Codziennie gubimy około 100 włosów, a w ich miejsce stale wyrastają nowe. Utrata włosów to fizjologiczny element, który eliminuje słabe zniszczone włosy, zastępując je nowymi. Co w przypadku, kiedy wypadające włosy nie chcą odrastać? W takiej sytuacji pozostaje pogodzić się z łysieniem lub rozpocząć walkę o odbudowę własnej fryzury.
Jak wybrać najlepszy szampon na wypadające włosy?
Problem łysienia niezależnie od wieku dotyka blisko 40% Polaków. Powodem wypadania włosów może być uwarunkowanie genetyczne, choroba, obciążenie organizmu, nieodpowiednia dieta, nadmiar stresu, nałóg lub zmiany hormonalne. Kłopotliwa przypadłość dotyka nie tylko mężczyzn i kobiet, ale także dzieci. Łysienie odbija się na samopoczuciu, samoocenie i dość często stanowi element krytyki społecznej, szczególnie w wieku szkolnym. Osoba zmagająca się z wypadającymi włosami dość często traci pewność siebie i odbiera swoją osobę, jako mniej atrakcyjną.
Fryzury gwiazd z Hollywood oraz liczne reklamy szamponów do włosów, mogą wprawić łysiejącą osobę w kompleksy, co może mieć trwały wpływ na kondycje zdrowia psychicznego. Wypadanie włosów postrzegane jest przez wiele osób, jako przypadłość, z którą trzeba się pogodzić. Jak dowodzą badania, łysienie jest chorobą, z która można walczyć, nie tylko hamując wypadanie włosów, ale także odbudować bujną fryzuję. Zatrzymanie wypadania włosów, można rozpocząć, stosując odpowiedni szampon. W rankingu odpowiadamy na pytanie: jaki szampon na wypadanie włosów wybrać, aby zahamować łysienie?
Najlepszy szampon na wypadanie włosów ranking październik 2024
Sprawdź również ranking suszarek do osłabionych włosów oraz jak zwiększyć objętość fryzury
Powyżej znajdziesz nasz autorski ranking szamponów na wypadanie włosów zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Jeżeli nie wiesz, jaki szampon przeciw wypadaniu włosów wybrać, zdaj się na ranking. Dobrze wiemy, że wypadanie włosów skutecznie może uprzykrzyć życie, dlatego tworząc ranking uwzględniliśmy nie tylko najlepsze szampony na wypadanie włosów, ale również te najczęściej polecane i wybierane przez naszych czytelników, które mają zarówno dobre opinie jak i pozytywnie wypadają w licznych testach. Nie zwlekaj i wybierz dobry szampon na wypadanie włosów- a nasz ranking w tym Ci pomoże.
Przyczyny wypadania włosów
Przed rozpoczęciem leczenia dobrze jest rozpoznać źródło wywołujące łysinę. Dość często otoczka kolagenowa wokół cebulki włosa ulega zwłóknieniu. Uciskany korzeń włosa jest niedożywiony, w wyniku czego traci siłę przytwierdzenia w skórze głowy. Cienki, gorzej odżywiony włos wypada, nie pozostawiając w mieszku włosowym warunków do odrostu macierzy kolejnego włosa.
- Zaburzenia hormonalne – to najczęstsza przyczyna wypadania włosów, która dotyczy mężczyzn w wieku 40-50 lat, oraz kobiet po menopauzie, po odstawieniu środków antykoncepcyjnych lub urodzeniu dziecka. W przypadku zaburzenia hormonalnego w organizmie skrócona zostaje faza wzrostowa włosów. Główny wpływ na zmianę długości fazy wzrostu włosa mają androgeny i hormony w tym także testosteron. Zachwianie równowagi hormonalnej skutkuje przekształceniem testosteronu w szkodliwą cząsteczkę DHT, która skutecznie uszkadza mieszki włosowe. Wypadanie włosów u kobiet wynika z nadprodukcji lub niedoboru androgenów, których równowaga w organizmie zostaje zaburzona w wyniku choroby jajników oraz menopauzy. Zaburzenia hormonalne w organizmie mają wpływ na gospodarkę wartości odżywczych mieszków włosowych i zwykła suplementacja nie wystarcza.
- Choroba tarczycy – na wygląd włosów ma wpływ nadczynność i niedoczynność tarczycy. Problem niedoczynności tarczycy objawia się w postaci cienkich, suchych i rzadkich włosów. Nadczynność tarczycy wywołuje ogólne łysienie lub plackowate braki w owłosieniu. Jedną z chorób, która ma wpływ na bujne owłosienie, jest choroba Gravesa i Basedowa, uszkadzająca włosy. Rozwinięta choroba stymuluje tarczycę do wytwarzania immunoglobuliny, która przyspiesza proces starzenia się włosów, w wyniku przyspieszenia metabolizmu. Pobudzony metabolicznie organizm, nie jest w stanie dostarczyć wartości odżywczych do cebulek włosów, w tym przypadku odpowiedni szampon na wypadanie włosów, jest jednym ze sposobów ratującym fryzurę.
- Niedobór witamin – wywołuje tzw. łysienie rozlane, objawiające się przy stosowaniu diety odchudzającej. Niedobór białka, aminokwasów, żelaza i cynku powoduje wypadanie włosów na całej powierzchni głowy. Ograniczenie spożycia kalorii do 50% zapotrzebowania organizmu może być bardzo groźne dla włosów podobnie jak mono-dieta (dieta jednoskładnikowa). Brak składników odżywczych w skórze głowy może zapoczątkować krucjatę z łysiną. Rozpoczynając dietę, zadbaj o dostarczenie wartości do cebulek włosów, stosując odżywczy szampon na wypadanie włosów oraz skonsultuj się z lekarzem.
- Zatrucie – długotrwałe narażenie na substancje szkodliwe zawarte w różnych chemikaliach objawić się może rozpoczęciem procesu wypadania włosów. Proces łysienia dość często nie objawia się nagle, poprzedzony jest złym samopoczuciem 2 tygodnie wcześniej. Niezatrzymanie procesu zatrucia, prowadzi do utraty wszystkich włosów w ciągu kilku dni. Częstą przyczyną zatrucia jest praca z chemią domową, używaną do czyszczenia różnych powierzchni. Zatrucie może być wywołane wdychaniem substancji szkodliwych, najgroźniejsze jest bezpośrednie spożycie, przy którym zalecana jest wizyta w szpitalu. Do przyspieszenia procesu odbudowy, warunków sprzyjających do odrastania włosów, należy stosować wspomagający szampon na utratę włosów.
- Stres – Łysienie psychogenne, wywołane jest w organizmie przez nadprodukcję prolaktyny. Osłabienie włosów może także być przyczyną nerwowego drapania skóry głowy, które może mieć także podłoże psychiczne. Czynnikami psychogennymi mogą być stresujące sytuacje w pracy, w domu, poród oraz kłótnie z bliskimi. Nadmiar stresu może powodować przejście włosów w stan spoczynku lub wywołać zapalenie mieszków włosowych, osłabiając strukturę włosa. Poza zajęciami relaksacyjnymi zaleca się stosowanie szamponów regulujących gospodarkę mineralną w skórze głowy.
- Zła pielęgnacja – nieodpowiednie zabiegi pielęgnacyjne mogą wpływać na nadmierne wypadanie włosów, które po 25 roku życia nie odrastają już tak chętnie. Niewłaściwe, agresywne szczotkowanie wywołane pośpiechem tuż po myciu, przyczynia się do osłabienia osadzenia włosa w skórze głowy. Jeżeli włosy są niedożywione i osłabione, może to także powodować miejscowe łysienie.
Aby zapobiec wypadaniu włosów, należy skutecznie odżywić skórę głowy oraz umożliwić zakorzenienie się kolejnych macierzy włosa, w korze skórnej. Chcąc wybrać dobry szampon do włosów wypadających, sprawdź nasz aktualny ranking.
Codziennie włosy narażone są na wysuszające słońce, ostre podmuchy wiatru, czy twardą wodę. Ponadto farbowanie włosów wraz z trwałą ondulacją powoduje, że włosy stają się słabsze i rzadziej odrastają z silnym ukorzenieniem. Kompleksową pomoc w odbudowie wymarzonej fryzury, zapewniają specjalistyczne szampony przeciwko wypadaniu włosów.
Na co zwrócić uwagę, kupując szampon na wypadanie włosów?
Szampony na wypadanie włosów nie leczą źródła problemu łysienia, a łagodzą i usuwają szkody związane z osłabieniem systemu korzeniowego cebulki włosa. Zewnętrzne działanie szamponu powoduje, że skóra głowy jest odżywiona prawidłowo, a włos ma mocną podstawę do wzrostu. Ponadto szampon na łysienie wpływa odżywczo na cały włos, pielęgnując jego strukturę i nadając mu odpowiedniej sprężystości, co zapobiega łamaniu. Wybór szamponów na wypadanie włosów na rynku jest bardzo duży i może wprawić w zakłopotanie, dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego szamponu na wypadanie włosów i jakich składników unikać. Co więcej, oprócz poradnika przygotowaliśmy ranking szamponów na łysienie, uwzględniający najskuteczniejsze i najchętniej wybierane szampony na łysienie dla mężczyzn i kobiet.
Czego unikać wybierając szampon? – czarna lista.
Składniki czyszczące
- Detergent SLS – Sodium Lauryl Sulphate przyczynia się do tego, że włosy stają się oklapnięte, ciężkie oraz mało atrakcyjne. Składnik SLS w szamponie wywołuje intensywne pienienie się i dobrze radzi sobie z tłustymi włosami, niestety ma właściwości wysuszające i drażniące, dlatego wpływa niekorzystnie przy częstym myciu głowy.
- SLES Sodium Laureth Sulphate – odmiana SLS o łagodniejszym działaniu, może wysuszać skórę głowy, powodować swędzenie i podrażnienie.
- Parabeny (Methylparaben, Ethylparaben, lsopropylparaben, Propylparabem, Butylparaben, Benzylparaben) są substancjami konserwującymi, których producenci używają do różnych kosmetyków w celu zwiększenia trwałości produktu. Konserwanty przy zbyt częstym stosowaniu, mogą wywoływać alergiczne stany zapalne skóry. Parabeny są jedną z najdokładniej przebadanych grup składników, pod kątem toksykologicznym. Mimo wszystko, jak wykazały badania, mogą powodować raka piersi oraz zakłócać układ hormonalny.
Konserwanty
- Glikol propylenowy jest tanim składnikiem do produkcji kosmetyków, narusza naturalną barierę ochronną skóry głowy i może wywoływać alergię. Substancję łatwo rozpoznać w produkcie, kiedy dostanie się do oczu, wywołuje wówczas pieczenie i podrażnienie.
- Fenoksyetanol – konserwant rozpuszczalny w wodzie, stosowany także w dziecięcych kosmetykach, wykazuje negatywny wpływ na układ nerwowy oraz może działać drażniąco.
- Quaternium – w odpowiednim stężeniu jest bezpieczny, ułatwia rozczesywanie włosów, zapobiega elektryzowaniu, ponadto nadaje blask. Składnik dostarczany do skóry głowy w nadmiernej ilości może powodować podrażnienie.
- Donory formaldehydu (DMDM) – formaldehyd budzi największą kontrowersję ze względu na właściwości rakotwórcze. Związek ten może powodować mutacje w kodzie DNA oraz przyczynić się do rozwoju białaczki. Jedną najbardziej drażniących odmian DMDM jest Quaternium-15.
- Iodopropynyl Butylcarbamate – może powodować alergie, bezpieczny w ograniczonym stężeniu.
- Methylisothiazolinone, Methylchloroisothiazolinone – dopuszczalny przy spłukiwanych kosmetykach i w ograniczonym stężeniu, jest silnym alergenem.
Rozpuszczalniki
- PEG / PPGi – polimery na bazie glikolu etylenowego, substancja zatwierdzona jako bezpieczna substancja, pełni rolę środka myjącego. Polimery mogą spotęgować działanie innych składników działających na skórę. Nie powinno się stosować na rany i uszkodzoną skórę, gdyż może mieć właściwości rakotwórcze.
Stabilizatory
- Phenoxyethanol – często stosowany, o właściwościach zapachowych, dopuszczalny w stężeniu 1%. Fenoksyetanol jest zakazany dla kobiet w ciąży i dzieci.
Dodatki
- MEA, DEA, TEA, mono-, di-, trietanoloamina – substancje, które wywołują przyjemne pienienie się szamponu, jednak połączenie tych substancji ze związkami azotowymi, może być rakotwórcze i toksyczne.
- Alcohol Denat – ułatwia przenikanie innych substancji. Niewskazany dla alergików i atopików, działa wysuszając i drażniąc skórę głowy oraz włosy.
- Paraffinurn Liquidum – olej mineralny sprawia, że włosy stają się ciężkie, jak oblepione olejem. Tworzy warstwę ochronną.
- Triethanolamine – jest pochodną amoniaku, reguluje pH i stanowi składnik kompozycji zapachowych. Nie powinien być stosowany z innymi związkami azotowymi, ponieważ jest wówczas rakotwórczy.
- Substancje zapachowe – odurzający zapach szamponu, mógłby być odstraszający przez kilka godzin, dlatego producenci dodają aromatyzujące substancje zapachowe do szamponów, poprawiając doznania węchowe. Substancje te można odczytać z opakowania jako „Aroma” lub „Parfume”, w nadmiernej ilości mogą podrażniać i uczulać.
Silikony
- Siloxany – potocznie nazywane silikonami mają za zadanie tworzenie warstwy okluzyjnej na włosach i poprawiają konsystencję produktu. Mogą wymagać do zmycia silnych detergentów. Dość często stosowane w innych produktach do pielęgnacji włosów, więc mogą powodować wrażenie ociężałych włosów przy nałożeniu wielu warstw.
Warto poświęcić trochę czasu przy wyborze szamponu, aby uniknąć działania niepożądanego, pełen skład szamponu na wypadanie włosów podany jest na każdym opakowaniu. Dość często oznaczenie naturalny szampon lub organiczny na opakowaniu, kryje w składzie toksyczne składniki. Dużo substancji może, ale nie musi wywoływać podrażnień skóry, dlatego lepiej przetestować produkt niż pogodzić się z łysiną. Nadal nie wiesz, jaki szampon na wypadanie włosów wybrać? Sprawdź powyższy ranking szamponów przeciw wypadaniu włosów posiadających dobre opinie.
Co powinien zawierać szampon na wypadanie włosów?
Dobry szampon na wypadające włosy, powinien zawierać składniki wpływające na:
- Hamowanie wypadania włosów:
rzepa, skrzyp polny, pokrzywa, korzeń tataraku. - Rewitalizację cebulki:
olej lniany, wyciąg z arniki, alg lub chmielu. - Elastyczność i minimalizację kruszenia się włosów:
Witamina B. - Pobudzenie krążenia w skórze głowy i stymulacja cebulek:
Kwasy Omega 6. - Zwalczanie wolnych rodników i spowolnienie starzenia włosów:
Witamina E.
Ile trzeba czekać na efekty działania szamponu?
Zniszczenie struktury osadzenia włosa w skórze głowy następuje dużo szybciej niż jego odbudowa. Rewitalizacja wraz z zahamowaniem wypadania włosów to proces długotrwały, ale opłacalny, trwa około miesiąca. Odbudowę mieszków włosowych można zaobserwować w czasie kilku miesięcy od rozpoczęcia kuracji. Osoba zmagająca się z krucjatą wypadania włosów i wieloletnią łysiną, zapewne doceni stosunkowo krótki czas uzyskania pierwszych efektów. Poza dobrym szamponem warto zacząć także kurację od wewnątrz uzupełniają tym samym niedobory składników odżywczych – ranking kolagenu na mocne włosy.
Kiedy stosować szampon na wypadanie włosów?
Rozpaczliwe zmaganie się z łysiną wydaje się wystarczającym powodem do podjęcia poszukiwania antidotum na problem z fryzurą. Specjalistyczne szampony na wypadanie włosów zawierające składniki naturalnego pochodzenia i niewywołujące zapalenia, czy podrażnień, można stosować do codziennej pielęgnacji włosów słabych lub łamliwych w sposób profilaktyczny. Bogaty skład szamponów na problem łysiny stanowi źródło rewitalizacji, odbudowy oraz zapewnia elastyczności włosów. Uzupełnienie struktury włosa wartościowymi minerałami i witaminami jest także potrzebne przy rozdwajających się końcówkach, matowieniu włosów oraz do włosów farbowanych. Z czasem włosy bez wartości odżywczych, narażone na czynniki atmosferyczne, nagrzewnice, suszarki i farbowanie, mogą stracić elastyczność, blask i objętość bez wcześniejszych kroków zaradczych.
Najlepszy szampon na wypadanie włosów, czy suplementacja?
Suplementy trafiające przez żołądek do krwiobiegu, a w końcu do podnóża włosów, są elementem wspomagającym kurację odbudowy włosów. Jak sama nazwa wskazuje, jest to suplement, czyli element uzupełniający i nie zapewnia kompleksowej kuracji. Szampon działa miejscowo, więc ma znacznie mniejszy wpływ na owłosienie, w dość często niechcianych miejscach. Bezpośrednie stosowanie szamponu na wypadające włosy sprawia, że włos jest odbudowywany cały, od nasady aż po jego koniec, a nie tak jak w przypadku suplementu tylko u nasady, czy w postaci odrostów. Szampon dodatkowo zabezpiecza strukturę włosa, zmniejszając wchłanianie promieni UV i twardą wodą, jednocześnie zmywając z powierzchni głowy bakterie, grzyby i kurz.
Ile kosztuje szampon na wypadanie włosów?
Cena szamponu na wypadanie włosów uzależniona jest od kilku czynników, takich jak pojemność opakowania, firma produkująca oraz jakoś składników aktywnych, w preparacie odbudowującym fryzurę. Mniejsze buteleczki ze skutecznym szamponem można kupić za około 50 zł. Większe butle szamponu na porost włosów dostaniemy za kilkaset złotych. Staranne dobranie proporcji aktywnych składników, liczne badania, przeprowadzenie testów klinicznych i uzyskanie atestów jest dla producentów, dość kosztownym przedsięwzięciem, co oddziałuje na cenę produktu. Szampon na wypadanie włosów z apteki może być tak samo lub nawet mniej skuteczny od własnego wyboru. Trzeba również pamiętać, że mając najlepszy szampon na wypadanie włosów na rynku, istotna jest także regularność i czas stosowania. Krótkotrwałe stosowanie szamponu nie pozwoli na sprawdzenie jego skuteczności. Dlatego warto skorzystać z rankingu szamponów na wypadanie włosów, dostępnych na polskim rynku, aby na efekty nie czekać w nieskończoność. Najgorzej kalkulują się szampony, które nie działają albo dodatkowo mogą zaszkodzić.
Gdzie kupić szampon przeciw wypadaniu włosów?
Wiele szamponów na wypadanie włosów dostępne jest w aptekach, marketach i drogeriach, niestety stanie przy ladzie z szamponami na łysinę i zaczytywanie się w każdy skład produktu, może nie tylko przykuwać uwagę obsługi, ale także stać się uwłaczające dla nóg. Znacznie bardziej komfortowym sposobem na zakupy jest skorzystanie z Internetu. Dzięki naszemu rankingowi, zamiast czytać setki etykiet w sklepie stacjonarnym, możesz dyskretnie wybrać sprawdzone szampony na wypadanie włosów, korzystając z bazy informacji, jaką dostarczamy razem z rankingiem. Być może będzie trzeba poczekać kilka dni na przesyłkę, ale za to w naszym rankingu znajdziesz najlepsze propozycje cenowe.
Najczęściej zadawane pytania o szampon na wypadające włosy:
Co powoduje wypadanie włosów?
Zaburzenia hormonalne, choroba tarczycy, zatrucie, niedobór witamin, stres, zła pielęgnacja.
Jakie substancje są szkodliwe w szamponach?
Detergent SLS, SLES, parabeny, glikol, fenoksyetanol, quaternium 15, donory formaldehydu DMDM, iodopropynyl, methylisothiazolinone, methylchloroisothiazolinone, PEG / PPGi, MEA, DEA, TEA, mono-, di-, trietanoloamina, alcohol denat, paraffinurn liquidum,triethanolamine, substancje zapachowe, siloxany.
Jakie składniki powinien zawierać dobry szampon na wypadanie włosów?
Rzepa, skrzyp polny, pokrzywa, korzeń tataraku, olej lniany, wyciąg z arniki, alg lub chmielu, Witamina B, Omega 6, Witamina E.
Czy ktoś może mi powiedzieć jaki szampon z rankingu na wypadanie włosów już stosował i jest skuteczny? Stosowałem już różne kosmetyki na wypadanie włosów kierując się wypowiedziami i opiniami ludzi z forum, zalecili mi szampon na porost włosów ale jak się później dowiedziałem działa on inaczej niż szampon na łysienie, zakola stale się powiększają. Może ktoś mi powie, czy jest różnica między szamponem na wypadania włosów dla kobiet a dla mężczyzn?
Z wypadaniem włosów walczyłem już długo, byłem pewien, że naturalny szampon na łysienie nie istnieje, ale przekonałem się do badania. Okazało się, że łysienie jest spowodowane wahaniami hormonalnymi, kupiłem najlepszy szampon na wypadanie włosów jaki był na 1 miejscu w rankingu, widzę ze po kilku miesiącach wciąż jest na topowej pozycji i musze przyznać, że włosy powolutku się zagęszczają. Odbudowa pewnie trochę potrwa, ale łysina mi nie pasuje więc zrobię wszystko, żeby nie stracić reszty włosów.
Z wypadaniem włosów nie ma żartów, od długiego czasu stosuje szampon na wypadanie włosów ranking go nawet nie ma w zestawieniu może to i dobrze bo tez nie widzę rezultatów, nawet na chwilę tempo wypadania włosów nie ustało. Pytałem wcześniej jaki szampon na wypadanie włosów forum i opinie pokierowały mnie do jakiegoś badziewia przez co w tym czasie mogłem stosować coś skuteczniejszego. Zaczynam kurację teraz szamponem z TOP3 w rankingu, więc trzymajcie kciuki. Prawda jest taka że samo zahamowanie obecnie mi już nie wystarczy potrzebuje szampon zagęszczający włosy ranking ma kilka uniwersalnych pozycji z których chce skorzystać. Z pewnością pochwalę się rezultatami za kilka miesięcy.
Widzę, że temat pospolity i nie tylko mi potrzebna jest kuracja przeciw wypadaniu włosów dla mężczyzn ranking ma w zestawieniu fajny szampon, który obecnie stosuje efekty nie są piorunujące ale zahamowałem wypadanie i zacząłem już etap odbudowy fryzury, nie mogę się zdecydować jak będę niedługo układać włosy 😛 Prawdopodobnie wypadanie włosów ma w większości przypadków podłoże genetyczne i zadziała coś innego, jednak ja stosuje radicala id roku czasu i moim zdaniem to najlepszy szampon na wypadanie włosów, zawiera naturalne wyciągi więc mogę stosować w codziennej pielęgnacji. Wydaje mi się że nawet skuteczny szampon na wypadanie włosów stosowany raz na 2 tygodnie, nie poradzi sobie dobrze z odbudową, konieczna jest systematyczność, dieta z witaminami i oczywiście odpowiednio dobry szampon przeciw wypadaniu włosów.