Ranking TOP 10: Kamerka samochodowa — wideorejestrator 2024

Kamera samochodowa to urządzenie coraz częściej obecne w naszych pojazdach, użytkowanych prywatnie lub zawodowo. Umożliwia ona nagrywanie widoku sprzed auta, a niekiedy także i z jego tyłu, przydając się między innymi do udokumentowania przebiegu kolizji czy wypadku. Nowoczesne wideorejestratory do samochodu posiadają różnorodne przydatne rozwiązania, takie jak GPS, bluetooth, WiFi lub czujniki – ruchu, wstrząsów czy parkowania, które jeszcze bardziej zwiększają ich funkcjonalność. Czym właściwie jest kamera do samochodu, jakie ciekawe tryby oferuje oraz na co warto zwrócić uwagę podczas jej zakupu?

Wideorejestratory samochodowe – co to jest?

Dostępny w wielu sklepach wideorejestrator do samochodu to sprzęt, który montuje się obok lusterka wstecznego. Podczas jazdy nagrywa widok przed przednią szybą auta, a niekiedy również za samochodem – jeżeli zainstalujemy tylną kamerę rejestrującą obraz w odpowiednim miejscu na klapie bagażnika. Kamera samochodowa z trybem parkingowym może dodatkowo rejestrować zdarzenia w czasie, gdy pozostawiamy nasze auto na postoju – czy to na osiedlu pod blokiem, czy też na parkingu przy supermarkecie. Kiedy przydatny będzie podwójny wideorejestrator z rankingu? Zawsze wtedy, gdy jesteśmy uczestnikiem zdarzenia drogowego i chcemy udowodnić swoją niewinność lub winę drugiego kierowcy. Mała kamera samochodowa pomoże nam w walce o należne odszkodowanie, a także pozwoli nam poprawić swój styl jazdy, gdy po przeglądnięciu nagrań zauważymy popełnione błędy. Dodatkowo nagranie z niej może być cennym dowodem w chwili, gdy zostaniemy zatrzymani do kontroli przez policję, nierzadko pomagając nam uniknąć mandatu.

Kamera samochodowa ranking luty 2024

Jakość nagrań z kamerki samochodowej

Przeglądając ranking wideorejestratorów do samochodu, jednym z najważniejszych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest jakość nagrań. Najczęściej stosowaną w kamerach samochodowych rozdzielczością jest FULL HD, czyli 1920×1080 pikseli. Obecnie coraz więcej urządzeń oferuje jeszcze wyższa jakość nagrań, cechując się rozdzielczością 2,5K lub nawet 4K, czyli odpowiednio 2560×1440 lub 3840×2160 pikseli. Im wyższa będzie rozdzielczość kamery samochodowej przód tył, tym lepszą jakość obrazu na filmach uzyskamy, a co się z tym wiąże, dostrzegalnych będzie więcej detali.

Rejestrator jazdy z WiFi czy bez?

Poszukując wideorejestratora do samochodu, możemy zdecydować się na model wyposażony w moduł WiFi. Większość urządzeń pozwala przeglądać nagrania z kamery samochodowej na wbudowanym ekranie, jednak z uwagi na jego niewielki rozmiar, jest to niezbyt wygodne. Wymieniany w rankingu rejestrator WiFi umożliwia odtwarzanie filmów na smartfonie za pomocą dedykowanej aplikacji. Korzystając z kamery samochodowej z podglądem na telefonie, będziemy mogli sprawdzić między innymi podgląd na żywo, przejrzeć nagrania zapisane na karcie pamięci oraz w wygodny sposób zmienić ustawienia mini kamery samochodowej.

Komunikacja w wideorejestratorze samochodowym

Najlepsze wideorejestratory samochodowe oferują możliwość komunikacji bezprzewodowej za pośrednictwem WiFi lub sieci 4G. Pozwala to na zdalne zarządzanie lub podgląd z kamery samochodowej z czujnikiem ruchu w ramach lokalnej sieci bezprzewodowej, a w przypadku urządzenia z 4G – z dowolnego miejsca na świecie, bez względu na aktualną lokalizację pojazdu. W sklepach znajdziemy także wideorejestrator z bluetooth, w którym komunikacja może przebiegać za pośrednictwem technologii przesyłu danych wykorzystującej fale radiowe.

Tryb parkingowy w rejestratorze

Zdecydowana większość urządzeń wymienianych w rankingu wideorejestratorów do samochodu posiada tryb parkingowy. Zazwyczaj dzieli się on na tryb aktywny i pasywny. Działanie pierwszego z nich opiera się o G-sensor, który wykrywa wstrząsy. Po uderzeniu w pojazd uaktywnia on funkcję nagrywania, rejestrując obraz przed autem. Takie rozwiązanie jest najczęściej stosowane w tanim wideorejestratorze do 200 zł, a jego praca jest zależna od niezbyt trwałego akumulatora Li-Ion. Automatyczny tryb parkingowy natomiast samoczynnie przełącza się na nagrywanie podczas postoju. Taka technologia jest zazwyczaj obecna w nieco droższych kamerach samochodowych do 500 zł, wymaga jednak dostępu do stałego zasilania wideorejestratora – dedykowanego adaptera lub powerbanku.

Wideorejestrator do 200 zł ranking 2024

Do czego GPS w kamerze samochodowej?

Kolejnym praktycznym rozwiązaniem w wideorejestratorze do samochodu jest GPS. Wbrew powszechnym opiniom, nie ma on tutaj nic wspólnego ze znaną nam nawigacją. Wideorejestratory z GPS mają za zadanie mierzenie i zapisywanie bieżącej prędkości pojazdu, jego współrzędnych geograficznych oraz synchronizowanie daty i godziny na podstawie sygnału satelitarnego. Niekiedy możliwe jest także przygotowanie wizualizacji przebiegu trasy na mapie przy pomocy dodatkowego oprogramowania. W sprzedaży znajdziemy również urządzenia typu combo, czyli wideorejestrator z nawigacją, który pozwoli nam połączyć nagrywanie obszaru przed pojazdem ze śledzeniem ustalonej drogi do celu.

Kamera samochodowa do 500 zł ranking 2024  

Wideorejestrator z GPS — kamerka samochodowa z nawigacją

Kamery samochodowe z nagrywaniem i GPSem mogą być przydatne w wielu sytuacjach. Pomiar prędkości w trakcie jazdy budzi jednak pewne kontrowersje; w niektórych przypadkach może nam co prawda pomóc, lecz niekiedy – także zaszkodzić. Na szczęście najlepsze wideorejestratory często oferują możliwość wyłączenia tej opcji, dzięki czemu możemy łatwo dostosować funkcjonalność sprzętu do naszych indywidualnych preferencji.

Czujniki w wideorejestratorze

Wymieniane w rankingu wideorejestratory do samochodu zazwyczaj posiadają różnego rodzaju czujniki, mające na celu zwiększenie ich funkcjonalności. Jednym z nich jest G-sensor, czyli czujnik wstrząsów, dzięki któremu kamera zapisuje i zabezpiecza przed skasowaniem plik z nagraniem momentu stłuczki, nagłego hamowania czy wstrząsu. W sprzedaży znajdziemy wideorejestratory w lusterku z czujnikiem parkowania, które ułatwią nam bezpieczne zaparkowanie pojazdu nawet w wąskim czy ciemnym miejscu. Mogą one współpracować zarówno z tylną kamerą samochodową bezprzewodową, zasilaną ze światła cofania, jak i wersją przewodową podłączaną bezpośrednio do monitora. Jakie jeszcze dodatkowe rozwiązania oferują nowoczesne kamery samochodowe 4K lub FULL HD?

Wideorejestrator z czujnikiem ruchu

Niezwykle popularną propozycją jest wideorejestrator z czujnikiem ruchu. W rankingu zajmuje on czołowe miejsca, wyróżniając się doskonałą funkcjonalnością i zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa pojazdu. Jego działanie polega na wykrywaniu ruchu w polu widzenia kamery samochodowej oraz uruchamianiu nagrywania w momencie detekcji. Włącznie z trybem parkingowym, pozwala to na całodobowy monitoring auta, ułatwiając ewentualne wykrycie sprawcy jego uszkodzenia lub kradzieży.

Kąty widzenia w kamerze samochodowej

Kolejnym często uwzględnianym w rankingu wideorejestratorów do samochodu aspektem jest kąt widzenia kamery. Większość urządzeń cechuje się wartością w przedziale 130-160 stopni. Im szerszy kąt, tym kadr kamery obejmuje większy obszar. Rejestrator jazdy w lusterku 130 stopni umożliwi nagrywanie wszystkiego, co dzieje się przed szybą. Kamera samochodowa szerokokątna będzie natomiast rejestrować widok sprzed maski oraz z boków auta. Jej kąt widzenia może sięgać nawet 170 stopni, pozwalając na zapisanie wyjątkowo szerokiego obrazu.

Wideorejestrator bez ekranu czy z ekranem?

Wybierając w rankingu wideorejestrator do samochodu, możemy zdecydować się na model z ekranem lub bez niego. Pierwszy z nich – prócz funkcji nagrywania – pozwoli na bieżący podgląd oraz późniejsze odtwarzanie filmów na niedużym wyświetlaczu. Druga wersja, czyli kamera samochodowa bez ekranu będzie tańsza w zakupie, zarazem oferując równie wysoką funkcjonalność. Umożliwi skutecznie zarejestrowanie wszelkich zdarzeń na drodze, będąc cennym wsparciem w momencie ustalania winnego stłuczki czy poważniejszego wypadku.

Wideorejestrator z kamerką cofania

Planując zakup dobrej kamery samochodowej, warto rozważyć model z kamerą cofania. Takie urządzenie pozwoli na nagrywanie obrazu z przodu i z tyłu pojazdu, a w momencie parkowania czy manewrowania w wąskim miejscu – ułatwi kierowanie autem. Wideorejestrator i kamera cofania w jednym może przybierać formę niewielkiego urządzenia z wyświetlaczem, montowanego przy przedniej szybie, jak i lusterka z wideorejestratorem, na którym w momencie wrzucenia wstecznego biegu pojawi się podgląd obrazu. Niezbędne będzie także zamontowanie niewielkiej kamerki na klapie bagażnika – zazwyczaj w pobliżu tablicy rejestracyjnej, która zapewni nam podgląd na obszar z tyłu pojazdu.

Kiedy można nagrywać, a kiedy nie?

Każdy wymieniony w rankingu wideorejestrator do samochodu to niezwykle praktyczne urządzenie, na którego zakup decyduje się coraz więcej kierowców. Jednocześnie nie zawsze zdają sobie oni sprawę, czy i w jaki sposób można wykorzystać nagranie z rejestratora samochodowego z kamerą cofania.

Zgodnie z prawem możemy archiwizować takie filmy i posługiwać się nimi na własny użytek. Dozwolone jest także ich używanie w toku postępowania policyjnego lub sądowego, jeżeli chcemy udowodnić swoją niewinność lub przebieg zdarzenia drogowego. Materiałów z kamer samochodowych nie możemy publikować w Internecie bez usunięcia elementów umożliwiających identyfikację sprawcy wykroczenia. Powinniśmy mieć także na uwadze, że w niektórych krajach korzystanie z kamery z czujnikiem ruchu i rejestratorem jest niedozwolone. Każde państwo ma pod tym względem swoje wytyczne. Przykładowo w Austrii za używanie kamery samochodowej na baterie lub kabel można dostać mandat w wysokości sięgającej do 10 000 euro. Korzystanie z niej będzie nielegalne także w Portugalii i Luksemburgu. Na Słowacji natomiast niedozwolony jest montaż wideorejestratora lub innych elementów na szybie w polu widzenia kierowcy.

Mocowanie kamery samochodowej

Wybraliśmy już najlepszy wideorejestrator do samochodu w rankingu? W takim razie nadszedł czas na jego zamontowanie w pojeździe. Najpopularniejszą metodą mocowania kamery samochodowej jest zastosowanie specjalnej przyssawki, najczęściej wchodzącej w skład zestawu. Wystarczy oczyścić szybę, przyłożyć do niej uchwyt do kamery samochodowej oraz zacisnąć go. Warto wybierać modele z głowicą kulową, które umożliwiają precyzyjną regulację kąta widzenia. W sprzedaży znajdziemy także podwójną kamerę samochodową, przyklejaną za pomocą dwustronnej taśmy samoprzylepnej, która cechuje się wyższą trwałością mocowania.

Niestety aktualnie nie istnieje wideorejestrator bez kabli. Choć wiele urządzeń jest określanych jako bezprzewodowe, w rzeczywistości posiadają one zbyt mały akumulator, aby móc pracować bez dostępu do stałego źródła zasilania. Ich nieco mylna nazwa odnosi się do możliwości podglądu obrazu oraz sterowania nimi za pośrednictwem WiFi lub bluetooth, niemniej także i one mogą wymagać ukrycia przewodów pod podsufitką i wykończeniem słupków.

Wyróżnione i polecane rejestratory jazdy 2024

Najczęściej zadawane pytania o wideorejestratory z rankingu:

Jaki wideorejestrator do 300 zł wybrać?

Posiadając budżet na zakup kamery samochodowej wynoszący do 300 zł, możemy zdecydować się na polecany w rankingu model FULL HD lub rejestrator jazdy z kamerą cofania w formie lusterka.

Jaką kamerę samochodową kupić?

Planując zakup najlepszej kamery samochodowej, warto zwrócić uwagę na urządzenia FULL HD lub 4K, obsługujące kartę pamięci o odpowiedniej pojemności oraz wyposażone w przydatne funkcje, takie jak G-sensor czy zapisywanie w pętli.

Czy kamera samochodowa może rozładować akumulator?

Jeżeli akumulator jest sprawny i nieprzestarzały, ryzyko jego rozładowania przez rejestrator praktycznie nie istnieje. Jeśli nasz akumulator jest w nie najlepszej kondycji, lepiej zrezygnować z kamery samochodowej z trybem parkingowym.

Czy kamera samochodowa nagrywa głos?

W sprzedaży znajdziemy rejestrator z dźwiękiem, który umożliwia nagrywanie odgłosów w trakcie jazdy.

Ile kosztuje kamera samochodowa?

Za niedrogi wideorejestrator zapłacimy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Najlepsze kamery samochodowe z powerbankiem mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Ile prądu pobiera kamera samochodowa?

W trakcie jazdy i nagrywania obrazu wideorejestrator pobiera od 200 mA do nawet 950 mA, w zależności od aktualnie używanych funkcji.

Wideorejestrator do samochodu to obecnie coraz częściej użytkowany element wyposażenia pojazdu. Jakie urządzenie najlepiej zakupić? Z pomocą w podjęciu decyzji przyjdzie nam subiektywny ranking kamer samochodowych. Zwróćmy w nim uwagę na kąt widzenia sprzętu, pobór prądu czy dodatkowe funkcje, takie jak czujniki lub kamera parkowania. Dokonując optymalnego wyboru, zyskamy pewność, że nasz nowy rejestrator będzie cenną pomocą w czasie jazdy – zarówno w celu określenia swoich błędów, jak i udowodnienia niewinności w przypadku kolizji.

- to Cię zainteresuje!

Aktualizacja: luty 2024

2 opinie
  1. Moim zdaniem kamera bez 4K teraz to słaba kamera. Mam parę miesięcy t10 4K lamax i jakość nagrań zdumiewa mnie. Nie miałem nagrania z pętli które by było niewystarczające

  2. Co myślicie o Truecam H25? Wygląda na bardzo mocny sprzęt, ale trochę mało o tym modelu w Polskim internecie. Czesi mają za to sporo filmów. Znacie tego producenta?

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Domowa maszyna do pączków, czy klasyczny garnek z olejem? Ranking 2024

Jeśli interesuje Cie maszyna do pieczenia pączków, to w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, kilka ważnych, opisanych w poradniku czynników. Przede wszystkim musisz...

Najlepsza podkładka pod myszkę – Ranking 2024

Większość osób nie zwraca uwagi na to, aby do swojej myszki komputerowej dobrać odpowiednią podkładkę. Wielu użytkowników nadal uważa je za zbędny dodatek, który nie...

Ekonomiczna drukarka laserowa do biura – Ranking 2024

Niezależnie od tego, czy masz swoje własne biuro, czy zatrudniasz w nim kilku lub kilkunastu pracowników, w końcu staniesz przed decyzją: jaką drukarkę laserową ze...

Najlepsza domowa drukarka laserowa – Ranking 2024

Coraz większa liczba osób korzysta z drukarki. Staje się ona nieodłącznym elementem wyposażenia już nie tylko biura, ale także domu. Korzystają z niej tak...

Nie daj się zaskoczyć – ranking odmrażaczy do szyb samochodowych 2024

Mroźne wieczory mogą przysporzyć kierowcy sporo utrudnień o poranku, szczególnie kiedy jesteśmy już spóźnieni. Warto przygotować się na każdą ewentualność. Do najczęstszych a zarazem...

Prostownik z rozruchem do akumulatora – Ranking 2024

Każdy z nas z pewnością nie raz słyszał lub na własnej skórze spotkał się z sytuacją, kiedy po przekręceniu kluczyka w stacyjce samochodu, silnik...

Polecane wpisy: