Kosz na brudne rzeczy to rzecz, która przydaje się w każdym domu. Warto więc zadbać o to, by wyróżniał się on dobrym wykonaniem oraz ładnym designem. Jakie jeszcze cechy powinien posiadać dobry pojemnik na bieliznę? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i dowiedz się, jakie brudowniki do łazienki będą w tym roku modne. Podpowiadamy również, na co zwracać uwagę, kupując kosz na ciuchy z bambusa!
Idealny kosz na brudne rzeczy – czyli jaki?
Zanim opowiemy sobie o zaletach, jakie posiada bambusowy kosz na pranie, warto zacząć od tego, co powinien posiadać dobry pojemnik na brudną bieliznę. Cechy te będą miały bowiem wpływ nie tylko na komfort jego użytkowania, ale i na wygląd całego pomieszczenia.
Ranking bambusowych koszy na pranie czerwiec 2023
Pojemność kosza bambusowego na pranie
Jednym z najważniejszych aspektów tego elementu wyposażenia jest przede wszystkim pojemność. Kosz na brudy powinien być dostosowany do potrzeb wszystkich domowników. W tym celu należy wziąć pod uwagę to, ile osób ma z niego korzystać. Mały kosz na pranie (np. kosz na pranie bambusowy 100l) sprawdzi się w przypadku małych gospodarstw, singli oraz par. Jeżeli jednak w domu pojawiają się dzieci – warto postawić na duże kosze na bieliznę, z której będą mogli korzystać wszyscy domownicy. Aby nie zajmował on zbyt dużo miejsca, dobrze jest postawić na wysoki kosz na pranie. Jego smukła budowa sprawi, że będzie zajmował on niewiele więcej miejsca niż mały kosz na bieliznę, którego pojemność nie przekracza 100 litrów.
Kształt pojemnika z bambusa na pranie
To jaki kształt ma kosz na brudną bieliznę, zadecyduje o tym, jak będzie się on prezentował oraz gdzie będzie lepiej go postawić. Prostokątne kosze na ubrania bardzo dobrze prezentują się praktycznie wszędzie – zarówno w zabudowie, jak i postawione luzem w rogu, czy pod ścianą. Z kolei okrągły kosz na pranie ze względu na swoje zaokrąglone krawędzie może okazać się znacznie bardziej problematyczny do zabudowania.
Siedzisko w koszu na pranie
Istotną cechą tego gadżetu jest także jego funkcjonalność. Nowoczesny kosz na pranie powinien być praktyczny – dlatego coraz częściej kosze łazienkowe na bieliznę posiadają także siedzisko. Zamykany kosz na pranie (np. skrzynia na pranie jest przydatna również z tego względu, iż jego wieko powstrzymuje przedostawanie się brzydkich zapachów na zewnątrz kosza.
Ciekawy design kosza na pranie
Na rynku istnieje wiele ciekawych produktów, które różnią się nie tylko swoją kolorystyką, ale i np. systemami otwierania. W tym sezonie będą modne kosze na pranie takie jak:
- Kosz na pranie bambusowy,
- Kosz na pranie z siedziskiem,
- Kosz na pranie uchylny.
Wiele z modeli pojemników można również wykorzystać w pokoju dziecięcym. Warto jednak wziąć pod uwagę, że kosz na pranie dla dzieci nie musi być jednolity i jednokolorowy. Może się on różnić od tych klasycznych do łazienki, np. pod względem kolorów, czy kształtu.
Materiał wykonania kosza na pranie
Jednym z najpopularniejszych tworzyw używanych do produkcji pojemników na bieliznę od lat jest plastik. Kosz plastikowy na pranie jest przede wszystkim tani i bez problemu można go dostać w każdym sklepie. Coraz większą popularność zyskują jednak kosze wykonane z materiałów naturalnych, np. bambusa. Taki elegancki kosz na pranie jest znacznie lżejszy od drewna. Dobrą alternatywą jest również wiklina.
Dodatkowe udogodnienia w bambusowym koszu na pranie
Designerski kosz na pranie to jeszcze nie wszystko. Ładny kosz na pranie powinien być także funkcjonalny. Dlatego tak dużą popularnością cieszy się m.in. kosz na segregację prania, który umożliwia podział brudnych ubrań na białe, czarne i kolorowe. To jednak jeszcze nie wszystko. Dobrym wyborem jest również zamykany kosz na bieliznę, który zakryje zawartość pojemnika oraz zatrzyma nieprzyjemne zapachy wewnątrz. Przydatnym udogodnieniem są także kółeczka – zwłaszcza w przypadku dużych i ciężkich koszy. W przypadku tych mniejszych z pewnością wystarcza jedynie uchwyty.
Kosz na pranie białe i czarne – co to?
Bambusowy kosz na pranie białe i czarne (określany również jako kosz na pranie z przegródkami lub kosz na pranie bambusowy dwukomorowy) to po prostu pojemnik do segregacji prania ze względu na kolory. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie – kosz na pranie dwukomorowy pozwala bowiem uniknąć wstawienia do pralki jasnych ubrań z ciemniejszymi, które mogą je zafarbować.
Kosz na pranie czarne białe i kolorowe – co to?
Kosz na pranie czarne białe i kolorowe (inaczej kosz na pranie z podziałką na trzy) to po prostu potrójny kosz na pranie z bambusa. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, ponieważ pozwala on na segregację ubrań białych, czarnych I kolorowych. Jest to bardzo uniwersalny pojemnik, który ogranicza ryzyko wrzucenia do pralki z białymi ubraniami farbujących tkanin. Warto jednak podkreślić, że ze względu na trzy komory, zajmuje on nieco więcej przestrzeni.
Bambusowy kosz na pranie – czy to dobry wybór?

Bambusowy pojemnik na pranie to nowoczesny produkt, który nie wpływa na degradację środowiska. W dodatku prezentuje się on równie elegancko – jasna struktura bambusa znakomicie sprawdzi się do aranżacji jasnych wnętrz – np. w stylu skandynawskim, nowoczesnym i klasycznym. Niestety jednak nie jest to produkt w pełni idealny. Oprócz wielu zalet posiada on bowiem jedną, istotną wadę…
Bambusowy kosz na pranie – wady i zalety
Produkt ten polega wiele zalet. Elegancki wygląd, ekologiczne tworzywo oraz trwałość to tylko niektóre z nich. Bambus jest znacznie lżejszy od drewna, ale podobnie jak i ono może służyć np. za kosz na ubranka dziecięce. W odróżnieniu od plastiku prezentuje się także znacznie korzystniej, dodając pomieszczeniom ciepłego klimatu. Warto również podkreślić, że produkt ten dostępny jest w wielu ciekawych odsłonach i wersjach kolorystycznych, np. jako kosz na pranie bambusowy biały. Niestety jednak materiał ten posiada jedną, istotną wadę. Podobnie jak drewno bambus jest mało odporny na wilgoć. Wystawiony na jej działanie może ulec zniszczeniu – oczywiście tylko, jeżeli nie został on odpowiednio zabezpieczony.
Kosz na pranie drewniany bambusowy – na co zwracać uwagę?
Wybierając kosz do prania z bambusa, należy zwrócić uwagę na to, czy materiał ten został zaimpregnowany. Podobnie jak meble drewniane wymagają też właściwej pielęgnacji. Na szczęście jednak nie jest ona skomplikowana.
Powierzchnię wykonanych z nich przedmiotów wystarczy bowiem raz na jakiś czas przetrzeć delikatnie wilgotną szmatką nasączoną w wodzie lub delikatnym środku czyszczącym. Dla zachowania ich naturalnego wyglądu dobrze jest także raz do roku przetrzeć je szmatką nasączoną np. olejem lnianym. Pod żadnym pozorem nie należy jednak polerować ich szorstkim materiałem lub czyścić mocnymi środkami chemicznymi, alkoholem, solą, czy kwaskiem cytrynowym. Należy również wystrzegać się oblewania ich wodą.
Regał bambusowy z koszem na pranie – gdzie go postawić?
Taki bambusowy kosz na pranie z półką świetnie sprawdzi się np. jako:
- Kosz na brudne ubranka dziecięce,
- Kosze do pralni.
- Kosz na pranie do małej łazienki,
- Kosz na pranie do pokoju.
Wykonany z bambusa kosz na segregację prania można także umieścić w zabudowie. Z reguły jednak na jego atrakcyjny wygląd, rzadko się to praktykuje.
Łazienka skandynawska – elegancki kosz na pranie z wikliny
Na końcu warto wspomnieć też o tym, w jakich aranżacjach bambusowy kosz na pranie będzie wyglądał najkorzystniej. Ten niezwykle efektowny, ozdobny kosz na pranie można wykorzystać m.in. we wnętrzach skandynawskich. Styl ten uwielbia towarzystwo drewna, wikliny, bambusa oraz wszelkich innych, naturalnych materiałów. Ze względu na swoją jasną barwę, bambus dopełni kolorystykę tych wnętrz. Można to również wykorzystać jako kosz na pranie glamour.
Kosz na pranie bambusowy czarny – łazienka w stylu modern
Drugą i ostatnią z naszych propozycji jest wykorzystanie bambusowe pojemnika na pranie w nowoczesnych wnętrzach. Zwłaszcza jeżeli są to czarne kosze na pranie. Pokryty ciemną barwą bambus będzie genialnym dodatkiem do nowoczesnych wnętrz w stylu loftowym lub industrialnym, gdzie dominuje przewaga ciemniejszych odcieni. Można je również zestawić z jaśniejszymi kolorami. Ważne jednak, by zachować proporcje 7:2:1 (kolor dominujący, kolor jaśniejszy, kolor uzupełniający).