawów, sportowcom oraz osobom aktywnym fizycznie.

Kolagen na stawy

Kolagen to naturalny budulec, który znajduje się nie tylko w kościach, mięśniach, narządach, ale i stawach. Ponadto działa dobroczynnie na szereg dolegliwości. Nawilża tkanki oraz podnosi ich elastyczność. Nic więc dziwnego, że stosuje się go m.in. jako kolagen na ścięgna, czy kolagen na ból kolan.

Jako substancja decydująca o integralności tkanek i narządów, sprawia, że te stają się bardziej odporne na rozciąganie, a co za tym idzie – również i na powstawanie urazów. Poza działaniem łagodzącym ból przejawia on również silne właściwości przeciwzapalne. Dlatego też kolagen na kolana to bardzo popularny środek, który dostępny jest na rynku w różnych postaciach. Czysty kolagen na stawy można znaleźć m.in. w tabletkach. Dużą popularnością cieszą się również produkty takie jak maść na stawy z kolagenem. Taki kolagen do smarowania jest ogólnodostępny w każdej aptece oraz łatwy w stosowaniu. Wystarczy nim posmarować kolano, a zawarte w nim aktywne substancje przenikną do torebki stawowej, nawilżając ją i niwelując uczucie bólu. Dlatego też produkt ten pojawia się w każdym rankingu najlepszego kolagenu. Na tym jednak jeszcze nie koniec jego dobroczynnego dla zdrowia działania. 

Kolagen na włosy

Do pozytywnych właściwości kolagenu należy również zaliczyć jego dobroczynny wpływ na kondycję i wygląd włosów. Kolagen odżywia cebulki włosów, co przyspiesza ich regenerację oraz tempo wzrostu. W efekcie jego stosowania włosy stają się nie tylko dłuższe, ale i grubsze, mocniejsze i lśniące. Stosowanie kolagenu obniża również ich wypadanie oraz łamliwość. Dzięki temu stają się one widoczne zdrowsze, a ich kondycja nie ulega pogorszeniu nawet pomimo zabiegów takich jak farbowanie, prostowanie, czy suszenie. Poddane terapii kolagenem włosy odzyskują swoją dawną sprężystość, dzięki czemu lepiej się one układają.

Kolagen na skórę

Kolagen działa korzystnie nie tylko na stawy, czy włosy, ale i skórę. To właśnie ten związek jest bowiem odpowiedzialny za utrzymanie elastyczności skóry na właściwym poziomie. Kiedy po 30 r.ż. jego produkcja w organizmie spada, na twarzy zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. Kolagen nie tylko nadaje skórze jędrności, ale i ją nawilża. To z kolei ma pozytywny wpływ na regenerację skóry, gojenie się ran. Ponadto wykazuje on również silne właściwości przeciwzapalne oraz przeciwdziała obrzękom. Nic więc dziwnego, że stosuje się go m.in. jako:

 • Kolagen na trądzik – skutecznie redukuje wydzielanie sebum oraz dogłębnie nawilża skórę, co ogranicza ilość wyprysków.
 • Kolagen na blizny – balsam z kolagenem przyspiesza procesy regeneracyjne, a stosowany na blizny sprzyja ich zanikowi.
 • Kolagen na rozstępy – krem na rozstępy z kolagenem poprawia wygląd skóry, niwelując skazy, które podobnie jak rozstępy mogły powstać w wyniku ciąży lub osób, które straciły na wadze.

Kolagen polecany jest również do stosowania po opalaniu. Wyniki wielu badań potwierdzają bowiem, że ulega on degeneracji pod wpływem promieni słonecznych, czy solarium. Dlatego też w celu powstrzymania tego procesu po zakończonym opalaniu dobrze jest zaaplikować na skórę kolagen. Zwłaszcza jeżeli pojawiły się już na niej oparzenia słoneczne.

Kolagen rybi

Kolagen w jedzeniu występuje także w rybach. I to właśnie ten produkt zajmuje wysoko w rankinguNajlepszy kolagen„. Co ciekawsze jest to produkt wymyślony przez polskich naukowców! Dotychczas bowiem pozyskiwano go głównie ze zwierząt takich krowy i świnie. W przeciwieństwie jednak do nich kolagen z ryb morskich posiada rzadsze wiązania chemiczne pomiędzy włóknami kolagenowymi. Dzięki temu podnosi się jego rozpuszczalność, przez co produkt ten staje się lepiej przyswajalny. Można go również zakupić w różnych postaciach. Kolagen morski to przejrzysta ciecz, która powstaje głównie ze skóry ryb (np. dorsza), ale jest on dostępny także i w innych postaciach, jako np. kolagen rybi w proszku.

Kolagen naturalny

Kolagen naturalny to substancja, która jak już nie raz podkreślaliśmy w rankingu najlepszego kolagenu, naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Istnieją jednak i inne źródła kolagenu, do których zalicza się m.in. kolagen roślinny oraz ten pochodzenia zwierzęcego (np. kolagen wołowy, czy rybi). Największe ilości kolagenu można znaleźć w produktach spożywczych takich jak: 

 • Galareta,
 • Podroby,
 • Galaretki oraz inne produkty na bazie żelatyny spożywczej,
 • Kurze łapki,
 • Golonka,
 • Salceson,
 • Ryby – skóry, ości, chrząstki oraz wnętrzności.

Ponadto znajduje się on także w kilku produktach roślinnych, o których opowiemy w dalszej części rankingu.

Typy kolagenu

Ze względu na to, że kolagen naturalnie występuje w dość specyficznej grupie artykułów spożywczych, zalecana jest jego dodatkowa suplementacja. Wynika to głównie z faktu, iż mało kto na co dzień chętnie spożywa podroby, galaretę, czy kurze nóżki. Warto również wspomnieć o tym, że kolagen można podzielić aż na 28 rodzajów, które różnią się od siebie m.in. miejscem występowania. W aptekach najczęściej jednak możemy spotkać się z 2 jego typami. Są to:

 • Kolagen typu 1 ‒ najliczniej występujący w ludzkim organizmie, przez co również najbardziej wartościowy.
 • Kolagen typu 2 ‒ występuje on wyłącznie w chrząstkach stawowych, przez co jego stosowanie poleca się osobom cierpiącymi na stawy.

Oba typy są dostępne w sprzedaży w formie tabletek, proszku, napojów oraz kosmetyków.

Kolagen wegański

To specyficzny rodzaj kolagenu, który nie powstaje z produktów pochodzenia zwierzęcego, dzięki czemu jest on całkowicie przyjazny dla wegan i wegetarian. Kolagen roślinny jest produkowany m.in. z roślin strączkowych oraz kiełków pszenicy.

Kolagen do twarzy

Ranking „Najlepszy kolagen” uwzględnia również kolagen do twarzy. Substancja ta nie tylko nawilża skórę, ale i niweluje zmarszczki, które pojawiają się wraz z wiekiem. Dzięki regularnej suplementacji można jednak skutecznie spowolnić procesy starzenia się skóry. Jego stosowanie zwiększa gęstość skóry na twarzy oraz poprawia jej napięcie. Ważne jest również to, by stosować je poprawnie. Kosmetyki z kolagenem należy nakładać na oczyszczoną skórę. Bardzo ważny jest także sposób ich przechowywania. Kosmetyki te powinno się przechowywać w niskiej temperaturze, najlepiej w lodówce.Warto również zwrócić uwagę na to, że kolagen dla kobiet jest dostępny w kilku postaciach, np.:

 • Kolagen w żelu– np. o właściwościach chłodzących, który niweluje zaczerwienienia i poczucie podrażnienia — żelowy kolagen natywny (preparat produkowany ze skór rybich, który zawiera w swoim składzie aż 95% suchej masy kolagenu). 
 • Krem z kolagenem – dzięki dodatkowi w postaci kolagenu odmładza skórę, poprawiając jej elastyczność i wypełniając zmarszczki. Dużą popularnością cieszy się również kolagen z kwasem hialuronowym, który jest dostępny nie tylko w formie kremu, ale i tabletek.
 • Zastrzyk z kolagenu – to niezwykle popularny zabieg, który stosuje się m.in. w celu poprawy wyglądu skóry, ust itp. Kolagen pod oczy jest stosowany także do wypełniania zmarszczek.

Ważne jest nie tylko to, który z produktów wybierzemy, ale również i to, jak będzie się go stosować. Należy bowiem pamiętać o tym, że nawet czysty kolagen do twarzy zaaplikowany prosto na skórę, nie zawsze będzie działać. Aby lepiej się on wchłaniał, należy także łączyć go z witaminą C, która jest niezbędna w trakcie syntezy kolagenu. Niezbędna okazuje się również zdrowa dieta, odstawienie używek (alkohol, papierosy, cukier) oraz dodatkowa suplementacja.

Najmocniejszy kolagen

Każdy ranking potwierdzi, że najlepszy kolagen to ten, który działa. Nie da się jednak ukryć, że czas oczekiwania na efekty jego stosowania uzależniony jest m.in. od producenta oraz ilości zawartego w niej kolagenu. Liczne badania potwierdzają, że wielkość jego dawki uzależniona jest m.in. od przyczyny suplementacji. Dzienna zalecana dawka kolagenu na stawy to od 8 do 12 g tej substancji. Z kolei w przypadku skóry twarzy poleca się stosować dawkę, która wynosi od 2 do 5 g. W celu wzmocnienia działania przyjmowanego kolagenu należy go również łączyć z substancjami takimi jak: witamina C, kwas hialuronowy, MSM, glukozamina, czy chondroityna. Substancje te skutecznie zwiększają syntezę kolagenu, co wzmocni działanie stosowanego suplementu, kosmetyku, bądź leku na stawy. Zastanawiasz się nad tym, jaki kolagen wybrać? Aktualne badania naukowe potwierdzają, że najmocniejszy kolagen na rynku to na chwilę obecną kolagen produkowany z ryb. W dodatku ze względu na wielkość zawartych w nim peptydów jest on łatwo przyswajalny.

Najlepiej przyswajalny kolagen

Rankingi kolagenu często zawierają zupełnie różne produkty, przez co trudno jest wyłonić np. najlepszy kolagen na stawy. Istnieje bowiem wiele preparatów, które różnią się od siebie nie tylko sposobem aplikacji, poziomem zawartości kolagenu, ale także stopniem jego przyswajalności. Nie ulega jednak wątpliwości, że najlepiej przyswajalnym kolagenem na rynku jest kolagen produkowany z ryb. W dalszej części rankingu przedstawimy natomiast to, w jakich formach kolagen (zarówno roślinny, jak i pochodzenia zwierzęcego) może występować.

Kolagen do picia

Tego typu kolagen można podzielić m.in. ze względu na to, w jakiej formie jest on dostępny przed rozpuszczeniem. Pod tym kątem wyróżnia się m.in.:

 • Kolagen w proszku;
 • Tabletki musujące;
 • Kolagen w saszetkach,

Ostatnie dwa zyskały dużą popularność ze względu na to, iż najczęściej są one wykorzystywane jako kolagen dla dzieci. Poza nimi na rynku dostępne są także drinki kolagenowe, napoje kolagenowe i szoty kolagenowe. Zawarty w nich płynny kolagen pochodzi głównie z ryb, przez co jest łatwo przyswajalny. Wiele z nich jest wzbogaconych dodatkowo o składniki takie jak: kwas hialuronowy, krzem, wyciąg ze skrzypu polnego lub pokrzywy.

Najlepszy kolagen do picia ranking wrzesień 2023

Kolagen w proszku

Sypkie produkty to takie jak hydrolizat kolagenu rybiego, który powstaje w trakcie procesu hydrolizy. Dzięki temu cząsteczki kolagenu zostały rozłożone na mniejsze peptydy kolagenowe, co ułatwia ich wchłanianie w jelitach. Zawarte w nich cząsteczki kolagenu posiadają mniejszą masę, przez co łatwiej ulegają rozpuszczeniu. To sprawia, że świetnie nadają się np. do przyrządzenia owocowego smoothie. W zależności od producenta hydrolizat kolagenu możebyć również wzbogacony np. o biotynę, witaminy (A, C, E), kwas hialuronowy itd. Kolagen w tej postaci coraz częściej staje się również dodatkiem do kawy – na rynku pojawiły się bowiem produkty takie jak kawa z kolagenem, śmietanka do kawy z kolagenem oraz wiele innych.

Kolagen w tabletkach

Kolagen w ampułkach pojawia się w każdym rankingu suplementów z kolagenem. Głównie za sprawą tego, że jest on niezwykle skuteczny oraz wygodny w codziennym stosowaniu. Kolagen w kapsułkach wystarczy bowiem popić wodą i gotowe. Zdaniem wielu specjalistów kapsułki wygrywają w zestawieniu z kolagenem do picia. Dlaczego? Jest tak, ponieważ zawiera on w swoim składzie kolagen liofilizowany, czyli kolagen w swojej aktywnej postaci. Zawarte w nim peptydy bezpośrednio pobudzają organizm do produkcji włókien kolagenowych.

Kolagen SFD

To wysokiej jakości suplement polecany jako kolagen dla sportowców oraz osób prowadzących aktywny tryb życia. Taki kolagen dla mężczyzn i kobiet zwiększa ruchomość stawów, przez co zmniejsza ryzyko kontuzji, ale i podnosi wydajność organizmu w trakcie treningów. Produkt zaleca się przyjmować po zakończonym treningu. W składzie suplementów SFD znajduje się m.in. kolagen hydrolizowany, ekstrakt z kadzidłowca, kwas hialuronowy, siarka organiczna (MSM), wapń oraz witaminy (C, D). Poddany hydrolizie kolagen został już częściowo rozłożony, przez co jest on łatwiejszy do wchłonięcia. Z kolei ekstrakt z żywicy kadzidłowca zawiera kwas bosweliowy, który wpływa pozytywnie na stawy.

Objawy niedoboru kolagenu

Za najważniejsze objawy niedoboru kolagenu w organizmie można uznać:

 • Powstawanie zmian skórnych (np. utrata elastyczności, zmarszczki) w okolicach twarzy, dekolcie i szyi.
 • Wypadanie i zwiększona łamliwość włosów oraz paznokci.
 • Zwiększona podatność na powstawanie urazów.
 • Bóle i choroby stawów.

Przeciwwskazania do stosowania kolagenu

Kolagen to bardzo dobrze przyswajalna substancja pochodzenia naturalnego, dlatego też ciężko mówić o przeciwwskazaniach do jego stosowania. Należy jednak ograniczyć kolagen w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Suplementów z kolagenem nie powinny również stosować osoby, u których po ich zażyciu pojawiły się działanie niepożądane, np. pogorszone samopoczucie, reakcje alergiczne itp. 

Kolagen – skutki uboczne

Tak jak i w przypadku przeciwwskazań do stosowania kolagenu – ciężko jest mówić o skutkach ubocznych stosowania tego suplementu. Występują one niezmiernie rzadko oraz zazwyczaj jedynie w związku z przekroczeniem wskazanej przez producenta suplementu dozwolonej dawki dziennej. Dlatego też zawsze przed jego zastosowaniem należy zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta na opakowaniu. Do najczęściej występujących skutków przedawkowania kolagenu zalicza się: nadwrażliwość żołądka, reakcje alergiczne, osłabienie, problemy z wypróżnianiem, nieprzyjemny posmak w ustach oraz bóle mięśni i stawów.

Wyróżniony i polecany kolagen 2023

Najczęściej zadawane pytania o kolagen:

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

Najlepszy kolagen na zmarszczki to kolagen naturalny, a nie produkty z jego dodatkiem. Już po 2 miesiącach od rozpoczęcia jego stosowania dochodzi do powstawania nowego kolagenu w skórze, co spowalnia procesy starzenia.

Glukozamina a kolagen

Siarczan glukozaminy to jedna z substancji, która jest niezbędna do syntezy kolagenu w organizmie. W przeciwieństwie do niej kolagen stanowi podstawowy składnik budowy kości, mięśni, ścięgien, skóry itd.

Kiedy pić kolagen rano czy wieczorem?

W praktyce nie ma to większego znaczenia, aczkolwiek większość osób decyduje się na picie kolagenu po śniadaniu.

Co niszczy kolagen w organizmie?

Do degeneracji włókien kolagenowych przyczyniają się m.in.: promieniowanie UV, alkohol, papierosy, cukier, zła dieta i stres. Rzadziej spotykanym czynnikiem jest kolagenoza, która polega na tym, że organizm samoczynnie niszczy wyprodukowane włókna kolagenu.

Objawy nadmiaru kolagenu w organizmie

Do objawów przedawkowania kolagenu zalicza się m.in. problemy z wypróżnianiem, poczucie osłabienia, bóle mięśni oraz stawów.

W czym jest kolagen?

Kolagen można znaleźć w wielu produktach pochodzenia zwierzęcego podroby, galareta, kurze łapki, chrząstki rekina oraz niektórych roślinach rośliny strączkowe, ziarna zbóż.

Jak długo stosować kolagen na stawy

Pierwsze efekty stosowania kolagenu na stawy można zauważyć już po kilku tygodniach. W celu odzyskania pełnej sprawności stawów zaleca się jednak stosowanie suplementacji przez minimum pół roku.

Jak uzupełnić kolagen w stawach?

Kolagen w stawach można skutecznie uzupełnić m.in. za pomocą kremów, maści i żeli, które zawierają kolagen. Niezbędna jest również suplementacja oraz dieta bogata w produkty, które go zawierają.

Jak odbudować kolagen?

Odbudowanie kolagenu to żmudny proces, przy którym nie wystarczy jedynie sama dieta. Niezbędna jest również suplementacja, zrezygnowanie z używek oraz odpowiednia pielęgnacja skóry, która polega m.in. na stosowaniu filtrów UV.

- to Cię zainteresuje!

Aktualizacja: wrzesień 2023

4 opinie
 1. W mojej rodzinie większość osób ma problem ze stawami, od kilku lat spożywam najmocniejszy kolagen rybi jaki tylko znam, jestem zadowolona, bo dodaje go do porannego koktajlu i nie zmienia smaku więc też się nie nudzi, jak to mówią w zdrowym ciele zdrowy duch.

 2. Nie wiem czy ktoś już robił rozeznanie ale zastanawiam się jaki kolagen wybrać na zmarszczki, forum jak sprawdzałam to ludzie same głupoty piszą. Można spożywając kolagen zadziałać zarówno na sprężystość skóry i sprawność stawów?

 3. Moim zdaniem najważniejsze jest regularne spożywanie, nawet najmocniejszy kolagen na stawy nie będzie tak dobry jak ten stosowany regularnie. Jak dla mnie najlepszy kolagen na stawy to ten w shotach, jest tak łatwy w użyciu, że wystarczy odkręcić buteleczkę i spożyć w formie płynnej.

 4. Kolagen dla kobiet i mężczyzn to jak dla mnie to samo, w końcu organizm jest taki sam z paroma szczegółami. Inaczej sprawa wygląda jeżeli chodzi o kolagen dla sportowców i seniorów tam potrzeba innego stężenia i przyswajalności na wyższym poziomie, jaki kolagen wybrać zatem dla siebie? Każdy będzie dobry, najlepiej taki żeby stosować w łatwy sposób codziennie

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Jodek potasu, czy płyn Lugola? Ranking 2023

Jodek potasu jest nieorganiczny związkiem chemicznym - solą potasową kwasu jodowodorowego. W środowisku chemicznym tworzy bezbarwne kryształy, które są bardzo łatwo rozpuszczalne w wodzie....

Ranking TOP 10: Najlepszy irygator do zębów 2023

Na początku odpowiedzmy na pytanie, do czego służy irygator. Irygator do zębów jest to urządzenie, którego celem jest utrzymanie zdrowej jamy ustnej. Irygator wytwarza...

Ranking TOP 10: Najlepszy kwas Omega 3 2023

Oleje omega-3 są kluczowe dla zachowania prawidłowej pracy organizmu ze względu na posiadane właściwości prozdrowotne. Charakteryzują się wielopoziomowym oddziaływaniem na organizm. Odpowiadają za zachowanie...

Ranking TOP 10: Najlepsza berberyna 2023

Natura obdarzyła człowieka całym bogactwem różnorodnych roślin, które skutecznie wspierają funkcjonowanie organizmu i umożliwiają leczenie wielu schorzeń. Tak jest w przypadku berberyny, która pozyskiwana...

Ranking TOP 10: Najlepszy termometr bezdotykowy 2023

Gorączka jest jednym z objawów, który towarzyszy przeziębieniu, grypie oraz innym chorobom infekcyjnym. Termometr to podstawowe narzędzie w każdym domu. Medyczny termometr bezdotykowy cieszy się...

Ranking TOP 10: Najlepsza ashwagandha – 2023

Korzeń ashwagandha, czyli żeń-szeń indyjski to roślina, która dzięki medycynie ajuwedyjskiejskiej jest znana ludzkości od tysięcy lat. Również współcześnie znajdujące się w niej składniki,...

Polecane wpisy: